Yurtiçi Piyasalar Sanayi Üretim Endeksi Datasına Odaklandı

11 Haziran 2021

Bugün, Yurtiçinde sanayi üretimi endeksi ve beklenti anketi istatistikleri takip edilecek.

Yurtiçi Piyasalar Sanayi Üretim Endeksi Datasına Odaklandı


Yurtiçi Piyasalar Sanayi Üretim Endeksi Datasına Odaklandı
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü % 0,52 değer kazanarak günü 1.456 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 16,3 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi %1,19 ve holding endeksi % 0,45 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 5,83 ile spor, en çok kaybettiren ise % 1,26 ile turizm olduğu görüldü.
Avrupa borsaları haftanın dördüncü işlem gününü karışık seyirle kapattı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi % 0,10 değer kazandı. Almanya'da DAX 30 endeksi % 0,06, Fransa'da CAC 40 endeksi % 0,26 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi % 0,40 geriledi.
ABD borsaları günü değer kazanımı ile tamamladı. Kapanışta, Dow Jones endeksi % 0,06, S&P 500 endeksi % 0,47 ve Nasdaq endeksi % 0,78 değer kazandı.
Bugün, Yurtiçinde sanayi üretimi endeksi ve beklenti anketi istatistikleri takip edilecek. Yurt dışında ise ABD'de açıklanacak tüketici güven endeksi ve İngiltere'de açıklanacak olan yoğun veri akışı izlenecek.
Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karışık seyrin devam ettiği izleniyor.

Satır Başları:

•Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü% 0,52 değer kazanarak günü 1.456 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 16,3 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne yatay bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.
•Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yaptığı açıklamada, “Ağrı Mollakara bölgesinde gerçekleştirilen uzun arama faaliyetleri neticesinde, piyasa değeri 1,2 milyar dolar olan 20 ton altın rezervi tespit ettiklerini” açıkladı. “Madenin işletmeye geçmesinin ardından 500 kişinin istihdam edileceğini aktaran Bakan, dolaylı istihdamda ise, 2500 kişinin tesis sayesinde gelir sağlayacağını” ifade etti.
•Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Menkul Kıymet İstatistikleri verilerine göre, Yabancı yatırımcılar 4 Haziran haftasında 64 milyon dolarlık tahvil ve 98 milyon dolarlık hisse senedi satışı gerçekleştirdi. 
•Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Haftalık Para ve Banka İstatistikleri verilerine göre, 04 Haziran sona eren işlem haftasında Merkez Bankası Rezervleri 93,687 milyar dolar olarak gerçekleşti. Merkez Bankası altın rezervleri, bir önceki haftaya göre % 0,38 artış ile 44,049 milyar dolar oldu. Merkez Bankası brüt döviz rezervleri, bir önceki haftaya göre % 1,88 artış ile 49,638 milyar dolar oldu. 
•Dünya Bankası, Türkiye’de yürüteceği iki proje için toplamda 400 milyon dolar finansman sağladığını açıkladı. 265 milyon dolar tutarındaki ilk proje, Türkiye'de kamu binalarının depreme karşı dayanıklılığını ve enerji verimliliğini artırmayı amaçlarken, 135 milyon dolar tutarındaki ikinci projeninin 90 bin yoksul kişinin doğal ve iklim kaynaklı tehlikelerden korunmasını ve geçim kaynaklarının artırmasını sağlayacağı belirtildi.
•Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan İşgücü İstatistikleri, Nisan 2021 verilerine göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre 275 bin kişi artarak 4 milyon 511 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,9 puanlık artış ile %13,9 seviyesinde gerçekleşti.
•Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan inşaat maliyet endeksi verilerine göre, 2021 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %3,54, bir önceki yılın aynı ayına göre %35,48 artış gösterdi.
•Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Dış Ticaret Endeksleri, Nisan 2021 verilerine göre, İhracat birim değer endeksi Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %9,2 artış gösterdi. İthalat birim değer endeksi Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %23,9 arttı. İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan ve 2020 yılı Nisan ayında 103,6 olarak elde edilmiş olan dış ticaret haddi, 12,3 puan azalarak, 2021 yılı Nisan ayında 91,3 oldu.
•ABD'de açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi Mayıs ayında beklentileri aşarak yıllık yüzde 5,0 olarak gerçekleşti, aylık bazda ise yüzde 0,6 artış gerçekleşti. Enflasyon en son Ağustos 2008'de bu seviyelere ulaşmıştı.
•Avrupa Merkez Bankası (AMB) piyasa beklentileri doğrultusunda faizleri sabit tutma kararı aldı. Avrupa Merkez Bankası (AMB) ana refinansman oranını %0,00, marjinal borç verme imkanı faizini %0,25, mevduat faizinini de -%0,50’de korudu.
•Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'ten yapılan açıklamada, Türkiye için 2021 büyüme tahmini %6,7, 2022 büyüme tahmini %4,7 belirtildi. Enflasyon için 2021 sonu tahmini %15,5 2022 sonu tahmini ise %12,0 belirtildi. Gösterge faiz tahmini bu yılın sonu için %17,0 oldu. 2022 Sonu gösterge faiz tahmini ise %13,5 açıklandı.
•Resmi Gazete'de yayımlanan Ticaret Bakanlığı'nın ithalatta gözetim uygulanmasına ilişkin üç tebliği ile aralarında muz, sarımsak ve deniz ürünleri olmak üzere bazı gıda ürünlerinin ithalatı kayda bağlandığı belirtildi. (Kaynak: bloomberght.com)


Gün içi veri takvimi

 


Şirket Notları: 
İDEALİST GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.(IDGYO): Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından 09-10 Haziran 2021 tarihinde yapılacak olan 3 ilde 278 muhtelif satılık arsa ve 2 kiralık taşınmazın vadeli açık artırma konusu olan TOKİ Arsa Müzayedesine katılım sağlanmasına karar verilmiştir. Müzayede sonuçları ayrıca kamuoyu ile paylaşılacaktır.
GOODYEAR LASTİKLERİ T.A.Ş.( GOODY): Şirket’in, 2021 yılı 2.çeyrek finansal tablolarını KAP’ta 09.08.2021 tarihinde açıklaması planlanıyor.
 BORSA İSTANBUL A.Ş.: Başkent Doğalgaz GMYO payları, 11/06/2021 tarihinden itibaren Borsa İstanbul Yıldız Pazar'da işlem görmeye başlayacağından, söz konusu tarihten itibaren BIST Tüm, BIST Tüm-100, BIST Yıldız, BIST Halka Arz, BIST Mali ve BIST Gayrimenkul Y.O. endeksleri kapsamına dahil edilecek olup, endekslerin hesaplanmasında şirketin paylarının sayısı 700.000.000 ve fiili dolaşımdaki pay oranı ise %15 olarak dikkate alınacaktır.
OLMUKSAN INTERNATIONAL PAPER AMBALAJ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( OLMIP): Şirketin yeni unvanı MONDI OLMUKSAN KAĞIT VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş. 8.06.2021 tarihli 10344 sayılı Türkiye Ticaret Sicil Gazetesinde ilan edilmiştir.
TURKCELL FİNANSMAN A.Ş.( FNCLL): Şirketin Olağanüstü Genel Kurul toplantısı 10 Haziran 2021 tarihinde, belirtilen adreste gerçekleştirilmiştir. T.C. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan 12227 sayı numaralı yazı ile alınan izin gereği 2020 yılı karından, 1. Tertip Yasal Yedek Akçe 2.842.105,26 TL ve 2. Tertip Yasal Yedek Akçe 4.000.000,00 TL ayrıldıktan sonra 50.000.000,00 TL'sının 10/06/2021 tarihinde Şirketin pay sahiplerine payları oranında dağıtılmasına oybirliği ile karar verilmiştir.
FADE GIDA YATIRIM SANAYİ TİCARET A.Ş.( FADE): Şirket Fade Gıda Yatırım San.Tic. A.Ş., Dünya'da en önemli gelişme alanlarından birisi olan ; "BİYOTEKNOLOJİ" alanında, Bitki BİYOTEKNOLOJİ çalışmalarına dayalı yatırım yapma kararı aldığını daha önce duyurmuştu. Şirket, alınan yatırım kararı kapsamında, gerçekleştirmiş olduğu ön fizibilite çalışmaları neticesinde; yapılacak yatırıma dayalı profesyonel fikirler ve bunun için yapılması gerekli olan iş ve işleyişler ile ilgili olarak yol haritasını belirlemiştir. İlk aşamada, "Eğitim ve Ar-Ge Sürecinin Başlatılması" çerçevesinde "PYO TEKNİK MÜHENDİSLİK PROJE YÖNETİM OFİSİ LİMİTED ŞİRKETİ" ile, Üniversite ve Sektörel İş uzmanlarından oluşan profesyonel bir ekibin koordinasyonu ile Danışmanlık ve Hizmet alımı için karşılıklı sözleşme düzenlenmiş ve imzalanmıştır
ÜLKER BİSKÜVİ SANAYİ A.Ş.(ULKER): Sermaye Piyasası Kurulu kredi derecelendirme mevzuatı kapsamında Şirket adına kredi derecelendirilme notu alınması amacıyla Şirketimiz ile JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş. arasında bir yıl süreyle geçerli olmak üzere 10.06.2021 tarihinde sözleşme imzalanmıştır.
CASA EMTİA PETROL KİMYEVİ VE TÜREVLERİ SANAYİ TİCARET A.Ş.( CASA): Şirket ‘in sermaye artırım sürecinin tamamlanması müteakibinde, faaliyet konusu akaryakıt dağıtım olan KRC  Akaryakıt Dağıtım A.Ş. firması ile Sermaye Piyasası Kurulu düzenlemeleri kapsamında birleşmeye yönelik ön  görüşmeler yapmaya ve konu hakkında yapılacak ilk olağan Genel Kurul ‘da gelişmelerin sunulmasına katılanların  oybirliği ile karar verilmiştir.
BAŞKENT DOĞALGAZ DAĞITIM GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.(BASGZ): Belediye Gelirleri Kanunu'nun mükerrer 79'uncu maddesi gereğince, Şirket tarafından eski haline getirilen toprak ve stabilize zeminler için zemin tahrip bedeli tahsil edilmemesine dair talebimizin Ankara Büyükşehir Belediyesi'nce reddedilmesi üzerine açılan ve Ankara 6.Vergi Mahkemesinde görülen dava Şirket lehine sonuçlanmıştır. Ankara 6. Vergi Mahkemesi tarafından istinaf yolu açık olmak üzere verilen karar hakkında anılan Belediye tarafından istinaf yoluna gidilmesi halinde süreçteki gelişmeler hakkında bilgi verilecektir. Karar gereğince, asfalt, toprak ve stabilize zeminler için devam etmekte olan yatırımlar dahil olmak üzere, bundan böyle Büyükşehir ve ilçe belediyelerine zemin tahrip bedeli ödenmeyecek, sadece alan tahrip tutarı üzerinden binde 2 oranında altyapı kazı izni harcı ödenecektir.
FENERBAHÇE FUTBOL A.Ş.( FENER): Şirketin T.C. Ziraat Bankası A.Ş., DenizBank A.Ş., Türkiye Halk Bankası A.Ş. ve Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.'den oluşan konsorsiyum ile imzalamış olduğu 19 Mart 2021 tarihli Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesi tahtında yapılandırma ön koşulları yerine getirilmiş ve Şirketin bankalara olan borçluluğunun yeniden yapılandırması 10 Haziran 2021 itibariyle tamamlanmıştır.
ESENBOĞA ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş.( ESEN&NATEN): Bağlı ortaklığı Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. ödenmiş sermayesini 310.000.000 TL'den 410.000.000 TL'ye çıkartarak artırılacak 100.000.000 TL nominal değerli payların halka arzı için gerekli başvuru evrakları Sermaye Piyasası Kurulu'na ve Borsa İstanbul Anonim Şirketine 10.06.2021 tarihinde teslim edilmiştir. Halka arzın tamamı sermaye artırımı yöntemi ile yapılacaktır. Halka arz gelirinin tamamı Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin hesabına girecektir.
INVEO YATIRIM HOLDİNG A.Ş.( INVEO): Yönetim Kurulu'nun 08.06.2021 tarihinde aldığı karara istinaden Bodrum Girişimcilik A.Ş. 'ye 200.000,00 TL yatırım yapılarak %10 oranında iştirak edinilmesine, bu kapsamda ortaklar ile sözleşme imzalanmasına karar verildiğini 09.06.2021 tarihinde açıklamıştık. Şirketimizin 09.06.2021 tarihli özel durum açıklamasına konu Bodrum Girişimcilik A.Ş. paylarında yapılacak olan %10 oranındaki iştirak edinimine ilişkin 200.000,00 TL tutarındaki ödeme 10.06.2021 tarihinde gerçekleşmiştir.
INVEO YATIRIM HOLDİNG A.Ş.( INVEO): Yönetim Kurulu'nun 10.06.2021 tarihinde aldığı karara istinaden Aposto Teknoloji ve Medya A.Ş. 'ye 857.607,50 TL yatırım yapılarak %4.59 oranında iştirak edinilmesine ve i lgili işlemlerin yürütülmesi konusunda Şirket Genel Müdürü Onur Topaç' ın yetkili kılınmasına karar verilmiştir.  Şirketin aldığı karar doğrultusunda 10.06.2021 tarihinde Aposto Teknoloji ve Medya A.Ş. paylarında yapılacak olan %10 oranındaki iştirak edinimine ilişkin  pay sahipleri sözleşmesi imzalanmış ve  857.607,50 TL tutarındaki ödeme gerçekleşmiştir.


Paylar Alım Satım Notları;

NTHOL: BESİM TİBUK 09/06/2021 - 09/06/2021 tarihinde NET HOLDİNG A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,92 - 5,22 TL fiyat aralığından 1.000.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte NET HOLDİNG A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 09/06/2021 tarihi itibariyle %33 sınırına ulaşmıştır.
RYGYO: EGEMEN DÖVEN 09/06/2021 - 09/06/2021 tarihinde REYSAŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 3,79 - 3,79 TL fiyat aralığından 100.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte REYSAŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 09/06/2021 tarihi itibariyle %7,26 sınırına ulaşmıştır.
RYSAS: EGEMEN DÖVEN 09/06/2021 - 09/06/2021 tarihinde REYSAŞ TAŞIMACILIK VE LOJİSTİK TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,39 - 4,39 TL fiyat aralığından 100.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte REYSAŞ TAŞIMACILIK VE LOJİSTİK TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 09/06/2021 tarihi itibariyle %5,18 sınırına ulaşmıştır.
TKURU: HÜSEYİN AVNİ METİNKALE 09/06/2021 - 09/06/2021 tarihinde TAZE KURU GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 191 - 200,2 TL fiyat aralığından 19.600 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte TAZE KURU GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 09/06/2021 tarihi itibariyle %61,94 sınırına ulaşmıştır
ULAS: CÜNEYT ULAŞ 10/06/2021 - 10/06/2021 tarihinde ULAŞLAR TURİZM YATIRIMLARI VE DAYANIKLI TÜKETİM MALLARI TİCARET PAZARLAMA A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,19 - 4,31 TL fiyat aralığından 90.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ULAŞLAR TURİZM YATIRIMLARI VE DAYANIKLI TÜKETİM MALLARI TİCARET PAZARLAMA A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 10/06/2021 tarihi itibariyle %11,69 sınırına ulaşmıştır.


Sermaye Artırım Notları;

MERİT TURİZM YATIRIM VE İŞLETME A.Ş.(MERIT): Şirketin 200.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 2.550.000 TL çıkarılmış sermayesinin, 25.500.000 TL (%1000 oranında) artırılmak suretiyle 28.050.000 TL'ye yükseltilmesine ilişkin olarak Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)'na yapılan başvuru kapsamında sunulan izahname, Kurul'un 03.06.2021 tarih ve 29/834 sayılı toplantısında onaylanmıştır. İzahnamede belirtilen esaslara uygun olarak, yeni pay alma hakları (Rüçhan Hakkı) 14.06.2021–28.06.2021 tarihleri arasında 15 gün süreyle kullandırılacaktır. Pay sahiplerimizin ellerindeki payların %1000 oranında yeni pay alma hakkı bulunmaktadır. Yeni pay alma hakları 0,10 TL nominal değerli her bir pay için 0,60 TL fiyattan (1 TL nominal değerli her bir pay için 6 TL fiyatla) ihraç edilecektir. İhraç edilecek paylar kaydileştirme esasları çerçevesinde MKK tarafından hak sahipleri bazında kayden izlenecek olup, payların fiziki teslimi yapılmayacaktır. 
İZMİR FIRÇA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( IZFAS): Yönetim Kurulunun 01.06.2021 tarihinde almış olduğu karara istinaden, Şirketin 16.875.000 -TL olan  çıkarılmış  sermayesinin tamamı nakden karşılanmak suretiyle %250 oranında 42.187.500-TL  arttırılarak 59.062.500 -TL'ye çıkarılması kapsamında hazırlanan Taslak İzahname KAP’ta olup, gerekli başvuru Sermaye Piyasası Kurulu' na yapılmıştır. İzahnamenin onaylanması halinde SPK onaylı izahname ayrıca ilan edilecektir.
SÖKTAŞ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( SKTAS): Şirket Esas Sözleşmesi'nin 6. maddesinin vermiş olduğu yetkiye istinaden, Şirketimizin 350.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içinde 78.234.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakden (bedelli) karşılanmak suretiyle 75.566.000 TL artırılarak 153.800.000 TL'ye çıkarılmasına, Nakit olarak artırılan 75.566.000 TL'lik sermayeyi temsil edecek 7.556.600.000 adet payın tamamının 0,01 TL (Bir Kuruş) nominal bedelli hamiline yazılı imtiyazsız B grubu pay olarak ihraç edilmesine, Pay sahiplerinin yeni pay alma haklarında herhangi bir kısıtlama yapılmamasına ve pay sahiplerine yeni pay alma haklarının 0,01 TL nominal değerli her bir pay için 0,01 TL fiyattan (toplam 1 TL nominal değerli 1 lot pay için 1 TL nominal değer üzerinden) nominal değer üzerinden kullandırılmasına, Yeni pay alma hakları kullanım süresinin 15 (onbeş) gün olarak belirlenmesine, bu sürenin son gününün resmî tatile rastlaması halinde yeni pay alma hakkı kullanım süresinin izleyen iş günü akşamı sona ermesine, Yeni pay alma haklarının kullandırılmasından sonra kalan paylar var ise, kalan payların 2 (iki) iş günü süreyle nominal değerden düşük olmamak üzere Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasa'da oluşacak fiyattan satılmasına, Kalan payların Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasa'da satılmasını takiben satılamayan paylar olması halinde, VII-128.1 sayılı Pay Tebliği madde 25/1,(a) hükmü çerçevesinde, satılamayan payların 6 (altı) iş günü içinde iptal edilmesine, Sermaye artırımı işlemleri kapsamında İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin aracı kurum olarak belirlenmesine, Sermaye artırımı için SPK, Borsa İstanbul A.Ş., MKK, İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş., ticaret sicil müdürlüğü, noter ve diğer tüm kamu ile özel kurum ve kuruluşlar nezdinde yapılması gerekli tüm iş ve işlemlerin gerçekleştirilmesine, gerekli bildirim, başvuru ve diğer iş ve işlemlerin yapılmasına ve izahname, satış duyurusu, sözleşme, taahhütname, vekaletname, başvuru belgeleri, beyan, dilekçe ve sair evrakların imzalanması da dahil bu karar kapsamında yürütülecek tüm iş ve işlemlerin yapılmasına oybirliği ile karar verilmiştir.
SELVA GIDA SANAYİ A.Ş.: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yayımladığı 10.06.2021 tarihli ve 2021/29 sayılı Bülteninde yer alan bilgilere göre; SPK Selva Gıda Sanayi A.Ş’nin halka arz başvurusunu onayladı. Şirket’in sermayesini 65 milyon TL’den 78 milyon TL’ye bedelli artırım sırasında 13 milyon TL paylar ile Mevcut ortaklardan İttifak Holding A.Ş.’nin sahip olduğu 13.000.000 TL nominal değerli 13.000.000 adet hamiline yazılı B grubu payların satışı gerçekleştirilecektir. Halka arz satış fiyatı 3,06 TL olarak belirlendi. 
LOGO YAZILIM SANAYİ ve TİCARET A.Ş. (LOGO): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yayımladığı 10.06.2021 tarihli ve 2021/29 sayılı Bülteninde yer alan bilgilere göre; SPK Logo Yazılım’ın pay ihracını onayladı. Şirket 42.009.593 TL iç kaynaklardan 32.990.407 TL kar payından karşılanmak üzere bedelsiz sermaye artırımına gidecek. Şirket’in 25 milyon TL olan mevcut sermayesi artırım sonrasında 100 milyon TL’ye yükselecek. 
MARTI GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.(MRGYO): Şirketin 110.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin 330.000.000 TL'ye artırılması nedeniyle ihraç edilecek 220.000.000 TL nominal değerli payların halka arzına ilişkin hazırlanan izahname Sermaye Piyasası Kurulu'nun 08.04.2021 tarih ve 2021/19 sayılı toplantısında onaylanmıştır. Pay sahiplerinin yeni pay alma hakları kısıtlanmamış olup, ellerindeki payların % 200 oranında yeni pay alma hakkı bulunmaktadır. Yeni pay alma hakları, 1 TL nominal değerli pay için 1 TL olarak kullandırılacaktır. Yeni pay alma hakları, izahnamede belirtilen esaslara uygun olarak 11.06.2021 ile 08.07.2021 tarihleri arasında 28 gün süreyle kullandırılacaktır. Pay bedelleri Denizbank A.Ş., Gayrettepe Ticari Merkez Şubesi nezdinde Şirket adına açılmış olan TR53 0013 4000 0017 8141 8001 29 numaralı özel banka hesabına yatırılacaktır. Yeni pay alma haklarının kullanılmasından sonra kalan paylar BİAŞ Birincil Piyasada 2 iş günü süre ile nominal değerin altında olmamak kaydıyla Borsa'da oluşacak fiyattan Borsa İstanbul'da satılacaktır.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar;

 
Kaynaklar: İnvestAZ Araştırma, KAP, Matriks ,Finnet

SABAH BÜLTENİ'Nİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

UYARI NOTU: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.