AMB Yönetim Kurulu Üyesi Mersch , Sıra Dışı Önlemlerin Etkisi Azalabilir

11 Nisan 2016

Mersch, İtalya'da Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği Merkez Bankası ve diğer merkez bankalarının ekonomik toparlanmayı desteklemek amacıyla kullandığı çeşitli para politikası enstrümanları değerlendirdi.

AMB Yönetim Kurulu Üyesi Mersch , Sıra Dışı Önlemlerin Etkisi Azalabilir

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu Üyesi Yves Mersch, merkez bankalarının ekonomik büyümeyi desteklemek için uyguladıkları sıradışı önlemlerin veriminin azalabileceğini ve Avrupa Merkez Bankası'nın parasal genişleme programının çok önemli bir bölümünün " belirli bir risk oranı" taşıdığını ancak bu riskin azaldığını belirtti. 


Mersch, İtalya'da Cumartesi günü  yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği Merkez Bankası ve diğer merkez bankalarının ekonomik toparlanmayı desteklemek amacıyla kullandığı çeşitli para politikası enstrümanları değerlendirdi.

 

Mersch konuşmasında, ''Kazanımlar'' değerlendirildiğinde, bu enstrümanların kullanımının çok yüksek oranlara yükselmesiyle verimlerinde bir noktadan sonra azalma görülebilir." dedi.


Avrupa Birliği Merkez Bankası geçtiğimiz ay faizleri rekor seviyeye indirdiğinden ve şirket tahvillerini de tahvil alım programına dahil ettiğinden bu yana, politika yapıcılar AMB'nin yeni bir genişlemeci hamle yapmak için alanının bulunduğunu tekrar tekrar vurguladı. Bu vaat finansal piyasalarda negatif faizlerin kullanımından doğan artan rahatsızlık ve çok düşük seviyelerdeki enflasyonun bu teşviklere dahi tepki vermediği bir ortamda geldi.