Global PMI Dataları Açıklanıyor

01 Haziran 2021

GSYH 2021 yılı birinci çeyrek ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %7,0 arttı.

Global PMI Dataları Açıklanıyor


Global PMI Dataları Açıklanıyor
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Dönemsel Gayrisafi Yurt İçi Hasıla, I. Çeyrek: Ocak - Mart, 2021 verilerine göre, GSYH 2021 yılı birinci çeyrek ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %7,0 arttı. Piyasa beklentisi % 6,5 artış yaşanacağı yönünde şekilleniyor. Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde piyasa beklentisi üzerinde büyüdü. GSYH'yi oluşturan faaliyetler incelendiğimizde; 2021 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yıla göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak; bilgi ve iletişim faaliyetleri %18,1, diğer hizmet faaliyetleri %14,4, sanayi %11,7, tarım %7,5, hizmetler %5,9,  mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri %5,3, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri %3,7,  finans ve sigorta faaliyetleri %2,9, inşaat %2,8 ve gayrimenkul faaliyetleri %2,4 artış gösterdi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bir önceki çeyreğe göre %1,7 artış gösterdi. Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2021 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %7,3 artış kaydedildi. Yerleşik hanehalklarının tüketim harcamaları, 2021 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak %7,4 arttı. Devletin nihai tüketim harcamaları %1,3, gayrisafi sabit sermaye oluşumu %11,4 arttı. Mal ve hizmet ihracatı, 2021 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak %3,3 artarken ithalatı %1,1 azaldı. Beklentilerin üzerinde dün, açıklanan büyüme verisi ardından TL varlık fiyatlamalarında kısa vadede sınırlı toparlanma eğiliminin yaşandığı izlendi.
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü % 0,11 değer kaybederek günü 1.420 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 13 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi % 0,05 ve holding endeksi % 0,79 değer kaybettiği günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 5,52 ile turizm, en çok gerileyen % 1.96 ile bilişim olduğu görüldü.
Avrupa borsaları haftanın ilk işlem gününü düşüşle kapattı. Kapanışta, , Almanya'da DAX 30 endeksi % 0,64, Fransa'da CAC 40 endeksi % 0,57 değer kaybederken ve İtalya'da FTSE MIB 30 değişiklik göstermedi.
Bugün, Yurtiçinde ve global piyasalarda İmalat PMI verileri takip edilecek. Gün içerisinde, Euro Bölgesi’nde açıklanacak olan öncü TÜFE ve ABD’de Dallas Fed İmalat İşletme Endeksi verileri izlenecek. Ayrıca, FOMC üyelerinden Quarles ve Braniard ile BoE Başkanı Bailey’in açıklamaları takibimizde olacak. OPEC tarafında ise planlı takvime göre gerçekleştirilecek toplantı video konferans yönetimiyle bugün yapılacak. 
Yeni işlem gününde, Avustralya Merkez Bankası (RBA) gerçekleştirdiği toplantı ardından beklentilere paralel faiz oranında değişikliğe gitmedi ve % 0,10 olarak korudu. Çin’de açıklanan Caixin İmalat PMI Mayıs ayında piyasa beklentisinin hafif üzerinde 52,0 değerinde gerçekleşti. Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karışık devam ettiği izleniyor.
Satır Başları:
•Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü % 0,11 değer kaybederek günü 1.420 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 13 milyar lira seviyesinde gerçekleşti Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne yatay bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.
•Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı ardından yaptığı açıklamada Haziran ayı kademeli normalleşme takvimini paylaştı, Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında, "Şimdi Haziran ayına ilişkin kademeli normalleşme takvimini sizlerle paylaşmak istiyorum. Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve Cumartesi günü akşam 22 ile sabah 5 saatleri arasında uygulanmaya devam edilecektir. Bu sınırlama hafta sonu ise Cumartesi 22 ile Pazartesi sabahı 5 arasında, yani Pazar gününün tamamını da kapsayacak şekilde uygulanacaktır" dedi.
•Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, “Karada 3 kuyuda petrol bulduk, önümüzdeki günlerde yeni sevindirici haberleri paylaşmayı sürdüreceğiz” dedi.
•Resmi Gazete'de yayımlanan Ticaret Bakanlığı tebliği ile ihracı kayda bağlı mallar listesine, makarna (söz konusu GTİP'in alt açılımlarında yer alan şehriye, kuskus, mantı, erişte ve hazır/anında noodle gibi tüm ürünler dahil), bulgur ve buğday irmiği (buğdayın kabaca öğütülmesinden elde edilen küçük parçalar ve buğday kaba unları) eklendiği belirtildi. (Kaynak: Bloomberght)
•Türk Lirası mevduatları teşvik etmek için getirilen ve 31 Mayıs tarihi itibariyle son bulması öngörülen stopaj indiriminin Haziran ve Temmuz aylarında uzatılacağı belirtildi. (Kaynak:Bloomberght)
•Avustralya Merkez Bankası, politika faizini ve üç yıllık faiz hedeflemesini sabit tutarken salgının artması halinde Temmuz ayında varlık alımını artırmayı değerlendirebileceğini belirtti.
•İçişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında haziran ayı boyunca uygulanacak olan kademeli normalleşme sürecinin ikinci etabına ilişkin tedbirlerini açıkladı.

Gün içi veri takvimi

 

Şirket Notları: 

BORSA İSTANBUL A.Ş.: BMSCH.HE [Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış Yöntemiyle Halka Arz] BMS ÇELİK HASIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. Miktar: 15.500.000 TL nominal, Aracı: IAZ, Kapanış Tarihi: 01.06.2021, Fiyat: 4,87 TL Halka arz emir toplama 10:30-13:00 saatleri arasında yapılmaktadır. Dağıtıma konu hesap türleri üzerinden iletilen aynı MKK sicil numarasına sahip emirlerden sadece fiyat ve zaman önceliği kuralına göre ilk emir dağıtıma katılmaktadır.
BATIÇİM BATI ANADOLU ÇİMENTO SANAYİİ A.Ş. (BTCIM):  17.05.2021 tarihinde yapılan özel durum açıklaması ile 30.05.2021 tarihine kadar duruş bildiriminde bulunulan 2. fırın devreye alınmıştır.
VAKIF YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.(CANTE):  Çan2 Termik A.Ş. paylarının halka arzı sonrasında, fiyat istikrarına konu olan 30.04.2021 – 29.05.2021 tarihleri arasında payların fiyatının halka arz fiyatının altına düşmemesi sebebiyle, kurum tarafından fiyat istikrarını sağlayıcı işlemler gerçekleştirilmemiştir.
GALATA WIND ENERJİ A.Ş. (GWIND): Şirket bünyesinde faaliyet gösteren, Mersin ili, Mut ilçesindeki 62,7 MWm/51 MWe kurulu gücüne sahip Mersin RES Santrali için 08.04.2021 tarihinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan izin alınarak lisans tadili yapılan 5,85 MWe'lik elektrik güç artırımı ile ilgili olarak; 26.05.2021 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü'nden proje onayı alınmış, Mersin RES Santralinde işbu elektrik güç artırımı için 28.05.2021 tarihinde Bakanlık Heyeti tarafından Geçici Kabul işlemi gerçekleştirilmiştir. Geçici Kabul işlemi sonrası Mersin RES Santrali kurulu gücü 62,7 MWm/56,85 MWe olmuştur. İşbu geçici kabul işlemi ile yaklaşık %10'luk bir elektrik güç artırımı 28.05.2021 tarihi itibariyle devreye alınmıştır. Bu güç artırımının Mersin RES Santrali üretimine ortalamada yaklaşık olarak % 10'luk bir katkı sağlaması beklenmektedir.
IŞIKLAR ENERJİ VE YAPI HOLDİNG A.Ş. (IEYHO): Şirket, kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatifi olan Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi Platformuna (UN Global Compact) imzacı şirket olarak kabul edilmiştir. 
BİRKO BİRLEŞİK KOYUNLULULAR MENSUCAT TİCARET VE SANAYİ A.Ş. (BRKO):  Covid-19 etkisi nedeniyle daha önceki KAP açıklamasında ; 10 Mayıs 2021 - 30 Haziran 2021 tarihileri arasında üretime ara verilmesine karar verilmiş ve şartlar öngörürse üretime erken başlanabileceği belirtilmişti. Yönetim kurulunun aldığı karar gereği üretime tekrar başlanması konusundaki süreci 1 ay erkene çekerek 1 HAZİRAN 2021 Salı günü itibariyle fabrikada tekrar üretime başlanmasına karar verilmiştir.
ÇEMAŞ DÖKÜM SANAYİ A.Ş. (CEMAS): Şirket, kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatifi olan Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi Platformuna (UN Global Compact) imzacı şirket olarak kabul edilmiştir.
PANORA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (PAGYO): Şirket  08/05/2021 - 08/05/2022 tarihlerini kapsayan dönem için toplam  22.000.000 TL teminat tutarlı  Yönetici Sorumluluk Sigortası, Chubb European Group Limited Şirketin'den temin edilmiştir.
REYSAŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (RYGYO): Şirket portföyünde bulunan Kocaeli İli Çayırova İlçesi Akse Mahallesi 2080 Ada 1 Parsel üzerindeki 23.188,45 m2 arsa üzerinde bulunan 57.387 m2 deponun 200 m2 depolama alanı "Kodego Yazılım ve Lojistik A.Ş."ye 2 seneliğine kiraya verilmiştir. Kiraya verilen depodan 2 senede yaklaşık 155.000-TL+KDV gelir elde edilecektir. 
REYSAŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (RYGYO): Şirket portföyünde bulunan İstanbul ili Tuzla İlçesi Orhanlı Mahallesi 1990 Parsel üzerindeki 17.425,92 m2 arsa üzerinde bulunan 48.884 m2 deponun asma katlar dahil 5.023 m2 depolama alanı "Çobantur Tur.Tic.ve Nak.Ltd.Şti."ye 5 seneliğine kiraya verilmiştir. Kiraya verilen depodan 5 senede yaklaşık 16.000.000-TL+KDV gelir elde edilecektir.
ALTINYAĞ MADENCİLİK VE ENERJİ YATIRIMLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ALMAD): Şirket ile Ento Madencilik İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. arasında, Ento Madenciliğe ait Edirne İli, Uzunköprü İlçesinde bulunan maden işletmesinden Zenginleştirilmiş ve Kırılmış olarak toplam 70.000 – 105.000 Ton aralığında Linyit Kömürü alımına ilişkin 31.05.2021 tarihinde (bugün) sözleşme imzalanmıştır. Şirket, Ento Madencilik ile yapılan Kömür Alım Sözleşmesi kapsamında alımını gerçekleştireceği Zenginleştirilmiş ve Kırılmış Linyit Kömürlerin, Çan 2 Termik A.Ş. ile yapılan Kömür Teslimine ilişkin sözleşmesindeki teslimat yükümlülüğünün bir kısmını yerine getirmek üzere Çan 2 Termik A.Ş.'ye satışını gerçekleştirecektir.
AKSU ENERJİ VE TİCARET A.Ş. (AKSUE): Sermaye Piyasası Kurulunca daha önce verilen kayıtlı sermaye tavan izin süresinin 2020 yılı sonu itibariyle dolmuş olması ve önümüzdeki dönemlerde alınacak bir sermaye artırım kararına esas oluşturmasını teminen, 2021-2025 yılları için 5 yıl süreyle geçerli olmak üzere yeni bir geçerlilik süresi alınması ve kayıtlı sermaye tavanının 50.000.000.-TL dan 150.000.000.-TL na artırılması amacıyla şirket esas sözleşmesinin 7.maddesinin ekteki şekilde tadili Sermaye Piyasası Kurulu'ndan 25.05.2021 tarihinde onaylanmıştır. SPK onayını müteakip, şirketimiz esas sözleşmesinin 7.maddesinin tadil edilmesi için, Esas Sözleşme Değişikliği İzne Tabi Anonim Şirketlere İlişkin Tebliğ uyarınca, 31.05.2021 tarihinde T.C. Ticaret Bakanlığı'na gerekli başvuru yapılmıştır.
BATISÖKE SÖKE ÇİMENTO SANAYİİ T.A.Ş. (BSOKE): Fabrikanın Döner Fırın-1 hattında yapılacak bakım çalışmaları nedeniyle,  Döner Fırın-1  07.06.2021 tarihine kadar durdurulmuştur. Yeterli miktarda klinker stoğu bulunması dolayısıyla, çimento üretim ve satışları bu duruştan etkilenmeyecektir.
PAPİLON SAVUNMA-GÜVENLİK SİSTEMLERİ BİLİŞİM MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İTHALAT İHRACAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (PAPIL): Şirket yönetim kurulu 31.05.2021 tarih ve 2021/10 sayılı kararı ile; Başta Çek Cumhuriyeti (Çekya) olmak üzere, Avrupa Birliği ülkelerinde iş geliştirme ve satış faaliyetlerini yürütmek üzere %100 Şirket'imiz pay sahipliği ile bağlı ortaklık kurulmasına, Çekya'da yerleşik yeni Şirket kuruluş işlemleri ve kuruluş sonrası ilgili Şirket'i temsil etmek üzere Dr.Doğan Demir ve Ahmet Çağrı Demirtaş'ın ayrı ayrı yetkilendirilmesine karar verilmiştir.
BORSA İSTANBUL A.Ş.: Boğaziçi Beton Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin (Şirket) 114.000.000 TL nominal değerli paylarının halka arzı tamamlanmış olup, Şirketin sermayesini temsil eden 380.000.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen Şirket payları 03/06/2021 tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da 3,50 TL/pay baz fiyat, "BOBET.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 3.000.000 TL olarak belirlenmiştir.
BORSA İSTANBUL A.Ş.: ATP Ticari Bilgisayar Ağı ve Elektrik Güç Kaynakları Üretim Pazarlama ve Ticaret A.Ş.'nin (Şirket) 7.500.000 TL nominal değerli paylarının halka arzı tamamlanmış olup, Şirketin sermayesini temsil eden 37.500.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen Şirket payları 04/06/2021 tarihinden itibaren Ana Pazar'da 24 TL/pay baz fiyat, "ATATP.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 1.000.000 TL olarak belirlenmiştir.
FLAP KONGRE TOPLANTI HİZMETLERİ OTOMOTİV VE TURİZM A.Ş. (FLAP): 04.01.2020 tarihinde, yapılmış olunan özel durum açıklamasında 2020 yılında yapılması planlanan organizasyonları kamuoyu ile paylaşılmıştı. Tüm dünyayı etkisini altına alan Covid-19 salgını nedeniyle, 2020 yılında henüz gerçekleşmemiş organizasyonlardan, ertelemeler ve iptaller olmuştur. Aşağıda, organizasyon erteleme ve iptal durumları belirtilmiş olup, önemli bir değişiklikte olduğunda tekrar bilgilendirme yapılacaktır.10 Adet organizasyonda bir değişiklik olmamıştır.6 Adet organizasyon 2020 yılı içinde yapılacak şekilde ertelenmiştir.7 Adet organizasyonun yenilenen tarihi belli olmamıştır.4 Adet organizasyon 2021 yılına ertelenmiştir.3 Adet organizasyon iptal edilmiştir.
AKMERKEZ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (AKMGY): Koronavirüs salgını (Covid-19) nedeniyle alınan tedbirler kapsamında 19 Mart 2020 tarihinde kısıtlı hizmet vermeye başlanan  alışveriş merkezinde, 1 Haziran 2020'den itibaren alınan hijyen önlemleriyle tam kapasite ile hizmet vermeye başlatılıyor. Haziran ayı boyunca bir sonraki duyuruya kadar 12:00-20:00 saatleri arasında açık olacaktır.
MARSHALL BOYA VE VERNİK SANAYİİ A.Ş. (MRSHL): Şirket , 14 05 2020 tarihli Özel Durum Açıklamasında kamuya duyurduğu , başvurusu kabul edilmiş ve 01.04.2020 - 30.06.2020 tarihleri arasında geçerli olan Kısa Çalışma Ödeneği Desteğinin, Haziran ayı ödemesi için İşkur'a iptal başvurusunda bulunmuştur.
MARKA YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (MARKA): Düzce' de faaliyet gösteren 17.000 m2 arazi üzerine kurulu 4000 m2 kapalı alanı, 200 adet büyükbaş hayvanı mevcut "SÜTÇÜZADE" markasının sahibi RRM İnşaat Enerji Hayvanlık Ltd. Şti'nin %49 hissesinin satın alınması ile ilgili görüşmelere başlanmıştır. Konu hususundaki gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır.Paylar Alım Satım Notları:

EUKYO: Ege Sigorta Anonim Şirket 28/05/2021 - 28/05/2021 tarihinde EURO KAPİTAL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,57 - 4,60 TL fiyat aralığından 75.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte EURO KAPİTAL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 28/05/2021 tarihi itibariyle %1,32 sınırına ulaşmıştır.
ENKAI: Mehmet Sinan Tara 28/05/2021 - 28/05/2021 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 8,44 - 8,46 TL fiyat aralığından 326.402 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 28/05/2021 tarihi itibariyle %0,264 sınırına ulaşmıştır.
METUR: Ortaklarından Sayın Haluk BAHADIR'ın, Şirket sermayesinin %20,6' sına tekabül eden 3.708.693 TL nominal değerli paylarının Sermaye Piyasası Kurulu'nun (Kurul) VII-128.1 sayılı Pay Tebliği'nin 27. maddesi hükümleri çerçevesinde Borsada İşlem Gören Niteliğe dönüşmesine ilişkin, Pay Satış Bilgi Formu'nun onaylanması talebiyle Kurul'a başvurduğu 21.04.2021 tarihli özel durum açıklaması ile kamuya duyurulmuştu. Kurul'un 20.05.2021 tarihli toplantısında, Sayın Haluk BAHADIR'ın söz konusu talebinin olumlu karşılanmasına karar verilmiş olup, Kurulca onaylı pay satış bilgi formu KAP’ta yer almaktadır.
SELGD: Eliya Alharal 31/05/2021 - 31/05/2021 tarihinde SELÇUK GIDA ENDÜSTRİ İHRACAT İTHALAT A.Ş. payları ile ilgili olarak 3,97 - 3,97 TL fiyat aralığından 24.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte SELÇUK GIDA ENDÜSTRİ İHRACAT İTHALAT A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 31/05/2021tarihi itibariyle %10,003 sınırına ulaşmıştır.
ETILR: İzzettin Kaplan 28/05/2021 - 28/05/2021 tarihinde ETİLER GIDA VE TİCARİ YATIRIMLAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,0096 - 2,0096 TL fiyat aralığından 126.890,63 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ETİLER GIDA VE TİCARİ YATIRIMLAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 28/05/2021 tarihi itibariyle %13,56 sınırına ulaşmıştır.
SELGD: Gönen Kurukahve Gıdaturizm Gemicilik.Lim.İşl.San.Lt 31/05/2021 - 31/05/2021 tarihinde SELÇUK GIDA ENDÜSTRİ İHRACAT İTHALAT A.Ş. payları ile ilgili olarak 3,97 - 3,97 TL fiyat aralığından 24.000 TL toplam nominal tutarlı alış gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte SELÇUK GIDA ENDÜSTRİ İHRACAT İTHALAT A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 31/05/2021tarihi itibariyle %10,003 sınırına ulaşmıştır.
Sermaye Artırım-Azaltım Notları:
MERKO GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (MERKO): Şirket ortağı Merko Holding A.Ş.'nin 40.744.519,27 TL' sı ve yönetim kurulu başkanı Sn. Alistair Baran BLAKE' nin 20.000.000,00 TL' sı nakdi sermaye avans ödemelerine ilişkin, Sermaye Piyasası Kurulu'na yapılan tahsisli sermaye artırım başvurusu, Kurul'un 20.05.2021 tarih ve 26/760 sayılı toplantısında olumlu karşılanmıştır. Merko Holding A.Ş.'nin 40.744.519,27 TL' sı nakit alacağına karşılık , 13,21 TL baz fiyattan 3.084.369,00 nominal değerli Şirketimiz paylarının tahsis edilerek mahsup işlemi yapılmasına, Alistair Baran BLAKE' nin 20.000.000,00 TL' sı nakit alacağına karşılık Borsa İstanbul A.Ş.'nin (Borsa) Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürü (Prosedür) kapsamında, 5,76 TL baz fiyattan 3.472.222,00 nominal değerli Şirketimiz paylarının tahsis edilerek mahsup işlemi yapılmasına, Şirketimiz çıkarılmış sermayesinin 66.000.000 TL' sından 6.556.591,00 TL' sı tahsisli artırılarak 72.556.591,00 TL' sına çıkarılmasına ilişkin, Şirket Esas Sözleşmemizin "Sermaye ve Paylar" başlıklı 7.maddesinin ekteki yeni şekilde tadil edilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuru yapılmasına, Sermaye Piyasası Kurulu'nca onaylanması halinde, genel kurul aranmaksızın 10 gün içinde ticaret siciline tescil ve ilan ettirilmesine Mevcudun oy birliği ile karar verilmiştir.
PINAR SU VE İÇECEK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (PINSU): Şirket Yönetim Kurulu'nun 29.04.2021 tarihli kararı çerçevesinde Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) duyurusu yapılan, Şirket 220.000.000.-TL kayıtlı sermaye tavanı içinde kalmak üzere, 44.762.708,45.-TL olan çıkarılmış sermayenin, tamamı nakden (bedelli) karşılanmak suretiyle %111,70 oranında 50.000.000.-TL artırılarak 94.762.708,45.-TL'ye yükseltilmesine ilişkin hazırlanan izahnamenin onaylanması için Sermaye Piyasası Kurulu'na  (31.05.2021) itibariyle başvuru yapılmıştır.
HALK GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (HLGYO): Şirketi 2020 yılı kar payından yapılacak bedelsiz sermaye artırımı çerçevesinde, ortaklarına verilecek bedelsiz payların dağıtımına 01.06.2021 tarihinde başlanacaktır.
PEKER GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (PEKGY): Şirket 1.850.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı 253.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakit karşılığı olmak üzere %400 oranında 1.012.000.000 TL artırılarak, 253.000.000 TL'den 1.265.000.000 TL'ye çıkartılması sebebiyle ihraç edilecek 1.012.000.000 TL nominal değerli payların satışına ilişkin izahname ve tasarruf sahiplerine satış duyurusu Sermaye Piyasası Kurulu'nun 15.04.2021 tarihli kararıyla onaylanmıştır. SPK tarafından onaylanan izahname 27.05.2021 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu, Şirket internet sitesi ve sermaye artırımına aracılık eden A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin internet sitesinde ilan edilmiştir. Şirket pay sahiplerinin yeni pay alma hakkı kullanım oranı %400 olup, ellerindeki payların %400'ü oranında yeni pay alma hakları 01.06.2021 – 30.06.2021 tarihleri arasında 30 gün süreyle kullandırılacaktır. Yeni pay alma hakkı kullanım fiyatı 1 TL nominal değerli pay için 1 TL olarak belirlenmiştir. Yeni pay alma haklarının kullanılmasından sonra kalan paylar "Borsa'da Satış" yöntemi kullanarak 2 iş günü süreyle, nominal bedelin altında olmamak kaydıyla, BİAŞ Birincil Piyasa'da oluşacak fiyattan halka arz edilecektir. Satışa sunulacak payların tamamının satışının 2 iş gününden önce tamamlanması durumunda satış sona erdirilecektir.
ADESE GAYRİMENKUL YATIRIM A.Ş.(ADESE): Şirketin 252.000.000.-TL olan çıkarılmış sermayesinin 2.000.000.000.-TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, tamamı nakden karşılanmak sureti ile %300 oranında 756.000.000.-TL artırılarak 1.008.000.000.-TL ye yükseltilmesine ilişkin olarak hazırlanan ve KAP’ta yer alan taslak izahname, 31.05.2021 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu' na teslim edilmiştir.
ODAŞ ELEKTRİK ÜRETİM SANAYİ TİCARET A.Ş.(ODAS): Şirketin büyüme süreci içerisinde sermaye gücünün artırılmasına yönelik olarak Esas Sözleşmesi'nin 6. maddesinin vermiş olduğu yetkiye istinaden, Şirketimiz sermayesinin tamamı nakit olarak artırılarak 600.000.00 TL'den (Altıyüzmilyon TL) 800.000.000 TL (Sekizyüzmilyon TL) artırılarak 1.400.000.000 (BirmilyarDörtyüzMilyon TL) TL'ye çıkarılması, Şirketimiz Ana Sözleşmesi'nin 6. maddesinde Yönetim Kurulu'na verilen yetki uyarınca, B Grubu ortakların yeni pay alma (rüçhan) hakkının 1,00 Türk Lirası nominal değerli her bir pay için 1,00 Türk Lirası fiyat üzerinden kullandırılmasına, Yeni pay alma hakkı kullanım süresinin 15 (onbeş) gün olarak belirlenmesine, bu sürenin son gününün resmi tatile rastlaması halinde, yeni pay alma hakkı kullanım süresinin, izleyen iş günü akşamı sona ermesine, Artırılan 800.000.000 TL nominal değerli payların ihraç ve satışına ilişkin İzahnamenin onaylanması için Sermaye Piyasası Kurulu ("SPK")'na başvurulmasına İş bu karar kapsamında, Sermaye Piyasası Kurulu, Borsa İstanbul A.Ş., Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. ve diğer merciler nezdinde tüm gerekli başvuruların yapılması, bu kapsamda tüm gerekli dokümanların, izahname ve tasarruf sahiplerine satış duyurusunun hazırlanması, ilanların ve söz konusu olacak diğer beyanların, belgelerin onaylanması, kabul edilmesi, imzalanması, yeni pay alma hakkı kullanım süresinin izahnamede açıklanmak suretiyle belirlenmesi ve gerekli diğer yasal işlemlerin yerine getirilmesi, Pay Tebliğinin (VII-128.1) 25/(1)/(a) hükmü uyarınca satış süresinin sona ermesini takiben satılamayan payların olması halinde satın alma taahhüdünde bulunan gerçek kişiye taahhüt tutarı kadar pay satılması ve satışın tamamlanmasını müteakip satılamayan payların 6(altı) iş günü içinde iptal ettirilmesi, Sermaye Artırımının tüm süreçlerinin koordineli bir şekilde yürütülmesi için Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin aracı kurum olarak belirlenmesi, hukuki danışmanların atanması ve sermaye artırımı ile bağlantılı olarak alınacak tüm hizmetler için bunlarla her türlü sözleşmenin tüm şart ve hükümleriyle kabul edilmesi ve bu sözleşmelerin imzalanması, hususunda her türlü iş ve işlemin gerçekleştirilmesi için Yönetimin yetkili kılınmasına, toplantıya katılanların oybirliği ile karar verilmiştir.
CASA EMTİA PETROL KİMYEVİ VE TÜREVLERİ SANAYİ TİCARET A.Ş.(CASA): Şirketin esas sözleşmesinin "Sermaye ve Pay Senetleri " başlıklı 6ncı maddesinin değiştirilerek sermayenin 4.900.000 TL'den 100.000.000 TL 'ye çıkarılmasına, Sermaye artırımının 48.100.000 TL ‘sinin iç kaynaklardan bedelsiz sermaye artışı ile hissedarlara dağıtılmasına, Kalan 47.000.000 TL ‘nin hissedarlardan bedelli sermaye artırımı ile karşılanmasına, Esas sözleşme değişikliği için Sermaye Piyasası Kurulu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na başvurulmasına ve gerekli izinlerin alınmasından sonra esas sözleşme tadil metninin toplanacak ilk genel kurulun onayına sunulmasına, Esas sözleşmenin "Sermaye ve Pay Senetleri " başlıklı 6. Maddesinin ekli şekilde tadil edilmesinin kabul edilmesine Yukarıdaki hususların kabulüne ve gerekli işlemlerin yerine getirilmesine katılanların oybirliği ile karar verilmiştir.


Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları;

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi)- Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında YESIL.E paylarında 01/06/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 15/06/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.
Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar
 
Kaynaklar: İnvestAZ Araştırma, KAP, Matriks ,Finnet

SABAH BÜLTENİ'Nİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

UYARI NOTU: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.