Fed Kararsızlığa Mı Girdi ?

27 Ocak 2016

Fed yetkilileri kendilerini baskı altında hissettikleri ve beklentiyi karşılamak için faiz arttırım sürecini başlattı.

Fed Kararsızlığa Mı Girdi ?

Fed yetkilileri kendilerini baskı altında hissettikleri ve beklentiyi karşılamak için faiz arttırım sürecini başlattı. Politika hamleleri toparlanmayı etkilemeyeceği veya finansal piyasaları önemli ölçüde istikrarsızlaştırmaya itmeyeceğini düşünmüştü.

Çin'deki politika hataları ve petrol fiyatlarındaki durmak bilmeyen düşüşün piyasa algısını bu kadar farklılaştıracağını tahmin etmediler yada zayıf bir ihtimal olarak gördüler.

Piyasalardaki bir çok analist faiz artışınından FED'in pişmanlık duyduğunu düşünmeye başladığı kulaktan kulağa dolaşıyor. 

FED bu toplantıda :

Aralık ayında gerçekleştirdiği 25 puanlık artışı bu toplantıda tekrarlayamacağını düşünüyoruz. Daha fazla sıkılaştırma piyasa volatilitesinde risk iştahını arttırabilir.Çünkü, piyasada istikrarsılık hakim olur ise risk iştahı tavan yapabilir. 

Konuşmalarını değiştirmeyecek ve faiz indirimi yapmayacak.Böyle bir hamle politika paniklemesi olarak algılanıp, piyasaların harcamalarını kısması ve bir kriz ortamı oluşturmasına kadar gidebilecek bir yol olur. FED piyasanın kaygı duymasını istemeyecek.,

Bu toplantıda beklentilerini yükseltmeyecek.Beyaz güvercin olmaya çalışacak.Ve gelişmeleri takip ettiklerini buna göre hareket edeceklerini belirtecekler. Bu hamle de piyasayı rahatlatmaya yetecek.