Yurt İçi Piyasalar TCMB Toplantısına Odaklandı…

17 Mart 2022

Bugün, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) gerçekleştireceği toplantısı yakından takip edilecek

Yurt İçi Piyasalar TCMB Toplantısına Odaklandı…

17.03.2022

Yurt İçi Piyasalar TCMB Toplantısına Odaklandı…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü yüzde 0,45 değer kazanarak 2.088,80 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 26,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,14 ve holding endeksi yüzde 0,66 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 5,05 ile turizm, en çok gerileyen ise yüzde 3,54 ile spor olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın üçüncü işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi, yüzde 1,62, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 3,76, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 3,68 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 3,34 değer kazandı.

ABD Merkez Bankası (Fed), Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) planlı takvime göre iki gün süren toplantısı dün tamamlandı. Banka, toplantı ardından yayınladığı karar metninde piyasa beklentilerine paralel 25 baz puan faiz artırımına giderek, faiz koridorunu yüzde 0,25-0,50 olarak belirledi. Yayımlanan metinde, "Enflasyon, salgınla ilgili arz ve talep dengesizlikleri, yüksek enerji fiyatları ve geniş fiyat baskılarını yansıtarak yüksek kalmaya devam ediyor." İfadesine yer verildi. Son dönemde, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gelişmelerin "ABD ekonomisi üzerindeki etkileri oldukça belirsiz ancak yakın vadede işgal ve ilgili olayların enflasyon üzerinde ek yukarı yönlü baskı yaratması ve ekonomik faaliyet üzerinde baskı oluşturması muhtemel." denildi. Yayımlanan ekonomik projeksiyonlarda, politika yapıcılar bu yıl faiz oranının 6 kez daha artırılmasını öngördü. Projeksiyonlarda, ABD ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme tahmini, yüzde 4'ten yüzde 2,8'e düşürülürken, 2023'e ilişkin büyüme tahmini yüzde 2,2 ve 2024'e ilişkin büyüme tahmini yüzde 2 olarak sabit bırakıldı. ABD ekonomisi için uzun vadeli büyüme beklentisi ise yüzde 1,8 olarak öngörüldü. Projeksiyonlarda, bu yıla ilişkin enflasyon tahmini yüzde 2,6'dan yüzde 4,3'e yükseltildi. Enflasyon tahminleri 2023 için yüzde 2,3'den yüzde 2,7'ye ve 2024 için yüzde 2,1'den yüzde 2,3'e yükseltildi. Düzenlenen basın toplantısında, başkan Powell yaptığı açıklamalarda; "Bilançomuzu önümüzdeki toplantılardan birinde azaltmaya başlayacağız. Ekonomik aktivite geçen yıl güçlü bir şekilde yüzde 5,5 oranında arttı." dedi. Başkan, " Fed gerekirse fiyat artışlarında daha hızlı harekete geçecektir. Her toplantıda faiz adımı gündemde, hareketin boyutu ekonomiye bağlı." dedi. ABD borsaları haftanın üçüncü işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, Dow Jones endeksi, yüzde 1,55, S&P 500 endeksi yüzde 2,24 ve Nasdaq endeksi yüzde 3,77 değer kazandı.

Bugün, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) gerçekleştireceği toplantısı yakından takip edilecek. Toplantı sonrasında yayımlanacak olan basın duyurusunda, Para Politikası Kurulu üyelerinin faiz patikasına dair yaklaşımı ile metinlerde üyelerin ilerleyen döneme yönelik beklentilerine dair ipuçları aranmaya devam edilecek. Bankanın yayımlayacağı basın duyurusu ile birlikte TL varlık fiyatlamalarında kısa vadede oynaklık artış gösterebilir. Global piyasalarda, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde’ın açıklamaları, Euro Bölgesi Tüketici Fiyat Endeksi, İngiltere Merkez Bankası (BoE) toplantısı ve ABD’de yoğun veri akışı takibimizde olacak.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karmaşık seyrin devam ettiği izleniyor.


Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü yüzde 0,45 değer kazanarak 2.088,80 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 26,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Özel Sektörün Yurt Dışından Sağladığı Kredi Borcu- Ocak 2022 verilerine göre; Ocak sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, 2021 yıl sonuna göre 305 milyon dolar azalarak 168,6 milyar dolar oldu. Vadeye göre incelendiğinde, 2021 yıl sonuna göre, uzun vadeli kredi borcunun 229 milyon dolar azalarak 161,2 milyar dolar; kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 76 milyon dolar azalarak 7,4 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Konut Fiyat Endeksi-Ocak 2022 verilerine göre; 2022 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 13,1 oranında artan Konut Fiyat Endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 77,4, reel olarak ise yüzde 21,2 oranında artış gösterdi.

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) yayımladığı şubat ayına ilişkin "Petrol Piyasası Raporu" verilerine göre; kuruluş 2022 yılına ilişkin küresel petrol talebini 950 bin varil azaltarak yaklaşık 99 milyon 700 bin varil olarak öngördü. Küresel petrol arzı, şubat ayında bir önceki aya göre 510 bin varil artışla günlük 99 milyon 130 bin varile ulaştı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) ham petrol üretimi aynı dönemde 310 bin varil artarak günlük 28 milyon 510 bin varile yükseldi.

ABD’de açıklanan Perakende Satışlar verisi Şubat ayında bir önceki aya göre % 0,3 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 17,62 artış gösterdi.

Brezilya Merkez Bankası gerçekleştirdiği toplantı ardından, politika faizi Selic oranını 100 baz puan artışla yüzde 11,75 seviyesine yükseltti.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

YENİ GİMAT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (YGGYO):Şirket, şirket portföyünde bulunan gayrimenkullere yenilenebilir kaynaklardan elektrik enerjisi tedarik etmek amacıyla kurulacak olan "Proen Yenilenebilir Enerji A.Ş." unvanlı şirkete 100.000 TL sermaye payı ile tek kurucu ortak olarak katılmasına karar verilmiştir.

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (EKGYO): Şirket projelerinden Merkez Ankara R Blok Tamamlama İnşaatı İşi'nin geçici kabulü yapılmış olup Geçici Kabul Tutanağı 14.03.2022 tarihinde onaylanmıştır.

BEŞİKTAŞ FUTBOL YATIRIMLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (BJKAS): Şirket ile Rain Yazılım ve Ticaret A.Ş. arasında yürütülen görüşmeler neticesinde; 16 Mart 2022 tarihinden başlamak üzere 2023-2024 sezonu sonuna kadar Güney Tribün Sponsorluğu ve 2022-2023 sezonundan başlamak üzere 2023-2024 sezonu sonuna kadar Forma Göğüs Sponsorluğu kapsamında Şirkete toplam 12.250.000 Avro + KDV ödenmesi konusunda anlaşma sağlanmıştır.

UTOPYA TURİZM İNŞAAT İŞLETMECİLİK TİCARET A.Ş. (UTPYA): Bağlı Ortaklığı Isparta Elektrik Üretim A.Ş. nin Isparta İli Çukurköy mevkiinde bulunan EÜ/909-2/715 Lisans numaralı Hidroelektrik santralinin yıllık yaklaşık 11.000.000 KWh olan elektrik üretim ortalamasının, lisansına derç edilen yıllık üretim kapasitesi olan 16.350.000 KWh ye çıkarmayı teminen mevcut potansiyelini artıracak adımları değerlendirmiştir. Bahsi geçen yıllık üretim kapasitesinin mevsim yağış değişikliklerinden en az etkilenecek şekilde tam ve etkin üretim yapılması amacı ile 08.03.2020 Tarihli ve 31062 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan ve 01.07.2020 tarihinde yürürlüğe giren Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile tanımlanan Birleşik Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisi ( Hibrit Santral ) kapsamında mevcut Hidroelektrik santrali tesisi ile aynı bağlantı noktasına sahip Güneş Enerjisi Santrali yapılabilmesi hususunda çalışma, görüşme ve anlaşmalar yapabilmek için Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Nejat Recai DURSUN ‘ a yetki verilmesi hususunda oy birliği ile karar verilmiştir.

A.V.O.D. KURUTULMUŞ GIDA VE TARIM ÜRÜNLERİ SANAYİ TİCARET A.Ş. (AVOD): Şirket uhdesinde bulunan Manisa İli Saruhanlı İlçesi Alibeyli Mevkii 23.200 metrekare yüzölçümüne sahip Depo İki Katlı İdari Bina ve Tarlasında soğuk hava depo yatırımına başlanmış olup işleyişi kolaylaştırmak adına, Alibeyli Mahallesi,Alibeyli Caddesi N1 Saruhanlı -Manisa adresine bir şubenin açılmasına karar verilmiştir.

MLP SAĞLIK HİZMETLERİ A.Ş. (MPARK): MLP Sağlık Hizmetleri A.Ş. ("MLP Care") ile MP Sağlık Hizmetleri A.Ş ("MP Sağlık") arasında iki iştirakinin hisse devirlerine ilişkin olarak 16 Mart 2022 tarihli bir hisse devir sözleşmesi imzalanmıştır. Bu hisse devir sözleşmesine göre MLP Care iştiraklerden Sentez Sağlık Hizmetleri A.Ş‘de ("Sentez") sahip olduğu %56 hissesini %44 azınlık ortağı olan MP Sağlık'a devredecektir. MLP Care, iştiraklerinden MS Sağlık Hizmetleri Ticaret A.Ş'de ("MS Sağlık") bulunan azınlık ortağı MP Sağlık'a ait %25'lik hisseyi satın alarak bu iştirakteki hissedarlık oranını %75'ten %100'e çıkaracaktır. Bahse konu hisse devir sözleşmesi şartlı/vadeli bir sözleşme olup, Rekabet Kurulu izni alınması ve bir takım ticari şartların gerçekleşmesi durumunda hisse devirleri karşılıklı olarak gerçekleştirilecektir. Hisse devir sözleşmesi uyarınca kapanış işlemlerinin gerçekleşmesi halinde, Şirket'in Sentez Sağlık'ta sahip olduğu tüm paylar alıcı MP Sağlık'a devredilecek ve MS Sağlık'ta sahip olduğu pay oranı da %75'ten %100'e çıkarılarak Şirket tek hissedar durumuna gelecektir. Sentez iştiraki altında üç adet hastane (İzmir, Gaziantep ve Batman) işletilmektedir. Devre konu diğer iştirak olan MS Sağlık altında ise Liv Hospital Ankara hastanesi işletilmektedir.

TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş. (GARAN): Banka tarafından, Banka iştiraki Garanti Ödeme Sistemleri A.Ş ile birlikte %50 - %50 oranında hissedar olacak şekilde, 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun kapsamında ödeme hizmetleri ve elektronik para ihtiyacı konularında faaliyet gösrermesi amacıyla toplam 10.000.000 TL ( on milyon Türk Lirası) sermaye ile kayıtlı sermaye sistemini benimsemiş, anonim şirket nevinde bir şirket kurulmasına ilişkin izin alınması amacıyla yapılan başvuru, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından onaylanmıştır.

ORGE ENERJİ ELEKTRİK TAAHHÜT A.Ş.(ORGE): Şirket bünyesinde Yenilenebilir Enerji Bölümünün kurulmasına, Şirket organizasyonunun bu çerçevede yeniden yapılandırılmasına, Kurulan bölüme gerekli niteliklere haiz yönetici ve çalışan temin edilmesine, Kuruluş işlemlerinin 31 Mart 2022 tarihine kadar sonuçlandırılmasına, Konuyla ilgili gerekli her tür hukuki, finansal ve operasyonel işlemin tesis edilmesi konusunda Genel Müdürlüğün yetkilendirilmesine oy birliğiyle karar vermiştir.

PANELSAN ÇATI CEPHE SİSTEMLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (PNLSN): Şirket 16/03/2022 tarihli Yönetim Kurulu Kararı çerçevesinde iş hacmini ve karlılığını arttırmak amacıyla stratejik öneme sahip Konya İli Karatay İlçesi Fevzi Çakmak Mh.mevkiinde bir adet işyeri satın alınması ile ilgili sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu gayrimenkul inşaatın tamamlanmasına müteakip Konya Şubesi olarak faaliyet göstermesi planlanmaktadır.

MİSTRAL GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (MSGYO): 8554 ada 6 parsel arsamız üzerindeki, Doğan Koç İnşaat Ltd.Şti. ile münakit kat karşılığı inşaat sözleşmesi uyarınca, ilgili şirketin Konak Belediyesinden talep ettiği yapı ruhsatı belediyece onanmış olup inşaat süreci başlamıştır.

TÜRK TELEKOMÜNİKASYON A.Ş. (TTKOM): 10 Mart 2022 tarihinde yapılan ilgili açıklamada, LYY Telekomünikasyon A.Ş.'nin (LYY) sahip olduğu %55 Türk Telekomünikasyon A.Ş. (Türk Telekom) hissesinin Türkiye Varlık Fonu'na (TVF) satışına ilişkin taraflar (TVF and LYY) arasında bir Hisse Devir Sözleşmesi imzalandığı duyurulmuştu. Devam eden süreç kapsamında Türkiye Varlık Fonu tarafından şirkete yapılan bildirime göre, Türk Telekom'un ve iştiraklerinin tabi olduğu mevzuat gereğince, ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde Türk Telekom ve iştirakleri tarafından yürütülmesi gereken izin, bildirim ve onay işlemlerinin gerçekleştirilmesi talep edilmiştir. Bu bağlamda, Şirket tarafından ilgili mevzuat doğrultusunda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna hisse devrine ilişkin izin başvurusunda bulunulmuştur.

MEGA POLİETİLEN KÖPÜK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (MEGAP): Adıyaman Üniversitesinin öncülüğünde sermayesi 100 paydan oluşan ve 1 payın değeri 10.000-TL olacak şekilde 1.000.000-TL sermaye ile yeni kurulacak olan Adıyaman Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Anonim Şirketi'ne %10 oranında ortaklığın tesisi için gerekli işlemlerin yapılmasına, taahhüt edilen sermaye tutarı olan 100.000-TL nin tam ve nakden ödenmesine karar verilmiştir.

Paylar Alım Satım Notları:

GENIL: 15.03.2022 tarihinde 14.72 TL - 14.81 TL fiyat aralığından (ortalama 14.77 TL) 100.000 adet pay geri alınmıştır.

MTRKS: CEM TUTAR 15/03/2022 - 15/03/2022 tarihinde MATRİKS BİLGİ DAĞITIM HİZMETLERİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 24,24 - 24,40 TL fiyat aralığından 10.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte MATRİKS BİLGİ DAĞITIM HİZMETLERİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 15/03/2022 tarihi itibariyle %3,7862 sınırına ulaşmıştır.

RYSAS: EGEMEN DÖVEN 15/03/2022 - 15/03/2022 tarihinde REYSAŞ TAŞIMACILIK VE LOJİSTİK TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,43 - 4,50 TL fiyat aralığından 312.429 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte REYSAŞ TAŞIMACILIK VE LOJİSTİK TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 15/03/2022 tarihi itibariyle %6,03 sınırına ulaşmıştır.

CRFSA: Carrefour Nederland B.V Şirket tarafından 33 TL ila 33,18 TL fiyat aralığında 25.003 TL nominal değerinde hisse satışı gerçekleştirilmiştir.

AVGYO: METRO AVRASYA INVESTMENT GEORGİA A.Ş. 15.03.2022 tarihlnde AVRASYA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,95 TL - 3,09 TL fiyat aralığından 313.478,00 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve 775.000,00 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AVRASYA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları 15.03.2022 tarihi itibariyle % 30,24 olmuştur.

NUHCM: 16.03.2022 tarihinde .NUH ÇİMENTO SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak .44,8398-44,8398 TL fiyat aralığından 71.833,40.. TL toplam nominal tutarlı alış ve/veya gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte NUH ÇİMENTO SANAYİ A.Ş.. sermayesindeki payları/oy hakları 16.03.2022 tarihi itibariyle %0,049.. sınırına ulaşmıştır.

SARKY: SEVGÜR ARSLANPAY 16/03/2022 - 16/03/2022 tarihinde SARKUYSAN ELEKTROLİTİK BAKIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 17,69 - 17,69 TL fiyat aralığından 2.259 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte SARKUYSAN ELEKTROLİTİK BAKIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 16/03/2022 tarihi itibariyle %0,22 sınırına ulaşmıştır.

NUHCM: PIRIL ENERJİ YATIRIM ANONİM ŞİRKETİ 16.03.2022 tarihinde ..NUH ÇİMENTO SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak .46,3513-46,3513 TL fiyat aralığından 673025,66 TL toplam nominal tutarlı alış gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte . NUH ÇİMENTO SANAYİ A.Ş.. sermayesindeki payları/oy hakları 16.03.2022 tarihi itibariyle %.0,4985 sınırına ulaşmıştır.

AYDEM: 16.03.2022 tarihinde 7.37 TL – 7.41 TL fiyat aralığından (ortalama 7.390386 TL) 200,000 adet pay geri alınmıştır.

ULUUN: 01.02.2022 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile başlatılan pay geri alım programı kapsamında 16.03.2022 tarihinde 9,05-9,09 fiyat aralığından toplam 50.000 adet hisse geri alım işlemi yapılmıştır

ORGE: 14.02.2018 ve 24.02.2022 tarihli payların geri alımına ilişkin kararlarına istinaden, 16.03.2022) tarihinde 6,59 TL - 6,71 TL fiyat aralığından 230.000 TL toplam nominal tutarlı ORGE payının geri alım işlemi gerçekleştirilmiştir.

LKMNH: 16.03.2022 tarihinde LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK, TURİZM, EĞİTİM HİZMETLERİ VE İNŞAAT TAAHHÜT A.Ş. payları ile ilgili olarak 15,46 - 15,56-TL fiyat aralığından 20.130 adet alış işlemi gerçekleştirilmiştir.

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

HATEKS HATAY TEKSTİL İŞLETMELERİ A.Ş. (HATEK): Şirket mevcut 21.000.000-TL olan çıkarılmış sermayesinin; 50.000.000,00-TL olan Kayıtlı Sermaye Tavanının Sermaye Piyasası Kurulunun II-18.1 sayılı Kayıtlı Sermaye Sistemi tebliğinin 6. maddesinin 6. fıkrası hükmü gereğince bir defaya mahsus olmak üzere aşılarak, 18.406.778,58-TL'si özkaynak hesabı altında kayıtlı bulunan hisse senedi satış fonundan, 14.766.559,04-TL'si 16.07.2021 Tarih ve 530 sıra numaralı V.U.K. Genel tebliği çerçevesinde Yeniden Değerleme tutarından ve 8.826.662,38-TL'si geçmiş yıl karlarından karşılanmak suretiyle 63.000.000,00-TL ye çıkarılmasına karar verilmiştir.

NUROL GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (NUGYO): SPK'nın söz konusu kararı çerçevesinde, Şirketin 16/03/2022 tarihinde gerçekleştirilen Yönetim Kurulu toplantısında; Sermaye artırımına konu payların satış fiyatının 6,76-TL olarak belirlenmesine, Şirket 400.000.000,00-TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içerisinde kalmak kaydıyla, her biri 1,00-TL nominal değerde paylardan oluşan toplam 310.200.000,00-TL olan çıkarılmış sermayesinin, mevcut hissedarların rüçhan hakları tamamen kısıtlanarak, toplam satış tutarı 170.000.480,00-TL olacak şekilde, nakden, tamamen ve her türlü muvazaadan ari olmak üzere 25.148.000,00 -TL artırılarak 335.348.000,00-TL'ye çıkarılmasına, İşbu sermaye artırımı nedeniyle ihraç edilecek B grubu payların imtiyazsız ve borsada işlem görebilir nitelikte olmasına, Tahsisli olarak artırılacak 25.148.000,00-TL nominal değerdeki payların, tamamının halka arz edilmeksizin, tahsisli satış yöntemi ile Nurol Holding'e Borsa pay piyasasında toptan satış işlemi yolu ile satılmasına, Bu amaçla yeniden düzenlenecek ihraç belgesinin onaylanması için SPK'ya başvurulmasına, karar verilmiştir.

RTA LABORATUVARLARI BİYOLOJİK ÜRÜNLER İLAÇ VE MAKİNE SANAYİ TİCARET A.Ş. (RTALB): Şirket Yönetim Kurulu'nun 16.03.2022 tarihli toplantısında, Şirketin 100.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı dahilinde 42.970.214 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle 57.029.786 TL (%132,72 oranında) artırılarak 100.000.000 TL'ye çıkarılmasına, iç kaynaklardan karşılanacak olan 57.029.786 TL tutarındaki sermayenin 52.876.395 TL tutarındaki kısmının emisyon primlerinden, 4.153.391 TL tutarındaki kısmının ise geçmiş yıllar karlarından karşılanmasına karar verilmiştir.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.