Yurt İçi Piyasalar TCMB Toplantısına Odaklandı…

23 Eylül 2021

Bugün, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantısında açıklayacağı faiz kararı, yurt dışında ise İngiltere Merkez Bankası faiz kararı ve dünya genelinde açıklanacak Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edilecek.

Yurt İçi Piyasalar TCMB Toplantısına Odaklandı…

23.09.2021

Yurt İçi Piyasalar TCMB Toplantısına Odaklandı…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü yüzde 1,58 değer kazanarak günü 1.407,46 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 11,3 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 2,26, holding endeksi yüzde 1,01 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 3,83 ile metal, ana sanayi, en fazla kaybettiren ise yüzde 1,39 ile menkul kıymet, yatırım ortaklığı olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın üçüncü işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, kazanarak 15.506,74, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,29 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,44 değer kazandı.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 2 gün süren toplantısı dün sona erdi. Toplantı ardından yayımlanan karar metninde, banka piyasa beklentilerine paralel faiz oranlarında değişikliğe gitmedi ve yüzde 0-0,25 aralığında korudu. Karar metninde, "Eğer istihdam ve enflasyon hedeflerine doğru ilerleme beklendiği gibi devam eder ise, varlık alımlarının hızında bir yavaşlatmaya karar vermek yakında gerekli olabilir." ifadeleri kullanıldı. Banka, aylık varlık alımlarını 120 milyar dolar olarak devam ettirdi. Fed'in faiz kararıyla birlikte ekonomik öngörüler ve faiz beklenti patikasını ortaya koyan noktasal grafikte yayımlandı. Buna göre, 9 yetkili 2022 yılı için faiz artışı öngörüsünde bulundu. Son noktasal grafiğe göre, 2023'te faiz artışı bekleyen yetkililerin sayısı ise 17 oldu. Sadece bir üye 2023'te faizlerin sabit kalacağını tahmin etti. Ekonomik projeksiyonlara bakıldığında, 2021 PCE enflasyon beklentisi bir önceki öngörülere göre yüzde 3,4'ten yüzde 4,2'ye çıkarıldı. Çekirdek PCE enflasyon beklentisi 2021 için yüzde 3'ten yüzde 3,7'ye yükseltildi. 2021 için büyüme beklentisi ise aşağı yönlü revize edildi. Buna göre, 2021 büyüme beklentisi yüzde 7'den yüzde 5,9'a çekildi. Fed'in 2021 işsizlik beklentisi yüzde 4,5'ten yüzde 4,8'e çıkarıldı. Toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında, başkan Powell,“ Varlık alımları kritik bir öneme sahip bir araçtır ve pandeminin başında bu araç çok işe yaradı. Bugünkü toplantımızda Komite, hedeflerimiz yolunda aldığımız adımları gözlemlemeye devam etme kararı aldı. İyileşme sürerse yakında varlık alımı azaltma hızına yönelik karar verebiliriz. Bu kararlar alınırken, komite üyelerinin öngörülerine göre, Ekonomik toparlanma devam ettikçe, kademeli varlık alım azaltımı önümüzdeki yılın ortasında uygun olabilir” dedi. ABD borsaları haftanın üçüncü işlem gününü yükselişle tamamladı. Açılışta Dow Jones endeksi, yüzde 1,0, S&P 500 endeksi yüzde 0,93 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,02 değer kazandı.

Bugün, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantısında açıklayacağı faiz kararı, yurt dışında ise İngiltere Merkez Bankası faiz kararı ve dünya genelinde açıklanacak Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edilecek. Özellikle, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası toplantısı ardından yayımlanacak olan basın duyurusu ile birlikte kısa vadede TL varlık fiyatlamalarında oynaklık artış gösterebilir.

Yeni işlem gününde sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak toparlanma eğiliminin devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır


Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü, gününü yüzde 1,58 değer kazanarak günü 1.407,46 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 11,3 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı yazılı açıklama, Son 3 haftayı içine alan dönemde artan hareketlilik ile birlikte vaka sayılarında yaşanan artış, kontrolü güç sınırlara yaklaşıyor. Salgının başladığı günden bu yana bildiğimiz üzere hastalığı kapan bir kişi yaklaşık 3 kişiye bulaştırıyor. Bu durum salgının kontrol altına alınmasını güçleştirmeye devam ediyor. Kayıplarımız benzer şekilde yüksek seyrediyor" dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıkladı. Buna göre mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1,8 oranında arttı. Ağustos ayında 78,2 olan endeks, Eylül ayında 79,7 oldu.

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) verilerine göre, Ağustos ayında beyaz eşya satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8 geriledi. 8 aylık dönemde ise satışlarda yıllık yüzde 12 artış kaydedildi.

ABD’de Ulusal Emlakçılar Birliği’nin (NAR) verilerine göre, konut satışları Ağustos ayında yüzde 2 düşerek yıllıklandırılmış bazda 5.88 milyon oldu.

Brezilya Merkez Bankası gerçekleştirdiği toplantısı ardından yapılan açıklamada, banka politika faiz oranında 100 baz puan artırıma giderken, ilerleyen dönemde aynı büyüklükte faiz artırımı yapma sinyali verdi.

Gün içi veri takvimi:Şirket Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin (Şirket) halka arz edilecek toplam 100.000.000 TL nominal değerli payları, Borsa Birincil Piyasa'da Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış Yöntemi ile beher pay için 8,30 TL fiyattan 22-23/09/2021 tarihlerinde Metro Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla, MAREN.HE (ikincil piyasada işlem kodu MAREN.E olacaktır) işlem sırasında satışa sunulacaktır. Şirket payları, birincil piyasa işlemlerinin tamamlanmasını takiben, Borsamızca yapılacak değerlendirmenin ardından ikincil piyasada işlem görebilecektir. MAREN.HE'ye iletilecek emirlerde yalnızca [İptale Kadar Geçerli (İKG)] emir geçerlilik türü kullanılmalıdır. İlgili sırada maksimum emir değeri 830.000.000 TL olacaktır. Halka arza ilişkin emirlerin Borsamıza iletilmesine aracılık eden üyelerin, emirleri Borsamız birincil piyasasına iletirken kendi risk tanımlamaları çerçevesinde birden fazla emre bölerek iletmeleri halinde fiyat - zaman önceliğini haiz ilk emir dışındaki diğer emirler mükerrer olarak girilmiş olacağından dağıtıma konu edilmemektedir.

KÜTAHYA ŞEKER FABRİKASI A.Ş. (KTSKR): Şirket ile Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası (Şeker-İş) arasında 01.02.2021 - 31.01.2023 tarihleri arasında geçerli olacak 2 yılı kapsayan 9. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri 21.09.2021 tarihi itibari ile anlaşma ile sonuçlanmıştır. Şirketin 68. Pancar tesellüm ve Şeker üretim kampanyası 24.09.2021 Cuma günü başlayacaktır.

TURK İLAÇ VE SERUM SANAYİ A.Ş. (TRILC): Sputnik Light aşısının üretim ve dağıtım haklarına sahip olan Rusya'da yerleşik ChemRar Şirketler Grubu tarafından; Sputnik light aşısının Türkiye'de kullanım izni için Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'na yapılacak başvuru işlemlerini başlatmak ve Türkiye'de yapılacak üretim, satış ve dağıtım için gerekli tüm faaliyetleri yürütmek ve ChemRar Firmasının global Pazardan gelen aşı taleplerini Türkiye'den karşılamak üzere ;TURK İlaç Ve Serum Sanayi A.Ş tek yetkili temsilci olarak seçilmiştir. ChemRar Şirketler Grubu ve Sputnik light aşısı teknoloji transferinden sorumlu Biointegrator Firmaları Resmi heyeti tarafından yapılan TURK İLAÇ tesis ziyaretinin neticesinde TURK İlaç tesisleri Sputnik light aşısının üretim ve dağıtımı için uygunluk onayını almış, yapılan ziyaret neticesinde Sputnik Light aşısı için tahsis edilen kapasite 50 milyon/doz/ay olarak belirlenmiştir. Şirket pay geri alımı için karar almıştır. Pay geri alımı için ayrılabilecek azami fon tutarının 12.000.000 TL (onikimilyon Türk Lirası) olarak belirlenmesine, Pay geri alımına konu olabilecek azami pay sayısının 1.000.000 TL nominal değerli olarak belirlenmesine, karar verilmiştir.

DERLÜKS YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (DERHL): Şirket İştiraki Toprak Yenilenebilir Enerji Sanayi Ticaret A.Ş.'nin sermayesinin 10.000.000 TL'den 22.500.000 TL artırılarak 32.500.000 TL'ye çıkartılmasına ilişkin Genel Kurul Kararı tescil edilmiştir.

INVEO YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (INVEO): Şirketim %100 bağlı ortaklığı olan, INVEO Alfa Uluslararası İş Geliştirme Yönetim ve Yatırım A.Ş.' ye küresel genişleme planları ve büyüme stratejisi çerçevesinde 5.600.000 TL sermaye avansı verilmesine karar verilmiştir.

KORDSA TEKNİK TEKSTİL A.Ş. (KORDS): Şirketin Indokordsa operasyonlarında yaklaşık bir ay önce meydana gelen yangın sonrası kesintiye uğrayan Naylon 6.6 iplik üretim hattının, hiçbir aksaklık olmadan, ekiplerin çalışmaları neticesinde başarılı bir şekilde üretime başlamıştır.

AVRASYA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (AVGYO): Samsun İli İlkadım İlçesi Kıran Mahallesi 19J1A Pafta 6490 Ada, 18 ve 20 parsellerde bulunan iki adet akaryakıt istasyonunun mevcut kiracısı Mepet Metro Petrol ve Tesisler San.Tic.A.Ş. ile imzalanan kira sözleşmesinin 22.09.2021 tarihinden geçerli olmak üzere 1 (Bir) yıl daha uzatılmasına ve aylık kira bedelinin 60.000+KDV olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

DİRİTEKS DİRİLİŞ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (DIRIT): 27/08/2021 tarihli açıklamasında belirtilen Orkun Arslan isimli yatırımcı ile 25 milyon TL yatırım sözleşmesi imzalanmıştır ve 2 yıl ödemesiz dönem içermektedir ifadeleri ile ilgili hissedarlardan ve ilgili kamu otoriteleri tarafından daha net ifadeler olması yönünde talepler iletilmiştir. Bu kapsamda, yatırım sözleşmesinin içeriği ve amacı, şirkete finansman sağlamak, ödemeler dengesini kurmak ve battaniye/halı üretim tesisinin faaliyeti için gerekli işletme sermayesini sağlamaktır. Bu finansman paketi içerisinde Polyester ürüne dönüşüm projesini gerçekleştirmeyi hedeflemektedirler. Orkun Arslan tarafından sağlanan bu finansman tutarı finansal tablolarında yabancı kaynak(borç) olarak şu an muhasebeleştirilmektedir. Ancak bu tutar tamamlandıktan sonra alacağa karşılık tahsisli sermaye artırımına dönüştürülecektir. Sermaye artırımı sonrası el edilecek yeni payların "2 yıl satışı yapılamaz", sınırlamaları olması durumunda bu 2 yıllık süreyi beklemeyi yatırımcı taahhüt etmektedir.

Paylar Alım Satım Notları:

NIBAS: : IŞIKLAR HOLDİNG ANONİM ŞİRKET 21/09/2021 - 21/09/2021 tarihinde NİĞBAŞ NİĞDE BETON SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 9,49 - 9,97 TL fiyat aralığından 540.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte NİĞBAŞ NİĞDE BETON SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 21/09/2021 tarihi itibariyle %35,76 sınırına ulaşmıştır.

GLYHO: MEHMET KUTMAN 15/09/2021 - 15/09/2021 tarihinde GLOBAL YATIRIM HOLDİNG A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,18 - 2,18 TL fiyat aralığından 1.696.474 TL toplam nominal tutarlı alış gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte GLOBAL YATIRIM HOLDİNG A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 15/09/2021 tarihi itibariyle %25,25 sınırına ulaşmıştır.

NIBAS: ÖZIŞIK İNŞAAT VE ENERJİ A.Ş 21/09/2021 tarihinde NİĞBAŞ NİĞDE BETON SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 9,70 - 10,03 TL fiyat aralığından 500.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte NİĞBAŞ NİĞDE BETON SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 21/09/2021 tarihi itibariyle % 5,56 sınırına ulaşmıştır.

BIMAS: MERKEZ BEREKET GIDA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ 21.09.2021 tarihinde BİMAŞ-BİM BİRLEŞİK MAĞAZALAR A.Ş. payları ile ilgili olarak 67,66 TL ortalama fiyattan 100.000 TL toplam nominal tutarlı (100.000Adet) alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte BİMAŞ-BİM BİRLEŞİK MAĞAZALAR A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 21.09.2021 tarihi itibariyle % 15,05 olmuştur.

DERHL: CEMAL GÜZELCİ Yönetim Kurulu Başkanı ve ortağı ol Derlüks Yatırım Holding A.Ş.'nin Borsa İstanbul Pay Piyasasında işlem gören paylarından 22.09.2021 tarihinde 4.56-4,87 TL fiyat aralığından toplam 100.000 adet (100.000 TL nominal değerde) alış yapılmıştır.

BAYRK: : TURGUT BAYRAK 03/08/2021 - 03/08/2021 tarihinde BAYRAK EBT TABAN SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 9,02 - 9,86 TL fiyat aralığından 1.000.990 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte BAYRAK EBT TABAN SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 03/08/2021 tarihi itibariyle %39,28 sınırına ulaşmıştır.

ULUUN:30.06.2021 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile başlatılan pay geri alım programı kapsamında 22.09.2021 tarihinde 5.19-5.22 fiyat aralığından toplam 104.726 adet hisse geri alım işlemi yapılmıştır.

SISE: 22 Eylül 2021 tarihinde 8,07 TL-8,12 TL fiyat aralığından (ortalama 8,09 TL) 1.700.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu SISE payları 18.481.820 adede ulaşmıştır (Şirket sermayesine oranı %0,60).

ARCLK: 22.09.2021 tarihinde 31,76 TL - 31,98 TL fiyat aralığından (ortalama 31,8455 TL) 660.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu ARCLK payları 23.209.652 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %3,4348)

INFO: 22.09.2021 tarihinde 3,66 - 3,74 TL fiyat aralığından 80.224 adet pay geri alımı yapılmıştır.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Yatırımcı Bazında Tedbir Uygulanması)

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. Maddesi çerçevesinde, Ral Yatırım Holding A.Ş. (RALYH) payının piyasasında Yönerge'nin 6. maddesinde belirtilen emir ve işlemleri nedeniyle aşağıda adı belirtilen yatırımcı hakkında Borsamız Pay Piyasası'ndaki emir ve işlemlerine yönelik olarak 23/09/2021 tarihinden itibaren 6 ay süreyle "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı", "Brüt Takas" ve "İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması" önleyici tedbirleri uygulanacaktır. Tedbirin uygulanacağı son tarih 22/03/2022'dir.


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.