ECB Constancio Euro Bölgesi Toparlanmasında Kırılganlıklar Var

09 Mayıs 2016

Mart ayında attıkları adımların etkisini göstermesi için biraz zamana ihtiyaçlarının olduğunu belirtti.

ECB Constancio Euro Bölgesi Toparlanmasında Kırılganlıklar Var

Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Vitor Constancio, herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini ve belirsizliklerin sürdüğünü söyledi. ECB'nin fiyat hedeflerine ulaşmak için gerekeni yapmaya devam edeceğini belirten Constancio, Mart ayında attıkları adımların etkisini göstermesi için biraz zamana ihtiyaçlarının olduğunu belirtti. 


Küresel büyümenin olumsuz etkilerinin azalması ile hız kazanması bekleniyor ancak sürece zarar verebilecek bir çok faktör olduğunu belirtti. Euro bölgesinin toparlanmasına ilişkin kırılgınlıklar olduğunu belirten Constancio, para politikası, reformlar ve mali politika ile desteklenmesi gerektiğini, Euro bölgesinde iç talebin arttığını ancak halen zayıflıkların devam ettiğini belirtti. 


ECB adımları olmasaydı Euro bölgesinin toparlanma sürecinin çok daha yavaş ilerleyeceğini belirten Constancio, ikincil etkilerin önlenmesinde başarılı olduğunu, manşet enflasyonun emtia nedeniyle düşük olduğunu ve çekirdek enflasyonunda bundan olumsuz etkilenebileceğini belirtti. 


İngiltere'nin AB'den çıkmasının olumsuz etkilerinin olacağını söylemenin doğru olacağını belirten Constancio, İngiltere'nin AB'den çıkması halinde ECB uygun yanıtı vereceğini ve euro bölgesi büyüme tahminlerini düşürmesi gerekeceğini belirtti.