BOFA Yen'de Fırsat Doğabileceğini Belirtiyor

12 Mayıs 2016

Bofa'dan gelen haberlere göre, Japonya'nın geçmişte yapmış olduğu yen satışları,

BOFA Yen'de Fırsat Doğabileceğini Belirtiyor

Bu hafta Japonya Maliye Bakanı Aso'nun yeni zayıflatma amaçlı bir müdahalede bulunabilecekleri uyarısı üzerine, Bank of America Corp (BOFA) stratejistlerine göre faiz türevlerinden kar elde edilebileceği konusunda uyarıda bulunuyor. 


Bofa'dan gelen haberlere göre, Japonya'nın geçmişte yapmış olduğu yen satışları, nakit tutulan doların artmasına ve paranın bir kısmınında ABD hazine tahvillerine yönelmesiyle tahvil alımlarını başlatmıştı.


Bankanın 6 mayısta yayınladığı bir rapora göre traderların, hazine tahvillerinde oluşturdukları ek talebin faiz oranlarına göre tahvil faizlerini de düşürebileceğini ve bundan faydalanabilecekleri görüşünü ortaya koydular. 


Yen, Maliye Bakanı Taro Aso'nun hükumetin döviz piyasasına istikrar kazandırmak amacıyla gerekli olması durumunda harekete geçebileceğini açıklaması ardından Salı günü değer kaybettiğini gördük. Aso, mecliste gerçekleştirdiği konuşmasında Japonya para politikasının hedefinde ABD olmadığını tekrar dile getirdi. 


New York'ta BoA yöneticisi Shyam Rajan, “Maliye Bakanlığı'nın müdahale etmesinin hemen ardından, hazine ihalelerindeki ve ikincil piyasadaki alımlardaki yabancı katılımı önemli ölçüde artacaktır” dedi ve “Geçtiğimiz yıl açıkça gördük ki tahvil piyasasındaki bu tarz arz-talep şokları en iyi şekilde faiz oranları yoluyla değil, swaplar ile trade ediliyor.