Yurt İçinde Enflasyon Dataları ve Global Piyasalarda FED Kararları Ön Planda…

03 Kasım 2021

Bugün, yurt içinde TÜİK tarafından açıklanacak olan Tüketici ve Üretici Fiyat Endeksi datalarını takip edeceğiz.

Yurt İçinde Enflasyon Dataları ve Global Piyasalarda FED Kararları Ön Planda…

03.11.2021

Yurt İçinde Enflasyon Dataları ve Global Piyasalarda FED Kararları Ön Planda…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 0,21 değer kaybederek günü 1.533,05 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 20,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,96 değer kazanırken, holding endeksi yüzde 0,07 değer kaybettiği günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 1,07 ile ulaştırma, en çok gerileyen ise yüzde 3,07 ile madencilik olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın ikinci işlem gününü karışık bir seyirle tamamladı. Kapanışta, Almanya borsası DAX endeksi % 0,94 ve Fransa borsası CAC 40 % 0,49 değer kazanırken, İngiltere FTSE -100 endeksi % 0,19 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi % 0,06 değer kaybetti.

ABD borsaları, haftanın ikinci işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,39, S&P 500 endeksi yüzde 0,37 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,34 değer kazandı.

Bugün, yurt içinde TÜİK tarafından açıklanacak olan Tüketici ve Üretici Fiyat Endeksi datalarını takip edeceğiz. Özellikle, enflasyon verilerinin seyrine bağlı olarak TL varlık fiyatlamalarında kısa vadede oynaklık artış gösterebilir. Global piyasalarda ise ABD’de ADP, Fabrika Siparişleri ve ISM Hizmet PMI dataları ile Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın açıklamaları yakından izlenecek. Diğer taraftan, ABD Merkez Bankası (Fed) 2 gün süren toplantısı bugün sona eriyor. Toplantı ardından yayımlanacak olan karar metni ve düzenlenecek basın toplantısında Başkan Powell’ın açıklamaları küresel piyasaların odağında olacak. Fed kararları ve Powell’ın açıklamaları ile birlikte başta ABD piyasaları olmak üzere global piyasalarda finansal enstrüman fiyatlamalarında kısa vadede oynaklık artış gösterebilir.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak zayıf görünümün devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 0,21 değer kaybederek günü 1.533,05 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 20,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne yatay bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası eski Başkanı Naci Ağbal'ın kadrosu Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan Hazine ve Maliye Bakanlığı'na geçti.

IHS Markit verilerine göre Euro Bölgesi’nde imalat PMI endeksi Ekim ayında 58,6’dan 58.3’e geriledi.

Almanya’da açıklanan İmalat PMI verisi Ekim ayında piyasa beklentisi altında 57,8 düzeyinde gerçekleşti.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2021 Ekim ayında yüzde 40,1 azalarak 56 bin 746 adet oldu. 2021 yılı Ekim ayında otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 46,9 azalarak 40 bin 512 adet olurken, hafif ticari araç pazarı yüzde 11,7 azalarak 16 bin 234 adet oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Finansal Kesim Dışındaki Firmaların Döviz Varlık ve Yükümlülükleri verilerine göre, Ağustos 2021 dönemine ait Finansal Kesim Dışındaki Firmaların Döviz Varlık ve Yükümlülükleri Tablosu değerlendirildiğinde; Temmuz 2021 verilerine göre varlıklar 5.459 milyon ABD doları artarken, yükümlülükler 3.058 milyon ABD doları artmıştır. Net Döviz Pozisyonu Açığı ise 123.589 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiş ve Temmuz 2021 dönemine göre 2.401 milyon ABD doları azaldı.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva yaptığı açıklamada, dünyada devam eden Covid-19 aşılamasının hızlanmasının enflasyondaki yükselişi sınırlayacağını öngördü.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed Al Nahyan ile Glasgow'da yaptığı görüşmede petrol üretimini artırmasını istedi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, Resmi Gazete’nin 3.11.2021 tarihli sayısında Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun kapsamında 2020 yılına ait Türkiye Ortalama Elektrik Toptan Satış Fiyatlarının 28,56 kr/kWh olarak belirlenmesine karar verildiğini bildirdi. Diğer EPDK kararına göre ise 2021 yılının son çeyreği için tedarik edilen birim enerji miktarı başına öngörülen YEKDEM maliyetinin kWh başına; Ekim ayı için 63,33 TL, Kasım ayı için 22,21 TL ve Aralık ayı için 1,57 TL olarak revize edilmesine karar verildiği açıklandı.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş: Ihlas Haber Ajansı payları, 3/11/2021 tarihinden itibaren Borsa İstanbul Ana Pazar'da işlem görmeye başlayacağından, söz konusu tarihten itibaren BIST Tüm, BIST Tüm-100, BIST Ana, BIST Halka Arz, BIST Hizmetler ve BIST Istanbul endeksleri kapsamına dahil edilecek olup, endekslerin hesaplanmasında şirketin paylarının sayısı 64.000.000 ve fiili dolaşımdaki pay oranı ise %34 olarak dikkate alınacaktır.

SASA POLYESTER SANAYİ A.Ş. (SASA): Şirket tarafından yatırım bedeli tahmini 150 Milyon USD olan, yıllık 350.000 ton kapasiteli tekstil cipsi, şişe cipsi, pet cipsi üretim tesisi yatırım kararı alınmış olup yatırımın 2024 yılının ikinci yarısında devreye alınması planlanmaktadır. Yatırımın ciroya yıllık katkısı bugünkü rakamlarla yaklaşık 500 milyon USD olacaktır.

HEDEF GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (HDFGS): Şirket 02.11.2021 tarih ve 29 sayılı Yönetim Kurulu Toplantısında; Şirket iştiraki FTECH LABS BİLİŞİM A.Ş.'nin 58.825.-TL sermayesinin %15'ini temsil eden 8.825,00 TL nominal değerde, payların 825.137,50 TL bedelle İdeal Data Finansal Teknolojiler A.Ş.'ye satılmasına oy birliği ile karar verildi.

SENKRON GÜVENLİK VE İLETİŞİM SİSTEMLERİ A.Ş. (SNKRN): Şirket Yönetim Kurulu'nun 22.10.2021 tarihinde şirket merkezinde yapmış olduğu toplantısı sonucunda, Şirket Yönetim Kurulu tarafından, Edirne ili, Trakya Üniversitesi Teknopark'ta güvenlik ve iletişim sistemleri alanında faaliyet göstermek üzere yeni bir şube açılmasına karar verilmiş ve 22.10.2021 tarihinde Kap platformu üzerinden duyurusu yapılmış olan şubenin tescil işlemleri tamamlanmıştır.

AKSA ENERJİ ÜRETİM A.Ş. (AKSEN): Aksa Enerji Üretim A.Ş'nin %100 oranındaki bağlı ortaklığı "Aksa Aksen Enerji Ticareti A.Ş.", ithalatçı tarafıyla imzaladığı anlaşma kapsamında, Türkiye-Irak enerji iletim hattı üzerinden Irak'a 150 MW kapasiteye kadar elektrik enerjisi ihracatı faaliyetlerini 24 Ocak 2021'den bu yana sürdürmektedir.Anlaşma kapsamında ihracatın 2 yıl süreyle uzatımı için EPDK'ya başvuruda bulunulmuştur.

2 Kasım 2021 tarihi itibarıyla Mali Enerji Santrali'nde 20 MW'lık ek kapasitenin tamamı devreye alınmış olup, kurulu güç 60 MW'a ulaşmıştır. Böylelikle Aksa Enerji'nin toplam kurulu gücü 1.966 MW'a yükselmiştir.

HUB GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (HUBVC): Şirket ortağı MV Holding A.Ş. tarafından herhangi bir vadeye bağlı olmaksızın, faizsiz olarak, ileride sermaye artırımında ortaya çıkacak nakit sermaye koyma borcundan mahsup edilmek ve Şirket faaliyetlerinde kullanılmak üzere 4.000.000 TL tutarında sermaye avansı 27.10.2021 tarihinde Şirkete aktarılmış olup, 18.05.2021 tarihinde aynı kapsamda aktarılan 4.000.000 TL avans ile birlikte toplam avans tutarı 8.000.000 TL olmuştur.

EMEK ELEKTRİK ENDÜSTRİSİ A.Ş. (EMKEL): Şirket 27.10.2021 tarihli açıklamasında yer alan 527588 nolu 26.320.000 TL tutarlı yatırım teşvik belgesine ilişkin olarak, yatırımcıların ve diğer paydaşlardan gelen dönüşler sonrasında, yatırım teşvik belgesine konu olan ve gerçekleştirilmesi planlanan yatırımlar hakkında ek bir bilgilendirme yapmanın uygun olacağı sonucuna varılmıştır.

MİGROS TİCARET A.Ş. (MGROS): Şirket, ekli listede belirtilen 17 adet Migros, 6 adet Migros Jet ve 4 adet Macrocenter formatında toplam 27 satış mağazası Ekim ayı içerisinde ekte belirtilen tarihlerde hizmete açılmıştır. 31 Ekim 2021 itibariyle Şirket yurtiçinde toplam mağaza sayısı 2.507'dir.

ALTINYAĞ MADENCİLİK VE ENERJİ YATIRIMLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ALMAD): Şirket, son zamanlarda çok yükselen kömür fiyatları nedeniyle Tekirdağ İli, Malkara İlçesinde bulunan Sicil:30527 ruhsat nolu Kömür Maden Sahasındaki kömürü en hızlı şekilde kazanmak için Batı Trakya Madencilik A.Ş. ve Çan 2 Trakya Kömür Maden A.Ş. ile kömürün çıkarılması için tüm imkanlarını seferber edecek şekilde 01.11.2021 tarihinde Çerçeve Anlaşması imzalamıştır. Şirket ve diğer taraflar arasında imzalanan anlaşma, özellikle ithal kömür fiyatlarındaki olağandışı fiyat artışları nedeniyle doğan, ithal kömür termik santrallerinin, sanayi ve perakende sektörünün kömür ihtiyacına hızlı şekilde cevap verebilmek amacıyla akdedilmiştir. Çan 2 Trakya Kömür Maden A.Ş. grup şirketleri Türkiye'nin değişik bölgelerinde yeraltı ve yerüstü olmak üzere hem kömür hem de metal madenciliği faaliyetlerini sürdürmekte ve tüm bu tecrübesiyle madencilik karlılığını sınırlı tutarak hem kendi santraline hem de diğer bahsi geçen ihtiyaçlara yüksek tonajlı sağlıklı kömür tedariği sağlamak amacıyla bu anlaşma çerçevesinde ortak hareket etme niyetini ortaya koymakta ve ruhsat sahibi olan şirketimiz ise madencilik riskini bu vesileyle azaltarak yüksek üretim kapasitesine erişmek istemektedir. Yukarıdaki açıklamalar çerçevesinde, bu anlaşma Kömür fiyatlarındaki artış ve Çan 2 Termik A.Ş.'nin %100 iştiraki olan Çan 2 Trakya Kömür Maden A.Ş.'nin madencilik konusundaki tecrübesinden faydalanarak maden işletmesini daha iyi şekilde yerine getirmek amacıyla Kömür Sahasının işletmesinin yapılmasına ve taraflarca kömür sahasının işletilmesine ilişkindir. Ayrıca iş bu sözleşme ile taraflar Trakya Bölgesindeki ilave Kömür madenciliğini stratejik olarak beraber değerlendirecektir.

ÖZAK GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (OZKGY): Şirket hakim ortağı olduğu Özak-Yenigün-Ziylan Adi Ortaklığı şirketi tarafından yürütülen İstanbul Zeytinburnu Kazlıçeşme Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi (Büyükyalı İstanbul) projesine ait olmak üzere arsa sahibi (Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. – EKGYO) ile yapılan ile yapılan sözleşmeye ek protokol ile Arsa Satışı Karşılığı Satış Toplam Geliri (ASKSTG) ve Arsa Satışı Karşılığı Şirket Payı Toplam Geliri (ASKŞPTG) tutarlarında güncellemeler yapılmıştır. Arsa Satışı Karşılığı Satış Toplam Geliri (ASKSTG) 5.980.452.612,00 TL, Arsa Satışı Karşılığı Şirket Payı Toplam Geliri (ASKŞPTG) 2.212.767.466,44 TL, Arsa Satışı Karşılığı Şirket Payı Gelir Oranı %37,00

GİRİŞİM ELEKTRİK SANAYİ TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş. (GESAN): Şirket %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş., 05.10.2021 tarihinde Türkiye Elektrik İletim A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 2021/518593 ihale nolu "İTM-368 referanslı 154kv Silahtar GIS TM Tevsiat Yapım İşi" ihalesi için, TEİAŞ tarafından sözleşme yapılmaya davet edilmiştir. İhale bedeli 55.913.358,00-TL'dir.

EİS ECZACIBAŞI İLAÇ SINAİ VE FİNANSAL YATIRIMLAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ECILC): 18 Ağustos 2017, 31 Ekim 2017 ve 27 Ekim 2020 tarihlerinde yaptığı özel durum açıklamalarında ayrıntılı olarak ifade edildiği üzere, iş ortaklığı Eczacıbaşı Monrol Nükleer Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin (Eczacıbaşı-Monrol) ortakları tarafından imzalanan "Ortaklık Anlaşması"nın tadili amacıyla hazırlanan ve 31.10.2017 tarihinde yürürlüğe giren "Tadil Protokolü" kapsamında; Eczacıbaşı-Monrol'ün sermaye artırımı sonrasında 31.10.2017 tarihi itibarıyla Eczacıbaşı-Monrol'ün sermayesinin %84'ü Eczacıbaşı Grubu'na (%83,996'sı Şirkete, %0,002'si Eczacıbaşı Holding A.Ş.'ye ve %0,002'si EİP Eczacıbaşı İlaç Pazarlama A.Ş.'ye ait olmak üzere) ve %16'sı Bozlu Grubu (Şükrü Bozluolçay ve Uğur Bozluolçay)'na ait olmuştur. Eczacıbaşı Grubu, Eczacıbaşı-Monrol'ün genel kurul tescil tarihi'nden (03.11.2017 tarihinde tescil edilmiştir) itibaren 5 yıl içerisinde, Eczacıbaşı-Monrol'ün sermayesinin %9'una tekabül eden payları Bozlu Grubu'na (Eczacıbaşı-Monrol'deki ortaklık oranı %25'e çıkacak şekilde) satmayı; Bozlu Grubu da, genel kurul tescil tarihi'nden itibaren 5 yıl içerisinde, Eczacıbaşı-Monrol'ün sermayesinin %9'una tekabül eden payları Eczacıbaşı Grubu'ndan satın almayı "taahhüt" etmişlerdir. Tadil Protokolünde belirtilen "taahhüt" çerçevesinde, ilk etapta, Eczacıbaşı-Monrol'ün sermayesinin %3'üne tekabül eden paylar 27.10.2020 tarihinde Bozlu Grubu'na satılmış ve Eczacıbaşı-Monrol'ün sermayesinin %81'i Şirkete, %19'u ise Bozlu Grubu'na ait hale gelmiştir. Tadil Protokolündeki "taahhüt" kapsamında ikinci etabın tamamlanması maksadıyla Bozlu Grubu'ndan gelen talep üzerine, Eczacıbaşı-Monrol'ün sermayesinin %3'üne tekabül eden 2.025.000 adet payın Bozlu Grubu'na satılması amacıyla Şirket ve Bozlu Grubu arasında 2 Kasım 2021 tarihli pay devir sözleşmesi imzalanmıştır. 2 Kasım 2021 tarihli pay devir sözleşmesi uyarınca Şirket, Eczacıbaşı-Monrol'ün sermayesinin % 3'üne tekabül eden 2.025.000 adet payı Tadil Protokolündeki esaslara göre hesaplanan toplam 907.113,29 Avro satış bedeli karşılığında Bozlu Grubuna satarak, payların devrini gerçekleştirmiştir. Satış sonrasında Eczacıbaşı Monrol'ün sermayesinin %78'i Şirkete, %22'si ise Bozlu Grubu'na ait hale gelmiştir. Pay devri sonrasında Eczacıbaşı-Monrol'ün mevcut yönetim kurulu üye yapısında herhangi bir değişiklik olmamıştır.

ÇİMENTAŞ İZMİR ÇİMENTO FABRİKASI T.A.Ş. (CMENT): 13 Ekim 2021 tarihli Pay Devri Talebinin Uygun Bulunması hakkındaki Özel Durum Açıklaması'nda da belirtilmiş olduğu üzere, Şirket Yönetim Kurulu, 16 Temmuz 2021 tarihli toplantısında aldığı karar doğrultusunda Ege Kırmataş Madencilik İnşaat Lojistik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin paylarının tamamının satın alınmasına ilişkin değerleme çalışmalarının başlatılmasına karar verilmişti. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, Ege Kırmataş Madencilik İnşaat Lojistik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin toplam 4.200.000-TL (Dört Milyon İki Yüz Bin Türk Lirası) nominal değerindeki nama yazılı paylarının satın alınmasına, satın almaya ilişkin Hisse Senedi Alım Sözleşmesi'nin imzalanması ve gerekli işlemlerin yürütülmesi için Mevlüt Cenker Mirzaoğlu ve Ercan Karaismailoğlu'na yetki verilmesine karar verilmiştir. Gerçekleşen satın alma bedeli, sözleşmenin imzalanmasını müteakip bilahare kamuya açıklanacaktır.

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (EKGYO): Ankara Çankaya Çayyolu 2. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin 1. Oturumu 02.11.2021 tarihinde saat 11:00 da yapılmıştır.

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş. (ISATR, ISBTR, ISCTR, ISKUR): Banka nezdinde 2018 yılına ilişkin yürütülen tam vergi incelemesi sonucunda tarhiyata konu edilen kalemlerden "Kurumlar Vergisi Stopajı" ve "KDV Stopajı" için 7326 sayılı Kanundan yararlanılmak suretiyle toplam 3.689.245,78 TL ödenmiş; her iki kalem için tarh edilmiş olan sırasıyla 7.260.016,18 TL vergi ve 10.890.024,33 TL ceza ortadan kalkmıştır.

Paylar Alım Satım Notları:

OSMEN: PINAR ÇAKILKAYA 01/11/2021 - 01/11/2021 tarihinde OSMANLI YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. payları ile ilgili olarak 24,3 - 26,62 TL fiyat aralığından 16.500 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte OSMANLI YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 01/11/2021 tarihi itibariyle %0,87 sınırına ulaşmıştır.

OSMEN: BORA BEKİT 01/11/2021 - 01/11/2021 tarihinde OSMANLI YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. payları ile ilgili olarak 26,62 - 26,62 TL fiyat aralığından 3.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte OSMANLI YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 01/11/2021 tarihi itibariyle %0,30 sınırına ulaşmıştır.

DOKTA: ÇELİK HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ 01/11/2021 - 01/11/2021 tarihinde DÖKTAŞ DÖKÜMCÜLÜK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 29,82 - 31,50 TL fiyat aralığından 133.741 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte DÖKTAŞ DÖKÜMCÜLÜK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 01/11/2021 tarihi itibariyle %94,8735 sınırına ulaşmıştır.

AKSA: EMNİYET TİCARET VE SANAYİ A.Ş 02/11/2021 - 02/11/2021 tarihinde AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 23,52 - 23,64 TL fiyat aralığından 42.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 02/11/2021 tarihi itibariyle %19,838142 sınırına ulaşmıştır.

SASA: Şirket 21 Ekim 2021 tarihinde yapmış olduğu Yönetim Kurulu toplantısında; Sasa Polyester Sanayi A.Ş. olarak azami 500.000.000 TL'ye kadar Sasa hissesi geri alımı yapılması kararlaştırılmıştır. Sermaye Piyasası Kurulu'nun Geri Alınan Paylar ile ilgili olarak 21 Temmuz 2016 ve 25 Temmuz 2016'da yaptığı duyurular çerçevesinde Sasa hisselerinin Sasa Polyester Sanayi A.Ş. tarafından Borsa'dan satın alınmasına; şirket iç kaynaklarından karşılanmak üzere geri alım için ayrılacak azami fon tutarının 500.000.000 TL olmasına, geri alınacak azami pay sayısının ise bu tutarı geçmeyecek şekilde belirlenmesine karar verilmiştir.

KLGYO: Ana ortağı Kiler Holding A.Ş. 02/11/2021 tarihinde Borsa İstanbul A.Ş.'de işlem gören şirket payları ile ilgili olarak 2,29 TL - 2,31 TL fiyat aralığından 1.000.000 adet alım gerçekleştirdiğini bildirmiştir. Söz konusu işlemle birlikte Kiler Holding A.Ş.'nin Şirket sermayesindeki payı %53,38 olmuştur.

GENIL: 02.11.2021 tarihinde 12,51 TL - 12,68 TL fiyat aralığından (ortalama 12.61 TL) 333.403 adet pay geri alınmıştır.

DZGYO: 01.11.2021 tarihinde Deniz Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. payları ile ilgili olarak 1.61 fiyattan 300,000 adet alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Deniz Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. sermayesindeki paylar % 74.92 olmuştur.

QUAGR: 02.11.2021 tarihinde 11,30 TL ortalama fiyattan 25.000 adet pay geri alınmış ve Şirket sahip olduğu QUAGR payları 3.845.662 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %1,602)

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

FRİGO-PAK GIDA MADDELERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( FRIGO): Şirketin 11.100.000 TL tutarındaki çıkarılmış sermayesinin 1 TL nominal değerli pay için 1 TL yeni pay alma hakkı kullanım fiyatı üzerinden 94.350.000 TL'si (%850) nakden, 16.900.000 TL'si (%152,25225) iç kaynaklardan (2020 karından) karşılanmak üzere toplam 111.250.000 TL tutarda sermaye artırımı yapılarak çıkarılmış sermayenin 122.350.000TL'ye artırılmasına ilişkin olarak; Bedelsiz Pay Alma Hakkı Kullanım Başlangıç Tarihi 03.11.2021 dir. Şirketin gerçekleştireceği sermaye artırımında yeni pay alma hakları, 1 TL (100 adet pay) nominal değerli pay için 1 TL yeni pay alma hakkı kullanım fiyatı üzerinden 03.11.2021 - 17.11.2021 tarihleri arasında kullandırılacaktır.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurul Haberleri:


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 2.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %36,36 zarar oranı: %63,64'dür. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.