Brainard: Fed Faiz Artırımı için Acele Etmemeli

13 Eylül 2016

Fed Guvernörü Lael Brainard, Fed'in negatif sürpriz yapan bir ekonomiye müdahale etmektense beklenenden daha hızlı gerçekleşen talebe müdahale etmesinin daha kolay olacağını söyledi.

Brainard: Fed Faiz Artırımı için Acele Etmemeli

Fed Guvernörü Lael Brainard, yaptığı açıklamalarda Fed'in faiz artırımı için acele etmememi gerektiğini söyledi ve ABD ekonomisinin Fed'in beklentileri doğrultusunda ilerlediğinin de altını çizdi.

Enflasyonun işgücü piyasasındaki iyileşmeye geçmişe göre daha az tepki verdiğini söyleyen Brainard, işgücü piyasasındaki gevşekliğin sürdüğüne dair izlenimler verdi. Yabacı piyasalardaki finansal geçişkenliğin güçlü olduğunu ve durumun risk oluşturduğunu belirten Brainard, gevşek para politikasından sıkı para politikasına geçilen faiz seviyesinin geçmişe göre daha düşük bir seviyede bulunduğunu ve bu eşiğin bir süre daha bu seviyede kalmasını beklediklerini sözlerine ekledi. Para politikasının negatif şoklara cevap vermekte talepte hızlı bir artışa cevap vermeye göre daha fazla zorlanabileceğine açıklamalarında yer verdi.

Brainard, ABD ekonomisin Fed'in hedeflediği doğrultuda yüzde 2 seviyesindeki istihdam seviyesine doğru yavaş yavaş ilerlediğini söyledi ve ABD GSYİH'sinde mevcut büyümenin yavaş olduğunu ancak son dönemdeki verilerin 3. dönemde büyümenin hızlanacağına işaret ettiğini belirtti