YURT İÇİNDE İŞGÜCÜ İSTATİSTİKLERİ DATASI AÇIKLANIYOR…

10 Ağustos 2021

Bugün, yurt içinde iş gücü istatistikleri, yurt dışında ise Almanya ve Euro Bölgesi’nde ZEW Ekonomik Güven Endeksi dataları takip edilecek.

YURT İÇİNDE İŞGÜCÜ İSTATİSTİKLERİ DATASI AÇIKLANIYOR…

10.08.2021

Yurt İçinde İşgücü İstatistikleri Datası Açıklanıyor…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde 0,15 değer kaybederek günü 1.432,61 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 13,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,83 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 0,51 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 3,93 ile spor, en çok kaybettiren ise yüzde 1,82 ile finansal kiralama, faktoring olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın ilk işlem gününü karışık seyirle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,13 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,54 değer kazanırken, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,1 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,06 değer kaybetti.

ABD borsaları haftanın ilk işlem gününü karışık seyirle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,30 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,09 değer kaybederken, Nasdaq endeksi yüzde 0,16 yükseldi.

Bugün, yurt içinde iş gücü istatistikleri, yurt dışında ise Almanya ve Euro Bölgesi’nde ZEW Ekonomik Güven Endeksi dataları takip edilecek.

Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karışık seyrin devam ettiği izleniyor.


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı ile Birlikte Okunmalıdır…

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde 0,15 değer kaybederek günü 1.432,61 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 13,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, temmuz ayında 57,7'ye geriledi.

Euro Bölgesi’nde açıklanan Sentix yatırımcı güveni Ağustos ayında piyasa beklentisi altında 22 değerinde gerçekleşti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, temsilcilere yaptığı çağrıda borç limitinin yükseltilmesi için sadece Demokratların desteğinden ziyade her iki partinin desteğinin önemli olduğunu belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Güney Çin Denizi'nde "tehlikeli karşılaşmalar" ve "kışkırtıcı eylemler" gördüklerini belirterek, Çin'e herhangi bir çatışmanın güvenlik ve ticaret için ciddi küresel sonuçları olacağını bildirdi.

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren yaptığı açıklamada, ABD merkez bankasının Eylül ayında 120 milyar dolarlık Hazine ve ipotek tahvili alımlarını sonbaharda azaltmaya başlayacağını duyurması gerektiğini ifade etti.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, yaptığı açıklamada; ABD ekonomisinin beklenenden daha hızlı geliştiğini ve Fed'in tahvil alımlarını yavaşlatmaya başlayabileceği zamanın hızla yaklaştığını belirtti.

ABD’nin Belarus'a insan hakları ve temel özgürlükleri kısıtladığı gerekçesiyle yeni yaptırımlar uygulanması kararı aldığı haberi basında yer aldı.

ABD'de 1 trilyon dolarlık toplam büyüklüğe sahip altyapı paketinin nihai metni konusunda uzlaşmaya varıldığı haberi basında yer aldı. Senato Demokrat Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, nihai metin konusunda varılan uzlaşmanın ardından bugün (TSİ 18.00'de) paketin oylanacağını duyurdu.(Kaynak: Foreks Haber)

Gün içi veri takvimi:

Şirket Notları:

FENERBAHÇE FUTBOL A.Ş. (FENER): Paribu Teknoloji A.Ş. ("Paribu") iştiraki olan Stoken Finansal Teknolojiler A.Ş ("Stoken") ile marka kullanım hakkı karşılığında blok zinciri teknolojisine dayanan bir kripto varlık üretilmesi ve üretilen kripto varlığın satılması ile ilgili olarak Taraftar Token Üretim ve İşbirliği Sözleşmesi ("Sözleşme") imzalanmıştır. Sözleşme gereğince Paribu veya Stoken tarafından toplam 175 milyon TL tutarında asgari hasılat taahhüt edilmiştir. Kripto varlık satışından elde edilecek toplam hasılat, Şirket ile hakim ortağı arasındaki Lisans Kiralama Sözleşmesi uyarınca fatura edilecektir.

TURK İLAÇ VE SERUM SANAYİ A.Ş. (TRILC): Şirket TURK İLAÇ SERUM SANAYİ A.Ş olarak ; TURKFLEKS Marka serumlarının İran'da satışı için Abay Ecza Deposu Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ile 09.08.2021 tarihinde Tek Yetkili Satıcılık Anlaşması yapılmıştır.2021 yılı sonuna kadar 6.000.000 adet serum için kontrat yapılmış olup 600.000 adet ilk serum siparişi 09.08.2021 tarihinde alınmıştır. İlk sevkiyat yüklemesi içerisinde stoklardan karşılanacaktır.2021 yılı sonuna kadar yapılacak satışlardan elde edilecek toplam bedel 2.160.000 USD dır.

OSMANLI YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.. (OSMEN): Şirket " Eskişehir Yolu Mustafa Kemal Mah.Tepe Prime A Blok. K:2/34 Çankaya/ANKARA adresinde faaliyette bulunan ANKARA ŞUBESİ "Via Twins Söğütözü Mah. 2177 Cad. N:10B İç Kapı N:173 Çankaya/Ankara" adresine taşınmıştır.

AKSA ENERJİ ÜRETİM A.Ş. (AKSEN): 2 Haziran 2021 tarihli Özel Durum Açıklaması'nda da belirtildiği üzere, Odessa Belediye Meclisi ile Ukrayna'nın Odessa şehrinde kurulması planlanan kombine çevrim elektrik santral projesine ilişkin bir işbirliği anlaşması imzalanmıştı. Görüşmeler sonucunda, İzmail Belediye Meclisi ile Ukrayna'nın İzmail şehrinde kurulması planlanan kombine çevrim elektrik santral projesine ilişkin yeni bir işbirliği anlaşması daha imzalanmıştır.

BRİSA BRIDGESTONE SABANCI LASTİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (BRISA): Daha önce 15 Temmuz 2021 tarihinde duyurusu yapılan İzmit fabrikası planlı rutin bakım duruşu 29.07.2021 tarihinde tamamlanmış olup 30 Temmuz 2021 tarihi itibari ile üretime başlanmıştır. Aksaray fabrikada ise planlı rutin bakım duruşu sebebiyle, 09.08.2021 Pazartesi gününden 15.08.2021 Pazar günü Saat 23.59'a kadar üretime ara verilmesine karar verilmiştir

ETİLER GIDA VE TİCARİ YATIRIMLAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ETILR): Şirket Yönetim Kurulu Gündem maddesini görüşmek üzere toplandılar. Yapılan görüşme neticesinde;Relaks Yiyecek İçecek Hizmetleri A.Ş. Adına kayıtlı Qubba Cafe Bistro Markasının firma adına tescilinin yapılması için yönetim kurulu üyesi Seyhan Eripek'e vekalet verilmesine, Qubba Consept markası ile işletilmekte olan toplam 2500 m² alana sahip Aşık Veysel Mh. Süleyman Demirel Cd. N10 Esenyurt / İstanbul adresindeki cafe restaurantın işletmeciliğinin ve demirbaşının firma adına devrine ve işletmeciliği için gerekli organizasyonun yapılmasına ,Aynı adreste firma yönetim merkezinin oluşturularak, Etiler Marmaris markası adı altında mesleki eğitim ve personel yetiştirmek için merkez operasyon şubesinin açılmasına, Yine aynı adreste firmam şubeleri ve franchise şubelerine ürün satışları için üretim ve imalat tesisinin kurulmasına, karar verilmiştir.

PARK ELEKTRİK ÜRETİM MADENCİLİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (PRKME): Bağlı ortaklığı Konya Ilgın Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş.'nin ("Konya Ilgın") rödovans usulüyle işlettiği Konya'nın Ilgın ilçesindeki 1247 ruhsat numaralı linyit sahasında kömür üretim faaliyeti sırasında zaruri olarak üretilen kilin HF Penta Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'ne ("Alıcı") satışı için bağlı ortaklığı ile sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme 31 Aralık 2021 tarihine kadar geçerli olup, yılsonuna kadar 30 bin ton kil satışı yapılması planlanmaktadır. Sahadaki üretim durumuna göre satış miktarı %30 oranında arttırılıp azaltılabilecektir. Kil, Konya Ilgın'ın işlettiği maden sahasında Alıcı'ya kamyon üstü teslim edilecek olup sevk ve nakliye giderleri Alıcı'ya ait olacaktır.

EKİZ KİMYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (EKIZ): Şirket'in aktifine kayıtlı yatırım amaçlı gayrimenkullerinden olan İzmir ili, Menemen ilçesi, Süzbeyli köyünde bulunan 4 parselden oluşan arazilere yaptırılan değerleme çalışması sonrasında, söz konusu arazilerin toplam piyasa değerinde artış olduğu tespit edilmiştir. Tespit edilen değer, Şirket'in 30.06.2021 tarihli finansal tablolarına yansıtılmıştır.

RTA LABORATUVARLARI BİYOLOJİK ÜRÜNLER İLAÇ VE MAKİNE SANAYİ TİCARET A.Ş. (RTALB): DIAGNOVITAL® SARS-CoV-2 L452R Mutation Detection Kit, SARS-CoV-2 Delta (Hindistan) varyantının tespiti için kullanılan gerçek zamanlı bir tanı kiti olup Türkiye Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu nezdinde Ürün Takip Sistemi'ne kaydı gerçekleşmiştir.

KARTAL YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜRETİM A.Ş. (KARYE): Operasyonel verimliliği yükseltmek, karlılığı arttırmak, maliyetleri düşürmek ve daha etkin bir yönetim sağlamak amacıyla, yine Şirkete bağlı ortaklıklarından ALSUN İŞLETME VE YÖNETİM ANONİM ŞİRKETİ bünyesinde 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ve Kurumlar Vergisi Kanunu'nun ilgili hükümleri uyarınca kolaylaştırılmış birleşme hükümlerine uygun olarak birleştirilmesine karar verilmiştir.

ÇİMSA ÇİMENTO SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (CIMSA): Şirket bağlı ortaklıklarından Cimsa Cement Sales North Gmbh'ın %100 payının Hollanda'da yerleşik Cimsa Sabanci Cement BV'ye düzeltmelere tabi olmak kaydıyla 5.455.730 USD bedelle satılmasına karar verildiği; söz konusu satış bedelinin kapanış tarihli finansal tablolarda yer alan değerler üzerinden düzeltmeye tabi tutulacağı ve nihai satış bedeli ile satış sonucu oluşan kar/zarar tutarının KAP'ta ayrıca açıklanacağı duyurulmuştur. Bu çerçevede, kapanış tarihli finansal tablolardaki değerlere göre yapılan düzeltmeler sonucunda nihai satış bedeli 5.640.830 USD olarak hesaplanmıştır. Şirket bağlı ortaklıklarından Cimsa Cementos Espana S.A.U.'nun %100 payının Hollanda'da yerleşik Cimsa Sabanci Cement BV'ye düzeltmelere tabi olmak kaydıyla 23.074.945 USD bedelle satılmasına karar verildiği; söz konusu satış bedelinin kapanış tarihli finansal tablolarda yer alan değerler üzerinden düzeltmeye tabi tutulacağı ve nihai satış bedeli ile satış sonucu oluşan kar/zarar tutarının KAP'ta ayrıca açıklanacağı duyurulmuştur. Bu çerçevede, kapanış tarihli finansal tablolardaki değerlere göre yapılan düzeltmeler sonucunda nihai satış bedeli 23.624.774 USD olarak hesaplanmıştır. Şirket bağlı ortaklıklarından Cimsa Americas Cement Manufacturing and Sales Corporation'un %100 payının Hollanda'da yerleşik Cimsa Sabanci Cement BV'ye düzeltmelere tabi olmak kaydıyla 5.205.543 USD bedelle satılmasına karar verildiği; söz konusu satış bedelinin kapanış tarihli finansal tablolarda yer alan değerler üzerinden düzeltmeye tabi tutulacağı ve nihai satış bedeli ile satış sonucu oluşan kar/zarar tutarının KAP'ta ayrıca açıklanacağı duyurulmuştur. Bu çerçevede, kapanış tarihli finansal tablolardaki değerlere göre yapılan düzeltmeler sonucunda nihai satış bedeli 4.583.140 USD olarak hesaplanmıştır. Şirket bağlı ortaklıklarından Cimsa Adriatico S.R.L''nin şirketin sahip olduğu %70 payının tamamının Hollanda'da yerleşik Cimsa Sabanci Cement BV'ye düzeltmelere tabi olmak kaydıyla 4.867.946 USD bedelle satılmasına karar verildiği; söz konusu satış bedelinin kapanış tarihli finansal tablolarda yer alan değerler üzerinden düzeltmeye tabi tutulacağı ve ve nihai satış bedeli ile satış sonucu oluşan kar/zarar tutarının KAP'ta ayrıca açıklanacağı duyurulmuştur. Bu çerçevede, kapanış tarihli finansal tablolardaki değerlere göre yapılan düzeltmeler sonucunda nihai satış bedeli 4.588.922 USD olarak hesaplanmıştır.

Paylar Alım Satım Notları:

EDATA: BURAK SÖZÜBİR 09/08/2021 - 09/08/2021 tarihinde E-DATA TEKNOLOJİ PAZARLAMA A.Ş. payları ile ilgili olarak 15,21 - 17,35 TL fiyat aralığından 61.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte E-DATA TEKNOLOJİ PAZARLAMA A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 09/08/2021 tarihi itibariyle %6,9933 sınırına ulaşmıştır.

HDFGS: 09 Ağustos 2021 tarihinde, 500.000 adet hisse alımı ağırlıklı ortalama 2.67 TL fiyattan şirket tarafından gerçekleştirilmiştir.

INFO: 09.08.2021 tarihinde 3,68 – 3,75 TL fiyat aralığından 77.494 adet pay geri alımı yapılmıştır.

Sermaye Artırımı-Azaltımı Notları:

SÖKTAŞ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş.(SKTAS): Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) 05.08.2021 tarih ve 39/1193 sayılı toplantısında, Şirketimizin 350.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içinde kalmak üzere, 78.234.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakden (bedelli) karşılanmak suretiyle %96,58971 oranında 75.566.000 TL artırılarak 153.800.000 TL'ye çıkarılmasına ilişkin izahnamesi onaylanmıştır. Şirketimizin mevcut pay sahiplerinin bedelli sermaye artırımı yoluyla çıkarılacak paylara yönelik olarak, sahip oldukları payların %96,58971'i oranında ve nominal değer üzerinden yeni pay alma hakları bulunmaktadır. Yeni pay alma hakları, izahnamede belirtilen esaslara uygun olarak 11.08.2021 ile 25.08.2021 tarihleri arasında 15 (onbeş) gün süreyle kullandırılacaktır. Yeni pay alım haklarının kullanımında, toplam 1 TL nominal değerli pay 1 TL'den satışa arz edilecektir.

QUA GRANITE HAYAL YAPI VE ÜRÜNLERİ SANAYİ TİCARET A.Ş.(QUAGR): Şirket sermayesinin 120.000.000 TL'den 240.000.000 TL'ye artırılması kapsamında ihraç edilecek 120.000.000 TL nominal değerli paylar için bedelsiz pay alma hakkı kullanım başlangıç tarihi 11.08.2021 olarak belirlenmiştir.

OSTİM ENDÜSTRİYEL YATIRIMLAR VE İŞLETME A.Ş.( OSTIM): Şirket 765.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde kalmak üzere, 133.404.250 TL tutarındaki çıkarılmış sermayesinin %18 oranında bedelsiz artırım onayı için Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuruda bulunmuştur. SPK Başvuru Tarihi: 09.08.2021

KRİSTAL KOLA VE MEŞRUBAT SANAYİ TİCARET A.Ş.( KRSTL): Şirketin 400.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 96.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakit karşılığı olmak üzere %100 oranında 96.000.000 TL artırılarak, 192.000.000 TL'ye çıkartılması sebebiyle ihraç edilecek 96.000.000 TL nominal değerli payların satışına ilişkin izahname ve tasarruf sahiplerine satış duyurusu Sermaye Piyasası Kurulu'nun 05.08.2021 tarihli 39/1212 sayılı kararıyla onaylanmıştır. SPK tarafından onaylanan izahname 06.08.2021 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu, Şirketin internet sitesi ve sermaye artırımına aracılık eden A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin internet sitesinde ilan edilmiştir. Şirket pay sahiplerinin yeni pay alma hakkı kullanım oranı %100 olup, pay sahipleri mevcut paylarının %100'ü oranında yeni pay alma haklarını 11.08.2021 – 25.08.2021 tarihleri arasında 15 gün süreyle kullandırılacaktır. Yeni pay alma hakkı kullanım fiyatı 1 TL nominal değerli pay için 1 TL olarak belirlenmiştir.

Bugün Gerçekleşecek Genel Kurullar:

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 2.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %36,36 zarar oranı: %63,64'dür. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.