Yurt İçinde Yoğun Veri Akışı Takibimizde…

11 Mart 2022

Bugün, yurt içinde ödemeler dengesi, sanayi üretimi ve Piyasa Katılımcıları Anketi verileri yakından takip edilecek.

Yurt İçinde Yoğun Veri Akışı Takibimizde…

11.03.2022

Yurt İçinde Yoğun Veri Akışı Takibimizde…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 0,03 değer kaybederek 2.042,01 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 38,5 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,02 ve holding endeksi yüzde 0,34 değer kaybettiği günde Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,65 ile inşaat, en çok gerileyen ise yüzde 1,74 ile turizm olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın dördüncü işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,27, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 2,93, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 2,83 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 4,2 değer kaybetti.

ABD borsaları haftanın dördüncü işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, Dow Jones endeksi yüzde 0,34, S&P 500 endeksi yüzde 0,43 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,95 değer kaybetti.

Bugün, yurt içinde ödemeler dengesi, sanayi üretimi ve Piyasa Katılımcıları Anketi verileri yakından takip edilecek. Global tarafta, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gelişmeler ve haber akışları yakından izlenecek. Küresel piyasalarda, İngiltere’de açıklanacak veriler, Almanya’da enflasyon ve ABD’de Michigan tüketici güven endeksi takibimizde olacak.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak zayıf seyrin devam ettiği izleniyor.

Image title

Image titleUyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 0,03 değer kaybederek 2.042,01 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 38,5 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden arasında dün bir telefon görüşmesi gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede; Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı dahil bölgesel gelişmeler ve Türkiye-ABD ilişkileri ele alındığı ifade edildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan İşgücü İstatistikleri, Ocak 2022 verilerine göre; 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2022 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre 21 bin kişi artarak 3 milyon 859 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise değişim göstermeyerek %11,4 seviyesinde gerçekleşti. 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre değişim göstermeyerek %21,6 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan İnşaat Maliyet Endeksi, Ocak 2022 verilerine göre; İnşaat maliyet endeksi, 2022 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %15,24 bir önceki yılın aynı ayına göre %79,91 artış gösterdi. Bir önceki aya göre malzeme endeksi %10,12, işçilik endeksi %33,83 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi %98,20, işçilik endeksi %41,02 artış kaydedildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaptığı açıklamalarda; "İnsani koridorların hiçbir engelle karşılaşmadan açık tutulması gerektiğini vurguladık." dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yaptığı açıklamalarda; "Herhangi bir şekilde gerçek müzakere yolunun yanlış yere kullanılmamasını istiyoruz. Bugün şu anlaşıldı müzakerelerin yerini alacak hiçbir şey yoktur." dedi. Lavrov, “Biz Ukrayna’nın tarafsız bir ülke olmasını istiyoruz. NATO’nun genişlemesine karşı çıkarak hiçbir şekilde Ukrayna’nın güvenliğini sağlamasına karşı çıkmıyoruz.” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, yaptığı açıklamalarda; "Mariupol kentinden sivillerin çıkışı için yardım rica ediyoruz. İnsani koridorun oluşturulması gerekiyor Mariupol'e insani yardım temin etmek için. Ne yazık ki Bakan Lavrov (insani koridorlar) buna bir taahhüt vermedi. Yine de yetkililerle bu konuyla ilgili konuşacağını, yazışacağını belirtti. 24 saatlik bir ateşkes istedik ama herhangi bir ilerleme kaydedemedik. Öyle gözüküyor ki diğer karar alıcıların devreye girmesi gerekecek." dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Menkul Kıymet İstatistikleri verilerine göre; Yurt dışı yerleşikler 04 Mart sona eren işlem haftasında Hisse Senetlerinde 309,2 milyon dolar ve DİBS’te (Kesin Alım) 181,4 milyon dolar satıcılı konumda yer aldılar.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Haftalık Para ve Banka İstatistikleri verilerine göre; Merkez Bankası Rezervleri 04 Mart sona eren işlem haftasında bir önceki haftaya kıyasla % 2,55 düşüş ile 110,261 milyar dolar oldu. Rezervlerin alt kırılımlarına bakıldığında, 04 Mart sona eren işlem haftasında bir önceki haftaya kıyasla Altın Rezervleri % 2,01 azalış ile 42,081 milyar dolar ve Brüt Döviz Rezervleri % 2,88 düşüş ile 68,180 milyar dolar oldu.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) gerçekleştirdiği toplantı ardından yayımlanan karar metninde, banka piyasa beklentilerine paralel faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Banka, ana refinansman faizini %0, marjinal fonlama imkanını %0,25 ve mevduat faizini -%0,50 olarak korudu. Yayımlanan karar metninde, faizlerde bir ayarlamanın APP çerçevesindeki net varlık alımları sona erdirildikten bir süre sonra yapılacağını ifade edildi. Banka, PEPP'in sona ermesi ile birlikte varlık alım miktarı Nisan ayında APP kapsamında 40 milyar Euro, Mayıs'ta 30 milyar euro ve Haziran'da 20 milyar euro olarak uygulanacak. APP çerçevesinde net varlık alımları üçüncü çeyrekte sona erdirilecek. Düzenlenen basın toplantısında, ECB Başkanı Lagarde, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali Avrupa için bir dönüm noktası. ECB Yönetim Kurulu Ukrayna’nın yanındadır, AB ve Avrupa hükümetleri tarafından alınan yaptırımları uygulayacak ve pürüzsüz likidite koşulları sağlayacaktır. Yönetim Kurulu, ECB’nin fiyat istikrarı hedefi ve finansal istikrarın korunması için ne gerekiyorsa yapacaktır.” dedi. Başkan, Kısa vadede GSYH büyüme öngörüsü aşağı yönlü revize ettiklerini, 2022 için yüzde 3,7 ve, 2023 için yüzde 2,8 tahmin ettiklerini ifade etti. Başkan, 2022 için yıllık enflasyonun yüzde 5,1 ve 2023’te yüzde 2,1 olarak öngördüklerini ifade etti.

ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), şubat ayında bir önceki aya göre % 0,8 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 7,9 ile piyasa beklentilerine paralel artış gösterdi. ABD’de açıklanan veri ile birlikte manşet enflasyonun 40 yılın zirvesini güncellediği görüldü.

Borsa İstanbul A.Ş. Duyurusuna göre; BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda 24/02/2022 ile 10/03/2022 tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 11/03/2022 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen yaptığı değerlendirmede; enflasyonun bu yıl "rahatsız edici" düzeyde yüksek kalmasını öngördüğünü belirtti. Yellen, ülkede resesyon ihtimali olmadığını belirtti.

Gün içi veri takvimi:

Image title


Şirket Notları:

ESCORT TEKNOLOJİ YATIRIM A.Ş.(ESCOM): Banka hesaplarının tek ekrandan yönetimi konusunda faaliyet gösteren Polynom Teknoloji Anonim Şirketi'ne 2,4 Milyon TL değerlemeden %10 oranında dolaylı iştirak edilmiş ve 03.11.2021 tarihli KAP açıklamasında duyurulmuştu. Polynom Teknoloji Anonim Şirketi, değerlemesini 15 ayda %400 artırarak bu defa 12 Milyon TL değerlemeden yeni yatırım aldı. Digiform Yazılım Hizmetleri Ticaret Anonim Şirketi'nin %33,6 payına karşılık gelmek üzere 20.241 adet B grubu payı 475.000$ bedelle REVO Capital Fund I B.V'den, Epigraf Teknoloji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin %100 payına karşılık gelmek üzere 145.125 adet C grubu hissesi 1.071$ bedelle Emre Sayın'dan, 2.715.919 Adet A grubu ve 525.215 Adet B grubu hissesi ise 23.929$ bedelle REVO Capital Fund I B.V'den olmak üzere satın alma sözleşmesi imzalanmış olup; Digital ürün ve servisler, İş Zekası ve kurumsal çözümler, Ödeme ve e-ticaret, Biyoteknoloji, Tüketici elektroniği, Yenilenebilir Enerji ve IoT alanlarında teknoloji üreten veya mevcut iş modellerini yeni teknolojilerle dönüştüren 48 iştirakiyle Türkiye'nin digital dönüşümünde önemli bir oyuncu olan Şirket, Capturefast markasıyla Türkiye ve Amerika'da faaliyette bulunan Digiform Yazılım Hizmetleri Ticaret A.Ş ve Smpl markasıyla Türkiye'de faaliyette bulunan Epigraf Teknoloji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ile birlikte daha da güçlenecektir. Şirket yönetim Kurulu ,Digiform Yazılım Hizmetleri Ticaret Anonim Şirketi'nin %33,6 payına karşılık gelmek üzere 20.241 adet B grubu payı 475.000$ bedelle REVO Capital Fund I B.V'den satın alınmasına karar vermiştir.

Epigraf Teknoloji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin %100 payına karşılık gelmek üzere 145.125 adet C grubu hissesi 1.071$ bedelle Emre Sayın'dan, 2.715.919 Adet A grubu ve 525.215 Adet B grubu hissesi ise 23.929$ bedelle REVO Capital Fund I B.V'den olmak üzere satın alma sözleşmesi imzalanmıştır.

AKFEN GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.(AKFGY): Rusyadaki dört otel işletmecisi olan Accor Grubu yaptığı açıklama ile Rusya'daki büyüme ve yeni otel açma operasyonlarını askıya aldığını belirtmiştir. Accor'un, Otellerin de dahil olduğu mevcut otel operasyonları devam etmekte ve ayrıca Samara Ofis binasındaki kiracılar da faaliyetlerini sürdürmektedir.

AKFEN GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.(AKFGY): 29.11.2021 tarihinde mutabakat sağlandığını açıkladığı, Penguen Gıda Sanayi A.Ş.'nin Bursa Görükle'deki merkezi ve üretim tesisinin bulunduğu 142.515 m² ve Gençoğlu Holding A.Ş., Orhan Ümit Gençoğlu, Turhan Gençoğlu ait 83.952 m² ile toplamda 226.465 m² lik alana sahip parsellerde Şirket tarafından geliştirilecek olan konsept projeye ait "Karma Kullanım Projesi Mimari Ön Konsept Tasarım Hizmetleri Sözleşmesi" Şirket, Penguen Gıda Sanayi A.Ş. ve Tabanlıoğlu Mimarlık A.Ş. arasında imzalanmıştır.

PENGUEN GIDA SANAYİ A.Ş. (PENGD): 29.11.2021 tarihli özel durum açıklaması kapsamında; Akfen GYO tarafından geliştirilecek olan konsept projeye dair, Şirket, Akfen GYO ve Tabanlıoğlu Mimarlık A.Ş. arasında 10.03.2022 tarihinde "Karma Kullanım Projesi Mimari Ön Konsept Tasarım Hizmetleri Sözleşmesi" imzalanmıştır.

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (EKGYO): Şirket mülkiyetinde bulunan İstanbul İli, Avcılar İlçesi, Firuzköy Mahallesine ait 807 Ada 7 Parselde yer alan 388 adet konut ve 32 adet ticari üniteden oluşan toplam 420 adet bağımsız bölüme, 811 Ada 8 Parselde yer alan 340 adet konut ve 24 adet ticari üniteden oluşan toplam 364 adet bağımsız bölüme, 813 Ada 12 Parselde yer alan 218 adet konut ve 9 adet ticari üniteden oluşan toplam 227 adet bağımsız bölüm olmak üzere proje genelinde toplam 1011 adet bağımsız bölüme ait Yapı Ruhsatları 07.03.2022 tarihinde alınmıştır.

ÜNLÜ MENKUL DEĞERLER A.Ş. (UNLUS): Ünlü Menkul Değerler A.Ş.'nin ("Şirket"), sermaye piyasası hizmetlerinin bireysel müşterilerine sunulmasında kullanılmak üzere geliştirme çalışmalarına devam ettiği yeni nesil mobil uygulamalarında kullanmayı planladığı "Piapiri" ve "Piapiri ÜNLÜ&Co" markalarının kullanımına ilişkin izin almak üzere Sermaye Piyasası Kurulu'na ("SPK") yaptığı başvuru kapsamında SPK tarafından 8 Mart 2022 tarihinde "Piapiri" ve "Piapiri ÜNLÜ&Co" markalarının Şirket tarafından kullanımına izin verilmiştir. Şirket ilgili markaların tesciline ilişkin Türk Patent ve Marka Kurumu'na gerekli başvuruları gerçekleştirmiştir. Başvuru konusu markalar, Resmi Markalar Bülteni'nde iki ay süreyle üçüncü kişilerin itirazına açılacak olup itiraz gelmemesi durumunda bu markalar, Şirket adına tescil edilecektir.

REYSAŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (RYGYO): Şirket 09/03/2022 tarih ve 705 nolu Yönetim Kurulu Kararı doğrultusunda; İzmir İli Bayındır İlçesi Canlı Mahallesi 108 Ada 2 Parsel üzerinde bulunan T.C.Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)'ye ait 10.633 m2'lik arsa 12.759.600-TL bedel ile satın alınmıştır. Alınan arsa için %25'i olan 3.189.900 TL peşin olarak ödenmiş, kalan kısım 60 eşit taksitte ödenecektir. Alınan arsa üzerine yaklaşık 7.100 m2'lik lojistik depo yapılması planlanmaktadır.

Şirket 09/03/2022 tarih ve 706 nolu Yönetim Kurulu Kararı doğrultusunda; İzmir İli Bayındır İlçesi Canlı Mahallesi le 106 Ada 1-2-3 Parsel üzerinde bulunan T.C. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)'ye ait 7.957 m2'lik arsa 10.503.240-TL bedel ile satın alınmıştır. Alınan arsa için %25'i olan 2.625.810 TL peşin olarak ödenmiş, kalan kısım 60 eşit taksitte ödenecektir. Söz konusu arsa üzerine, Mevcut ve Yeni Müşteriler için yaklaşık 5.000 m2'lik lojistik depo yapılması planlanmaktadır.

Şirket portföyünde yer alan İzmir İli Bayındır İlçesi Canlı Mahallesi 108 Ada 2 Parsel üzerindeki 10.633 m2 arsa üzerine inşa edilecek soğuk depo ve ofisler dahil 7.100 m2'lik deponun tamamı "CarrefourSA Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş."ye 1 Eylül 2022 tarihinden itibaren başlamak üzere 5 seneliğine kiraya verilmiştir. Kiraya verilen depodan 5 senede TUIK tarafından açıklanan 12 aylık ortalama TÜFE oranı dikkate alınarak yaklaşık 98.000.000-TL+KDV gelir elde edilecektir.

Şirket portföyünde yer alan İzmir İli Menderes İlçesi Görece Mahallesi 522 Ada 12 Parsel üzerindeki 13.169 m2 arsa üzerinde bulunan 7.785 m2'lik deponun 6.496 m2 depolama alanı "Jan Mobilya Hizmet San.ve Tic.Ltd.Şti."ye 1 seneliğine kiraya verilmiştir. Kiraya verilen depodan 1 senede yaklaşık 2.000.000-TL+KDV gelir elde edilecektir.

Şirket portföyünde yer alan İstanbul İli Arnavutköy İlçesi Ömerli Mahallesi 211 Ada 5 Parsel üzerindeki 7.323,34 m2 arsa üzerinde bulunan 3.962 m2'lik deponun 700 m2 depolama alanı "Kafibu Matbaa Reklam Sanayi ve Ticaret A.Ş."ye 1 seneliğine kiraya verilmiştir. Kiraya verilen depodan 1 senede yaklaşık 400.000-TL+KDV gelir elde edilecektir.

ODAŞ ELEKTRİK ÜRETİM SANAYİ TİCARET A.Ş. (ODAS): 08.11.2021 tarihli açıklamasına müteakip olarak Özbekiskan Khorzem bölgesindeki Doğalgaz Çevirim Santralimizin 36 MW'lık kısmı 10.03.2022 itibariyle devreye girmiş ve ticari üretime başlanmıştır. Takip eden dönem içinde de kademe kademe devreye alma çalışmaları devam edecektir.

BAŞTAŞ BAŞKENT ÇİMENTO SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (BASCM): İnşaat, makina, ekipman ve montaj ile birlikte tahmini 18 Milyon Euro harcama bütçesi öngörülen ve yine tahmini 16 ay yatırım süresi ihtiva eden "Atık Isı Geri Kazanım-WHRS" projesi ile, ön kule ve soğutmadan gelecek atık ısılar elektrik üretimine dönüştürülecektir. Kurulu gücü ile 13,7 MWh' e kadar üretim yapabilecek tesis, 89.000 MWh/y elektrik üretimi ve doğaya 42.800 ton daha az CO2 salınımını sağlayacaktır. Toplam 18.000.000 Euro harcama bütçesi öngörülen yatırımda, ana sözleşme 10.03.2022 tarihinde imzalanmıştır.

ZORLU ENERJİ ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş.(ZOREN): Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ Yönetim Kurulu'nun 10.03.2022 tarihli kararı uyarınca, ihtiyaç olması halinde, Kazakistan faaliyetlerinin Zorlu Enerji üzerinden yürütülmesinin daha verimli olacağı değerlendirildiğinden, Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ Kazakistan Şubesi'nin tasfiye edilmesine karar verilmiş olup tasfiye işlemlerine başlanmıştır.

AYES ÇELİK HASIR VE ÇİT SANAYİ A.Ş.(AYES): Şirket ihracat faaliyetleri çerçevesinde Birleşik Krallık' tan 3.075.000 USD (45.336.263 TL) tutarlı Çelik Hasır siparişi almıştır. Sevkiyatların termin süresine uygun olarak 31.05.2022 tarihine kadar yapılması planlanmaktadır.

AKBANK T.A.Ş. (AKBNK): İlgi'de kayıtlı açıklama ile Türk Telekomünikasyon A.Ş. ("TTKOM") sermayesinin %55'ini temsil eden ve LYY Telekomünikasyon A.Ş.'nin ("LYY") sahip olduğu 192.500.000.000 adet A grubu nama yazılı payın, Türkiye Varlık Fonu ("TVF")'ye satışı amacıyla görüşmelere başlanıldığı duyurulmuştu. Bu kapsamda; LYY'nin sahibi olduğu TTKOM sermayesinin %55'ine denk gelen 192.500.000.000 adet A grubu nama yazılı payların tamamının TVF'ye 1.650.000.000 USD bedel karşılığı satışı için 10 Mart 2022 tarihinde bir hisse devir sözleşmesi LYY ve TVF arasında imzalanmıştır. Hisse devir işlemleri gerekli yasal izinlerin alınması ve sözleşmede sayılan ön koşulların tamamlanmasını müteakiben gerçekleşecektir.

ORGE ENERJİ ELEKTRİK TAAHHÜT A.Ş. (ORGE): Şirket 953.000 Euro+KDV sözleşme büyüklüğü ile devam eden işleri arasında yer alan Rumeli Hisarüstü - Aşiyan Füniküler Hattı Projesinin elektrik işleri sözleşme büyüklüğü, alınan 1.377.000 Euro+KDV ilave sipariş ile 2.330.000 Euro+KDV seviyesine ulaşmıştır. İşin Haziran 2022'de bitirilmesi planlanmaktadır.

VESTEL ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (VESTL): Şirket %100 bağlı ortaklığı Vestel Ticaret AŞ tarafından, Amerika Birleşik Devletleri'nin New York Eyaletinde Vestel Ticaret AŞ'nin %100 hissedarlığında Vestel USA Inc. isimli yeni bir şirket kurulmuştur. Yeni kurulan şirket vasıtasıyla, Kuzey Amerika'da artan iş hacmi ve müşteri portföyünün yakından takip edilmesi ve yönetilmesi, pazar araştırmaları ile pazardaki ihtiyaçların doğru bir şekilde tespit edilmesi, bu sayede mevcut ürün gamının adaptasyonu ve pazara özel ürünlerin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Paylar Alım Satım Notları:

ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 09/03/2022 - 09/03/2022 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 12,97 - 13,83 TL fiyat aralığından 100.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 09/03/2022 tarihi itibariyle %0,464 sınırına ulaşmıştır.

ENKAI: ŞARIK ÖMER TARA 09/03/2022 - 09/03/2022 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 12,94 - 13,97 TL fiyat aralığından 50.001 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 09/03/2022 tarihi itibariyle %0,219 sınırına ulaşmıştır/aşmıştır/altına düşmüştür.

RYSAS: EGEMEN DÖVEN 09/03/2022 - 09/03/2022 tarihinde REYSAŞ TAŞIMACILIK VE LOJİSTİK TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,33 - 4,42 TL fiyat aralığından 200.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte REYSAŞ TAŞIMACILIK VE LOJİSTİK TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 09/03/2022 tarihi itibariyle %5,76 sınırına ulaşmıştır.

AVGYO: METRO AVRASYA INVESTMENT GEORGİA A.Ş. 09.03.2022 tarihlnde AVRASYA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,67 TL - 2,87 TL fiyat aralığından 825.588,00 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AVRASYA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları 09.03.2022 tarihi itibariyle % 30,36 olmuştur.

METRO: 09.03.2022 tarihleri arasında METRO TİCARİ VE MALİ YATIRIMLAR HOLDİNG A.Ş payları ile ilgili olarak 1,19 TL-1,22 TL fiyat aralığından 1.222.207,00 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte METRO TİCARİ VE MALİ YATIRIMLAR HOLDİNG A.Ş sermayesindeki payları 09.03.2022 tarihi itibariyle % 10,36 olmuştur.

CRFSA: Şirket tarafından 33 TL ila 33,2 TL fiyat aralığında 12.259 TL nominal değerinde hisse satışı gerçekleştirilmiştir.

PAGYO: ZEKERİYA FINDIKOĞLU 10/03/2022 - 10/03/2022 tarihinde PANORA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 8,98 - 8,98 TL fiyat aralığından 6.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte PANORA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 10/03/2022 tarihi itibariyle %0,16552 sınırına ulaşmıştır.

SAHOL: Şirket tarafından 10.03.2022 tarihinde Borsa İstanbul'da pay başına 15,33 TL – 15,65 TL (ağırlıklı ortalama 15,45 TL) fiyat aralığından toplam 1.500.000 TL nominal değerli SAHOL payları geri alınmıştır.

INVEO: 10.03.2022 tarihinde 27,10 TL fiyattan 25.000 adet payı geri alınmış ve bu geri alım programı kapsamında Şirketin sahip olduğu INVEO payları 350.000 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,36)

ULUUN: 01.02.2022 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile başlatılan pay geri alım programı kapsamında 10.03.2022 tarihinde 8,98-9,02 fiyat aralığından toplam 50.000 adet hisse geri alım işlemi yapılmıştır.

LKMNH: 10.03.2022 tarihinde LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK, TURİZM, EĞİTİM HİZMETLERİ VE İNŞAAT TAAHHÜT A.Ş. payları ile ilgili olarak 14,59- 14,65-TL fiyat aralığından 33.000 adet alış işlemi gerçekleştirilmiştir.

ARCLK: 10.03.2022 tarihinde 54,70 TL - 54,85 TL fiyat aralığından (ortalama 54,8316 TL) 95.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu ARCLK payları 55.489.044 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %8,2117)

KRVGD: 10.03.2022 tarihinde 10,84 TL - 10,89 TL fiyat aralığından (ortalama 10,8630 TL) 52.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu KRVGD payları 1.072.456 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,45)

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

Ensari Deri Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş : Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Ensari Deri Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin halka arz başvurusunu onayladı. SPK yayımladığı 10/03/2022 tarihli ve 2022/12 sayılı haftalık bülteninde yer alan karara göre; Şirket’in 30.000.000 TL olan sermayesinin 36.500.000 TL’ye bedelli artırımında oluşan 6.500.000 TL pay ile Mevcut ortak Muhammet Nuri Ensari’ye ait 2.000.000,-TL nominal değerli B grubu paylar da halka arza konu edilecektir. 1 TL nominal değerli paylar 14,-TL sabit fiyat üzerinden satışa sunulacaktır.

Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Araştırma Geliştirme Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Araştırma Geliştirme Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş ’nin halka arz başvurusunu onayladı. SPK yayımladığı 10/03/2022 tarihli ve 2022/12 sayılı haftalık bülteninde yer alan karara göre; Şirket’in 127.500.000 TL olan sermayesinin 153.000.000 TL’ye bedelli artırımında oluşan 25.500.000 TL pay ile Mevcut ortak Smart Holding A.Ş.’nin sahip olduğu 6.340.000 TL nominal değerli (B) grubu paylar da halka arza konu edilecektir. Fazla talep gelmesi halinde Smart Holding A.Ş.’nin sahip olduğu 6.368.000 TL nominal değerli (B) grubu payların ek satışı gerçekleştirilebilecektir. 1 TL nominal değerli paylar 14,00 TL sabit fiyat üzerinden satışa sunulacaktır.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:

DERLÜKS YATIRIM HOLDİNG A.Ş.( DERHL): Yönetim Kurulunun 14 Şubat 2022 Tarihinde yapılan toplantısında, 2021 yılına ilişkin Şirket Olağan Genel Kurul toplantısının 11 Mart 2022 Cuma saat 11:00'de yukarıda yer alan Gündem Maddelerini görüşmek üzere, Demirhane Caddesi, Hacı Reşitbey Sokak, No:11 Kazlıçeşme-Zeytinburnu-İstanbul adresinde bulunan Şirket merkezinde yapılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Yatırım Aracı Bazında Tedbir Uygulanması

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. ve 6. maddelerindeki hükümler çerçevesinde, Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında, piyasasında gerçekleşen işlemler nedeniyle Kristal Kola ve Meşrubat Sanayi Ticaret A.Ş. (KRSTL) payında 11/03/2022 tarihinden itibaren 1 ay süreyle "Brüt Takas", "Emir İptalinin, Emir Miktar Azaltımı ile Emir Fiyat Kötüleştirmesinin Yasaklanması", "Emir Toplama Bilgi Yayınının Kısıtlanması", "Piyasa Emri ve Piyasadan Limite Emir Girişinin Kısıtlanması" ve "Tek Fiyat İşlem Yöntemi" tedbirleri uygulanacaktır. Tedbirlerin uygulanacağı son tarih 08/04/2022'dir.KRSTL payında halihazırda uygulanmakta olan "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı" tedbiri de 08/04/2022 tarihine (seans sonuna) kadar uzatılmıştır.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Yatırımcı Bazında Tedbir Uygulanması

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. maddesi çerçevesinde, Gimat Mağazacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş. (GMTAS) payının piyasasında Yönerge'nin 6. maddesinde belirtilen emir ve işlemleri nedeniyle aşağıda adı belirtilen yatırımcılar hakkında Borsamız Pay Piyasası'ndaki emir ve işlemlerine yönelik olarak 11/03/2022 tarihinden itibaren 1 ay süreyle "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı", "Brüt Takas" ve "İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması" tedbirleri uygulanacaktır. Tedbirlerin uygulanacağı son tarih 08/04/2022'dir.

Image title


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, SPK Haftalık Bülten, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 2.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %36,36 zarar oranı: %63,64'dür. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.