FED Williams : ABD İçin Negatif Faiz Olasılık Dışı

29 Temmuz 2016

FED Bölge başkanlarından Williams, çok düşük uzun vadeli faiz oranlarının sadece para politikası ile ilgili olmadığını belirtti.

FED Williams : ABD İçin Negatif Faiz Olasılık Dışı

San Francisco Fed Başkanı John Williams, faiz oranlarının gelecekte muhtemelen alışıldık olandan daha da düşük olacağını belirtti. ABD'de trend büyüme'nin %1,75-2 civarlarında olduğunu verimlilik büyümesinin epey dramatik seviyede yavaşladığını belirtti. 

Oluşan düşük getirilerin mevcut ABD faizini yansıtmadığını belirten Williams, uzun vadeli faizlerin düşük olmasının altında yatan nedenin demografi olduğunu sözlerine ekledi. Ayrıca yavaş büyüme oranlarının küresel bir trend olduğunu ve trendin nötr faiz oranını aşağı çeken  etmenlerden biri olduğunu belirten Williams, güvenli varlıklar içinde olağan dışı bir talep göründüğüne dikkat çekti. 

Daha yavaş büyüyen bir ekonominin yatırıma çok fazla ihtiyaç duymayacağını belirten Williams, Fed'in hamlelerinin deniz aşırı etkilerini hesaba katması gerektiğini, yavaş ve kademeli faiz artışının uluslarası ekonomi için faydalı olduğunu belirtti. 

Şuan için ABD ekonomisini iyi bulduğunu belirten Williams, Abd ekonomisi için negatif faizlerin olasılık dışı olduğunu ancak para politikasının güçlü ama artık daha az etkin olduğunu belirtti.