Yurt İçi Piyasalar TCMB Toplantısına Odaklandı…

17 Şubat 2022

Bugün, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Şubat ayı toplantısı yakından takip edilecek

Yurt İçi Piyasalar TCMB Toplantısına Odaklandı…

17.02.2022

Yurt İçi Piyasalar TCMB Toplantısına Odaklandı…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü yüzde 0,16 değer kazancıyla 2.041,43 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 24,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,17 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 0,78 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 1,49 ile orman, kağıt, basım, en çok gerileyen ise yüzde 3,61 ile turizm olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın üçüncü işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,21, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,07 ve Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,11 değer kaybederken, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde olarak değişim göstermedi.

ABD Merkez Bankası (FED) Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 25-26 Ocak'ta düzenlenen toplantısına ilişkin tutanakları yayımladı. Tutanaklarda, "Üyelerin çoğu, enflasyonun beklendiği gibi düşmemesi halinde Komite'nin politika desteğini şu anda tahmin edilenden daha hızlı bir şekilde kaldırmasının uygun olacağını belirtti." ifadelerine yer verildi. Tutanaklarda, Fed yetkililerinin bilançoda daralmaya gidilmesi konusunda ise belirli bir karar almadığı, üyelerin bilanço boyutunda önemli bir küçülmeye gidilmesinin muhtemelen uygun olacağını gözlemlediği belirtildi. Tutanaklarında, kayda değer miktarda bilanço daralmasının “muhtemelen uygun” olacağı ifadelerine yer verildi. Komite üyeleri bilanço daralmasına ilişkin henüz belirli bir karar verilmediğini ve bilançoya dair planların ilerleyen toplantılarda belirleneceğini ifade edildi. ABD borsaları haftanın üçüncü işlem gününü karışık seyirle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,16 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,11 değer kaybederken, S&P 500 endeksi yüzde 0,09 değer kazandı.

Bugün, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Şubat ayı toplantısı yakından takip edilecek. Global piyasalarda, ABD’de konut sektörüne yönelik açıklanacak veriler, Philadelphia Fed İmalat Endeksi ve FOMC üyesi Bullard’ın açıklamaları yakından izlenecek.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak zayıf bir görünümün devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü yüzde 0,16 değer kazancıyla 2.041,43 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 24,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne yatay bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "Bakanlıklarımız, KDV indiriminin fiyatlara yansıtılıp yansıtılmadığını takip edecek, aksi davranış sergileyen firmalara gerekli yaptırımı uygulayacaklardır." dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan elektrik tarifelerinde yeni düzenleme yapıldığını, “210 kilovat saate kadar düşük tarife ve yüksek tarife rakamları ilgili kurumlarımız tarafından vatandaşlarımızın lehine yeniden değerlendirecektir. Küçük esnaf ve sanatkârı koruyacak şekilde benzer kademelendirme yapılacaktır.” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Özel Sektörün Yurt Dışından Sağladığı Kredi Borcu verilerine göre; 2021 yılı Aralık sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, 2020 yıl sonuna göre 3,6 milyar ABD doları azalarak 169,4 milyar ABD doları olmuştur. Vadeye göre incelendiğinde, 2020 yıl sonuna göre, uzun vadeli kredi borcunun 1,8 milyar ABD doları azalarak 161,6 milyar ABD doları; kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 1,8 milyar ABD doları azalarak 7,8 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Konut Fiyat Endeksi verilerine göre; 2021 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 7,9 oranında artan Konut Fiyat Endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 59,6, reel olarak ise yüzde 17,9 oranında artış gösterdi.

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından açıklanan tüketici fiyat endeksi verisi Ocak ayında bir önceki aya göre % 0,1 düşüş gösterirken, yıllık bazda % 5,5 artış gösterdi.

Euro Bölgesi’nde açıklanan sanayi üretimi verisi Aralık ayında bir önceki aya göre % 1,2 ve bir önceki yılın aynı dönemine göre % 1,6 genişledi.

ABD Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre perakende satışlar Ocak ayında piyasa beklentisi üzerinde % 3,8 artış gösterdi.

ABD’de açıklanan sanayi üretimi verisi ocak ayında bir önceki aya göre % 1,4 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 4,08 ile beklentilerin üzerinde genişledi. ABD’de açıklanan kapasite kullanım oranı ocak ayında piyasa beklentisi üzerinde % 77,6 olarak gerçekleşti. ABD’de açıklanan imalat üretimi ocak ayında bir önceki aya göre piyasa beklentisinin hafif altında % 0,2 artış gösterdi.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

EGE ENDÜSTRİ VE TİCARET A.Ş. (EGEEN): Şirket tarafından 6 (altı) ay vadeli toplam 154.089.760.- TL tutarında Kur Korumalı Mevduat Hesabı açılmasına karar verilmiştir.

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (EKGYO): Şirket projelerinden İstanbul Beykoz Riva Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi (Düşler Vadisi) kapsamındaki, 0 Ada 3202 Parsel A Tepesi (Tümü), B Tepesi (Tümü) ve C Tepesi (Blok05-51/52/53) Villa Blokları ile Bu Bloklara Ait Altyapı ve Çevre Düzenleme İşlerinin kısmi geçici kabulü yapılmış olup Kısmi Geçici Kabul Tutanağı 15.02.2022 tarihinde onaylanmıştır.

ULUSOY ELEKTRİK İMALAT TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş. (ULUSE): Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği'nin "arsa tahsis iptali" başlıklı 60. maddesinin 1. fıkrasının (a) bendinde "tahsis tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde gerçekleştireceği yapıya ait projeleri Organize Sanayi Bölgesine tasdik ettirerek yapı ruhsatını almayan" ve (b) bendinde "yapı ruhsatı aldığı tarihten itibaren 2 yıl içinde iş yeri açma ve çalışma ruhsatını almayan, katılımcılara yapılan tahsis, yönetim kurulu tarafından iptal edilir" hükümlerine istinaden: Halihazırda Şirkete ait ve ilgili tapu sicilinde Anadolu Organize Sanayi Bölgesi alanında 101076 ada 4 numaralı sanayi parseli üzerinde yer alan sanayi arsasında gerçekleştirilebilecek yatırım fırsatlarının değerlendirilmesi amacı ile Organize Sanayi Bölgesine ("OSB") Yer Seçimi ve Tesis Kurma İzni için başvuru yapılmasına ve bu maksat ile Şirket Yönetimi tarafından hazırlanan İş Akım Şeması ve Proses Özetine göre başvurunun 10.000 metrekare kapalı alanda ayırıcı, kablo başlıkları, dağıtım ve kumanda panel trafo köşkleri, SF6 gazlı hücreler, vakumlu devre kesiciler, buşing, metal clad ve RMU hücre, SF6 devre kesiciler, orta gerilim dağıtım trafoları üretimi gerçekleştirecek bir fabrika ("Fabrika") için yapılmasına karar verilmiştir. Başvuru sonucunda alınacak olan Yapı Ruhsatı sonrasındaki 2 yıllık kanuni süre zarfında yatırım yapılıp yapılmamasına Şirket karar verilecek ve gerekli fizibilite çalışmaları yürütülecektir. OSB başvuru süreçlerinin takibi, yasal prosedürlerin yerine getirilmesi için ise şirket yönetimine yetki verilmesine karar verilmiştir.

ALTINYAĞ MADENCİLİK VE ENERJİ YATIRIMLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ALMAD): Şirket Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF)'den ihale yoluyla satın almış olduğu Tekirdağ İli, Malkara İlçesindeki maden sahası ve bölgesinde bulunan toplam 88 adet arsanın, 30527 ruhsat no'lu kömür maden sahasının dışında kalan bölgelerde olan, kömür madeni bulunmayan ve daha önce şantiye, eski döküm alanları ile eski imalat alanları olarak kullanılmış 64 adet ve 431.838 m2 yüz ölçümüne sahip parsellerin, 22.000.000 TL satış bedelinden az olmamak kaydı ile satışının yapılması konusunda gerekli görüşme ve işlemlerin başlatılmasına, oy birliği ile karar verilmiştir.

SASA POLYESTER SANAYİ A.Ş. (SASA): Yönetim Kurulu 16 Şubat 2022 tarihli toplantısında Adana merkez sahasındaki binaların çatılarına yıllık 28.000 MWh enerji üretimi sağlayacak Güneş Elektrik Santralleri (GES) kurulmasına karar verilmiştir. Yatırımın 2022 yılında devreye alınması planlanmaktadır.

KENT GIDA MADDELERİ SANAYİİ VE TİCARET A.Ş. (KENT): Daha önce ilgi özel durum açıklamalarda belirtildiği üzere, Mondelēz International Inc. tarafından global seviyede Chipita Global S.A.'nın satın alımı ilgili şirket gruplarının ana ortaklıkları seviyesinde yapılan anlaşmalar tamamlanmıştı. Türkiye'de faaliyet göstermekte olan Chıpıta Gıda Üretim A.Ş.'nin (Chipita Türkiye), Mondelēz Grup Şirketi bünyesine katılmasını takiben Mondelēz International politika ve prosedürlerine uyum faaliyetleri kapsamında gerekli operasyonel ve organizasyonel entegrasyonun sağlanması için hazırlık çalışmalarının başlatılmasına, bu kapsamda Chipita Türkiye'nin belirli fonksiyon ve iş kollarının Kent Gıda tarafından devralınması da dahil olmak üzere, çeşitli olasılıkların değerlendirilmesine ve söz konusu değerlendirmenin yapılabilmesi için gerekli tüm fizibilite, pazar analizi ve benzeri çalışmaların gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. Önceki açıklamalarda duyurulduğu gibi, Chipita Türkiye ile Kent Gıda faaliyetlerine Mondelēz International şirketler grubunun üyeleri olarak ayrı tüzel kişilikleri haiz şekilde devam edeceklerdir.

ATA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (ATAGY): Portföyde yer alan, Kayseri İli, Talas İlçesi, Talas Mahallesi, 833 Ada 1 Parselde kayıtlı 4 no'lu bağımsız bölüm işyeri 240,79 m2 Asma Katlı Dükkan Nitelikli Gayrimenkulün Burger King olarak işletilmesi amacıyla TAB Gıda San. ve Tic. A.Ş.'ne kiraya verilmiştir.

ANATOLİA TANI VE BİYOTEKNOLOJİ ÜRÜNLERİ ARAŞTIRMA GELİŞTİRME SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ANGEN): Şirketi yönetim kurulu tarafından; Kısa vadeli nakit akış programı ve yatırım planları çerçevesinde mevduat hesapları, 29.01.2022 tarihli ve 31734 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Vergi Usul Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu‘nun geçici 14.maddesi hükmü kapsamında değerlendirilmesi neticesinde; kurumlar vergisi istisnası avantajı da gözetilerek 6 ay vadeli toplam 142.300.000- TL tutarlı Kur Korumalı Mevduat Hesabı açılmasına toplantıya katılanların oybirliği ile karar verilmiştir. Alınan bu karar neticesinde kanun hükümleri kapsamında yaklaşık 6.000.000,- TL tutarında Kurumlar Vergisi İstisnası avantajı sağlanması beklenmektedir.

GLOBAL YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (GLYHO): Şirket, %100 oranında bağlı ortaklığı olan Consus Enerji İşletmeciliği ve Hizmetleri A.Ş.'nin halka arzına yönelik olarak Yönetim Kurulu 16.02.2022 tarihinde; Consus Enerji İşletmeciliği ve Hizmetleri A.Ş.'nin halka arzı kapsamında çıkarılmış sermayesinin 333.000.000,00 Türk Lirası'ndan 385.500.000 Türk Lirası'na çıkarılması suretiyle ihraç edilecek olan toplam 52.500.000 Türk Lirası nominal değerli 52.500.000 adet payın halka arz edilmesi işlemine muvafakat verilmesine, Consus Enerji İşletmeciliği ve Hizmetleri A.Ş.'de sahibi olduğu paylarınden 52.500.000,00 Türk Lirası nominal değerli 52.500.000 adet payın halka arz edilmek suretiyle satılmasına, ek olarak Sermaye Piyasası Kurulu'nun VII-128.1 sayılı Pay Tebliği kapsamında Consus Enerji İşletmeciliği ve Hizmetleri A.Ş.'de sahibi olduğu paylarınden 10.500.000,00 Türk Lirası nominal değerli 10.500.000 adet payın da ek satış kapsamında satışa hazır hale getirilmesine karar verilmiştir. Consus Enerji İşletmeciliği ve Hizmetleri A.Ş.'nin halka arzına yönelik olarak; ilgili çalışmaların ve işlemlerin yapılması maksadıyla Şirket ve Consus Enerji İşletmeciliği ve Hizmetleri A.Ş. ile Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. ve Global Menkul Değerler A.Ş. arasında 16.02.2022 tarihinde "Halka Arza Aracılık Sözleşmesi" imzalanmıştır. Bu kapsamda halka arz işlemine ilişkin olarak Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. lider aracı kurum, Global Menkul Değerler A.Ş. ise eş lider aracı kurum olarak yetkilendirilmiştir ve halka arza yönelik ilgili çalışmalara başlamışlardır.

ÇEMTAŞ ÇELİK MAKİNA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (CEMTS): Sermayesinde % 1,686 oranında pay sahibi olduğu ana ortaklığı Bursa Çimento Fabrikası A.Ş.'nin % 200 bedelli sermaye arttırımı kapsamında, Şirket yeni pay alma haklarının tam olarak kullanılması ve Şirket'in mevcut payına isabet eden 16.864.686 TL nin ödenmesine karar verilmiştir.

SÖKTAŞ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (SKTAS): Kurulduğu günden bu yana sürdürülebilirlik çalışmalarına ve bu kapsamda enerji kaynaklarının verimli kullanılmasına büyük önem veren Şirket, doğalgaz tüketiminde yıllık %4 tasarruf sağlayacak ve 391 ton karbon salınımının önüne geçecek Enerji Performans Sözleşmesi'ni Siemens Türkiye ile imzalamıştır. Isı geri kazanım sistemi kurulumu, brülör optimizasyonu ve sistem renovasyonlarını kapsayan projeyle doğalgaz tüketiminde verimlilik sağlanacaktır. Elde edilecek verimlilikten sağlanacak ek kaynak ile projenin 210.000 EUR + KDV tutarındaki maliyeti ödenecek ve Şirketten herhangi bir nakit çıkışı olmayacaktır.

EKİZ KİMYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (EKIZ): Şirket'in aktifine kayıtlı yatırım amaçlı gayrimenkullerinden olan İzmir ili, Menemen ilçesi, Süzbeyli köyünde bulunan 4 parselden oluşan arazilere yaptırılan değerleme çalışması sonrasında, söz konusu arazilerin toplam piyasa değerinde artış olduğu tespit edilmiştir.

SENKRON GÜVENLİK VE İLETİŞİM SİSTEMLERİ A.Ş. (SNKRN): Şirket 09 Şubat 2022 tarihli Olağan Genel Kurul Toplantısında; Sermaye Piyasası Kurulu'nun 01/12/2021 tarih ve E-29833736-110.03.03-13797 sayılı ve T.C. Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü'nün 14.12.2021 tarih ve E/50035491/431.02/00070022417 sayılı yazılı izinleri doğrultusunda, Şirketimizin Esas Sözleşmesi'nin "Şirket'in Ünvanı" başlıklı 2'inci maddesinin değişikliği ile ilgili olarak tadil tasarısında belirtilen şekliyle değiştirilmesi kabul edilmiştir. İlgili değişiklikler İstanbul Ticaret Sicili Müdürlüğü tarafından 16.02.2022 tarihinde tescil edilmiştir. Yeni Ünvan: SENKRON SİBER GÜVENLİK YAZILIM VE BİLİŞİM ÇÖZÜMLERİ ANONİM ŞİRKETİ

Paylar Alım Satım Notları:

LOGO: 15.02.2022 tarihinde Logo Yazılım San. ve Tic. A.Ş. payları ile ilgili olarak 39,44 - 39,80 fiyat aralığından 20.000 adet alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Logo Yazılım San. ve Tic. A.Ş. sermayesindeki payları 15.02.2022 tarihi itibariyle % 3,56 'ya ulaşmıştır.

INDES: Mevcut program kapsamında 15 Şubat 2022 tarihinde 291.500 adet pay geri alınmış ve Şirket sahip olduğu INDES payları 3.927.750 adet'e ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı % 1,75)

DZGYO: MEHMET EMRE CİHANGİR 15/02/2022 - 15/02/2022 tarihinde DENİZ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 3,17 - 3,30 TL fiyat aralığından 488.098 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte DENİZ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 15/02/2022 tarihi itibariyle %7,061 sınırına ulaşmıştır.

COSMO: REŞAT UFUK KAYHAN 15/02/2022 - 15/02/2022 tarihinde COSMOS YATIRIM HOLDİNG A.Ş. payları ile ilgili olarak 8,60 - 8,70 TL fiyat aralığından 18.536 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte COSMOS YATIRIM HOLDİNG A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 15/02/2022 tarihi itibariyle %4,71 sınırına ulaşmıştır.

ULUUN: 01.02.2022 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile başlatılan pay geri alım programı kapsamında 16.02.2022 tarihinde 6.45-6.48 fiyat aralığından toplam 79.542 adet hisse geri alım işlemi yapılmıştır.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında DAGHL.E payları 17/02/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 16/03/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında AGYO.E, AVOD.E ve INTEM.E payları 17/02/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 16/03/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Yatırımcı Bazında Tedbir Uygulanması

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. maddesi çerçevesinde, Gersan Elektrik Ticaret ve Sanayi A.Ş. (GEREL) payının piyasasında Yönerge'nin 6. maddesinde belirtilen emir ve işlemleri nedeniyle aşağıda adı belirtilen yatırımcılar hakkında Borsamız Pay Piyasası'ndaki emir ve işlemlerine yönelik olarak 17/02/2022 tarihinden itibaren 1 ay süreyle "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı", "Brüt Takas" ve "İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması" tedbirleri uygulanacaktır. Tedbirlerin uygulanacağı son tarih 16/03/2022'dir.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.