Draghi : Enflasyon Beklenenden Zayıf

02 Şubat 2016

Avrupa Merkez Bankası Başkanı ECB Mario Draghi, euro bölgesinde enflasyonun aralık ayındaki faiz toplantısında oluşan beklentinin altında kaldığını belirterek

Draghi : Enflasyon Beklenenden Zayıf

Avrupa Merkez Bankası Başkanı ECB Mario Draghi, euro bölgesinde enflasyonun aralık ayındaki faiz toplantısında oluşan beklentinin altında kaldığını belirterek,ECB gerektiği taktirde mart ayındaki toplantıda ek teşvik sağlayabileceklerinin özellikle altını çizdi.

Gelişmekte olan piyasaların büyümesindeki belirsizlik,finansal piyasalarda ve emtia fiyatlarındaki oynaklığı işaret ederek , euro bölgesinin ekonomisi için aşağı yönlü risklerin Aralık toplantısından beri arttığını belirtti.

Düşük enflasyonun arkasındaki baş faktör olarak düşük petrol fiyatlarını gösteren Draghi, ücretlerinde beklenenden daha yavaş şekilde büyüdüğünü ve bu nedenle de gelecek enflasyon oranı içinde beklentilerinin gerilediğine dikkat çekti.

Draghi, ECB'nin ekonomik toparlanma için üzerine düşen her türlü katkıyı vermeye devam edeceğini belirtti.Gelişmiş ekonomilerde büyüme görünümleri yavaş bir şekilde iyileşiyor,ancak gelişmekte olan piyasalarda görünüm daha bastırılmış durumda. Genel olarak büyüme tarihi standartlara göre çok geriden geliyor. Toparlanmanın güçlü bir şekilde rayında kalmasını sağlamak için üzerine düşen katkıyı sağlayacaklarını belirti.