Fischer'a Göre Negatif Faiz Uygulayan Bankalar Başarılı

30 Ağustos 2016

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, negatif faiz oranı uygulayan merkez bankalarının başarılı sonuçlar elde ettiğini belirtti.

Fischer'a Göre Negatif Faiz Uygulayan Bankalar Başarılı

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, Bloomberg Televizyonuna verdiği demeçte negatif faiz oranı uygulayan merkez bankalarının belirli bir oranda başarıya ulaştıklarını dile getirdi. 

Fischer, Merkez Bankalarının görevlerinin hiç bir zaman bitmeyeceklerini ve kendinin faiz kararlarında bir kere faiz artışının yeterli olacağını düşünmediğini , alınacak bu kararlarda hızlı karar verebileceklerini ancak verilere göre karar vermenin daha doğru olduğunu söyledi. 

Dünya ekonomilerinin zaman içerisinde gitgide daha bağlantılı hale gelmeye başladığını söyleyen Fischer, merkez bankalarının genelinin bu durumla başa çıkmaya çalıştığını sözlerine ekledi. Fischer, Fed'in dünya üzerinde en önemli merkez bankalarından bir tanesi olduğunu belirterek, Fed'in tüm dünya ve bu aralar özellikle Japonya'da olup bitenle yakınen ilgilendiğini belirtti. 

Fischer, negatif faizin tasarruf sahipleri için olduça zorlayıcı bir konu olduğunu bildiğini, FED'in aktif planları arasında negatif faizin olmadığını fakat dünya üzerinde negatif faiz uygulayan merkez bankalarınında başarılı sonuçlara imza attığını dile getirdi. 

Günümüzde doların üretkenllikte en önemli etmen ollmadığını belirten Fischer, ABD'nin güçlü dolar karşısında da tam istihdama yakın olduğunu belirtti. 

Fischer'a göre, maliye politikasında değişimlerin olası olduğunu ancak 2017 ve 2018 döneminde bir belirsizlik olduğuna değindi.