Yurt İçinde Enflasyon Rakamları Dışarda TDİ Data Seti Takibimizde…

03 Aralık 2021

Bugün, yurt içinde enflasyon dataları açıklanacak. Gün içerisinde, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's’in, Türkiye’nin kredi notu ve görünümüne ilişkin değerlendirmesini açıklaması bekleniliyor.

Yurt İçinde Enflasyon Rakamları Dışarda TDİ Data Seti Takibimizde…

03.12.2021

Yurt İçinde Enflasyon Rakamları Dışarda TDİ Data Seti Takibimizde…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 1,22 kazançla 1.880,06 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 29,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,05 ve holding endeksi yüzde 1,62 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,58 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı, en çok gerileyen ise yüzde 0,83 ile inşaat olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın dördüncü işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,25, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 1,35, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,55 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,39 değer kaybetti.

ABD borsaları haftanın dördüncü işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 1,82, S&P 500 endeksi yüzde 1,42 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,83 değer kazandı.

Bugün, yurt içinde enflasyon dataları açıklanacak. Gün içerisinde, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's’in, Türkiye’nin kredi notu ve görünümüne ilişkin değerlendirmesini açıklaması bekleniliyor. Global piyasalarda ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde’ın açıklamaları, Küresel Hizmet PMI verileri, ABD’de TDİ data kompozisyonu, Fabrika Siparişleri ve ISM Hizmet PMI verisi yakından takip edilecek.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak toparlanma eğiliminin devam ettiği izleniyor.
Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 1,22 kazançla 1.880,06 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 29,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yetkilileri yatırımcılarla bir araya geldi. Yerli yatırımcılar toplantısında yapılan sunumda Cari işlemler dengesi Ağustos ve Eylül aylarında fazla verdi ve yıllıklandırılmış cari işlemler dengesindeki iyileşme belirginleşerek devam etti. Artan emtia fiyatları ve tedarik zinciri kaynaklı unsurlar ortadan kalktığında enflasyon gerileyecektir. Ticari krediler büyüme oranı yıllık yüzde 8 ile geçmiş yıl ortalamaların oldukça altında seyretmektedir. (Kaynak: bloomberght.com)

 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Haftalık Para ve Banka İstatistikleri verilerine göre; 26 Kasım sona eren işlem haftasında Merkez Bankası Rezervleri bir önceki haftaya göre % 1,76 azalış ile 126,146 milyar dolar oldu. Rezervlerin alt kırılımına bakıldığında, 26 Kasım sona eren işlem haftasında bir önceki haftaya kıyasla Altın Rezervleri % 3,36 azalış ile 39,122 milyar dolar ve Brüt Döviz Rezervleri % 1,02 düşüş ile 87,024 milyar dolar oldu.

 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Menkul Kıymet İstatistikleri verilerine göre; yurt dışı yerleşikler 26 Kasım sona eren işlem haftasında Hisse Senetlerinde 64,5 milyon dolar ve DİBS’te (Kesin Alım) 105,4 milyon dolar satıcılı konumda yer aldıkları görülüyor.

 • Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, “erken” olarak nitelendirdiği parasal gevşemenin yurtiçi güvende bozulmaya neden olduğunu belirterek, Türkiye’nin kredi notunun görünümünü “negatif”e aşağı yönlü revize etti. Kurum raporunda “Merkez Bankası’nın erken parasal gevşeme döngüsü ve daha fazla faiz indirimi veya 2023 başkanlık seçimleri öncesi ek ekonomik teşvikler yurtiçi güvende erozyona yol açıyor. Bu durum lirada, gün içinde benzeri görülmemiş oynaklık dahil, keskin bir düşüş ve artan enflasyon olarak kendisini gösteriyor” denildi. Kurum, Türkiye için bu yılki büyüme beklentisini yüzde 9,2'den yüzde 10,5'e çıkardı. Kurum, 2022 yılı büyüme tahminini ise yüzde 3,5'ten yüzde 3,6'ya yükseltti. (Kaynak: bloomberght.com)

 • Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ), internet sitesinde Aralık ayına ilişkin yayımlanan tarife tablosuna göre; konut abonelerinin tarifesi değişmezken, büyük sanayi ve ticari kuruluş abone grupları ve elektrik üretimi amaçlı kullanılan doğal gaz tarifelerine yüzde 20 zam yapıldı.

 • Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından yayımlanan dünya gıda fiyatları endeksi Ekim ayındaki revize edilmiş 132.8 seviyesinden Kasım ayında 134.4'e yükseldi. Dünya gıda fiyatları Kasım ayında, Haziran 2011'den beri en yüksek seviyesini test etti. Kasım ayında fiyatlar bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 27.3 artış gösterdi.

 • Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan Veri Bültenine göre; GTS Kapsamında 2021 yılı Kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre; İhracat, % 33,44 artarak 21 milyar 468 milyon dolar ve İthalat, % 26,73 artarak 26 milyar 794 milyon dolar oldu. Dış Ticaret Dengesi Kasım ayında bir önceki yılın eş dönemine göre % 5,38 artış ile 5,326 milyar dolar açık verdi.

 • Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin açıkladığı verilere göre, otomobil ve hafif ticari araç pazarı Kasım ayında yıllık yüzde 24,9 daraldı. 2021 yılı Kasım ayında otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 33,2 azalarak 42 bin 982 adet olurken, hafif ticari araç pazarı yüzde 9,2 artarak 17 bin 234 olduğu görüldü.

 • Euro Bölgesi’nde açıklanan Üretici Fiyat Endeksi verisi Ekim ayında bir önceki aya göre % 5,4 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 21,9 düzeyinde artış gösterdi.

 • Euro Bölgesi’nde açıklanan İşsizlik Oranı verisi Ekim ayında piyasa beklentisine paralel % 7,3 düzeyinde gerçekleşti.

 • ABD Başkanı Joe Biden, yaptığı değerlendirmede; Omikron varyantının gölgesinde girilen kış aylarında Kovid-19 ile mücadele planını açıkladı ve gelecek haftalarda vakaların artmasına karşı hazırlıklı olunması konusunda uyardı. Biden, "ABD'ye uluslararası seyahat eden herkes milliyetine ve aşı durumuna bakılmaksızın uçağa binmeden 24 saat önce test olacak. Ayrıca iç hatlardaki uçak, tren ve otobüs yolculuğundaki maske zorunluluğunu da kış sonuna kadar uzatıyoruz" dedi.

 • ABD Temsilciler Meclisi ve Senato federal hükümetin kapanmasını önleyecek geçici bütçe tasarısı kabul edildi. Amerikan federal hükümetine 18 Şubat'a kadar finansman sağlayacak tasarı, 212'ye karşı 221 oyla kabul edildi.

 • ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, yaptığı değerlendirmesinde; ülkedeki enflasyonu tanımlamak için kullanılan "geçici" ifadesini bırakmaya hazır olduğunu ifade etti.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Rainbow Polikarbonat Sanayi Ticaret A.Ş.'nin (Şirket) 12.000.000 TL nominal değerli paylarının halka arzı tamamlanmış olup Şirketin sermayesini temsil eden 30.000.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen Şirket payları 06/12/2021 tarihinden itibaren Ana Pazar'da 9,90 TL/pay baz fiyat, "RNPOL.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 1.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

ARENA BİLGİSAYAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ARENA): 13 Eylül 2021 tarihli KAP açıklamasında Şirket ile Likewize Corp. (önceki ünvanı ile Brightstar Corp.) arasında Brightstar Telekomünikasyon ve Dağıtım Ltd. Şti.'nin (Brightstar Türkiye) hisselerinin %100'ünün Şirketimiz tarafından satın alınmasına ilişkin Satın Alma Sözleşmesi imzalandığı duyurulmuştu. 22 Kasım 2021 tarihli KAP açıklamasında ise Brightstar Türkiye'nin hisselerinin %100'ünün satın alma bedeli olarak belirlenmiş olan 35 milyon Amerikan Doları nakit ödeme bedelinin 6 milyon Amerikan Doları indirim sonrasında 29 milyon Amerikan Doları olarak yeniden belirlendiği duyurulmuştu. Bu sefer; Satın Alma Sözleşmesinin imzalandığı tarihten bugüne kadar Türk Lirasında yaşanan değer kaybına istinaden taraflar arasında yeni görüşmeler yapılmış ve bu görüşmeler karşılıklı mutabakat ile başarılı bir şekilde sonuçlandırılmıştır. Brightstar Türkiye'nin hisselerinin %100'ünün satın alma bedeli ilave 2,5 milyon Amerikan Doları indirim sonrasında nihai olarak 26,5 milyon Amerikan Doları olarak belirlenmiştir. 26,5 milyon Amerikan Doları bedelin tamamı nakit olarak ödenmiş olup, Şirketin başkaca bir ödeme yükümlülüğü kalmamıştır.

GERSAN ELEKTRİK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. (GEREL): Şirket ile Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında Aselsan için AC Şarj Cihazları Üretimi konusundaki Çerçeve Sözleşme için gerekli teknik dokümanların oluşturulması'na yönelik olarak tarafların yapacağı görüşme ve çalışmalara zemin yaratılması amacı ile anlaşma imzalanmıştır.

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (EKGYO): İstanbul Başakşehir Kayabaşı 8. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi'nin sözleşmesi, Yüklenici Ebruli İnşaat A.Ş. ile 30.11.2021 tarihinde imzalanmıştır. Sözleşme değerleri; Arsa Satışı Karşılığı Satış Toplam Geliri (ASKSTG) 1.850.000.000 TL Arsa Satışı Karşılığı Şirket Payı Gelir Oranı %38,00 Arsa Satışı Karşılığı Şirket Payı Toplam Geliri (ASKŞPTG) 703.000.000 TL

ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. (ARSAN): Şirket % 27,50 oranında iştiraki olan Akedaş Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin kullanacağı 65.000.000 TL (Altmışbeşmilyon TL) tutarındaki banka kredisine söz konusu şirketteki pay oranında kefalet verilmesine, Oy birliği ile karar verilmiştir.

VANET GIDA SANAYİ İÇ VE DIŞ TİCARET A.Ş. (VANGD): Şirketin ortaklık oranlarının ve şartlarının aşağıda belirtilen şekilde; Samsun Ticaret Sicilinde Metross Turşu ve Konserve Gıda Anonim Şirketi ünvanı ile 1.000.000 TL sermayeli şirket kuruluş işlemleri için SAMSUN GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. ile birlikte gerekli başvuruların yapılmasına; Kurulacak olan şirkete SAMSUN GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. ‘nin % 51 oranında, VANET GIDA SANAYİ İÇ VE DIŞ TİCARET A.Ş.'nin %49 oranında paya sahip olacak şekilde şirket kuruluşunun tamamlanmasına, Kurulacak olan Metross Turşu ve Konserve Gıda Anonim Şirketi ‘nin kuruluş sermayesine %49 paya karşılık gelen 490.000 TL ile iştirak edilmesine, Karar verilmiştir.

E-DATA TEKNOLOJİ PAZARLAMA A.Ş. (EDATA): Şirket, İspanya menşeili üretici firma Sealpath Technologıes S.L. ile veri şifreleme, koruma ve kontrol etme ürünü olan Sealpath 'in distribütörlüğü için 02.12.2021 tarihi itibariyle distribütörlük sözleşmesi imzalamıştır. Şirket Sealpath markalı ürünün Türkiye' deki tek distribütörüdür.

MİGROS TİCARET A.Ş. (MGROS): Şirket ekli listede belirtilen 16 adet Migros, 9 adet Migros Jet ve 4 adet Macrocenter formatında toplam 29 satış mağazası Kasım ayı içerisinde ekte belirtilen tarihlerde hizmete açılmıştır. 30 Kasım 2021 itibariyle Şirketin yurtiçinde toplam mağaza sayısı 2.536'dır.

DENİZ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (DZGYO): Şirket portföyünde bulunan, İstanbul İli, Başakşehir İlçesi, Hoşdere Mahallesi, 268 ada 1 parselde konumlu, 30.12.2020 tarihli gayrımenkul değerleme raporuna göre toplam KDV dahil 283.200 TL ekspertiz değeri olan G Blok içerisinde yer alan 34 no.'lu 1 adet bağımsız bölümün 02.12.2021 tarihinde KDV dahil 967.600 TL tutarında bedel ile satışı yapılmıştır.

KUYAŞ YATIRIM A.Ş. (KUYAS): Şirket devam eden yatırımları finansmanında ve şirket faaliyetlerinde kullanılmak üzere İs tanbul/Bahçelievler MAHALLE: Yenibosna PAFTA NO: 243Ds2a ADA NO: 1542 PARSEL NO:42 üzerinde yer alan 8.204.51 m2 büyüklüğünde şirkete ait arsanın ön ödeme şartı sonrası vadeli ödeme olacak şekilde alıcı ile satış sözleşmesi imzalanmıştır. Mevcut arsa üzerine alıcı ile birlikte müşterek proje geliştirilecektir.

Paylar Alım Satım Notları:

ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 01/12/2021 - 01/12/2021 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 16,10 - 16,20 TL fiyat aralığından 150.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 01/12/2021 tarihi itibariyle %0,415 sınırına ulaşmıştır.

COSMO: : HAKAN ERTAÇ 01.12.2021 tarihinde Cosmos Yatırım Holding A.Ş. payları ile ilgili olarak 10,57 TL. fiyattan 51.093 Adet satım işlemi gerçekleşmiştir. Bu işlemle birlikte Cosmos Yatırım Holding A.Ş. sermayesindeki payları 01.12.2021 tarihi itibari ile % 12,53 sınırına düşmüştür.

SRVGY: AHMET ÇELİK 01/12/2021 tarihinde SERVET GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 96,85 - 97,20 TL fiyat aralığından 76.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte SERVET GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 01/12/2021 tarihi itibariyle %8,18 sınırına ulaşmıştır.

RYGYO: EGEMEN DÖVEN 01/12/2021 - 01/12/2021 tarihinde REYSAŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 3,59 - 3,70 TL fiyat aralığından 500.051 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte REYSAŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 01/12/2021 tarihi itibariyle %7,70 sınırına ulaşmıştır.

ERSU: AKMAN DIŞ TİCARET VE MÜTEAHHİTLİK AŞ 01/12/2021 - 01/12/2021 tarihinde ERSU MEYVE VE GIDA SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 5,04 - 5,06 TL fiyat aralığından 10.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ERSU MEYVE VE GIDA SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 01/12/2021 tarihi itibariyle %7,04 sınırına ulaşmıştır.

MOBTL: AYDIN MISTAÇOĞLU 01/12/2021 - 01/12/2021 tarihinde MOBİLTEL İLETİŞİM HİZMETLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 1,69 - 1,69 TL fiyat aralığından 3.000.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte MOBİLTEL İLETİŞİM HİZMETLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 01/12/2021 tarihi itibariyle %72,99 sınırına ulaşmıştır.

AKSA: EMNİYET TİCARET VE SANAYİ A.Ş 02/12/2021 - 02/12/2021 tarihinde AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 29,46 - 29,88 TL fiyat aralığından 110.226 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 02/12/2021 tarihi itibariyle %20,0373748 sınırına ulaşmıştır.

MAVI: Schroders PLC 30/11/2021 tarihinde, işletme tarafından Mavi Giyim Sanayi Ve Ticaret AS. hisseleriyle ilgili olarak 73.47012418 TL bedelden 76,746 birimlik Satım işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Mavi Giyim Sanayi Ve Ticaret AS sermayesindeki paylarını 30/11/2021 tarihi itibariyle 4.94% sınırına aşmıştır.

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

Pasifik Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Pasifik Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin halka arz başvurusunu onayladı. SPK yayımladığı 02/12/2021 tarihli ve 2021/61 sayılı haftalık bülteninde yer alan karara göre, şirket mevcut sermayesinin 200.000.000 TL’den 267.500.000 TL’ye artırımı sırasında oluşan 67.500.000 TL pay ile toplanan kesin talebin satışa sunulan pay miktarından fazla olması halinde mevcut ortaklardan Fatih ERDOĞAN’a ait 4.500.000 TL nominal değerli 4.500.000 adet pay, Mehmet ERDOĞAN’a ait 4.500.000 TL nominal değerli 4.500.000 adet pay ve Abdulkerim FIRAT’a ait 4.500.000 TL nominal değerli 4.500.000 adet pay olmak üzere, toplam 13.500.000 TL nominal değerli 13.500.000 adet B grubu pay halka arz edilecektir. Halka arzda satış fiyatı 16,38 TL olarak belirlendi.

Petrokent Turizm A.Ş. (PKENT): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Petrokent Turizm A.Ş.’nin pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 02/12/2021 tarihli ve 2021/61 sayılı haftalık bülteninde yer alan karara göre; Şirket 23.846.400TL iç kaynaklarından karşılanmak üzere bedelsiz sermaye artırımına gidecek. Şirket’in 1.036.800 TL olan mevcut sermayesi artırım sonrasında 24.883.200TL’ye yükselecek. Yayımlanan bültende; “Petrokent Turizm A.Ş.’nin (Şirket) 50.000.000 TL tavan ile kayıtlı sermaye sistemine geçmesine yönelik esas sözleşmesinin “Sermaye” başlıklı 6’ncı maddesinin tadil edilmesine, ayrıca esas sözleşmesinin 3 ila 24. Maddelerinin değiştirilmesine ve 25 ila 45. maddelerinin iptal edilmesine Şirket’in talebi doğrultusunda uygun görüş verilmiştir. ”denilmiştir.

Mega Polietilen Köpük Sanayi ve Ticaret A.Ş. (MEGAP): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Mega Polietilen Köpük Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 02/12/2021 tarihli ve 2021/61 sayılı haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre; “Şirket, 99.000.000 TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içinde 38.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, mevcut ortakların yeni pay alma hakları tamamen kısıtlanarak, Şirket ortağı Eda ÖZHAN tarafından Şirket’e sermaye avansı olarak verilen 100.911.542,12 TL fondan karşılanarak artırılması nedeniyle ihraç edilecek ve Eda ÖZHAN’a tahsisli olarak satılacak paylara ilişkin ihraç belgesinin Kurulumuzca onaylanması talebinin, pay satış fiyatının nominal değerden az olmamak üzere Borsa İstanbul A.Ş.’nin Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürü kapsamında belirlenecek baz fiyat, 14.09.2021 tarih ve 2021/17 sayılı yönetim kurulu kararı çerçevesinde tahsisli satışın Borsada yapılacağı tarihten önceki 5 iş günü içinde Borsada oluşan günlük ağırlıklı ortalama fiyatların ortalaması ile Kurulumuz tarafından 04.02.2021 ve 01.07.2021 tarihlerinde onaylanan Pay Satış Bilgi Formları kapsamında Eda ÖZHAN’ın Borsa’da gerçekleştirdiği Şirket paylarının satışı işlemlerinde, sattığı paylardan elde ettiği net fon tutarına göre hesaplanan 1 TL nominal değerli payın düzeltilmiş ağırlıklı ortalama satış fiyatı olan 8,82 TL’den yüksek olanı olacak şekilde belirlenmesi suretiyle olumlu karşılanmasına karar verilmiştir.

ADESE GAYRİMENKUL YATIRIM A.Ş. (ADESE): Şirket 27.10.2021 tarihli Tasarruf Sahiplerine Satış Duyurusu ile yeni pay alma haklarının kullanılmasından sonra kalan toplam 49.436.050,968TL nominal değerli payların 01.12.2021-02.12.2021 tarihlerinde BİAŞ Birincil Piyasa'da halka arz edileceğini KAP'ta duyurmuştu. Birincil Piyasa'da gerçekleşen halka arz işlemleri kapsamında, yeni pay alma hakkı kullanımı sonrası kalan payların tamamı satılmıştır. Birincil piyasa işlemleri neticesinde kalan 0,968 lot altı tutar, Şirket tarafından satın alınmıştır.

AVRUPA YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (AVHOL): Şirket özkaynak yapısının güçlendirilmesi amacıyla 50.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 30.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin mevcut ortakların rüçhan haklarının kısıtlanarak nakden 37.250.000 TL'ye artırılması ve artırılması planlanan 7.250.000 TL sermayeyi temsil eden payların 6.350.000 TL nominal değerli kısmının Şirket hakim ortağı Alsancak Sağlık Hizmetleri Ticaret A.Ş.'ye ve 900.000 TL nominal değerli kısmının şirket dolaylı hakim ortağı ve yönetim kurulu başkanı Ramazan Burak TELLİ'ye olan nakit borçların ödenmesini teminen muaccel alacakları karşılığında tahsisli olarak ihraç edilmesine, Tahsisli olarak ihraç edilecek ve ihraççının sermayesinin %24,16666'sine karşılık gelen 7.250.000 TL sermayeyi temsil eden payların B Grubu hamiline yazılı borsada işlem gören statüde olmasına karar verilmiştir

NET HOLDİNG A.Ş. (NTHOL): Şirket Yönetim Kurulu'nun 22.10.2021 tarihli kararları gereğince, 563.875.937 TL olan çıkarılmış sermaye 144.452.127 TL azaltılarak 419.423.810 TL'na indirilmesine, Sermaye azaltımı süreci içerisinde, payların tamamı veya bir kısmı için nitelikli yatırımcılardan blok olarak gelebilecek olası alım taleplerinin değerlendirilmesine, uygun bulunan bir talep olursa talebin miktarına bağlı olarak geri alınan paylardan satış yapılarak payların elden çıkartılmasına, kısmi satış gerçekleşirse elde kalacak payların sermaye azaltımı yoluyla itfa edilmesi işlemine devam edilmesine ve uygunluk görüşü alınmasına karar verilmiş olup SPK'ya başvurulmuştur. Sermaye Piyasası Kurulu'nun VII-128.1 sayılı Pay Tebliği'nin 19. maddesi gereğince "Fon Çıkışı Gerektirmeyen Sermaye Azaltımı" usullerine göre itfa edilmesi suretiyle, şirket 563.875.937 TL olan çıkarılmış sermayesinin 144.452.127 TL azaltılarak 419.423.810 TL'ye indirilmesini teminen Esas Sözleşmemizin "Holding'in Sermayesi" başlıklı 8'inci ve "Pay Senetleri ve Sermaye Piyasası Araçları" başlıklı 9'uncu maddelerinin tadil tasarılarına Kurul'un 02.12.2021 tarih ve 2021/61 sayılı bülteninde uygun görüş verildiği duyurulmuştur.

MARKA YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (MARKA): Sermaye Piyasası Kurulu'nun 02.12.2021 tarih ve 2021/61 sayılı haftalık bülteninden açıklandığı üzere; "Şirket 20.990.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin ortakların yeni pay alma hakları kısıtlanarak Borsa Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedür çerçevesinde belirlenecek fiyat esas alınmak suretiyle 25.010.000 TL satış bedeli karşılığı belirlenecek nominal tutarda artırılması nedeniyle ihraç edilecek ve tahsisli satılacak paylara ilişkin ihraç belgesinin onaylanması amacıyla Şirket Yönetim Kurulu'nun 27.05.2021 tarih ve 2021/16 sayılı kararı ile yapılmış olunan başvuru olumsuz karşılanmıştır. "

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi)

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında DITAS.E ve ISBTR.E ve YONGA.E payları 03/12/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 31/12/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP, İnvesting ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.