BDDK Kararları Etkili Oluyor

28 Haziran 2022

Yurt içi piyasalarda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun aldığı kararlar takip edilecek.

BDDK Kararları Etkili Oluyor

28.06.2022

BDDK Kararları Etkili Oluyor…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde 0,97 değer kaybıyla 2.529,26 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 30,7 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 2,41 ve holding endeksi yüzde 0,68 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,36 ile orman, kağıt, basım, en çok kaybettiren ise bankacılık olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın ilk işlem gününü karışık seyirle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,69, Almanya'da DAX 40 endeksi yüzde 0,52 değer kazanırken Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,43 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,86 değer kaybetti.

ABD borsaları haftanın ilk işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, Dow Jones endeksi yüzde 0,20, S&P 500 endeksi yüzde 0,30 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,72 değer kaybetti.

Piyasa katılımcıları, Fed’in enflasyona karşı uyguladığı sıkı para politikasının devam etmesini beklerken, Temmuz toplantısında 752 baz puanlık faiz artışı olasılığına adapte olmaktadır. Bu hafta, Fed Başkanı Powell’ın yapacağı açıklamalarda 75 baz puanlık faiz artışların ne kadar süre devam edeceğine ilişkin sinyaller gelmesi beklenebilir. Powell’ın açıklamalarında ilave şahinliğe gitme olasılığını düşük olarak değerlendirirken, bu durum Dolar endeksinin ve ABD 10 yıllık tahvil getirisi baskılayarak risk algısının iyileşmesine katkı sağlayabilir.

Yurt içi piyasalarda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun aldığı kararlar etkili olurken, Hazine ve Maliye Bakanlığı finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik tedbirler alınmaya devam edeceğine ilişkin açıklamada bulunmuştur.

Bugün, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde açıklamalarda bulunacaktır. ECB’nin Fed’e ve enflasyona bağlı para politikasında ilk faiz artışına ne zaman gideceği majör gündem olurken, bu konuya ilişkin önemli açıklamaların gelmesi beklenebilir. EURUSD paritesi 1.05 üzerinde dengelenmesini sürdürmektedir. Yurt içinde ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO zirvesine gidişi öncesinde basın toplantısı olacaktır.

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan;

 • Suriye'deki harekat hazırlıklar tamamlanınca başlayacak

 • 2023'te enflasyonu yeniden makul bir seviyeye çekmiş olacağız

 • Asgari ücretin yeniden değerlendirilmesini istedim

 • Hazine ve Maliye Bakanlığı;

 • Yurt dışı yerleşiklerle türev işlem gerçekleştiren bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki yurt içi yerleşik kişilere kullandırılacak ticari nakdi kredilere %500 risk ağırlığı getirilmesi,

 • Konut kredilerinde ve konut teminatlı kredilerde kredi değer oranının farklılaştırılması,

 • 15 milyon TL üzerinde döviz varlığı bulunan ve yabancı para nakdi varlıkların TL karşılığının; aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanı %10’u aşan bağımsız denetime tabi reel sektör şirketleri için TL cinsinden yeni nakdi ticari krediye erişimlerinin sınırlandırılması kararları, 9 Haziranda attığımız adımların bir devamıdır.

 • Kredi piyasası gelişmelerine yönelik alınan bu tedbirler hem Türkiye Ekonomi Modelimiz çerçevesindeki selektif kredi yaklaşımımızı hem de finansal istikrarı destekler niteliktedir. Tüm ekonomi kurumlarımızla birlikte ve eşgüdüm halinde birbirini tamamlayıcı ve finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik tedbirler alınmaya devam edilecektir.

 • Bankacılık ve Denetleme Kurumu (BDDK);

 • 26 Haziran 2022 tarihinde Kurumumuzca yapılan açıklamada da yer verildiği üzere bankalarca, yalnızca bu açıklamada belirtilen 3 şartı aynı anda taşıyan kredi müşterilerinden, bağımsız denetim onaylı bilgi ve belgeler ile bağımsız denetimden geçmiş güncel finansal tabloların alınması gerekmektedir.

 • Söz konusu açıklamamızda yer verilmeyen müşteriler için ekonomik faaliyetin olağan akışında devam ettirilmesi ve anılan Kararımız uyarınca gerekmediği halde müşterilerden kredi tahsisi için ilave bilgi/belge talep edilmemesi önem arz etmektedir.

 • Kaldı ki 26 Haziran tarihli açıklamamızda da belirtildiği üzere, bağımsız denetim raporu olmayan kredi müşterilerine bile, 1 ay sonra bağımsız denetimden geçmiş bilgi ve belge ve finansal tabloları getirmesi şartıyla, bu müşterilerin sadece beyanları alınarak kredi kullandırabileceği ifade edilmiştir.

 • Diğer taraftan, anılan Karar kapsamında kredi sınırlama şartlarına girdiği halde, YP kredi kullanamaması şartıyla, kredi başvuru tarihini izleyen 3 aylık dönemdeki YP net pozisyon açığını belgelendiren müşterilere söz konusu pozisyon açığıyla sınırlı olarak kullandırılabilecek kredilerin vadesinin de yalnızca 3 ayla sınırlı olduğuna dair yanlış anlaşılmalar olduğu görülmüştür.

 • Bu kapsamda, söz konusu kredilerin, 3 aylık dönemdeki pozisyon açığı tutarı ile sınırlı olmak kaydıyla, 3 aydan daha uzun vadeli kullandırılabilmesinin mümkün olduğunun belirtilmesinde de fayda görülmüştür.

 • Türk Lirası mevduatlar için uygulanan stopaj desteği 3 ay daha uzatılmıştır.

Ekonomik Takvim:


Şirket Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Emirlerde Maksimum TL Sınırı

2022 yılının ikinci yarısında (01.07.2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere) pay bazında uygulanacak olan maksimum emir değerleri KAP’ ta sunulmaktadır. Detay için; https://www.borsaistanbul.com/tr/sayfa/493/pay-piyasasi-piyasa-isleyisi linkinden ulaşabilirsiniz.

ARCLK: Arçelik A.Ş. tarafından Rusya, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan, Ermenistan, Gürcistan, Azerbeycan, Kazakistan, Belarus ve Moğoliastan'da ("İlgili Ülkeler") faaliyet gösteren Indesit International JSC ("IndesitJSC") ve Whirlpool RUS LLC ("Whirlpool LLC") hisselerinin tamamının alımı için Whirlpool EMEA S.p.A. ("Satıcı") ile Hisse Satın Alma Sözleşmesi ("Sözleşme") imzalanmıştır.

MGROS: Şirketin 08 Kasım 2021 tarihli KAP açıklamasında, Ay-Mar Ticaret Limited Şirketi tarafından Trabzon ve Giresun illerinde işletilmekte olan 25 adet mağazanın kiracılık hakkının ve kira sözleşmelerinin, sabit kıymetleri ile birlikte Şirketimize devri hususunda izin alınması için 8 Kasım 2021 tarihinde Rekabet Kurumu'na başvuru yapıldığı açıklanmıştı. Söz konusu işleme izin verildiği bilgisi Rekabet Kurulu'nun 23 Haziran 2022 tarihli yazısı ile Şirkete bildirilmiştir. Devir sürecinde, devre konu mağazalar içerisinden devir şartlarını yerine getiremeyen mağazaların varlığı halinde, bu mağazaların Şirkete devri gerçekleşmeyecektir.

TCELL: Şirketin Sermayesinin tamamına sahip olduğu bağlı ortaklıklarından Turkcell Finansman A.Ş.'nin %99,96'sına, Turktell Bilişim Servisleri A.Ş., Turkcell Satış ve Dijital İş Servisleri A.Ş., Turkcell Teknoloji Araştırma ve Geliştirme A.Ş. ve Superonline İletişim Hizmetleri A.Ş.'nin ayrı ayrı %0,01'ine sahip olacağı, bireysel ve kobi segmentlerinde müşterilere hizmet sunacak olan dijital banka şirketinin kuruluş izni için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)'na 27 Haziran 2022 tarihinde başvuruda bulunulmuştur. Şirketin, 1.000.000.000 TL tutarında başlangıç sermayesi ile kurulması planlanmaktadır. Kuruluş izninin alınması sonrasında, gerekli altyapı ve organizasyonun tamamlanması ile BDDK'ya faaliyet izni başvurusu yapılacaktır. Şirketin faaliyete geçmesi, söz konusu faaliyet izninin temin edilmesi halinde gerçekleşecektir.

GESAN: Şirket %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş.'nin halka arz sürecinde Lider Aracı Kuruluş olarak ‘'AK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.'' ile çalışılmasına karar verilmiş olup, 27/06/2022 tarihinde Halka Arz Yetki Belgesi taraflar arasında imzalanmıştır.

SAFKR: Bağlı ortaklığı Teksav Teknoloji Elektrik Elektronik San. Ve Tic. A.Ş.'nin 06.04.2022 tarihinde yapılan 2021 yılı olağan genel kurulunda savunma sanayii alanındaki yeni yatırımlarını finanse etmek üzere ödenmiş sermayenin 500.000-TL'den 10.000.000-TL'ye yükseltilmesine karar verdiği 06.04.2022 tarihinde açıklanmıştı. Bedelsiz sermaye artışı sonrası %80'lik payımıza isabet eden 7.424.000-TL'nin nakden taahhüt edilmesine ve bu tutarın %25'inin tescilden önce ödenmesine karar verilmiştir. Kullanılmayan nominal 1.392.000-TL'lik rüçhan hakkının şirket tarafından kullanılarak %25'inin tescilden önce ödenmesine karar verilmiştir. Bu işlem sonunda %80 olan ortaklığı %93,92'ye çıkacaktır.

GESAN: Şirket, REA Elektrik Üretim Tic. ve San. Ltd. Şti. ile Kayseri ile Yahyalı İlçesinde bulunan Zincirli RES için Hibrit Güneş Enerjisi Santrali yapımı konusunda anlaşmaya varmıştır. Anlaşma bedeli vergiler hariç 4.243.980, -USD'dir. (Dörtmilyonikiyüzkırküçbindokuzyüzseksen, Amerikan Doları)(Güncel baz USD/TL kuru ile anlaşma bedeli 70.916.905, -TL'dir.) Söz konusu projede kullanılacak anahtarlama, konstrüksiyon ve SCADA ürünleri %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş.'nin ürünleri olacaktır.

EKGYO: Şirket tarafından ihale edilen İstanbul Çekmeköy 4. Etap 1. Kısım Konut ve Ticaret İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İnşaatı İşi'nin sözleşmesi, Yüklenici KARPEM İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. ile 27.06.2022 tarihinde imzalanmıştır. Sözleşme Bedeli: 420.000.000 TL + KDV'dir.

Şirket tarafından ihale edilen İstanbul Çekmeköy 4. Etap 3. Kısım Konut ve Ticaret İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İnşaatı İşi'nin sözleşmesi, Yüklenici EGE Yapı A.Ş. ile 27.06.2022 tarihinde imzalanmıştır. Sözleşme Bedeli: 372.000.000 TL + KDV'dir.

ULUUN: Şirketin bağlı ortaklığı Söke Değirmencilik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin paylarının Borsa İstanbul AŞ'de işlem görmesi amacıyla halka arz edilmesi hususunun görüşülerek karara bağlanması için Söke Değirmencilik San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu'nda konu görüşülerek karara bağlanmıştır.

MPARK: Şirket tarafından 27.06.2022 tarihinde Borsa İstanbul'da pay başına 33,40 TL – 33,72 TL (ağırlıklı ortalama 33,52 TL) fiyat aralığından toplam 44.228 TL nominal değerli MPARK payları geri alınmıştır.

TKFEN: ALİ NİHAT GÖKYİĞİT 27.06.2022 tarihinde Tekfen Holding A.Ş.payları ile ilgili olarak 22,90 - 23,16 TL. fiyat aralığından toplam 209.822 adet, satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Tekfen Holding A.Ş. sermayesindeki payları / oy hakları 27.06.2022 tarihi itibariyle % 6,6217'e düşmüştür.

Paylar Alım Satım Notları:

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

TEZOL: Şirketin çıkarılmış sermayesinin, 500.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 120.000.000 TL'lik artış ile 100.000.000 TL'den 220.000.000 TL'ye çıkarılmasına ilişkin başvuru Sermaye Piyasası Kurulu'nun 22.06.2022 tarih ve E-29833736-105.01.01.01-23123 sayılı yazısı ile onaylanmış olup, Bedelsiz Sermaye Artırımı ile ilgili hak kullanım sürecine 28.06.2022 tarihinde başlanacaktır.

SMRTG: Şirket sermayesinin 153.000.000 TL'den 306.000.000 TL'ye çıkarılması kapsamında ihraç belgesinin onaylanması ve Şirket esas sözleşmesinin 6. Maddesinin tadil edilmesi hususunda Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuru yapılmıştır.

RTALB: Şirket 100.000.000,-TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 42.970.214 TL olan çıkarılmış sermayesinin, 31.061.646,83 TL'si emisyon primlerinden, 25.968.139,17 TL'si ise geçmiş yıllar karlarından karşılanmak üzere 57.029.786 TL artırılarak 100.000.000TL'ye çıkarılmasına ilişkin başvuru Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından uygun görülerek onaylandığı 23 Haziran 2022 tarihinde yapılan özel durum açıklamasıyla duyurulmuştu. Duyuruys istinaden bedelsiz pay alma hakkı kullanım başlangıç tarihi 29.06.2022 olarak belirlenmiştir.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında MAKIM.E payları 28/06/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 27/07/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:

ERCB, IZFAS, LIDER, PAMEL, VERTU, YYAPI

Bugün Gerçekleşecek olan Temettüler

ISKPL 1 TL Nominal Değerli Paya Ödenecek Nakit Kar Payı - Brüt(TL) 0,0469663

KRDMA 1 TL Nominal Değerli Paya Ödenecek Nakit Kar Payı - Brüt(TL) 0,4385964

KRDMB 1 TL Nominal Değerli Paya Ödenecek Nakit Kar Payı - Brüt(TL) 0,4385964

KRDMD 1 TL Nominal Değerli Paya Ödenecek Nakit Kar Payı - Brüt(TL) 0,4385964

ZRGYO 1 TL Nominal Değerli Paya Ödenecek Nakit Kar Payı - Brüt(TL) 0,0031717

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 2.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %36,36 zarar oranı: %63,64'dür. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.