BIST100'DE POZİTİF AÇILIŞ BEKLENİYOR

22 Haziran 2021

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü, yüzde 0,54 değer kazanarak günü 1.398 puandan tamamladı.

BIST100'DE POZİTİF AÇILIŞ BEKLENİYOR


BIST-100:

 

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü, yüzde 0,54 değer kazanarak günü 1.398 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 12,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi % 0,62 ve holding endeksi % 0,01 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 3,23 ile turizm, en çok kaybettiren ise % 1,05 ile bilişim olduğu görüldü. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne pozitif bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.
Bugün, yurt içinde Tüketici Güveni verisi takip edilecek. Global piyasalarda, Fed Başkanı Jerome Powell'ın Temsilciler Meclisi'nde yapacağı sunum yakından izlenecek. Gün içerisinde, ABD’de açıklanacak olan Mevcut Ev Satışları ve Richmond İmalat Endeksi takibimizde olacak.
Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak toparlanma eğiliminin devam ettiği izleniyor.
Teknik olarak bakıldığında; endekste olası yaşanabilecek geri çekilmeler yada düzeltmelerde kısa vadede 1390-1375 destek bölgesi olarak takip edilebilir. Toparlanma eğiliminin gündeme gelmesi durumunda ise kısa vadede 1411-1419 direnç bölgesi olarak izlenebilir. 


USDTRY Teknik Görünüm:

 
Teknik olarak baktığımızda, kurun yeni işlem gününe 8,7700 seviyeleri civarında başladığı izleniyor. Sabah saatlerinde kurun yatay hareket ettiği görülüyor. Teknik olarak bakıldığında, kur fiyatlamalarında yukarı yönlü hareketlerin devam etmesi durumunda 8,83 -8,87 TL kısa vadede direnç bölgesi olarak takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 8,70-8,65 TL destek bölgesi olarak izlenebilir. 


EURUSD Teknik Görünüm:

 
Teknik olarak baktığımızda, paritenin yeni işlem gününe 1,1918 seviyeleri civarında başladığı izleniyor. Sabah saatlerinde paritenin hafif satıcılı hareket ettiği görülüyor. Teknik olarak, parite fiyatlamalarında 1,1900 seviyesi psikolojik değer olarak takip edilebilir. Bu seviyenin altında kalıcılık sağlanması durumunda kısa vadede 1,1870-1,1840 destek bölgesine doğru geri çekilmeler hız kazanabilir. Olası, yukarı yönlü hareketlerin gündeme gelmesi durumunda ise 1,1920-1,1940 direnç bölgesi olarak izlenebilir. 


ONS ALTIN TEKNİK GÖRÜNÜM:

 
Teknik olarak incelediğimizde, kıymetli metalin yeni işlem gününe 1783 $ civarında başladığı görülüyor. Sabah saatlerinde, kıymetli metalin fiyatlamalarda yatay hareket ettiği izleniyor. Teknik olarak, ons altının psikolojik seviyesi olan 1780 $ değeri altında kalıcılık sağlaması durumunda kısa vadede 1750-1730$ destek bölgesine doğru geri çekilmeler gündeme gelebilir. Olası, yukarı yönlü hareketlerde ise kısa vadede 1800-1820$ direnç bölgesi olarak izlenebilir. 


Destek-Direnç Tablosu;

 
Not: Destek-Direnç tablosuna dair veriler Matriks veri terminalinden alınmıştır. Gün içerisinde, haber ve veri akışına bağlı olarak, piyasa koşulları değişkenlik gösterebileceğinden dolayı güncel destek ve direnç seviyelerini müşteri temsilcinize sorabilirsiniz.
Kaynak: INVESTAZ Yatırım Araştırma ve Matriks
Risk Uyarısı: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.