Global Piyasalar Lagarde’ın Açıklamalarına Odaklandı…

16 Eylül 2021

Bugün, yurt içinde özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu, konut fiyat endeksi ile haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise Avro Bölgesi ve Japonya'da dış ticaret verileri, ABD'de perakende satışlar ve Philadelphia Fed İmalat Endeksi dataları yakından takip edilecek. Gün içerisinde, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde'ın yapacağı konuşma yakından izlenecek

Global Piyasalar Lagarde’ın Açıklamalarına Odaklandı…

16.09.2021

Global Piyasalar Lagarde’ın Açıklamalarına Odaklandı…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü, yüzde 0,73 değer kaybederek günü 1.423,97 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 12,7 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,13, holding endeksi yüzde 0,54 değer kaybettiği günde sektör endeksleri en fazla kazandıran yüzde 1,17 ile bilişim, en çok kaybettiren ise yüzde 2,26 ile madencilik olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın üçüncü işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,25, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,68, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,04 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,02 değer kaybetti.

ABD borsaları haftanın üçüncü işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,68, S&P 500 endeksi yüzde 0,85 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,82 değer kazandı.

Bugün, yurt içinde özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu, konut fiyat endeksi ile haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise Avro Bölgesi ve Japonya'da dış ticaret verileri, ABD'de perakende satışlar ve Philadelphia Fed İmalat Endeksi dataları yakından takip edilecek. Gün içerisinde, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde'ın yapacağı konuşma yakından izlenecek.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak zayıf görünümün devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü, yüzde 0,73 değer kaybederek günü 1.423,97 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 12,7 milyar lira seviyesinde gerçekleşti Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne yatay bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan Aylık Bütçe Gerçekleşme Raporu verilerine göre; 2021 yılı Ağustos ayında merkezi yönetim bütçe giderleri 105,7 milyar TL, bütçe gelirleri 146,5 milyar TL ve bütçe fazlası 40,8 milyar TL olarak gerçekleşmişti. Ayrıca, faiz dışı bütçe giderleri 92 milyar TL ve faiz dışı fazla ise 54,5 milyar TL olarak gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan basın duyurusuna göre; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası; ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabıtları imzalayarak “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu” oluşturduğu açıklandı. Projeye ilişkin stratejik ve kritik teknolojilerin ön uygulama testlerinin yapılacağı birinci faz bulguları ışığında, platformun yeni katılımlarla genişletilmesi planlandığı belirtildi.

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, yayımladığı Türk bankaları raporunda, sorunlu kredilere ilişkin ertelemenin üçüncü çeyreğe kadar devam etmesi, yeniden yapılandırmalar ve artan kredi tahsilatlarının bankaların varlık kalitesi metriklerini desteklemeye devam ettiğini belirtildi. Kurum, bankaların faaliyet kârlılıklarının komisyon ücretlerindeki artış, risk maliyetlerindeki azalma ve net faiz marjlarındaki iyileşmeyle 2021’in ikinci çeyreğinde güçlü kalmaya devam ettiği belirtildi. Raporda "Negatif reel mevduat faizi, enflasyon baskısı, düşük güvenle dolarizasyon artabilir" diyen kurum, Türk lirası cinsinden kredi büyümesinin ikinci çeyrekte özel bankalar tarafından sürdürüldüğünü vurguladı.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi'nin temmuz ayı mevsimsellikten arındırılmış sanayi üretim verilerini açıkladı. Buna göre, 19 üyeli Euro Bölgesi'nde sanayi üretimi, temmuzda haziran ayına kıyasla yüzde 1,5 ve Temmuz 2020'ye göre de yüzde 7,7 arttı.

ABD’de açıklanan toplam sanayi üretimi Ağustos ayında beklentilerin altında % 0,4 artış gösterdi. Aynı zaman aralığında açıklanan İmalat sanayi üretimi Ağustos ayında % 0,2 arttı. Kapasite kullanımı ise Ağustos’ta yüzde 76,2’den yüzde 76,4’e yükseldi.

ABD’de açıklanan New York Fed imalat endeksi Eylül’de 34.3’e yükselerek beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

ABD tarihinin en büyük vergi artırım paketi özelliğini taşıyan çoğunlukla kurumlar ve varlıklı kimseler üzerinde odaklanan 2.1 trilyon dolarlık yeni tasarı Çarşamba günü Temsilciler Meclisi'nin ilgili komisyonunda onaylandı.

İngiltere, ABD ve Avustralya, nükleer enerjili denizaltı teknik bilgisi dahil olmak üzere savunma alanında ileri teknolojilerin paylaşılacağı özel bir güvenlik anlaşmasına vardığı açıklandı.

Gün içi veri takvimi:Şirket Notları:

BERA HOLDİNG A.Ş. (BERA): Şirketin Bağlı ortaklığı Konya Kağıt A.Ş'nin paylarının bir kısmının halka arzına ilişkin olarak, Sermaye Piyasası Mevzuatı gereğince sunulması gereken belgeler ile 14.09.2021 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığı ve Borsa İstanbul Anonim Şirketi'ne müracaatta bulunulduğu şirket tarafından Bera Holding'imize bildirilmiştir.

ZORLU ENERJİ ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. (ZOREN): Ortakların yeni pay alma haklarını kullanma süresi içinde kullanılmayan toplam nominal değeri 805.407,015 Türk Lirası değerli payların tamamı, Borsa İstanbul AŞ Birincil Piyasa'da satılmış olup, satış işlemi 14 Eylül 2021 (dün) itibarıyla tamamlanmıştır.

ERBOSAN ERCİYAS BORU SANAYİİ VE TİCARET A.Ş. (ERBOS): Güneş Enerjisi Santrali yatırımı sonrası, Erbosan Erciyas Boru Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak ilave elektrik enerjisi tedarikçisi Socar Enerji ile sözleşme yapılmış ve elektrik tüketiminin yenilenebilir kaynaklardan tedariğini belgeleyen Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası (I-REC) alınmıştır.

ETİLER GIDA VE TİCARİ YATIRIMLAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ETILR): 31.03.2021 tarihinde franchise sözleşme hakları dondurularak kapanışı yapılmış olan Gaziantep – Şahinbey Şubesi 01.10.2021 tarihinden itibaren tekrar faaliyete geçecektir.

İŞBİR HOLDİNG A.Ş. (ISBIR): Grup şirketlerinden İşbir Sentetik Dokuma Sanayi A.Ş. paylarının halka arz yoluyla satılması amacıyla (ilk halka arz) 03 Mart 2021 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuruda bulunulmuş ve bu başvuruya ilişkin duyurusu 03 Mart 2021 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda ilan edilmiştir. Söz konusu başvuruya ilişkin sürecin, piyasa koşullarının halka arz için daha uygun olduğu bir dönemde gerçekleştirilmesi amacıyla ertelenmesine karar verildiği 17 Haziran 2021 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda paylaşılmıştır.

YEO TEKNOLOJİ ENERJİ VE ENDÜSTRİ A.Ş. (YEOTK): Şirket ile Ferizli Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü arasında (15.09.2021) Sakarya Ferizli'de inşaası devam eden Organize Sanayi Bölgesi yatırımı kapsamında 1. Etap Elektrik Şebekesi Yapım İşi için 15.980.000 TL tutarında yeni sözleşme imzalanmıştır.

GİRİŞİM ELEKTRİK SANAYİ TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş. (GESAN): Şirket, 19.08.2021 tarihinde Sincan Cezaevi tarafından düzenlenen 2021/423464 ihale kayıt nolu "6800KWE GÜCÜNDE ŞEBEKEYE BAĞLI GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ KURULUMU YAPIM İŞİ" ihalesine katılmış olduğu daha evvel kamuoyu ile paylaşılmıştı. İlgili ihale kesinleşen kararına istinaden sözleşme imzalanmıştır. İmzalanan sözleşmenin bedeli vergiler hariç 35.223.000,00- TL’dir.

DOĞAN ŞİRKETLER GRUBU HOLDİNG A.Ş. (DOHOL): Doğrudan bağlı ortaklığı Öncü Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. Yönetim Kurulu, 15.09.2021 tarihli Kararı ile sigortacılık alanında faaliyet göstermek üzere Doğan Trend Sigorta A.Ş.'nin 120.000.000,-TL sermaye ile kuruluşuna teşebbüs edilmesine onay vermiştir. Doğan Trend Sigorta A.Ş., gerekli yasal izinlerin alınmasını takiben faaliyete geçecektir. Kuruluşuna teşebbüs edilen Doğan Trend Sigorta A.Ş.'nin sigortacılık faaliyetlerini, dijital bir e-ticaret platformu üzerinden, teknolojinin sağladığı tüm imkanlar da kullanılmak suretiyle, acenteleri ve iş ortaklıklarıyla birlikte yeni ekonomi trendlerine uygun bir şekilde gerçekleştirmesi hedeflenmektedir.

VBT YAZILIM A.Ş. (VBTYZ): Şirket VBT Yazılım A.Ş., Enerjisa Enerji A.Ş.'nin doğrudan ortaklığı altında olan ve ilgili elektrik dağıtım bölgelerinde dağıtım faaliyeti ile iştigal eden Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş., İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. ile "Yardım Masası Hizmet Alımı Sözleşmesi" imzalamıştır. "Yardım Masası Hizmeti Alımı Sözleşmesi" uyarınca 36 ay boyunca sürecek hizmetin toplam değeri 7.350.000 TL’dir

ARÇELİK A.Ş. (ARCLK): Hollanda'da yerleşik bağlı ortaklığı Ardutch B.V. tarafından Arçelik A.Ş.'ye 82.000.000 EUR tutarında temettü dağıtılmasına karar verilmiştir.

PARK ELEKTRİK ÜRETİM MADENCİLİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( PRKME): Ülkemizde de etkili olan Kovid-19 salgınının ortaya çıkmasında termik santrallerin yarattığı çevre kirliliğinin de etkili olduğu gerekçesiyle, ülkemizde işletmede olan 30 kömürlü termik santralin tamamının üretim lisanslarının iptal edilerek kapatılması ile henüz işletmeye alınmamış 7 termik santralin üretim lisanları ile projelerinin iptali istemiyle bazı sivil toplum kuruluşlarının Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı aleyhine dava açtığı, henüz işletmeye alınmamış 7 termik santral arasında Şirketin bağlı ortaklığı Konya Ilgın Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş. ("Konya Ilgın") bünyesinde yürütülen termik santral projesinin de olduğu ve dava kapsamında Konya Ilgın'ın sahibi olduğu EÜ/4292/02479 lisans numaralı ve 43 yıl süreli elektrik üretim lisansının da iptalinin talep edilmesi nedeniyle bağlı ortaklığı Konya Ilgın'ın davaya istemesi halinde müdahil olabileceği hususundaki Ankara 11. İdare Mahkemesi'nin 14 Eylül 2021 tarihli ara kararı bugün bağlı ortaklığı Konya Ilgın'a elektronik ortamda tebliğ edilmiştir. Konya Ilgın Termik Santral Projesinde, Dolaşımlı Akışkan Yataklı Kazan (CFB) teknolojisi kullanılacaktır. CFB Teknolojisi uzun yıllardır dünyada yaygın olarak kullanılan ve özellikle kükürt dioksit emisyonlarını önlemesi açısından "temiz kömür teknolojileri" sınıfına giren, aynı zamanda düşük yanma odası sıcaklığı ile NOx emisyonu sorununu ortadan kaldıran bir teknolojidir. Bu çerçevede, Konya Ilgın Termik Santral Projesi ülkemizde geçerli tüm çevresel yükümlülüklere uyum sağlayacak şekilde planlanmaktadır. Konu ile ilgili tüm yasal hakları korumak amacıyla bağlı ortaklıkça davaya, davalı Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı yanında müdahil olarak katılınacaktır.

EREĞLİ DEMİR VE ÇELİK FABRİKALARI T.A.Ş.( EREGL): Bor-San Isı Sistemleri Üretim ve Pazarlama A.Ş. tarafından Şirket aleyhine 17.04.2013 tarihinde Kdz. Ereğli 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 2013/253 sayılı dosya ile fazlaya ilişkin haklar saklı tutularak 17.800.-TL değerinde satış sözleşmesinden kaynaklanan zararın karşılanması talepli alacak davası açılmıştır. Şirket'e tebliğ edilen ıslah dilekçesi ile davacının dosyaya sunulan bilirkişi raporu doğrultusunda dava değerinin 10.837.801,69.-TL'ye yükseltilmesini mahkemeden talep ettiği öğrenilmiştir. Söz konusu bilirkişi raporuna ve ıslah dilekçesine Şirket tarafından yasal süresinde itiraz edilmiştir. Gelen ikinci bilirkişi raporuna da yine şirketimiz tarafından itiraz edilmiş olup, gerçekleşen son celsede Mahkeme şirket aleyhine açılan bu davanın reddine karar vermiştir. 25.06.2014 günü Şirket'e tebliğ edilen Yargıtay ilamında, davanın esas bakımından incelenmesi gerektiği belirtilerek hüküm usul bakımından bozulmuştur. Şirket'ce bozma kararına karşı karar düzeltme yoluna başvurulmuştur. Karar düzeltme talebinin reddedildiği 28.01.2015 günü tebliğ edilmiştir. Kdz. Ereğli 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, 09 Eylül 2015 tarihli duruşmada davayı reddetmiştir (2015/16 E.). Yargıtay 19. Hukuk Dairesi tarafından, Bor-San Isı Sistemleri Üretim ve Pazarlama A.Ş.'nin temyiz itirazları reddedilerek, Şirket lehine vekalet ücreti yönünden kararın bozulmasına karar verilmiştir. Bor-San Isı Sistemleri Üretim ve Pazarlama A.Ş. tarafından, Yargıtay 19. Hukuk Dairesi kararına karşı karar düzeltme yoluna başvurulmuştur. Bor-San Isı Sistemleri Üretim ve Pazarlama A.Ş.'nin karar düzeltme talebi, Yargıtay 19. Hukuk Dairesi'nin 18.04.2017 tarihli kararı ile reddedilmiştir. Söz konusu karar, 5 Haziran 2017 günü Şirketimize tebliğ edilmiştir. Dosya Kdz. Ereğli 3. Asliye Hukuk Mahkemesinde 2017/110 Esasa kaydedilmiştir. Ankara 9. Asliye Ticaret Mahkemesi'nin 2016/390 E.-2017/776 K. sayılı ilamı ile Bor-San Isı Sistemleri Üretim ve Pazarlama A.Ş.'nin iflasına karar verilmiş olup Kdz. Ereğli 3. Asliye Hukuk Mahkemesi İİK 194. maddesi gereğince davanın durdurulmasına karar verilmiştir. Bir sonraki duruşması 09.03.2022 günü yapılacaktır.

Paylar Alım Satım Notları:

ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 14/09/2021 - 14/09/2021 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 10,45 - 10,45 TL fiyat aralığından 141.368 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 14/09/2021 tarihi itibariyle %0,351 sınırına ulaşmıştır.

INDES: Mevcut program kapsamında 14 Eylül 2021 tarihinde 130.000 adet pay geri alınmış ve Şirket sahip olduğu INDES payları 1.078.958 adet'e ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,48)

NTHOL: 15.09.2021 tarihinde NET HOLDİNG A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,24 - 4,30 TL fiyat aralığından 448.837 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte NET HOLDİNG A.Ş. sermayesindeki paylar15.09.2021 tarihi itibariyle %40,23 sınırına ulaşmıştır.

AVHOL: ALSANCAK SAĞLIK HİZMETLERİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ 15.09.2021 tarihinde AVRUPA YATIRIM HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ payları ile ilgili olarak 6,00 TL-6,04TL fiyat aralığından 300.000 (Üçyüzbin) adet satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AVRUPA YATIRIM HOLDİNG A.Ş. sermayesindeki paylar 15.09.2021 tarihi itibariyle %45,45 oranına gerilemiştir.

ULUUN: 30.06.2021 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile başlatılan pay geri alım programı kapsamında 15.09.2021 tarihinde 5.35-5.40 fiyat aralığından toplam 100.000 adet hisse geri alım işlemi yapılmıştır.

INFO: 15.09.2021 tarihinde 3,89 - 3,97 TL fiyattan 90.000 adet pay geri alımı yapılmıştır.

Sermaye Artırım- Azaltım Notları:

REYSAŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (RYGYO): Pay sahiplerin Yeni Pay Alma (Rüçhan) haklarının kullanımından sonra kalan 453.414,661-TL nominal değerli payların, Şirketin 13/09/2021 tarihinde KAP'ta yayımlanan Tasarruf Sahiplerine Satış Duyurusu'na istinaden, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasa'da satışa sunulması neticesinde, kalan payların tümünün satışı 15/09/2021 tarihi itibariyle tamamlanmıştır.

KATMERCİLER ARAÇ ÜSTÜ EKİPMAN SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( KATMR): Şirketin 13.09.2021 tarihli KAP açıklamasında yer alan Tasarruf Sahiplerine Satış Duyurusu'na istinaden, pay sahiplerinin yeni pay alma (rüçhan) haklarının kullanımından sonra kalan 3.057.761,094 TL nominal değerli payların 15 ve 16 Eylül 2021 tarihlerinde 2 işgünü süre ile Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasa'da satışa sunulması neticesinde, ilgili payların tamamının satışı 15/09/2021 tarihi itibariyle tamamlanmıştır.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

KAMUYU AYDINLATMA PLATFORMU: Sermaye Piyasası Kurulu Tedbir Kararı

a) Oylum Sınai Yatırımlar A.Ş. (OYLUM) pay piyasasında 03.09.2021-14.09.2021 döneminde meydana gelen olağandışı fiyat ve miktar hareketlerine ilişkin olarak yapılan incelemeler sonucunda, Telegram adlı sosyal medya uygulamasındaki "BORSA ROBİNHOOD" ve "ROBİN HOOD TRADE ®" isimli hesaplar üzerinden OYLUM payının fiyatı ile ilgili olarak yatırımcıların kararlarını etkilemek ve bu suretle menfaat temin etmek amacıyla yanıltıcı nitelikte paylaşımlarda bulunulduğu belirlenmiş olup, aşağıdaki tabloda yer verilen kişiler tarafından gerçekleştirilen işlemlerde 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun (SPKn) "Piyasa dolandırıcılığı" başlıklı 107 nci maddesinin 2 nci fıkrasında sayılan fiillerin işlendiğine dair makul şüphe bulunması nedeniyle, 6362 sayılı SPKn'nun 1 inci maddesi çerçevesinde yatırımcıların hak ve yararlarının korunmasını teminen, 6362 sayılı SPKn'nun 128/1-(a) maddesine dayanarak yapay piyasa oluşturmaya yönelik işlemlerin engellenmesi amacıyla; 6362 sayılı SPKn'nun 101/1 maddesi ve V-101.1 sayılı Bilgi Suistimali ve Piyasa Dolandırıcılığı İncelemelerinde Uygulanacak Tedbirler Tebliği'nin 5/1 ve 6/1 maddeleri uyarınca; aşağıdaki tabloda bilgilerine yer verilen kişiler hakkında 16.09.2021 tarihinden başlamak üzere borsalarda 6 ay süreyle geçici işlem yasağı uygulanmasına karar verilmiştir.


b) Nurol Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (NUGYO) pay piyasasında 26.07.2021-13.09.2021 döneminde gerçekleştirilen işlemlerde 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 107/1 maddesinde sayılan fiilin işlendiğine dair makul şüphe bulunması nedeniyle; 6362 sayılı SPKn'nun 1 inci maddesi çerçevesinde yatırımcıların hak ve yararlarının korunmasını teminen, 6362 sayılı SPKn'nun 128/1-(a) maddesine dayanarak yapay piyasa oluşturmaya yönelik işlemlerin engellenmesi amacıyla; 6362 sayılı SPKn'nun 101/1 maddesi ve V-101.1 sayılı Bilgi Suistimali ve Piyasa Dolandırıcılığı İncelemelerinde Uygulanacak Tedbirler Tebliği'nin 5/1 ve 6/1 maddeleri uyarınca; aşağıdaki tabloda bilgilerine yer verilen kişiler hakkında 16.09.2021 tarihli işlemlerden başlamak üzere borsalarda 6 ay süreyle geçici işlem yasağı uygulanmasına karar verilmiştir.Karar 2021/45 sayılı ve 15/09/2021 tarihli SPK Bülteninde yer almaktadır.

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP, SPK Haftalık Bülteni ve Matriks

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.