Güne Bakış

10.11.2021

Güne Bakış Analizi

Küresel Piyasalar ABD Enflasyon Verisine Odaklandı…

Bugün 10 Kasım, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 83. Yıldönümünü sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz.

10.11.2021

Küresel Piyasalar ABD Enflasyon Verisine Odaklandı…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü, yüzde 0,44 değer kazanarak 1.615,64 puandan günü tamamladı. Toplam işlem hacmi 34,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,90 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 0,99 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 4,67 ile spor, en çok gerileyen ise yüzde 2,27 ile finansal kiralama, faktoring olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın ikinci işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,06, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,36, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,04 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde %0,97 değer kaybetti.

ABD borsaları, haftanın ikinci işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,31, S&P 500 endeksi yüzde 0,35 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,60 değer kaybetti.

Bugün 10 Kasım, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 83. Yıldönümünü sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz. Yurt içinde iş gücü istatistikleri ve dış ticaret endeksleri yakından izlenecek. Yurt dışında, ABD'de ve Almanya'da açıklanacak olan enflasyon dataları takip edilecek. Gün içerisinde, Almanya Merkez Bankası (BUBA) Başkanı Weidmann, Avrupa Merkez Bankası üyesi Elderson ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) Üyesi Tenreyro’nun açıklamaları izlenecek.

Yeni işlem gününde, Çin’de açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi Ekim ayı verisi bir önceki aya göre % 0,7 ve bir önceki yılın aynı ayına göre beklentilerin hafifi üzerinde % 1,5 düzeyinde artış gösterdi. Çin’de açıklanan Üretici Fiyat Endeksi Ekim ayı verisinde bir önceki yılın aynı ayına göre piyasa beklentilerinin üzerinde % 13,5 düzeyinde artış kaydedildi. Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak zayıf görünümün devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 0,44 değer kazanarak 1.615,64 puandan günü tamamladı. Toplam işlem hacmi 34,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne yatay bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, EPDK Hizmet Binası ve Yapımı Tamamlanan Enerji Santrallerinin Açılış Töreni'nde yaptığı açıklamada; Akkuyu Nükleer Santrali'nin ilk ünitesini 2023 yılında uygulamaya almayı planladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Böylece Türkiye'yi dünyada nükleer enerjiyi işleyen ve kullanabilen sınırlı sayıdaki ülkeler arasına dahil etmiş olacağız. Akkuyu'nun ardından süratle 2'nci, hatta 3'üncü nükleer güç santralimiz için hazırlıklara başlayacağız” dedi

Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Odile Renaud-Basso, yaptığı değerlendirmede; "Türkiye bizim için en önemli ülkelerden bir tanesi. Bu yıl 1,5 milyar euroluk hacim bekliyoruz. Geçen sene Kovid dolayısıyla daha fazla destek verme adına 1,7 milyar euroluk hacim gerçekleşmişti" dedi.

Almanya’da açıklanan ZEW İş Dünyası Güven Endeksi Kasım ayında piyasa beklentilerinin aksine artış gösterdi ve 31,7 oldu.

Euro Bölgesi’nde açıklanan ZEW İş Dünyası Güven Endeksi Kasım ayında 25,9 olarak gerçekleşti.

ABD’de Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre üretici fiyatları endeksi Ekim ayında bir önceki aya kıyasla beklentiye paralel yüzde 0,6, önceki yıla kıyasla ise yüzde 8.6 artış gösterdi.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Ekonomi, Finans ve Merkez Bankacılığında Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Konferansı'nın açılışında yaptığı değerlendirmede; ekonominin maksimum istihdamda olup olmadığını değerlendirirken çok çeşitli göstergelere baktıklarını, sadece manşet rakamlardan ziyade iş gücü piyasasındaki eşitsizliklere dikkat ettiklerini ifade etti.

ABD Merkez Bankasının (Fed) New York şubesi tarafından hazırlanan 2021'in üçüncü çeyreğine ilişkin Hanehalkı Borcu ve Kredi Raporunu paylaştı. Rapora göre, Amerikalıların toplam hanehalkı borcu, bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 1,9 artarak 15,24 trilyon dolara yükseldi. İlgili dönemde ABD'de hanehalkı borcunun artmasında, yükselen fiyatların konut ve otomobil kredileri kaynaklı borçları artırması etkili olduğu ifade edildi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, yükselen ABD enflasyonunun gelecek yıldan sonra da devam etmeyeceği yönündeki görüşünü tekrarladı ve Fed'in 1970'ler tarzı fiyat artışlarının tekrarlanmasını önlemek için gerekirse harekete geçeceğini belirtti.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey yaptığı değerlendirmede; İngiltere Merkez Bankası'nın yetkisinin diğer kamu politikası hedeflerinin üzerinde fiyat istikrarına öncelik vermesini gerektirdiğini vurguladı.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Doğu Aras Enerji Yatırımları A.Ş.'nin (Şirket) 13.400.000 TL nominal değerli paylarının halka arzı tamamlanmış olup Şirketin sermayesini temsil eden 67.000.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen Şirket payları 11/11/2021 tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da 110 TL/pay baz fiyat, "ARASE.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 3.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Ulusal Faktoring A.Ş.'nin (Şirket) 48.500.000 TL nominal değerli paylarının halka arzı tamamlanmış olup Şirketin sermayesini temsil eden 133.500.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen Şirket payları 11/11/2021 tarihinden itibaren Ana Pazar'da 2,49 TL/pay baz fiyat, "ULUFA.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 1.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

AVRUPA YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (AVHOL): Şirketin %100 bağlı ortağı olan Seren Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi'nin özkaynak yapısının güçlendirilmesi amacıyla 50.000 TL olan ödenmiş sermayesinin 11.950.000 TL nakden artışla 12.000.000 TL'ye artırılmasına, Artırılması planlanan 11.950.000 TL tutarındaki sermayenin tamamının Şirketin daha önce Seren Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi'ne aktarmış olduğu fonlardan oluşan alacak karşılığında mahsuben kullanılmasına, Bu kapsamda sermaye artırım işlemlerinin tamamlanması için gerekli bilgi ve belgelerin hazırlanarak ilgili kurumlara başvuru yapılmasına oy birliği ile karar verilmiştir. Sermaye artırımında şirketten olan alacaklar mahsuben kullanılacağı için, Şirkette ayrıca bir nakit çıkışı yaşanmayacaktır.

KOÇ HOLDİNG A.Ş. (KCHOL): 30.11.2019 tarihinde kamuya açıklandığı üzere, Koç Holding A.Ş., UniCredit S.p.A. ("UniCredit") ve Koç Finansal Hizmetler A.Ş. ("KFS") arasında imzalanan YKB Pay Alım Satım Sözleşmesi uyarınca; UniCredit tarafından YKB paylarının satışının planlanması durumunda, belirli süre ve koşullar ile Koç Holding'in satışa konu payların alımı için ön teklif verme hakkı bulunmaktadır. Bu kapsamda UniCredit tarafından Şirkete yapılan bildirimin değerlendirilmesi sonucunda, UniCredit'e ait YKB sermayesinin %18'ine denk gelen 1.520.469.231 TL nominal değerli YKB paylarının alımına ilişkin karar Unicredit'e iletilmiştir. YKB paylarının devir bedeli, taraflarca 30.11.2019 tarihli sözleşmede mutabık kalınan esaslar uyarınca 1 TL nominal değerli paylar için 2,2980 TL olarak belirlenmiştir. İşlem sonrasında Koç Holding'in YKB sermayesinde sahip olduğu doğrudan ve dolaylı paylarının toplamı SPK'nın Pay Alım Teklifi Tebliği'nde belirlenen %50 eşiğini aşacağından, Koç Holding için YKB'nin diğer pay sahiplerine yönelik olarak pay alım teklifi zorunluluğu doğacak olup, kapanışı takiben ilgili düzenlemeler uyarınca zorunlu pay alım teklifinde bulunulacaktır.

YENİ GİMAT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (YGGYO): Şirket Yönetim Kurulu'nun 01.11.2021 tarihli kararı doğrultusunda kurulmasına karar verilen Profam Gayrimenkul Yönetimi A.Ş. ünvanlı iştirakin kuruluş işlemleri tamamlanmış olup, Şirket esas sözleşmesi 08.11.2021 tarihinde tescil, 09.11.2021 tarihinde ilan edilmiştir.

MEDİTERA TIBBİ MALZEME SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (MEDTR): SPK' nın 17.06.2021 tarih ve 31/943 sayılı toplantısıyla onaylanmış izahnamenin 12. Araştırma ve Geliştirme, Patent ve Lisanslar maddesindeki, Ar-Ge merkezinde gerçekleştirilen projeler arasında yer alan ve aşağıdaki listelenen ürünler 13.08.2035 tarihine kadar Güney Kore' de patent koruması altına alınmış olup tescil işlemi gerçekleşmiştir. Enjektörle boşaltılabilen kapalı sistem su tutuculu çift lümenli solunum devreleri , Enjektörle boşaltılabilen kapalı sistem su tutuculu koaksiyel solunum devreleri

KERVAN GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (KRVGD): Şirket 30.06.2021 tarihinde Polonya'da ZPC Otmuchow SA ve PWC Odra SA şirketlerinin satın alımını tamamlamıştır. Bu tarihten itibaren ilk defa finansal tablolar konsolide olacak bu şirketlerin 30.09.2021 tarihli finansal tablolara konsolide edilmesi için çalışmalar devam etmektedir. Bu şirketler konsolidasyona ilk kez girecek olması sebebiyle süreç daha uzun sürmektedir. Konsolidasyon çalışmalarının tamamlanması akabinde finansal tablolar kamuoyuna duyurulacaktır.

SANİFOAM SÜNGER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (SANFM): Covid-19 pandemisinde ihtiyaç duyulması sebebiyle, şirket tarafından yeni ürün çalışmaları kapsamında geliştirilen anti bakteriyel nonwoven kumaş , anti bakteriyel filtre, anti bakteriyel ovucu fiber ve anti bakteriyel temizlik bezi ürünleri uygunluğu hususunda Sağlık Bakanlığı tarafından tanınan bağımsız bir kuruluşa yaptırmış olunan başvuru sonuçlanmış olup, ürünlerin antibakteriyel özellikleri test edilmiş, gerekli onaylar alınmış ve Sağlık Bakanlığı'na bildirimde bulunulmuştur. Planlanan üretime başlama tarihi 15 Kasım 2021'dir.

HEDEF GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (HDFGS): Şirket faaliyet konusu dahilinde, büyüme potansiyeli gördüğü faaliyet alanlarına ve şirketlere yatırım yapma stratejisi çerçevesinde; Yurtiçinde ve yurtdışında her türlü kargo ve kurye hizmetleri verme faaliyetleri ile iştigal eden Motilet İletim Çözümleri Gıda Lojistik A.Ş. ‘ne tahsisli sermaye artırımı yolu ile girişim yatırımı yapılmasına, Şirketin 56.180,00 TL olan ödenmiş sermayesinin 59.386,00 TL'na artırılması sırasında Şirkete tahsis edilen ve şirketin %1'ine tekabül eden beheri 1 TL nominal değerdeki 600.- adet D grubu paya, 700.000 TL bedelle iştirak edilmesine, Bu çerçevede girişim sermayesi yatırımına ilişkin olarak şirket ve tüm ortaklar ile İştirak ve Ortaklar Sözleşmesi imzalanmasına oy birliği ile karar verildi. MOTİLET İLETİM ÇÖZÜMLERİ GIDA LOJİSTİK A.Ş. İletmen bulunduğu mahallede restoran, market gibi esnafın müşterilerine paket teslimatı ile lojistik kargo ve E-ticaret firmalarının her türlü mikro lojistik dağıtım ihtiyacına yazılım algoritmalar ile çözüm üretmektedir. Adrese sipariş hizmeti sunan esnafların ve işletmelerin, ayrı ayrı motor kurye istihdam etmesi modelini değiştiren İletmen, motor kuryelerini bayi kanalı üzerinden istihdam ederek bir motor kuryenin aynı anda birden çok işletmenin dağıtımını yapmasını sağlıyor. Aynı zamanda müşterilerine gün içinde teslimat saati seçme özgürlüğü de sunuyor.

KIZILBÜK GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (KZBGY): Şirket Muğla İli, Marmaris İlçesinde geliştirdiği Kızılbük Wellnes Resort isimli proje ikinci etabında yer alacak toplam 782 adet konut için ( yaklaşık 72 bin metre kare inşaat alanından oluşmaktadır) inşaat çalışmalarına başlanmıştır. İnşaat çalışmalarının 36 ay içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. Bu etap için planlanan ön satış kampanya tarihi Mart 2022'dir.

TÜRK HAVA YOLLARI A.O.(THYAO): Bazı medya organlarında Türk Hava Yolları'nın Belarus'a gerçekleştirdiği uçuşların yasadışı göçmen trafiğine zemin hazırladığı öne sürülmektedir. Ortaklığı, dünyanın dört bir yanına gerçekleştirdiği uçuşlarda uluslararası otoriteler ile işbirliği içerisinde, tüm güvenlik hassasiyetlerini dikkate almakta ve operasyonlarını bu ölçüde gerçekleştirmektedir.

YEO TEKNOLOJİ ENERJİ VE ENDÜSTRİ A.Ş. (YEOTK): Şirket Yönetim Kurulu'nun 08.11.2021 tarihli toplantısında; halka arz izahnamesinin 7.1.1.10 Büyüme Stratejisi bölümünün 3 numaralı başlığında belirtilen yeni iş modelleri oluşturulması kapsamında, yurtdışında yenilenebilir enerji projeleri lisansları geliştirmek, yatırımcılara anahtar teslimi yapımını da üstlenerek proje lisansları ile birlikte hazır projeler sunmak ve finansmana erişim hizmeti vermek üzere Şirket ile EMSOLT Investments BV ve Yaşar TUNCER ortaklığında DEFIC Globe A.Ş. ünvanlı yeni şirket kurulmasına ve yeni kurulacak şirketin sermayesine % 51'i oranında, 510.000.-TL sermaye payı ile iştirak edilmesine karar verilmiştir. Adı geçen ortaklar ile hissedarlık sözleşmesi 08.11.2021 tarihinde imzalanmıştır.

AYDEM YENİLENEBİLİR ENERJİ A.Ş. (AYDEM): Rekabet Kurumu, Elektrik Üretim A.Ş.'ye ait Akköprü Hidroelektrik Santrali ve bu santral tarafından kullanılan taşınmazların "İşletme Hakkının Verilmesi" yöntemi ile özelleştirilmesine izin verdiğini açıkladı. 23.09.2021 tarihli KAP açıklamasında ifade edildiği gibi; Şirket, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 2021 yılı Eylül ayında gerçekleştirilen ihalede Akköprü HES'i 49 yıllığına işletmek üzere 605 milyon lira ile en yüksek teklifi vermişti. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile gerekli prosedürlerin tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanlığı onayını müteakiben devir işlemi sonuçlanacaktır. Akköprü HES'nin portföy devir işleminin tamamlanması ile birlikte, Şirket kurulu gücü %11 artış ile 1.020 MW'tan 1.135 MW'a çıkacaktır.

FONET BİLGİ TEKNOLOJİLERİ A.Ş. (FONET): Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. ile "KKTC e-Sigorta Bilgi Sistemi Hizmet Alımı" sözleşmesi 1.364.000 USD bedelle 09.11.2021 tarihinde imzalanmıştır.

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. (KOZAL): Şirket 18.08.2021 tarihinde KAP' ta Yönetim Kurulu, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında; ülke eğitim sistemine destek vermek amacı ile ihtiyaç duyulan çeşitli şehirlerde okul ve eklentilerinin yapılması için (7 adet ilköğretim ve ortaöğretim okulu) bağış yapılması kararı aldığını ve bu okullar için yapılan harcamalar ile birlikte diğer bağış ve yardımların toplam tutarının 94.774.514,98 TL olduğunu duyurmuştu.09.11.2021 tarihi itibariyle bahsi geçen 7 adet okul için yapılan harcamalar (120.829.617,37 TL) ile birlikte faaliyetlerin devam ettiği yörelerdeki köylerin, okulların, hastanelerin, köy yollarının ve güvenlik güçlerin altyapı ihtiyaçlarının geliştirilmesi, iyileştirilmesi, amacıyla yapılan bağışlar dahil toplam bağış ve yardım tutarı 134.132.210,83 TL'dir.Son açıklanan 30.09.2021 tarihli bilançodaki aktif tutar 10.490.851.000 TL olup yapılan bağış tutarları aktif varlıkların %1,27'sidir.

A.V.O.D. KURUTULMUŞ GIDA VE TARIM ÜRÜNLERİ SANAYİ TİCARET A.Ş.(AVOD): Şirket aktifine kayıtlı, İzmir ili Menderes İlçesi Tekeli Mahallesi 3 ada 49 parsel adresinde bulunan 60.000 metrekare tarlanın, Tayfun Lojistik Liman Hizmetleri Ticaret A.Ş'ne, 8.260.000.-TL(KDV dahil) bedelle satışı tamamlanmış olup, satış bedelinin tamamı tahsil edilmiş ve tapu devri 09.11.2021 tarihi itibariyle gerçekleşmiştir.

DERLÜKS YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (DERHL): Yönetim Kurulu toplantsında, İştirak Toprak Yenilenebilir Enerji Sanayi Ticaret A.Ş.'nin gelişmesi ve büyümesi doğrultusunda önümüzdeki dönemde elektrik depolama ve tedarik sektöründe yapılması planlanan yatırımları için, iştirake bağlı yeni bir ortaklık kurulmasına karar verilmiştir. Bu amaçla 2.000.000 TL sermayeli Azur Enerji Depolama ve Tedarik Sanayi Ticaret Anonim Şirketi kurulması için çalışmalar başlamıştır.

GEDİZ AMBALAJ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (GEDZA): Şirket , bir taraftan ülke temiz enerji üretimine destek olmak, doğayı korumak ve karbon nötr hedefine katkı sağlamak, diğer taraftan maliyet tasarrufu ve verimliliği artırmak amacıyla temiz enerji projesi kapsamında, üretim tesisleri çatılarına Güneş Enerji Santrali (GES) kurulmasının yatırım kararını almıştır.

HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş. (SAHOL): SAHOL pay piyasasında sağlıklı fiyat oluşumunun desteklenmesi, böylelikle SAHOL paylarının makul değerine kavuşturularak net aktif değer iskontosunun azaltılması, pay sahiplerine daha cazip uzun vadeli bir yatırım imkanı sunulması amacıyla; Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-22.1 sayılı Geri Alınan Paylar Tebliği ile konuya ilişkin 21.07.2016 ve 25.07.2016 tarihli duyuruları çerçevesinde pay geri alımı yapılmasına, Şirketin çıkarılmış sermayesinin yaklaşık %5'ini temsil eden 102.000.000 TL nominal değere sahip 10.200.000.000 adet paya kadar geri alım yapılmasına, Geri alım işlemi için ayrılan fonun azami 1.750.000.000 Türk Lirası olarak belirlenmesine, karar verilmiştir.

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (EKGYO): Şirket projelerinden İstanbul Avcılar Ispartakule 5. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi (Ebruli Ispartakule)'nin Yüklenicisi ile yapılan Sözleşmeye Ek-3 No.lu Protokol ile 132.000.000 TL olan Asgari Şirket Payı Toplam Geliri, 150.861.635,76 TL'ye yükselmiştir.

Paylar Alım Satım Notları:

DGKLB: DOĞANLAR YATIRIM HOLDİNG A.Ş. 08.11.2021 tarihinde Doğtaş Kelebek Mobilya Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi payları ile ilgili olarak 2,34-2,41 TL fiyat aralığından 1.236.145 TL toplam nominal tutarlı alış gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Doğtaş Kelebek Mobilya Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi sermayesindeki payları/oy hakları 08.11.2021 tarihi itibariyle %10,21 sınırına ulaşmıştır.

ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 08/11/2021 - 08/11/2021 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 11,12 - 11,20 TL fiyat aralığından 100.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 08/11/2021 tarihi itibariyle %0,380 sınırına ulaşmıştır.

ARSAN: ALİŞAN ARIKAN 08/11/2021 - 08/11/2021 tarihinde ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,90 - 4,91 TL fiyat aralığından 150.000 TL toplam nominal tutarlı alış gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 08/11/2021 tarihi itibariyle %6,94 sınırına ulaşmıştır.

DOKTA: ÇELİK HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ 08/11/2021 - 08/11/2021 tarihinde DÖKTAŞ DÖKÜMCÜLÜK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 36,90 - 37,50 TL fiyat aralığından 25.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte DÖKTAŞ DÖKÜMCÜLÜK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 08/11/2021 tarihi itibariyle %94,7166 sınırına ulaşmıştır.

ERSU: AKMAN DIŞ TİCARET VE MÜTEAHHİTLİK AŞ 05/11/2021 - 05/11/2021 tarihinde ERSU MEYVE VE GIDA SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 5,4 - 5,61 TL fiyat aralığından 30.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve/veya 30.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ERSU MEYVE VE GIDA SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 05/11/2021 tarihi itibariyle %8,23 sınırına ulaşmıştır.

GENTS: TAHSİN KAHRAMAN 08/11/2021 - 09/11/2021 tarihinde GENTAŞ DEKORATİF YÜZEYLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 3,25 - 3,30 TL fiyat aralığından 31.001 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte GENTAŞ DEKORATİF YÜZEYLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 09/11/2021 tarihi itibariyle %5,025 sınırına ulaşmıştır.

QUAGR: 09.11.2021 tarihinde 11,6 TL ortalama fiyattan 10.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu QUAGR payları 3.930.662 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %1,638)

INDES: NEVRES EROL BİLECİ Ortağı bulunduğu Indeks Bilgisayar Sistemleri Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin 9.100.000 adet INDES paylarının (dolaşıma kapalı) %99,999 ortağı bulunduğu Desbil Teknolojik Ürünler Ticaret A.Ş.’ne hisse başı 6,80 TL fiyattan satışı ile ilgili olarak görüşmelere başlamış bulunmaktayım.

PETKM: CEM OKULLU 09/11/2021 - 09/11/2021 tarihinde PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş. payları ile ilgili olarak 7,17 - 7,17 TL fiyat aralığından 1.500.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 09/11/2021 tarihi itibariyle %11,559 sınırına ulaşmıştır.

INDES: DESBİL TEKNOLOJİK ÜRÜNLER TİC A Ş Şirket Yönetim Kurulu, 09.11.2021 tarihinde yapmış olduğu toplantısında, Şirket yatırım ve büyüme planları doğrultusunda Nevres Erol Bilecik’ten 9.100.000 adet INDES (Indeks Bilgisayar Sis. Müh. San ve Tic. A.Ş.) hissesini(dolaşıma kapalı) hisse başı 6,80 TL fiyattan satın almak üzere görüşmelere başlanmasına karar vermiştir

DGKLB: : DOĞANLAR YATIRIM HOLDİNG A.Ş. 09.11.2021 tarihinde Doğtaş Kelebek Mobilya Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi payları ile ilgili olarak 2,37 - 2,41 TL fiyat aralığından 1.000.000 TL toplam nominal tutarlı alış gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Doğtaş Kelebek Mobilya Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi sermayesindeki payları/oy hakları .09.11.2021 tarihi itibariyle %10,5 sınırına ulaşmıştır

HDFGS: 09 Kasım 2021 tarihinde, 212.113 adet hisse alımı ağırlıklı ortalama 2,67 TL fiyattan gerçekleştirilmiştir.

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

DOĞUSAN BORU SANAYİİ VE TİCARET A.Ş. (DOGUB): Yönetim Kurulu 08.11.2021 tarih ve 2021/21 tarihli kararı ile Şirketin 50.000.000.- TL'sı tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içerisinde sermayesinin 30.000.000 TL'dan 39.000.000 TL'na çıkarılması amacıyla nakden karşılanmak üzere 9.000.000.- TL artırılması için başlatılan sermaye artırım işlemleri kapsamında, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanan izahnamenin Şirkete ulaştığı ve ortakların bilgisine sunulmak üzere KAP'ta yayımlanmış olması nedeni ile halka arz edilecek olan 1 TL. nominal değerli payların ve 1 lot (100 adet) paydan az olmamak üzere payların satışının 15/11/2021 tarihinde başlayıp 29/11/2021 tarihinde sona ermesine karar verilmiştir.

Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi)

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında KARYE.E ve NUGYO.E paylarında 10/11/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 24/11/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

Ekonomik Takvim

20.06.2022 - 24.06.2022
Zaman
Gösterge
Etki
Önceki
Beklenen
Yayımlanan
20 Haziran Pazartesi
01:30
Yeni Zelanda İşletme Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (May)
Orta
52,2
 
55,2
02:01
Rightmove Ev Fiyat Endeksi (Aylık)
Düşük
2,1%
 
0,3%
04:15
PBOC En Düşük Kredi Faiz Oranı
Yüksek
3,70%
3,70%
3,70%
09:00
Almanya Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Yıllık) (May)
Düşük
33,5%
33,5%
33,6%
09:00
Almanya Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (May)
Orta
2,8%
1,5%
1,6%
10:00
Bundesbank Başkan Yardımcısı Buch Konuşma Yapacak
Orta
 
 
 
11:00
PPK Üyesi Haskel’in Konuşması
Orta
 
 
 
11:00
Yabancı Turist Girişi (Yıllık) (May)
Düşük
225,60%
 
308,00%
12:00
Bundesbank’tan Wuermeling Konuşma Yapacak
Orta
 
 
 
12:00
Yunanistan Cari Hesap (Yıllık) (Nis)
Düşük
-2,330B
 
-1,616B
12:00
İnşaat Faaliyeti (Aylık) (Nis)
Düşük
3,40%
 
3,00%
12:30
Almanya 12 Aylık Bono İhalesi
Düşük
-0,107%
 
0,693%
14:00
Westpac Tüketici Güveni (2. Çeyrek)
Orta
92,1
 
78,7
14:25
BCB Piyasa Okuması
Orta
 
 
 
16:00
BoE PPK Üyesi Mann
Orta
 
 
 
16:00
Fransa 12 Aylık Sabit Faizli Hazine Bono (BTF) İhalesi
Düşük
0,531%
 
0,708%
16:00
Fransa 3 Aylık Sabit Faizli Hazine Bono (BTF) İhalesi
Düşük
-0,457%
 
-0,465%
16:00
Fransa 6 Aylık Sabit Faizli Hazine Bono (BTF) İhalesi
Düşük
-0,178%
 
-0,096%
16:00
AMB Başkanı Lagarde’ın Konuşması
Yüksek
 
 
 
17:30
Merkezi Hükümet Borç Stoku (May)
Düşük
3.125,3B
 
3.360,0B
18:00
AMB Başkanı Lagarde’ın Konuşması
Yüksek
 
 
 
19:45
Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Üyesi Bullard'ın Konuşması
Orta
 
 
 
20:00
Buba Başkanı Nagel’in Konuşması
Orta
 
 
 
20:00
AMB’den Panetta Konuşma Yapacak
Orta
 
 
 
21:30
AMB’den Lane Konuşma Yapacak
Orta
 
 
 
22:30
FOMC Üyesi Barkin’in Konuşması
Düşük
 
 
 
21 Haziran Salı
03:00
Avustralya Merkez Bankası (RBA) Başkan Lowe'un Konuşması
Orta
 
 
 
04:30
Para Politikası Toplantı Tutanakları
Yüksek
 
 
 
06:35
5 Yıllık Hükümet Bono (JGB) İhalesi
Düşük
0,017%
 
0,083%
08:00
Finlandiya İşsizlik Oranı (May)
Düşük
6,2%
 
7,9%
09:00
Ticaret Dengesi (May)
Düşük
3,600B
 
2,000B
09:15
ECB’den Enria’nın Konuşması
Orta
 
 
 
10:15
BoE PPK Üyesi Pill’in Konuşması
Orta
 
 
 
11:00
Şirket Sektör Maaşları (Yıllık) (May)
Düşük
14,1%
14,6%
13,5%
11:00
İstihdam Büyümesi (Yıllık) (May)
Düşük
2,8%
2,6%
2,4%
11:00
Sanayi Üretimi (Yıllık) (May)
Düşük
12,4%
15,3%
15,0%
11:00
Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Yıllık) (May)
Düşük
24,1%
24,8%
24,7%
11:00
Dış Borç (EUR) (1. Çeyrek)
Düşük
179,87B
 
191,30B
11:00
Cari Hesap (Nis)
Düşük
-1,6B
 
-5,8B
11:00
Cari Hesap (Mevsimsel Olarak Ayarlanmamış) (Nis)
Düşük
8,7B
 
-5,4B
11:30
Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (May)
Düşük
1,30%
1,90%
1,20%
13:00
İngiliz Sanayi Birliği (CBI) Sanayi Sipariş Trendi (Haz)
Orta
26
22
18
13:00
Slovakya Cari Hesabı (Nis)
Düşük
-890,0M
 
-788,0M
13:30
Bundesbank’tan Mauderer Konuşma Yapacak
Orta
 
 
 
14:00
Toplam Talep (Yıllık) (1. Çeyrek)
Düşük
3,00%
 
2,90%
14:00
Toplam Talep (çeyreklik) (1. Çeyrek)
Düşük
0,10%
 
1,20%
14:00
Kişisel Harcamalar (Yıllık) (1. Çeyrek)
Düşük
5,70%
 
7,20%
14:00
Kişisel Harcamalar (çeyreklik) (1. Çeyrek)
Düşük
1,40%
 
3,40%
14:00
BCB Copom Toplantı Tutanakları
Yüksek
 
 
 
14:30
ECB’den McCaul’un Konuşması
Orta
 
 
 
15:15
MPC Üyesi Tenreyro’nun Konuşması
Orta
 
 
 
15:30
Chicago Fed Ulusal Faaliyeti (May)
Düşük
0,40
 
0,01
15:30
Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (Nis)
Yüksek
2,6%
0,6%
1,3%
15:30
Yeni Konut Fiyat Endeksi (Aylik) (May)
Orta
0,3%
0,5%
0,5%
15:30
Perakende Satislar (Aylik) (Nis)
Orta
0,2%
0,8%
0,9%
17:00
Mevcut Konut Satışları (Aylık) (May)
Orta
-2,6%
 
-3,4%
17:00
Mevcut Ev Satışları (May)
Yüksek
5,60M
5,39M
5,41M
17:06
Portekiz Cari Denge (Nis)
Düşük
-1,481B
 
-2,142B
17:06
Motosiklet Satışları (Yıllık) (May)
Düşük
-7,10%
 
-2,54%
18:00
FOMC Üyesi Barkin’in Konuşması
Düşük
 
 
 
18:00
GlobalDairyTrade Fiyat Endeksi
Orta
1,5%
 
-1,3%
18:30
3 Aylık Hazine Bonosu İhalesi
Düşük
1,640%
 
1,670%
18:30
6 Aylık Bono İhalesi
Düşük
1,490%
 
2,390%
19:00
Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Üyesi Mester'ın Konuşması
Orta
 
 
 
23:58
Bütçe Dengesi (May)
Düşük
-79M
 
-162M
22 Haziran Çarşamba
01:45
İhracatlar (May)
Düşük
6,16B
 
6,95B
01:45
Ithalatlar (May)
Düşük
5,72B
 
6,69B
01:45
Ticaret Dengesi (Aylık) (May)
Orta
440M
 
263M
01:45
Ticaret Dengesi (Yıllık) (May)
Orta
-9.290M
 
-9.520M
02:50
Para Politikası Toplantı Tutanakları
Orta
 
 
 
03:30
MI Öncü Endeks (Aylık)
Düşük
-0,2%
 
-0,1%
06:00
Kredi Kartı Harcamaları (Yıllık)
Düşük
1,3%
 
2,2%
07:30
Hollanda Tüketici Güveni (Haz)
Düşük
-47,0
 
-50,0
07:30
Hollanda Tüketici Harcamaları (Nis)
Düşük
11,2%
 
14,8%
09:00
Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (CPI) (Yıllık) (May)
Düşük
6,2%
6,0%
5,9%
09:00
Çekirdek TÜFE (Aylık Bazda) (Aylık) (May)
Düşük
0,7%
0,6%
0,5%
09:00
Çekirdek Üretici Fiyat Endeks (ÜFE) Faaliyeti (Aylık) (May)
Düşük
2,2%
 
1,5%
09:00
Çekirdek Üretici Fiyat Endeks (ÜFE) Faaliyeti (Yıllık) (May)
Düşük
13,9%
 
14,8%
09:00
Çekirdek Perakende Fiyat Endeksi (RPI) (Yıllık) (May)
Düşük
11,2%
 
11,8%
09:00
Çekirdek Perakende Fiyat Endeksi (RPI) (Aylık) (May)
Düşük
3,5%
 
0,7%
09:00
Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (May)
Yüksek
9,0%
9,1%
9,1%
09:00
Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (May)
Orta
2,5%
0,6%
0,7%
09:00
Takvim Etkisinden Arındırılmamış TÜFE (May)
Düşük
120,00
 
120,80
09:00
Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) Girişi (Yıllık) (May)
Düşük
20,9%
19,4%
22,1%
09:00
Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) Girişi (Aylık) (May)
Orta
2,7%
1,9%
2,1%
09:00
Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) Çıkışı (Aylık) (May)
Düşük
2,8%
1,5%
1,6%
09:00
Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) Çıkışı (Yıllık) (May)
Düşük
14,7%
14,7%
15,7%
09:00
Perakende Fiyat Endeksi (RPI) (Aylık) (May)
Düşük
3,4%
0,5%
0,7%
09:00
Perakende Fiyat Endeksi (RPI) (Yıllık) (May)
Düşük
11,1%
11,4%
11,7%
09:00
Issizlik Orani (May)
Düşük
8,2%
 
8,5%
09:00
Tüketici Güveni (Haz)
Düşük
-22,4
 
-24,8
09:30
Cari Hesap (EUR) (çeyreklik) (1. Çeyrek)
Düşük
-2,357B
-2,320B
-2,345B
10:00
Tüketici Güveni (Haz)
Düşük
67,6
 
63,4
10:00
Avrupa Merkez Bankası Politika Toplantısı
Orta
 
 
 
10:00
ECB’den De Guindos’un Konuşması
Orta
 
 
 
10:35
ECB’den Elderson’ın Konuşması
Orta
 
 
 
11:00
Perakende Satislar (Yillik) (May)
Orta
33,4%
23,3%
23,6%
11:00
Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (May)
Düşük
3,9%
4,0%
4,1%
11:00
Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (May)
Orta
0,4%
0,4%
0,2%
11:00
Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (May)
Düşük
5,9%
6,2%
6,5%
11:00
Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (May)
Orta
0,6%
0,3%
0,7%
11:30
Konut Fiyat Endeksi (Yıllık)
Düşük
9,8%
 
12,4%
11:40
Para Politikası Kurulu (MPC) Üyesi Cunliffe'in Konuşması
Orta
 
 
 
12:00
Belçika Tüketici Güveni (Haz)
Düşük
-13
 
-11
14:00
MBA 30 Yıllık İpotek Oranı
Düşük
5,65%
 
5,98%
14:00
MBA İpotek Başvuruları (Haftalık)
Düşük
6,6%
 
4,2%
14:00
MBA Satın Alma Endeksi
Düşük
225,0
 
242,8
14:00
İpotek Piyasa Endeksi
Düşük
307,4
 
320,4
14:00
İpotek Refinansman Endeksi
Düşük
735,5
 
712,7
14:30
Ödemeler Dengesi (USD) (1. Çeyrek)
Düşük
0,500B
 
-16,000B
14:30
GSYİH'nin Cari Hesap Yüzdesi (çeyreklik) (1. Çeyrek)
Düşük
2,70%
 
1,50%
14:30
Cari İşlemler Hesabı (USD) (1. Çeyrek)
Düşük
-22,20B
 
-13,40B
14:30
Ticaret Dengesi (USD) (1. Çeyrek)
Düşük
-60,400B
 
-54,500B
14:30
RBI PPK Toplantı Tutanakları
Orta
 
 
 
15:30
Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (May)
Orta
5,7%
5,9%
6,1%
15:30
Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (May)
Yüksek
0,7%
0,4%
0,8%
15:30
Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (May)
Düşük
6,8%
7,4%
7,7%
15:30
Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (May)
Orta
0,6%
1,0%
1,4%
15:30
Medyan TÜFE (Yıllık)
Düşük
4,6%
 
4,9%
15:30
İşlenmiş TÜFE (Yıllık)
Düşük
5,2%
 
5,4%
15:30
Bundesbank’tan Mauderer Konuşma Yapacak
Orta
 
 
 
15:30
Faiz Oranı Kararı
Düşük
5,75%
6,75%
7,00%
15:55
Kırmızı Kitap (Yıllık)
Düşük
11,4%
 
12,8%
16:00
İsviçre Merkez Bankası (SNB) Başkanı Thomas Jordan'ın Konuşması
Orta
 
 
 
16:00
SNB Çeyreklik Bülten
Düşük
 
 
 
16:30
Fed Başkanı Powell’ın Yorumları
Yüksek
 
 
 
17:00
Tüketici Güveni (Haz)
Düşük
-21,2
-20,5
-23,6
17:40
BoC Kıdemli Başkan Yardımcısı Rogers’ın Konuşması
Orta
 
 
 
18:30
2 Yıllık Tahvil İhalesi
Düşük
2,519%
 
2,060%
18:30
FOMC Üyesi Harker'ın Konuşması
Orta
 
 
 
19:32
Cari Denge (USD)
Düşük
24,000B
 
-38,700B
19:50
Chicago Fed Başkanı Evans'ın Konuşması
Düşük
 
 
 
20:00
20 Yıllık Tahvil İhalesi
Düşük
3,290%
 
3,488%
20:30
FOMC Üyesi Barkin’in Konuşması
Düşük
 
 
 
20:30
FOMC Üyesi Harker'ın Konuşması
Orta
 
 
 
22:00
Perakende Satışlar (Yıllık)
Orta
96,8%
 
230,6%
22:00
Ticaret Dengesi (May)
Düşük
1.444M
1.256M
356M
23:30
Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları
Orta
0,736M
-1,433M
5,607M
23 Haziran Perşembe
00:00
Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Yıllık) (May)
Düşük
9,7%
 
9,7%
00:00
Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (May)
Düşük
1,6%
 
0,5%
02:00
İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi
Düşük
55,7
 
55,8
02:00
Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi
Düşük
53,2
 
52,6
02:01
İrlanda Tüketici Güveni (Haz)
Düşük
55,2
 
57,7
02:50
Yabancı Bono Alımı
Düşük
-862,7B
 
-496,7B
02:50
Japonya Hisselerindeki Dış Yatırımlar
Düşük
205,2B
 
-942,5B
03:00
BRICS Zirvesi
Orta
 
 
 
03:30
İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Haz)
Düşük
53,3
 
52,7
03:30
Hizmet PMI
Orta
52,6
 
54,2
06:20
GSYİH'nin Cari Hesap Yüzdesi (Yıllık)
Düşük
0,90%
 
-1,20%
08:00
Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (May)
Orta
5,4%
5,5%
5,6%
09:00
Özel Sektör Net Borçlanmaları (May)
Düşük
21,13B
13,20B
13,23B
09:00
Kamu Sektörü Net Nakit İhtiyacı (May)
Düşük
2,287B
 
12,024B
09:00
Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Yıllık) (May)
Düşük
23,8%
 
24,4%
09:00
Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (May)
Düşük
1,2%
 
1,8%
09:00
Issizlik Orani (Nis)
Düşük
3,1%
2,9%
3,2%
09:45
Fransa İşletme Anketi (Haz)
Düşük
106
105
108
10:00
Çeyreklik İşsizlik Oranı (May)
Orta
3,5%
 
3,4%
10:15
Fransa İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Haz)
Orta
54,6
54,0
51,0
10:15
Fransa Markit Bileşik Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Haz)
Düşük
57,0
56,0
52,8
10:15
Fransa Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Haz)
Orta
58,3
57,6
54,4
10:16
Krediler (Yıllık) (May)
Düşük
9,10%
 
9,03%
10:21
Mevduat Hesap Oranı (Haz)
Düşük
2,75%
2,75%
2,75%
10:21
Kredi Verme Kurum Oranı (Haz)
Düşük
4,25%
4,25%
4,25%
10:30
Almanya Bileşik Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Haz)
Düşük
53,7
53,1
51,3
10:30
Almanya İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Haz)
Yüksek
54,8
54,0
52,0
10:30
Almanya Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Haz)
Orta
55,0
54,5
52,4
10:30
Faiz Oranı Kararı
Orta
3,50%
 
3,50%
11:00
Faiz Oranı Kararı
Orta
0,75%
1,00%
1,25%
11:00
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Aylık Rapor
Orta
 
 
 
11:00
İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Haz)
Orta
54,6
53,9
52,0
11:00
Markit Bileşik Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Haz)
Orta
54,8
54,0
51,9
11:00
Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Haz)
Orta
56,1
55,5
52,8
11:30
Bileşik PMI (Haz)
Yüksek
51,8
52,6
53,1
11:30
İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Haz)
Yüksek
54,6
53,7
53,4
11:30
Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Haz)
Yüksek
53,4
53,0
53,4
13:00
İngiliz Sanayi Birliği (CBI) Dağıtım İşi Anketi (Haz)
Düşük
-1
-3
-5
13:00
Avrupa Liderler Zirvesi
Yüksek
 
 
 
14:00
Birinci Yarı-Aylık Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Haz)
Düşük
0,31%
0,34%
0,50%
14:00
Birinci Yarı Aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Haz)
Düşük
-0,06%
0,31%
0,49%
14:00
Perakende Satislar (Yillik) (Nis)
Düşük
3,8%
4,3%
4,6%
14:00
Perakende Satislar (Aylik) (Nis)
Orta
0,4%
0,5%
0,4%
14:00
BCB Enflasyon Raporu
Düşük
 
 
 
14:00
Bir Hafta Vadeli Repo Faiz Oranı (Haz)
Yüksek
14,00%
14,00%
14,00%
14:00
Gecelik Borçlanma Faizi (Haz)
Yüksek
12,50%
 
12,50%
14:00
Gecelik Faiz Oranları (Haz)
Orta
15,50%
 
15,50%
15:00
BCB Ulusal Para Konseyi Toplantısı
Orta
 
 
 
15:00
M3 Para Kaynağı (Aylık) (May)
Düşük
8,2%
8,2%
7,6%
15:30
Devam Eden İşsizlik Sigortası Başvuruları
Düşük
1.310K
1.315K
1.315K
15:30
Cari Hesap (1. Çeyrek)
Orta
-224,8B
-273,5B
-291,4B
15:30
İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları
Yüksek
231K
227K
229K
15:30
İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları - 4 Haftalık Ortalama
Düşük
219,00K
 
223,50K
15:30
İmalat Satışları (Aylık)
Orta
1,7%
 
-2,5%
15:30
Toptan Satışlar (Aylık)
Orta
-0,5%
 
2,0%
15:30
ECB’den Enria’nın Konuşması
Orta
 
 
 
16:45
Üretim Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Haz)
Orta
57,0
56,0
52,4
16:45
Markit Bileşik Satın Alma Müdürleri Endeksi (Haz)
Orta
53,6
 
51,2
16:45
Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Haz)
Orta
53,4
53,5
51,6
17:00
Fed Başkanı Powell’ın Yorumları
Yüksek
 
 
 
17:30
Doğal Gaz Stokları
Düşük
92B
65B
74B
17:30
Buba Başkanı Nagel’in Konuşması
Orta
 
 
 
18:00
Kansas City Fed Bileşik Endeksi (Haz)
Düşük
23
 
12
18:00
KC FED İmalat Endeksi (Haz)
Düşük
19
 
-1
18:30
4 Haftalık Hazine Bonosu İhalesi
Düşük
1,040%
 
1,100%
18:30
8 Haftalık Bono İhalesi
Düşük
1,470%
 
1,500%
20:00
5 Yıllık Enflasyon Korumalı Hazine Senetleri (TIPS) Müzayedesi
Düşük
-0,340%
 
0,362%
21:00
Faiz Oranı Kararı (Haz)
Orta
7,00%
7,75%
7,75%
22:00
Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Yıllık) (1. Çeyrek)
Orta
8,9%
6,1%
6,0%
22:00
İşsizlik Oranı (1. Çeyrek)
Düşük
7,0%
8,5%
7,0%
23:30
FED Stres Testi Sonuçları
Orta
 
 
 
24 Haziran Cuma
02:01
GfK Tüketici Güveni (Haz)
Düşük
-40
-40
-41
02:30
Takvim Etkisinden Arındırılmamış TÜFE (Aylık) (May)
Düşük
0,4%
 
0,3%
02:30
Ulusal Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (May)
Orta
2,1%
2,1%
2,1%
02:30
Ulusal Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (May)
Düşük
2,5%
 
2,5%
02:50
Şirket Hizmetleri Fiyat Endeksi (CSPI) (Yıllık)
Düşük
1,7%
 
1,8%
07:30
Hollanda Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYİH) (Yıllık) (1. Çeyrek)
Düşük
 
 
6,7%
07:30
Hollanda Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYİH) (çeyreklik) (1. Çeyrek)
Düşük
 
 
0,4%
08:00
Sanayi Üretimi (Yıllık) (May)
Düşük
6,4%
5,8%
13,8%
08:00
Sanayi Üretimi (Aylık) (May)
Düşük
2,1%
2,8%
10,9%
09:00
Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (May)
Orta
0,2%
-1,0%
-0,7%
09:00
Çekirdek Perakende Satışlar (Yıllık) (May)
Orta
-6,9%
-5,1%
-5,7%
09:00
Perakende Satislar (Aylik) (May)
Yüksek
0,4%
-0,7%
-0,5%
09:00
Perakende Satislar (Yillik) (May)
Orta
-5,7%
-4,5%
-4,7%
09:00
Kredi Göstergesi (Yıllık) (May)
Düşük
4,8%
 
4,8%
09:40
BOJ Başkan Yardımcısı Amamiya’nın Konuşması
Orta
 
 
 
10:00
İspanya Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Yıllık) (1. Çeyrek)
Düşük
6,4%
6,4%
 
10:00
İspanya Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (1. Çeyrek)
Orta
0,3%
0,3%
 
10:00
Kapasite Kullanım Oranı (Haz)
Orta
78,0%
 
 
10:00
İmalat Güveni (Haz)
Düşük
109,4
 
 
10:00
Brüt Maaşlar (Yıllık) (Nis)
Düşük
17,0%
 
 
10:30
Krediler (Yıllık)
Düşük
9,10%
 
 
11:00
İtalya İşletme Güveni (Haz)
Düşük
109,3
108,5
 
11:00
İtalya Tüketici Güveni (Haz)
Düşük
102,7
102,5
 
11:00
Almanya İşletme Beklentileri (Haz)
Orta
86,9
87,4
 
11:00
Almanya Mevcut Değerlendirme (Haz)
Orta
99,5
99,1
 
11:00
Almanya Ifo İş İklimi Endeksi (Haz)
Yüksek
93,0
92,9
 
11:00
Issizlik Orani (May)
Orta
5,2%
5,1%
 
11:00
ECB’den McCaul’un Konuşması
Orta
 
 
 
12:00
İtalya Avrupa Birliği Dışı Ticaret Dengesi (May)
Düşük
-2,29B
 
 
13:00
İngiliz Sanayi Birliği (CBI) Dağıtım İşi Anketi (Haz)
Düşük
-1
 
 
13:00
Avrupa Liderler Zirvesi
Yüksek
 
 
 
13:10
ECB Denetleme Kurulu Üyesi Fernandez-Bollo’nun Konuşması
Orta
 
 
 
13:15
Yunanistan Kredi Genişlemesi (Yıllık)
Düşük
7,6%
 
 
14:00
BoE Çeyreklik Bülten
Düşük
 
 
 
14:00
Ekonomik Faaliyet (Aylık) (Nis)
Düşük
0,30%
0,80%
 
14:00
Ekonomik Faaliyet (Yıllık) (Nis)
Düşük
0,40%
1,20%
 
14:00
FGV Tüketici Güveni (Haz)
Düşük
75,5
 
 
14:30
Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Üyesi Bullard'ın Konuşması
Orta
 
 
 
14:30
GSYİH'nin Cari Hesap Yüzdesi (çeyreklik) (1. Çeyrek)
Düşük
2,70%
 
 
14:30
Döviz Rezervleri (USD)
Düşük
596,46B
 
 
14:30
Avustralya Merkez Bankası (RBA) Başkan Lowe'un Konuşması
Orta
 
 
 
14:30
ECB’den De Guindos’un Konuşması
Orta
 
 
 
15:00
Ay Ortası Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Haz)
Düşük
12,20%
11,98%
 
15:00
Ay Ortası Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Haz)
Düşük
0,59%
0,62%
 
15:30
BoE PPK Üyesi Pill’in Konuşması
Orta
 
 
 
15:30
Cari Denge (USD) (Mar)
Düşük
-2,41B
 
 
15:30
Doğrudan Yabancı Yatırım (USD) (Mar)
Düşük
11,84B
 
 
16:00
Belçika Merkez Bankası (NBB) İşletme İklimi (Haz)
Düşük
1,8
 
 
16:45
PPK Üyesi Haskel’in Konuşması
Orta
 
 
 
17:00
Michigan 5 Yıllık Enflasyon Beklentisi (Haz)
Düşük
3,30%
 
 
17:00
Michigan Tüketici Beklentileri (Haz)
Orta
46,8
 
 
17:00
Michigan Tüketici Hissiyatı (Haz)
Orta
50,2
50,2
 
17:00
Michigan Mevcut Koşullar (Haz)
Düşük
55,4
 
 
17:00
Michigan Enflasyon Beklentisi (Haz)
Düşük
5,4%
 
 
17:00
Yeni Konut Satışları (Aylık) (May)
Orta
-16,6%
 
 
17:00
Yeni Konut Satışları (May)
Yüksek
591K
588K
 
20:00
Baker Hughes Sondaj Kuyusu Sayısı
Orta
584
 
 
20:00
ABD Baker Hughes Toplam Sondaj Kuyusu Sayısı
Orta
740
 
 
20:30
Yabancı Döviz Alım Satım Akışı
Düşük
-0,132B
 
 
22:30
Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC) İngiliz Sterlini spekülatif net pozisyonla
Orta
-65,6K
 
 
22:30
CFTC Alüminyum spekülatif net pozisyonları
Düşük
3,7K
 
 
22:30
Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC) Bakır spekülatif net pozisyonlar
Düşük
-13,8K
 
 
22:30
CFTC Mısır spekülatif net pozisyonları
Düşük
399,8K
 
 
22:30
Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC) Ham petrol spekülatif net pozisyonlar
Orta
302,9K
 
 
22:30
Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC) Altın spekülatif net pozisyonlar
Orta
154,6K
 
 
22:30
CFTC NASDAQ 100 spekülatif net pozisyonlar
Orta
28,4K
 
 
22:30
CFTC Doğal Gaz spekülatif net pozisyonları
Düşük
-123,5K
 
 
22:30
Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC) S&P 500 spekülatif net pozisyonlar
Orta
34,3K
 
 
22:30
Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC) Gümüş spekülatif net pozisyonlar
Düşük
14,0K
 
 
22:30
CFTC Soya Fasulyesi spekülatif net pozisyonları
Düşük
182,7K
 
 
22:30
CFTC Buğday spekülatif net pozisyonları
Düşük
20,4K
 
 
22:30
Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC) Kanada Doları spekülatif net pozisyonlar
Düşük
23,2K
 
 
22:30
Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC) Meksika Pezosu spekülatif net pozisyonlar
Düşük
-26,4K
 
 
22:30
Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC) İsviçre Frangı spekülatif net pozisyonlar
Düşük
-6,8K
 
 
22:30
Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC) Avustralya Doları spekülatif net pozisyonl
Orta
-43,3K
 
 
22:30
CFTC BRL Spekülatif Net Pozisyonları
Orta
47,2K
 
 
22:30
Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC) Japon Yeni spekülatif net pozisyonlar
Orta
-69,8K
 
 
22:30
Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC) Yeni Zelanda Doları spekülatif net pozisyo
Düşük
-6,8K
 
 
22:30
Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC) Euro spekülatif net pozisyonlar
Orta
-6,0K
 
 
SembolSonFarkFark%
SembolSonFarkFark%
SembolSonFarkFark%
SembolSonFarkFark%

Güne Bakış raporu, InvestAZ Araştırma bölümü uzman ekibi tarafından iç ve dış piyasalara ilişkin tüm gelişmeleri yatırımcılara sunmak için hazırladığı günlük bir bültendir. Günlük bültende, günün önemi gündem maddeleri ile yurtiçi piyasalarına ilişkin günlük gelişmeler ve beklentilerin yanı sıra, sektör ve şirket haberleri de yer almaktadır. Yatırımcılar, Günlük Bülten ile hem Türkiye’de ki ekonomik gelişmeleri hem de dünya piyasalarındaki finansal trendleri yakından takip ederek, temel analiz kabiliyetlerini ve yatırım becerilerini farklı bakış açısıyla kuvvetlendirebilmektedir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.