YURT İÇİ PİYASALAR TCMB TOPLANTISINA ODAKLANDI…

12 Ağustos 2021

Bugün, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının Para Politikası Kurulu toplantısında açıklayacağı faiz kararı takip edilecek.

YURT İÇİ PİYASALAR TCMB TOPLANTISINA ODAKLANDI…

12.08.2021

Yurt İçi Piyasalar TCMB Toplantısına Odaklandı…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü yüzde 1,85 değer kaybederek günü 1.410,87 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 16,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 2,21, holding endeksi yüzde 0,79 değer kaybettiği günde sektör endeksleri arasında kazandıran olmazken, en çok kaybettiren ise yüzde 3,12 ile turizm olduğu görüldü

Avrupa borsaları haftanın üçüncü işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,55, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,98, Almanya'da DAX 30 endeksi günü yüzde 0,35 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,83 değer kazandı.

ABD borsaları haftanın üçüncü işlem gününü karışık seyirle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,62 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,24 değer kazanırken, Nasdaq endeksi yüzde 0,16 değer kaybetti.

Bugün, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının Para Politikası Kurulu toplantısında açıklayacağı faiz kararı, sanayi üretimi, yurt dışında ise İngiltere'de büyüme, Avro Bölgesi'nde sanayi üretimi ve ABD'de Üretici Fiyat Endeksi verileri takip edilecek.

Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karışık seyrin devam ettiği izleniyor.

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü yüzde 1,85 değer kaybederek günü 1.410,87 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 16,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne pozitif bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Güney Kore Merkez Bankası ile 17,5 milyar TL'lik (2,3 trilyon won) swap anlaşması yaptı. (Kaynak: bloomberght.com)

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada; "En net ve yüksek sesle ifade etmek isterim ki tüm okullarımız zamanında açılacak" dedi

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) tarafından yayımlanan Dış Ticaret Endeksleri, Haziran 2021 verilerine göre; İhracat birim değer endeksi Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %11,2 arttı. İhracat miktar endeksi Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %32,2 arttı. İthalat birim değer endeksi Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %24,2 arttı. İthalat miktar endeksi Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %11,7 arttı. İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan ve 2020 yılı Haziran ayında 102,3 olarak elde edilmiş olan dış ticaret haddi, 10,7 puan azalarak, 2021 yılı Haziran ayında 91,6 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) tarafından yayımlanan İnşaat Maliyet Endeksi, Haziran 2021 verilerine göre; İnşaat maliyet endeksi, 2021 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %2,89, bir önceki yılın aynı ayına göre %42,48 arttı. Bina inşaatı maliyet endeksi, bir önceki aya göre %2,85, bir önceki yılın aynı ayına göre %42,49 arttı. Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi, bir önceki aya göre %3,05, bir önceki yılın aynı ayına göre %42,46 arttı.

ABD'de açıklanan Temmuz ayı tüketici fiyat endeksi, bir önceki aya göre yüzde 0,5, önceki yıla göre ise yüzde 5,4 artış gösterdi.

ABD Eylül'e kadar tüm askerlere, İngiltere'de Kasım ayından itibaren huzurevi çalışanlarına Kovid-19 aşısı zorunlu kıldı. Nüfusun çoğunluğuna yakınının en az bir doz Kovid-19 aşısı olduğu ABD ile Avrupa ülkelerinde, aşı olmayanların kapalı alanlara girişlerini kısıtlamaya yönelik mücbir önlemler yürürlüğe giriyor.(Kaynak: bloomberght.com)

ABD Başkanı Joe Biden, ülke ekonomisi iyileşmeye devam ettikçe fiyat artışlarının azalacağını belirterek, enflasyonu her ay dikkatle takip edeceklerini ve ABD Merkez Bankasının (Fed) gerektiğinde uygun önlemleri alacağına güvendiklerini belirtti.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

MEGA POLİETİLEN KÖPÜK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (MEGAP): Şirket Adıyaman Besni fabrika yerleşkesinde yapacağı örme kumaş boyama tesisi için 05.08.2021 tarihinde T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na yapmış olduğu yatırım teşvik belgesi başvurusu kabul edilmiştir. Belge kapsamında firmamıza 6. Bölge destek unsurları uygulanarak Faiz Desteği, 12 Yıl boyunca SGK Prim Desteği, Kurumlar Vergisi İndirimi, yatırım kalemlerinde KDV muafiyeti ve gelir vergisi stopaj desteği hakkı tanınmıştır.

SENKRON GÜVENLİK VE İLETİŞİM SİSTEMLERİ A.Ş. (SNKRN): Bağlı Ortaklığı Senkron Bina Teknolojileri A.Ş. ile Barme Grup Proje İnş.Müh.Müş.San. Tic. A.Ş. arasında, Yangın İhbar Sistemleri, Seslendirme ve Anons Sistemlerinin, Kapalı devre TV ve Kayıt Sistemlerinin, Data Dağıtım Sistemleri ile Telefon Sistemlerinin Yeniden Yapım işlerine dair 20.01.2021 tarihinde imzalanan 1.980.150+KDV TL bedelli ticari sözleşmenin taahhütleri yerine getirilmiş ilgili bedeller tahsil edilmiş ve sözleşme yükümlülükleri yerine getirilerek teslim süreci tamamlanmıştır.

KERVAN GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (KRVGD): 04 Mart 2021 tarihinde yayınlanan KAP bildiriminde dünyanın önde gelen perakende firmalarından Walmart'ın Amerika Birleşik Devletleri'ndeki mağazalarına Bebeto marka ürün sevkiyatının başladığı bildirilmiştir. Bu ay itibari ile de Walmart'ın Amerika Birleşik Devletleri'ndeki mağazalarına özel markalı (Private Label) ürün sevkiyatına başlanmıştır.

EGEPLAST EGE PLASTİK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. (EPLAS): Şirket, 26.07.2021 tarihli Yönetim Kurulu Kararı'na istinaden; yukarıda bilgileri yer alan İstanbul İli, Bayrampaşa İlçesi, Sağmalcılar Mahallesi, 20795 parsel no'lu arsa üzerinde inşa edilmiş binanın A Blok'unun tamamını kapsayan A Blok 1,2,3,4,5 no'lu "İmalathane" vasfında taşınmazları satın almıştır.

DURAN DOĞAN BASIM VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş. (DURDO): Şirket, 11.08.2021 tarihinde almış olduğu Yönetim Kurulu kararına istinaden, Duran Doğan Basım ve Ambalaj Sanayi A.Ş. ‘nin %100 sermayedar olacağı, İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü nezdinde AVANTGARDE SÜRDÜRÜLEBİLİR KAĞITÇILIK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ unvanı ile, her bir payın nominal değeri 1,00 TL olmak üzere toplam sermayesi 250.000,00 TL (İkiyüzellibinTL) olan bir anonim şirket kurulmasına ve şirket kuruluş işlemlerinin başlatılmasına karar verilmiştir. Kurulacak olan şirketin faaliyet konusu ise, sürdürülebilir esnek ambalaj üretiminde kullanılmak üzere oksijen, nem ve yağ gibi bariyer özelliklerine sahip teknik kağıtları satmak olacaktır. Pazardaki gelişmelere bağlı olarak, ilerleyen zamanlarda bazı ürünlerin üretimini kendi bünyesinde yapabilir.

DOĞTAŞ KELEBEK MOBİLYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (DGKLB): Ülkemizin mobilya ihracatının geliştirilmesi amacıyla, Türk mobilya sektörünün belli başlı mobilya firmalarından olan 8 firma bir araya gelerek dış ticaret alanında faaliyet göstermek üzere yeni bir şirket kurulması konusunda protokol imzalamıştır. Şirket merkezi İstanbul olarak belirlenen FTR Dış Ticaret Mobilya Anonim Şirketi'nin sermayesi 10.000.000 TL olarak belirlenmiştir. Şirket Yönetim Kurulu'nun 11.08.2021 tarihli kararı doğrultusunda, kurulacak olan FTR Dış Ticaret Mobilya Anonim Şirketi'nin sermayesinin %12,5 (1.250.000 TL) oranında iştirak edilmesine ve şirketimizi temsilen Sayın Davut Doğan'ın şirket temsilcisi olarak atanmasına karar verilmiştir.

TURK İLAÇ VE SERUM SANAYİ A.Ş. (TRILC): Japonya'da yerleşik KM Biologics Co.,AŞI üreticisi .ve Turk İlaç Ve Serum Sanayi A.Ş arasında yine Japonya merkezli Sumitomo Corporation koordinatörlüğünde yürütülmekte olan ;T.C Sağlık Bakanlığı Aşı Bağışıklama Programı Kapsamında yer alan dondurularak Kurutulmuş İnaktive Doku Kültürü Hepatit A Aşısının yerli üretimi için antijenden başlayarak bitmiş ürüne kadar tüm aşamalarının Türkiye'de gerçekleştirileceği Hepatit A Aşısı teknoloji transferinin ilk aşaması olan MOU ( memorandum anlaşması ) başarı ile imza altına alınmıştır. Aşı gibi stratejik bir üründe yerlileşme politikaları kapsamında ülkemiz menfaatleri doğrultusunda hayırlı bir adım daha atılmış olduğunu değerli kamuoyunun bilgisine sunarız.

GEN İLAÇ VE SAĞLIK ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (GENIL): Şirket Türkiye'de münhasır distribütörlük haklarına ve ruhsatlarına sahip olduğu orijinal, diyabetik ayak ülseri tedavisinde kullanılan "REGEN-D 150MCG Jel" adlı ilaç ve orijinal, renal kanserlerin tedavisinde kullanılan "CABOMETYX 20MG Film Kaplı Tablet", "CABOMETYX 40MG Film Kaplı Tablet" ve "CABOMETYX 60MG Film Kaplı Tablet" adlı ilaçlar, 11.08.2021 tarihli ve 31565 sayılı Resmî Gazete'nin 1. Mükerrer sayısında yayımlanan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ'in 14. Maddesinin a) bendi ile, Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği'nin Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesi'ne (SUT EK-4/A) alınmıştır.

GALATASARAY SPORTİF SINAİ VE TİCARİ YATIRIMLAR A.Ş. (GSRAY): 14.10.1998 doğum tarihli Danimarka uyruklu profesyonel futbolcu Victor Enok Nelsson'un transferi konusunda FC København ile anlaşmaya varılmıştır. Buna göre, futbolcunun eski kulübüne beş yıl içinde 7.000.000 Euro tutarında transfer bedeli ödenecektir. Ayrıca yapılan anlaşma gereği futbolcunun tek taraflı serbest kalma bedeli 25.000.000 Euro olarak belirlenmiştir. Futbolcuyla 2021-2022 sezonundan başlamak üzere 5 yıllık anlaşma imzalanmıştır.

ADESE GAYRİMENKUL YATIRIM A.Ş. (ADESE): Şirket bağlı ortaklıkları Konestaş Konya Gıda Petrol Hayvancılık Eğitimcilik Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi ve Aden Dijital Hizmetler Lojistik İç Ve Dış Ticaret Sanayi Anonim Şirketi'nin devralınması suretiyle Şirket bünyesinde kolaylaştırılmış usulde birleşmesi işlemi 11.08.2021 tarihi itibariyle Konya Ticaret Sicili'ne tescil edilmiş olup birleşme işlemi tamamlanmıştır.

SENKRON GÜVENLİK VE İLETİŞİM SİSTEMLERİ A.Ş. (SNKRN): Şirket Banka Kredi Borçlarına istinaden Garanti Bankası A.Ş. ve Yapı ve Kredi Bankası A.Ş arasında aşağıdaki detayı verilen Protokoller akdedilmiştir. Şirket ile Garanti Bankası A.Ş arasında yapılan Protokole istinaden toplam 994.000 TL tutarındaki kredi borcu 20.09.2021 – 20.06.2021 tarihleri arasında 10 eşit taksitle ödenecek şekilde, Şirket ile Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. arasında 785.181,93- tutarındaki kredi borcu 10.10.2021 – 10.10.2023 tarihleri arasında 25 eşit taksitle ödenecek şekilde yapılandırılmıştır.

KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK A.Ş. (KONTR): Şirket Yönetim kurulu, 11.08.2021 tarihli toplantısında aşağıdaki kararları almışlardır. 1.Orhaniye Mahallesi, 614 cadde N45 Kahramankazan, Ankara, adresinde bir şube açılmasına,2.Şube ünvanının Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik Anonim Şirketi Ankara Şubesi olmasına,3.Şubeye sermaye ayrılmamasına, merkezden karşılanmasına,4. ***** İstanbul adresinde ikamet eden *********** T.C. kimlik numaralı Mehmet Ekrem Mıhçı'nın 1 yıl süre ile şubeyi münferit imzası ile temsil ve ilzam etmek üzere şube müdürü olarak atanmasına toplantıya katılanların oy birliği ile karar verilmiştir.5.İştigal konusu belirlenirken merkez ünvanında yer alan en az bir iştigal şubenin tanımında yer almalıdır. Eğer merkezin ünvanında bulunan bütün iştigal konuları şubede yer alacaksa o zaman "şirket ana sözleşmesindeki hususlar" şeklinde belirtilecektir.

İZMİR DEMİR ÇELİK SANAYİ A.Ş. (IZMDC): 05.08.2021 tarihinde yapılan özel durum açıklaması ile çelikhane yatırımına ilişkin ön sözleşme görüşmelerinin tamamlandığını, 2 ay içinde başlayacak olan yatırımın 100 milyon USD tutarında gerçekleşmesi ve 2023 yılı ikinci çeyrek sonuna kadar tamamlanması planlanmakta olduğunu belirtmiştik. Yatırıma ilişkin ana ekipman tedariki konusunda önceki iki anlaşmaya ilaveten son olarak; Elektrik Ark Ocağı kurulumu için BADISCHE STAHL ENGINEERING GMBH firması ile 10 milyon 300 bin EUR bedel ile anlaşma sağlanmıştır.

TÜPRAŞ-TÜRKİYE PETROL RAFİNERİLERİ A.Ş. (TUPRS): Akdeniz Kompleks Rafineri Marjı 2021 yılında Akdeniz Rafineri Marjı beklentisi 0,0 – 0,5 $/v. (değişiklik yok) Tüpraş Net Rafineri Marjı Tüpraş Net Rafineri Marjı beklentisi 2,5 – 3,5 $/v. (değişiklik yok) Operasyonel Hedefler ,Kapasite kullanım: %85-90 olarak revize edilmiştir. (önceki: %90-%95) ,Üretim: ~25-26 milyon ton olarak revize edilmiştir. (önceki: 26-27 milyon ton),Toplam satış: ~26-27 milyon ton (değişiklik yok),Yatırımlar,Toplam yatırımlar beklentisi ~200 Milyon $. (değişiklik yok),Normalleşme döneminde bazı ürünlere yönelik talebin daha yavaş iyileşmesi nedeniyle 2021 başında öngörülen kapasite kullanımı ve üretim rakamlarında değişiklik yapılmıştır.

İŞBİR HOLDİNG A.Ş. (ISBIR): Ülkemizin mobilya ihracatının geliştirilmesi amacıyla, Türk mobilya sektörünün belli başlı mobilya firmalarından olan 8 firma bir araya gelerek dış ticaret alanında faaliyet göstermek üzere yeni bir şirket kurulması konusunda protokol imzalamıştır. Şirket merkezi İstanbul olarak belirlenen FTR Dış Ticaret Mobilya Anonim Şirketi'nin sermayesi 10.000.000 TL olarak belirlenmiştir. Bağlı Ortaklığı İŞBİR SÜNGER SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ Yönetim Kurulu, kurulacak olan FTR Dış Ticaret Mobilya Anonim Şirketi'nin sermayesine %12,5 (1.250.000 TL) oranında iştirak edilmesine karar vermiştir.

BAGFAŞ BANDIRMA GÜBRE FABRİKALARI A.Ş. (BAGFS): 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında alınması gereken çevre izni için T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yapılan Geçici Faaliyet Belgesi başvurusu, Bakanlık tarafından 11.08.2021 tarihinde, uygun bulunarak kabul edilmiş olup KAP’ta paylaşılmaktadır.

Paylar Alım Satım Notları:

VESTL: ZORLU HOLDİNG A.Ş. 10.08.2021 tarihinde, Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ payları ile ilgili olarak Borsa İstanbul’da 28,12 TL fiyatından toplam1.600.000 TL nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ sermayesindeki payı/oy hakkı 10.08.2021 tarihi itibarıyla %65,45’e gerilemiştir. 10.08.2021 tarihinde Borsa İstanbul’da gerçekleştirilen satış işlemi özel emir yöntemiyle yapılmıştır.

YAYLA: HÜSEYİN YAYLA 27/07/2021 - 27/07/2021 tarihinde YAYLA ENERJİ ÜRETİM TURİZM VE İNŞAAT TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 5,27 - 5,33 TL fiyat aralığından 100.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte YAYLA ENERJİ ÜRETİM TURİZM VE İNŞAAT TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 27/07/2021 tarihi itibariyle %41,27 sınırına ulaşmıştır.

KRDMA: YOLBULANLAR NAKLİYAT VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ 11.08.2021 tarihinde Kardemir A.Ş. payları ile ilgili olarak 7,50-7,60 TL fiyat aralığından 200.000 TL toplam nominal tutarlı Kardemir (A)satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Kardemir A.Ş. sermayesindeki payları 11.08.2021 tarihi itibariyle %0,89 sınırına düşmüştür. Yolbulan Demir Sanayi ve Tic. A.S., Yolbulanlar Nakliyat ve Tic.A.S., Yolbulan Çelik San.ve Tic A.S., Enkay ModaKonf.San.ve Tic.A.S., Ahmet Zeki Yolbulan, Burak Yolbulan, Murat Yolbulan, Mustafa Yolbulan, Ilyas Sadi Yolbulan, Kamuran Yolbulan,Özlem Yolbulan'in sahip olduğu %.4,51 oranındaki paylardır.

HDFGS: 11 Ağustos 2021 tarihinde, 351.892 adet hisse alımı ağırlıklı ortalama 2.58 TL fiyattan tarafımızca gerçekleştirilmiştir.

METRO: Şirket, Sermaye Piyasası Kurulu'nun 21.07.2016 ve 25.07.2016 tarihli Basın Duyuruları doğrultusunda Yönetim Kurulu'nun 21.07.2016, 26.07.2016 tarihlerinde almış ve kamuoyuna duyurmuş olduğu, Genel Kurul kararları çerçevesinde, Şirket paylarında geri alım işlemleri gerçekleştirmiş bulunmaktadır.11.08.2021 tarihinde Metro Ticari ve Mali Yatırımlar Holding A.Ş (METRO) payları ile ilgili olarak 1,55 TL fiyat aralığından 1.500.000 TL toplam nominal tutarlı Alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Metro Ticari ve Mali Yatırımlar Holding A.Ş (METRO) sermayesindeki paylar 11.08.2021 tarihi itibariyle % 1,19 olmuştur.

INFO: 11.08.2021 tarihinde 3,47 – 3,58 TL fiyat aralığından 202.088 adet pay geri alımı yapılmıştır.

ARCLK:11.08.2021 tarihinde 32,62 TL - 32,88 TL fiyat aralığından (ortalama 32,7551 TL) 1.606.859 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu ARCLK payları 7.558.677 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %1,1186)

ULUUN: 30.06.2021 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile başlatılan pay geri alım programı kapsamında 11.08.2021 tarihinde 4.95-5.01 fiyat aralığından toplam 100.000 adet hisse geri alım işlemi yapılmıştır.

KRVGD: 11.08.2021 tarihinde 16,084 – 16,109 TL fiyat aralığından 35.500 adet pay geri alımı yapılmıştır.

Sermaye Artırımı-Azaltımı Notları:

DENGE YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (DENGE): Şirket 300.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 50.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakit karşılığı olmak üzere %500 oranında 250.000.000 TL artırılarak, 50.000.000 TL'den 300.000.000 TL'ye çıkartılması sebebiyle ihraç edilecek 250.000.000 TL nominal değerli payların satışına ilişkin izahname ve tasarruf sahiplerine satış duyurusu Sermaye Piyasası Kurulu'nun 24.06.2021 tarihli kararıyla onaylanmıştır. SPK tarafından onaylanan izahname 01.07.2021 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu, Şirketin internet sitesi ve sermaye artırımına aracılık eden Marbaş Menkul Değerler A.Ş.'nin internet sitesinde ilan edilmiştir. Şirket pay sahiplerinin yeni pay alma hakkı kullanım oranı %500 olup, ellerindeki payların %500'ü oranında yeni pay alma hakları 08.07.2021 – 09.08.2021 tarihleri arasında 30 (otuz) gün süreyle kullandırılacaktır. Yeni pay alma hakkı kullanım fiyatı 1 TL nominal değerli pay için 1 TL olarak belirlenmiştir. Yeni pay alma haklarının kullanılmasından sonra kalan paylar "Borsa'da Satış" yöntemi kullanarak 2 iş günü süreyle, nominal bedelin altında olmamak kaydıyla, BİAŞ Birincil Piyasa'da oluşacak fiyattan halka arz edilecektir. Satışa sunulacak payların tamamının satışının 2 iş gününden önce tamamlanması durumunda satış sona erdirilecektir. Satış tarihleri ayrıca bildirilecektir. Kullanılmayan Rüçhan Hakkı Tutarı (TL) 4.415.612,310, Aracılık Yapan Aracı Kuruluş Adı: Marbaş Menkul Kıymetler A.Ş., Birincil Piyasa Başlangıç Tarihi: 13.08.2021, Birincil Piyasa Bitiş Tarihi: 16.08.2021, Satılacak Payların Satış Fiyatı: Bir payın nominal değeri 1 TL olup nominal değerin altında olmamak kaydıyla Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasada oluşacak fiyattan satışa arz edilecektir.

ARD GRUP BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş. (ARDYZ): Mevcut 23.875.000 TL olan sermayenin, 30.961.672 TL'si Hisse Senedi İhraç Primlerinden, 115.163.328 TL'si geçmiş yıl karlarından karşılanmak üzere toplam 146.125.000 TL artırılarak Sermaye Piyasası Kurulunun II-18.1 sayılı Kayıtlı Sermaye Sistemi tebliğinin 6. Maddesinin 6. Fıkrası hükmü gereğince bir defaya mahsus olmak üzere 80.000.000 TL olan Kayıtlı Sermaye Tavanının aşılarak 170.000.000 TL'ye yükseltilmesine, Şirket sermayesinin %612,04 oranında bedelsiz olarak artırılması kapsamında ihraç edilecek 146.125.000 TL nominal değerli payların 18.361.256,54 TL nominal değerli kısmının A grubu nama, 127.763.743,46 TL nominal değerli kısmının B grubu nama pay olarak verilmesine karar verilmiştir.

DARDANEL ÖNENTAŞ GIDA SANAYİ A.Ş.(DARDL): Şirketin gerçekleştireceği bedelli sermaye artırımında yeni pay alma hakları, 12.08.2021 - 26.08.2021 tarihleri arasında kullandırılacaktır.

GSD DENİZCİLİK GAYRİMENKUL İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş.(GSDDE): Şirketin gerçekleştireceği sermaye artırımında yeni pay alma hakları, 1 TL nominal değerli (100 adet) pay için 1 TL yeni pay alma hakkı kullanım fiyatı üzerinden 12.08.2021 – 26.08.2021 tarihleri arasında kullandırılacaktır.

Bugün Gerçekleşecek Temettü Notları:


Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.