Yurt İçinde TCMB Yatırımcı Toplantısı Ön Planda…

02 Aralık 2021

Bugün, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Yatırımcı Toplantısı yakından takip edilecek

Yurt İçinde TCMB Yatırımcı Toplantısı Ön Planda…

02.12.2021

Yurt İçinde TCMB Yatırımcı Toplantısı Ön Planda…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü yüzde 2,64 değer kazanımı ile 1.857,40 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 38,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 2,78 ve holding endeksinin yüzde 2,95 değer kazandığı günde tüm sektör endeksleri yükselirken, en fazla kazandıran yüzde 5,99 ile ulaştırma olduğu kaydedildi.

Avrupa borsaları haftanın üçüncü işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,55, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 2,47, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 2,39 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 2,16 değer kazandı.

ABD borsaları haftanın üçüncü işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 1,34, S&P 500 endeksi yüzde 1,27 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,83 değer kaybetti.

Bugün, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Yatırımcı Toplantısı yakından takip edilecek. Global piyasalarda ise Euro Bölgesi’nde Üretici Fiyat Endeksi ve ABD’de açıklanacak olan haftalık İşsizlik Maaşı Başvuru Sayısı dataları izlenecek. Gün içerisinde, bazı FOMC üyelerinin yapacağı açıklamalar takibimizde olacak.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak toparlanma eğiliminin devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü yüzde 2,64 değer kazanımı ile 1.857,40 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 38,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yetkilileri bugün yerli ve yabancı yatırımcılarla toplantılar gerçekleştirecek. Banka yetkilileri, yerli yatırımcılarla yapılacak toplantının saat 11:00'de ve yabancı yatırımcılarla yapılacak toplantının saat 16:00'da gerçekleştirilmesi bekleniliyor.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Lütfi Elvan'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan ayrıldığı açıklandı. Hazine ve Maliye Bakanı olarak Nureddin Nebati atandı.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve IHS Markit tarafından yayımlanan İmalat PMI verisi Kasım ayında 52,0 olarak gerçekleşti.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından yayımlanan perakende fiyatlar Kasım ayında, bir önceki aya göre yüzde 4,71 ve bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 24,05 artış kaydetti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), EMEA Gelişen Piyasalar raporunda, Türkiye'nin 2021 için ekonomik büyüme tahmininin 1,2 puan artırılarak yüzde 9,8'e, 2022 için ise 0,4 artırılarak 3,7'ye revize edildiği açıklandı.

ABD’de açıklanan ADP özel sektör istihdamı Kasım ayında 534 bin kişi artış ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Almanya’da açıklanan İmalat PMI verisi Kasım ayında piyasa beklentisinin hafif altında 57,4 düzeyinde gerçekleşti.

  • Euro Bölgesi’nde açıklanan İmalat PMI verisi Kasım ayında piyasa beklentisinin hafif altında 58,4 düzeyinde gerçekleşti.

  • Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD), “Kasım Ara Dönem Ekonomik Görünüm Raporu" yayımlandı. Raporun detaylarında, küresel ekonomik görünüme yönelik ana riskin, mevcut enflasyon artışının daha uzun sürmesi ve beklentilerden daha fazla yükselmesi olduğu ifade edildi. OECD'nin 2021 yılına ilişkin ekonomik büyüme tahminini % 5,6 düzeyine indirdi. Kurum yayımladığı raporda, Türkiye ekonomisinin 2021 yılında % 9,0, 2022 yılında % 3,3 ve 2023 yılında % 3,9 büyümesini öngördü.

  • ABD'de Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) imalat endeksi, kasımda bir önceki aya göre 0,3 puan artışla 61,1'e yükseldi.

  • ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 12 bölgesel şubesinden gelen analizlerle hazırlanan Bej Kitap raporunda, ABD ekonomisinin Ekim ve Kasım ayının ilk yarısında "ılımlı ila orta" hızda büyüdüğü ancak firmaların artan enflasyon ve işgücü kıtlığı ile mücadele etmek zorunda kaldığı ifade edildi. Ayrıca, ABD’de çalışanları işe alma ve devamlı olarak istihdam etmenin zorlaştığının altı çizildi.

  • ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde yaptığı konuşmada, yüksek enflasyonun kalıcı olmasını engellemek için Fed’in araçlarını kullanacağını vurguladı.

  • Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, yaptığı açıklamada; Fed’in varlık alımlarını daha hızlı bir şekilde azaltmasına “çok açık” olduğunu, böylelikle faizin gelecek yıl, ihtiyaç duyulursa, birkaç kez yükseltilebileceğini belirtti.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

KAREL ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (KAREL): Vahaa Dikey Tarım Çözümleri ve Teknoloji A.Ş. (VAHAA) ile imzaladığı sözleşme kapsamında VAHAA'nın ürünlerini üretecek ve aynı zamanda VAHAA'ya ArGe desteği verilecek. Üretilecek olan ürünler ev ortamında GDO'suz tohumlarla pestisitsiz bitki hasat edilmesini temin edip sağlıklı beslenmeyi destekleyecektir. Nesnelerin interneti tabanlı tasarlanmış olan bu ürünlerle uzaktan kumandayla kapalı ortamda ışık, su ve besin dengesi kontrollü üretim yapılabilecektir. Üretimlerine 2022 yılında başlanması planlanmış olan söz konusu ürünlerin satışından 5 yılda 5 milyon dolar civarında bir gelir elde edilmesi öngörülmektedir.

IŞIKLAR ENERJİ VE YAPI HOLDİNG A.Ş.(IEYHO): Şirketin bağlı ortaklığı Bulgaristan merkezli Işıklar Software and Technology EOOD tarafından ihraç edilen ilk kripto para ISIKC; Paritex, Fatbit ve Cointiger platformlarından sonra işlem hacmi açısından dünyanın en büyük kripto para borsalarından (Coinmarketcap'e göre ilk 25 borsa içinde) LBank kripto para borsasında 2 Aralık 2021 tarihinde Türkiye saatiyle 23:00'de işlem görmeye başlıyacaktır.

KORAY GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (KGYO): Şirket 22.11.2021 tarih 2021/40 sayılı Yönetim Kurulu kararı ile satışı ve tapu devri hazırlıklarına başlanan, Ekol Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş.'nin 28.12.2020 tarih ve Oİ-707 sayılı değerleme raporuna göre ekspertiz değeri KDV hariç 2.475.000 TL olan portföy İstanbul İli, Şişli İlçesi, Esentepe Mah. Oto Cad. Loft Residance 2 Apt. N4 23 no'lu bağımsız bölüm'ün KDV hariç 3.168.317 TL (KDV dahil 3.200.000) TL bedel karşılığında satış ve devir işlemi (01.12.2021) gerçekleşmiştir.

TAV HAVALİMANLARI HOLDİNG A.Ş. (TAVHL): Şirket ve Fraport tarafından oluşturulan ortak girişim (Ortak Girişim) Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından düzenlenen Antalya Havalimanının kapasite artırımına yönelik ilave yatırımların yapımı ile iç/dış hatlar, genel havacılık, CIP terminalleri ve mütemmimlerinin işletme haklarının kiralanmak suretiyle verilmesi ihalesini en iyi teklifi vererek kazanmıştır. Ortak Girişim, ihale şartnamesi uyarınca, Antalya Havalimanını, 1 Ocak 2027 ile 31 Aralık 2051 tarihleri arasındaki 25 yıllık dönemde işletme imtiyazına sahiptir. Halihazırda TAV ve Fraport ortaklığı tarafından kullanılan mevcut işletme imtiyazı ise 31 Aralık 2026'ya kadar geçerlidir. Ocak 2027- Aralık 2051 tarihleri arasındaki yeni imtiyaz süresi boyunca yolcu başına hizmet bedeli dış hat giden yolcu başına 17 avro ve iç hat giden yolcu başına 3 avro olarak belirlenmiştir. DHMİ'ye toplam KDV hariç 7,25 milyar avro imtiyaz bedeli olarak ödenecektir. Mühendislik tedarik ve inşaat sözleşmesi bazında 2022-2025 yılları arasında yaklaşık 600 milyon avro tutarında ve 2038-2040 yılları arasında yaklaşık 165 milyon avro olmak üzere yaklaşık toplam 765 milyon avro tutarında bir yatırım öngörülmektedir. Gerekli onayların alınması ve hukuki prosedürlerin tamamlanmasını takiben, Ortak Girişim taraflarınca kurulacak olan şirket ile DHMİ arasında bir kira sözleşmesi imzalanacaktır.

MİA TEKNOLOJİ A.Ş. (MIATK): Bursa Uludağ Üniversitesi Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü ile MİA Teknoloji A.Ş. arasında 2018 yılından bu yana devam eden sözleşmemiz çerçevesinde, 01.01.2022-31.12.2024 tarihleri süresince geçerli olmak üzere, 2.520.000,00 TL bedelle Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastane Bilgi Yönetim Sistemi Yazılımı Güncelleme, Hizmetin Sürekliliğini Sağlama, Uyum ve Versiyon Yükseltme Hizmet Alımı sözleşmesi imzalanmıştır.

YENİ GİMAT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (YGGYO): Şirket, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 1 Aralık 2021 tarihinde (Bugün) yapılan Ankara İli, Çankaya İlçesi, Söğütözü Mahallesi, 7577 Ada 21 (Eski 15) Parsel numaralı taşınmazın satış ihalesine katılmış olup, ihale Şirketin uhdesinde kalmamıştır.

ESCORT TEKNOLOJİ YATIRIM A.Ş. (ESCOM): Kendi geliştirdiği patentli teknolojisiyle ileri aşamalarda körlüğe yol açan Glokom hastalığını ameliyatsız ve ilaçsız şekilde durdurmayı hedefleyen dolaylı iştirak Glaucot Teknoloji Anonim Şirketi (www.glaucot.com), geliştirdiği giyilebilir tıbbi cihazın belgelendirilmesi için klinik çalışmalarına Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'ndan onay almıştır.

DİRİTEKS DİRİLİŞ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (DIRIT): 15.09.2021 tarihinde satın alınan deneme üretimi tamamlanan makinelerin, 01.12.2021 tarihi ile kabulü yapılmıştır. Günlük 3 vardiya, 750.000 adet üretim kapasitesi ile tekstil iş kolu kapsamında maske üretimi de faaliyetler içerisine girmiştir.

KIZILBÜK GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (KZBGY): Şirketin Marmaris'te yürüttüğü "Kızılbük Wellness Resort" projemizde bulunan devremülk ünitelerin ön satış işlemleri kapsamında 01 Kasım - 30 Kasım 2021 tarihleri arasında müşterilerle 670 adet devre satış sözleşmesi imzalanmış, bu sözleşmelerin toplam ön satış bedeli 72.155.945 TL olarak gerçekleşmiştir.

PEKER GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (PEKGY): Şirket Almanya'da kurulu ve 25.000 Euro sermayeli Nordstern Düsseldorf GmbH unvanlı şirketin sermayesini temsil eden payların %89'unu ilişkili taraflarından Peker GMBH şirketinden satın almıştır. Söz konusu payların değeri Almanya'da kurulu Kieffer Stübben Partner mbB firması tarafından hazırlanan 21.10.2021 tarihli değerleme raporunda 5.899.753,66 Euro olarak takdir edilmiş olup, satın alma bedeli de 5.850.000 Euro olarak belirlenmiştir. Nordstern Düsseldorf GmbH, Almanya'nın Düsseldorf şehrinde 8.891 m2 büyüklüğünde bir arsaya sahip olup, anılan arsa üzerinde proje geliştirme faaliyetlerine devam etmektedir.

Paylar Alım Satım Notları:

ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 30/11/2021 - 30/11/2021 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 15,28 - 15,72 TL fiyat aralığından 200.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 30/11/2021 tarihi itibariyle %0,413 sınırına ulaşmıştır.

TETMT: ÖZDEMİR UÇAR 30/11/2021 - 30/11/2021 tarihinde TETAMAT GIDA YATIRIMLARI A.Ş. payları ile ilgili olarak 208 - 231 TL fiyat aralığından 22.603 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve/veya 250 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte TETAMAT GIDA YATIRIMLARI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 30/11/2021 tarihi itibariyle %5,95 sınırına ulaşmıştır.

ERSU: AKMAN DIŞ TİCARET VE MÜTEAHHİTLİK AŞ 30/11/2021 - 30/11/2021 tarihinde ERSU MEYVE VE GIDA SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 5,08 - 5,09 TL fiyat aralığından 10.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ERSU MEYVE VE GIDA SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 30/11/2021 tarihi itibariyle %7,01 sınırına ulaşmıştır.

SRVGY: AHMET ÇELİK 30/11/2021 tarihinde SERVET GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 93,20 - 95,00 TL fiyat aralığından 150.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte SERVET GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 30/11/2021 tarihi itibariyle %8,33 sınırına ulaşmıştır.

AKSA: EMNİYET TİCARET VE SANAYİ A.Ş. 01/12/2021 - 01/12/2021 tarihinde AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 28,24 - 28,58 TL fiyat aralığından 65.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 01/12/2021 tarihi itibariyle %20,0033 sınırına ulaşmıştır.

EDATA: BURAK SÖZÜBİR 01/12/2021 - 01/12/2021 tarihinde E-DATA TEKNOLOJİ PAZARLAMA A.Ş. payları ile ilgili olarak 13,08 - 14,00 TL fiyat aralığından 455.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte E-DATA TEKNOLOJİ PAZARLAMA A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 01/12/2021 tarihi itibariyle %6,92 sınırına ulaşmıştır.

KUTPO: SEMA GÜRAL SÜRMELİ 01/12/2021 - 01/12/2021 tarihinde KÜTAHYA PORSELEN SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 116,72 - 122 TL fiyat aralığından 30.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte KÜTAHYA PORSELEN SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 01/12/2021 tarihi itibariyle %0,00200 sınırına ulaşmıştır.

GÜLDEN GÜRAL 01/12/2021 - 01/12/2021 tarihinde KÜTAHYA PORSELEN SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 121,1 - 123,02 TL fiyat aralığından 30.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte KÜTAHYA PORSELEN SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 01/12/2021 tarihi itibariyle %0,00200 sınırına ulaşmıştır.

ERKAN GÜRAL 01/12/2021 - 01/12/2021 tarihinde KÜTAHYA PORSELEN SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 120,04 - 121,80 TL fiyat aralığından 30.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte KÜTAHYA PORSELEN SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 01/12/2021 tarihi itibariyle %0,00200 sınırına ulaşmıştır.

EDIP: AKIN HOLDİNG A.Ş. %34,324 Ortağı olduğumuz Edip Gayrimenkul Yatırım San.ve Tic. A.Ş.’ne ait 2.520.000 adet hisse senedini 3,50-TL fiyattan borsa dışı işlem ile 01/12/2021 tarihinde Sn.Ragıp AKIN’a satımı gerçekleşmiştir. Satım sonrası bu işlem ile Edip Gayrimenkul Yatırım San.ve Tic. A. Ş. sermayesindeki ortaklık payı %30,447 olmuştur.

MTRKS: 01.12.2021 tarihinde 23,44- 23,50 TL fiyat aralığından (ortalama 23,474 TL) 10.000 adet pay geri alınmıştır. Şirketin sahip olduğu MTRKS payları bu işlem neticesinde 72.000 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,268'dir)

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

METRO TİCARİ VE MALİ YATIRIMLAR HOLDİNG A.Ş.(METRO): Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) 26.11.2021 tarih ve E-29833736-105.01.01.01-13573 sayılı yazısı ile, Şirket çıkarılmış sermayesinin 300.000.000.-TL.ndan 240.000.000.-TL. (% 80) nakit sermaye artırımı yapılarak 540.000.000.- TL.na yükseltilmesine ilişkin SPK Onaylı izahname 01.12.2021 tarihli KAP açıklaması ile kamuoyuna duyurulmuştur. Pay sahipleri ellerindeki payların %80'i oranında yeni pay alma hakları bulunmaktadır. Yeni pay alma hakları izahnamede belirtilen esaslara uygun olarak 02.12.2021 ile 16.12.2021 tarihleri arasında 15 (onbeş) gün süreyle kullandırılacaktır. Yeni pay alma haklarının kullanımında, 1 payın nominal değeri 0,01 TL olup, 1 lot (100 adet) pay 1,00 TL'ndan satışa arz edilecektir. Yeni pay alma hakkı kullanılmasından sonra kalan paylar 2 (iki) işgünü süresince nominal değerin altında olmamak kaydıyla Borsa'da oluşacak fiyattan halka arz edilecektir. Şirket'in ortağı Galip Öztürk Turizm Yatırımları A.Ş., yeni pay alma haklarının kullanılmasından sonra kalan payların borsada satış süresi sonunda satılamayan payları, satış süresinin bitiş tarihinden itibaren üç iş günü içerisinde, nominal değerinden aşağı olmamak üzere BİAŞ Birincil Piyasası'nda halka arz fiyatının ortalamasından bedellerini tam olarak ve nakden ödeyerek satın almayı taahhüt etmiştir.

İZ HAYVANCILIK TARIM VE GIDA SANAYİ TİCARET A.Ş. (IZTAR): Şirketin kayıtlı sermaye tavanının 150.000.000 TL'ye artırılması amacıyla yapılmış olunan başvuru Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanarak Şirkete iletilmiştir.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

KAMUYU AYDINLATMA PLATFORMU: (Sermaye Piyasası Kurulu Tedbir Kararı)

Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. (DOBUR) pay piyasasında 18.10.2021-30.11.2021 döneminde meydana gelen olağandışı fiyat ve miktar hareketlerine ilişkin olarak yapılan incelemeler sonucunda, Telegram adlı sosyal medya uygulamasındaki "Hektor As" ve "BORSA DOSTLAR KONAĞI" isimli kanallar üzerinden DOBUR payının fiyatı ile ilgili olarak yatırımcıların kararlarını etkilemek ve bu suretle menfaat temin etmek amacıyla yanıltıcı nitelikte paylaşımlarda bulunulduğu belirlenmiş olup, aşağıdaki tabloda yer verilen kişiler tarafından gerçekleştirilen işlemlerde 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 107/2 maddesinde sayılan fiilin işlendiğine dair makul şüphe bulunması nedeniyle; 6362 sayılı SPKn'nun 1 inci maddesi çerçevesinde yatırımcıların hak ve yararlarının korunmasını teminen, 6362 sayılı SPKn'nun 128/1-(a) maddesine dayanarak yapay piyasa oluşturmaya yönelik işlemlerin engellenmesi amacıyla; 6362 sayılı SPKn'nun 101/1 maddesi ve V-101.1 sayılı Bilgi Suistimali ve Piyasa Dolandırıcılığı İncelemelerinde Uygulanacak Tedbirler Tebliği'nin 5/1 ve 6/1 maddeleri uyarınca; aşağıdaki tabloda bilgilerine yer verilen kişiler hakkında 02.12.2021 tarihli işlemlerden başlamak üzere borsalarda 6 ay süreyle geçici işlem yasağı uygulanmasına karar verilmiştir. Karar 2021/60 sayılı SPK Bülteninde yer almaktadır.BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi)

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında CELHA.E paylarında 02/12/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 31/12/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi)

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında AKFGY.E ve INTEM.E payları 02/12/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 31/12/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP, İnvesting ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.