Global Piyasalar ABD TÜFE ve ECB Faiz Kararına Odaklandı…

10 Mart 2022

Bugün, yurt içinde İşgücü İstatistikleri verisi yakından takip edilecek

Global Piyasalar ABD TÜFE ve ECB Faiz Kararına Odaklandı…

10.03.2022

Global Piyasalar ABD TÜFE ve ECB Faiz Kararına Odaklandı…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü yüzde 1,56 değer kazanarak 2.042,70 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 38,7 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 2,68, holding endeksi yüzde 2,80 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 5,03 ile inşaat, en çok gerileyen ise yüzde 1,76 ile madencilik olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın üçüncü işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 3,25, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 7,92, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 7,13 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,95 değer kazandı.

ABD borsaları haftanın üçüncü işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 2, S&P 500 endeksi yüzde 2,59 ve Nasdaq endeksi yüzde 3,59 değer kazandı.

Bugün, yurt içinde İşgücü İstatistikleri verisi yakından takip edilecek. Global tarafta, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gelişmeler /haber akışları piyasaların odağında olmaya devam edecek. Gün içerisinde, Avrupa Merkez Bankası (ECB) gerçekleştireceği toplantısı ve toplantı ardından düzenlenecek basın toplantısında Başkan Lagarde’ın açıklamaları takibimizde olacak. Ayrıca, ABD’de açıklanacak olan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisi yakından izlenecek.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karmaşık seyrin devam ettiği izleniyor.

Image title

Image titleUyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü yüzde 1,56 değer kazanarak 2.042,70 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 38,7 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne pozitif bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden’ın bugün saat 18:30’da telefon görüşmesi gerçekleştireceği açıklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile birlikte düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada; "Bu tarihi ziyaretin Türkiye-İsrail ilişkilerinde yeni dönüm noktası olacağına inanıyorum. Türkiye İsrail ilişkilerinin gelişmesi, güçlenmesi, ülkelerimiz açısından olduğu kadar bölgesel istikrar ve barış için de büyük öneme sahiptir. ”dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, bugün Antalya'da bir toplantı gerçekleştirecek.

Türkiye Varlık Fonu’ndan (TVF) yapılan açıklamaya göre; Türkiye Varlık Fonu (TVF) tarafından T.C. Ziraat Bankası A.Ş, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. ve Türkiye Halk Bankası A.Ş.’ye çekirdek sermaye desteği; Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş., Ziraat Katılım Bankası A.Ş. ve Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş.’ye ise sermaye benzeri kredi verilmesi süreci başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. 51,5 milyar TL tutarındaki sermaye enjeksiyonu, Türkiye ekonomisine olan inancımızı gösterirken, kamu bankalarımızın yatırımları destekleyecek yeni kaynaklara erişimini sağlamıştır denildi. Güçlü sermaye desteğiyle birlikte TVF’nin Türkiye Halk Bankası A.Ş.’deki ortaklık payı %75,3’ten %87,7’ye; Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O’daki ortaklık payı ise %35,9’dan %64,8’e yükseldi. (Kaynak: tvf.com.tr)

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Washington Büyükelçisi Yousef el Otaiba yaptığı yazılı açıklamada; "Üretim artışlarını destekliyoruz ve OPEC'i daha yüksek üretim seviyelerini düşünmeye teşvik edeceğiz." dedi.

ABD Temsilciler Meclisi 1,5 trilyon dolarlık harcama paketi onayladı.

ABD Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki yaptığı açıklamada; Çin'in "Büyük oranda Rusya'ya uygulanan yaptırımlara uyduğunu görüyoruz" dedi.

Borsa İstanbul A.Ş. Duyurusuna göre; BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda 24/02/2022 ile 09/03/2022 tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 10/03/2022 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yayımlanan, JOLTS Açık İş Sayısı verisi ocak ayında bir önceki aya kıyasla 185 bin azalarak 11 milyon 263 bin oldu.

Gün içi veri takvimi:

Image title


Şirket Notları:

GLOBAL YATIRIM HOLDİNG A.Ş.(GLYHO): Yatırımcılar Covid-19'un etkilerine karşı sektörel toparlanmayı takip edebilmelerini teminen, Şirket dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports Holding Plc'nin ("GPH") Şubat 2022'ye ilişkin yolcu istatistikleri web sitesinde Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanmış olup, Yatırımcı İlişkileri - Raporlar - Yolcu İstatistikleri üzerinden ulaşılabilir. Şubat ayı verileri, limanlarımızın ağırladıkları gemi ve yolcu sayısı bakımından pandemi öncesi seviyelerine daha da yaklaştığını göstermektedir. Şubat 2022'de limanlarımıza yapılan seferler 2019 yılının aynı dönemine ilişkin seferlerin %96'sını oluştururken, Şubat 2022 yolcu sayıları ise Şubat 2019'a ilişkin yolcu saysının %49''una denk gelmektedir. Diğer taraftan, Nassau Kruvaziyer Limanı sefer sayısının ise Şubat 2022'de Şubat 2019'daki seviyesinin üzerinde gerçekleştiği görülmektedir.

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (EKGYO): İstanbul ili, Eyüpsultan ilçesi, Göktürk mahallesi sınırlarında yer alan toplam 329.321,30 m2 yüz ölçümlü arsalar üzerinde proje geliştirmek üzere iş birliği protokolü imzalanmıştır.

GİRİŞİM ELEKTRİK SANAYİ TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş.(GESAN): Şirket %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş.'nin sermayesi, Geçmiş Yıl Karları'ndan karşılanarak 35.000.000,-TL'den 175.000.000,-TL'ye (Yüzyetmişbeşmilyon, Türk Lirası) arttırılmıştır. Sermaye artışı, Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi'nde ilan edilmiştir.

FADE GIDA YATIRIM SANAYİ TİCARET A.Ş.(FADE): Şirket Fade Gıda Yatırım San.Tic. A.Ş.'nin %100 hissesine sahibi olduğu; HADE FİDECİLİK TARIM ÜRÜNLERİ SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ' nin mevcut sermayesinin 5.500.000 TL'den 15.000.000 TL' sına çıkartılmasının ve yapılan sermaye artışının, daha önce Kamuoyu Aydınlatma Platformunda bildirmiş olunan "BİTKİ BİYOTEKNOLOJİ ÇALIŞMALARINA DAYALI YATIRIM" içerisinde değerlendirilmesinin Genel Kurulda teklif olarak sunulması konusunda; Yönetim Kurulu kararı verilmiştir. Yatırım kapsamında Şirketin, Danışmanlık ve Hizmet sözleşmesi ile anlaşmalı olarak çalıştığı PYO TEKNİK Müh.Proje Yönetim Ofisi Ltd.Şti. nin; firmaya sağlamış oldukları teknik eğitim ve Arge süreci çalışmaları ile yatırımın teknik ve altyapının projelendirilmesi tamamlanmıştır.

GİRİŞİM ELEKTRİK SANAYİ TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş. (GESAN): Şirket %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş., bir enerji üretim firmasının Uşak'ta bulunan Rüzgar Enerjisi Santraline, Hibrit Güneş Enerjisi Santrali yapımı için Donanımlı Beton Köşk ve Trafo siparişi almıştır. Sipariş bedeli 1.230.000,-USD'dir. (Güncel baz USD/TL kuru ile sipariş bedeli 18.044.100,-TL'dir.)

TÜRKİYE KALKINMA VE YATIRIM BANKASI A.Ş. (KLNMA): Banka ile Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş. Bünyesindeki TVF Piyasa İstikrar ve Denge Alt Fonu arasında BDDK'nın 04.03.2022 tarihli onayı ile; 1.500.000.000 TL tutarında BDDK'nın "Bankaların Özkaynaklarına İlişkin Yönetmelik"in 7. maddesi hükümleri uyarınca İlave Ana Sermaye hesaplamasına dahil edilecek nitelikte sermaye benzeri kredi anlaşması imzalanmış olup (09.03.2022) itibariyle işlem tamamlanmıştır.

AVRASYA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.(AVGYO): Şirket portföyünde yer alan ve Samsun İli Çarşamba ilçesi Kirazbucağı Mahallesinde bulunan Çarşamba Şehirlerarası Otobüs Terminali'nin mevcut kiracısı Anadolu Terminal Hizmetleri A.Ş.'ye kiralanan otogarın aylık kira bedelinin 80.000+ KDV olarak belirlenmesine, yenilenen kira bedelinin 09.03.2022 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde kira sözleşmesinin 1(Bir) yıl daha uzatılmasına karar verilmiştir.

KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK A.Ş. (KONTR): Şirket, Türkiye Elektrik İletim A.Ş. Genel Müdürlüğü (TEİAŞ) Merkez tarafından düzenlenen 2021/898020 ihale kayıt numaralı "TEİAŞ Merkez Yerleşkesi Batarya Elektrik Depolama Sistemlerinin Montaj ve Şebeke Bağlantıları Alımı" işine vermiş olduğu 4.974.200,00 TL tutarındaki teklifin, ekonomik açıdan en avantajlı teklif olduğu ve İhale Komisyonunca yapılan inceleme ve değerlendirmeler neticesinde ; 2021- PYD/43 J referanslı "TEİAŞ Merkez Yerleşkesi Batarya Elektrik Depolama Sistemlerinin Montaj ve Şebeke Bağlantıları Alımı" işinin şirkete ihale edilmesine karar verildiği İhale komisyon Kararı olarak 9.03.2022 itibariyle bildirilmiştir.

Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş.'nin faaliyet alanlarıyla ilgili konularda çalışmalar yürütmek üzere, Amerika Birleşik Devletlerinde %100 Bağlı ortaklığı şeklinde, Kontrolmatik Technologies Inc. unvanıyla, 250.000.-USD başlangıç sermayeli bir şirket kurulmasına karar verildiğini duyurmuştu." Söz konusu şirket "Kontrolmatik Technologies Inc." unvanıyla kurulmuştur.

ORGE ENERJİ ELEKTRİK TAAHHÜT A.Ş. (ORGE): Şirket, Limak DOO şirketi tarafından, Makedonya Ülkesi, Üsküp Şehrinde inşası devam etmekte olan Diamond of Skopje Projesi Mix Use AG Kablo Tedarik İşi İhalesine yönelik olarak verdiği 1.525.000 Euro+KDV tutarındaki teklifin kabul edildiği ve ihalenin Şirket lehine sonuçlandığı Limak Yatırım Enerji Üretim İşletme Hizmetleri ve İnşaat A.Ş. adına Elmak Enerji Yatırım İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş. tarafından Şirkete bildirilmiştir. İşveren ile sözleşme görüşmelerine başlanmıştır. İşin 112 günde bitirilmesi planlanmaktadır.

Paylar Alım Satım Notları:

ENKAI: ŞARIK ÖMER TARA 08/03/2022 - 08/03/2022 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 13,20 - 13,20 TL fiyat aralığından 39.826 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 08/03/2022 tarihi itibariyle %0,218 sınırına ulaşmıştır.

ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 08/03/2022 - 08/03/2022 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 13,06 - 13,32 TL fiyat aralığından 100.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 08/03/2022 tarihi itibariyle %0,463 sınırına ulaşmıştır.

CRFSA: Şirket tarafından 33 TL ila 33,36 TL fiyat aralığında 44.938 TL nominal değerinde hisse satışı gerçekleştirilmiştir.

DAGI: MAHMUT NEDİM KOÇ 09.03.2022 tarihinde DAGİ GİYİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,87 TL fiyat aralığından 233.970 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte DAGİ GİYİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 09.03.2022 tarihi itibariyle %49,68 sınırına ulaşmıştır.

SAHOL: 09.03.2022 tarihinde Borsa İstanbul'da pay başına 15,30 TL – 15,65 TL (ağırlıklı ortalama 15,50 TL) fiyat aralığından toplam 615.000 TL nominal değerli SAHOL payları geri alınmıştır.

ARCLK: 09.03.2022 tarihinde 54,65 TL - 55,00 TL fiyat aralığından (ortalama 54,8128 TL) 800.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu ARCLK payları 55.394.044 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %8,1977)

INVEO: 09.03.2022 tarihinde 27,00 TL fiyattan 25.000 adet payı geri alınmış ve bu geri alım programı kapsamında Şirket sahip olduğu INVEO payları 325.000 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,34)

GEDIK: 09.03.2022 tarihinde 7,03 TL fiyattan 50.000 adet payı geri alınmış ve bu geri alım programı kapsamında Şirketin sahip olduğu GEDIK payları 725.000 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,29)

LKMNH: 09.03.2022 tarihinde LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK, TURİZM, EĞİTİM HİZMETLERİ VE İNŞAAT TAAHHÜT A.Ş. payları ile ilgili olarak 14,77 - 14,89-TL fiyat aralığından 6.351 adet alış işlemi gerçekleştirilmiştir.

AYDEM: 09.03.2022 tarihinde 6.94 TL – 7.02 TL fiyat aralığından (ortalama 6.995611 TL) 500,000 adet pay geri alınmıştır.

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.(HALKB): Banka ihraç edilen 2.495.344.506,518 TL nominal değerdeki paylar, 1,00 TL nominal değerli paylar için 5,37 TL fiyat üzerinden toplam satış hasılatı 13.400.000.000-TL olacak şekilde tahsisli satış yöntemi ile 09.03.2022 tarihinde Borsa pay piyasasında toptan satış işlemi yolu ile Türkiye Varlık Fonu'na satılmış olup sermaye artırım işlemleri tamamlanmıştır.

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.(VAKBN): Banka tarafından ihraç edilen 3.205.741.626,794TL nominal değerdeki paylar, 1 TL nominal değerli pay için 4,18 TL fiyat üzerinden toplam satış hasılatı 13.400.000.000-TL olacak şekilde tahsisli satış yöntemi ile 09.03.2022 tarihinde Borsa pay piyasasında toptan satış işlemi yolu ile Türkiye Varlık Fonu'na satılmış olup sermaye artırım işlemleri tamamlanmıştır.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında AVOD.E paylarında 10/03/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 08/04/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında ISGYO.E payları 10/03/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 08/04/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.