Yurt İçi Piyasalar TCMB Toplantısına Odaklandı…

18 Kasım 2021

Bugün, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplantısı yakından takip edilecek. Toplantı ardından yayımlanacak olan basın duyurusu ile birlikte TL varlık fiyatlamalarında kısa vadede oynaklık artış gösterebilir.

Yurt İçi Piyasalar TCMB Toplantısına Odaklandı…

18.11.2021

Yurt İçi Piyasalar TCMB Toplantısına Odaklandı…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü yüzde 1,27 artış ile günü 1.707,04 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 27,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,05 ve holding endeksi yüzde 1,42 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 4,80 ile spor, tek kaybettiren ise yüzde 0,52 ile ticaret olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın üçüncü işlem gününü İngiltere hariç yükselişle tamamladı. Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,02, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,07 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,06 değer kazanırken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi ise yüzde 0,49 değer kaybetti.

ABD borsaları haftanın üçüncü işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,58, S&P 500 endeksi yüzde 0,21 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,33 değer kaybetti.

Bugün, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplantısı yakından takip edilecek. Toplantı ardından yayımlanacak olan basın duyurusu ile birlikte TL varlık fiyatlamalarında kısa vadede oynaklık artış gösterebilir. Global piyasalarda, ABD’de Philadelphia Fed İmalat Endeksi ve İşsizlik Maaşı Başvuruları verileri izlenecek. Gün içerisinde, FOMC üyelerinden, Williams, Evans, Daly ve Bostic’in açıklamaları takibimizde olacak.

Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karmaşık görünümün devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü üçüncü işlem gününü yüzde 1,27 artış ile günü 1.707,04 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 27,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif satıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakanı Pedro Sanchez 7. Hükümetler arası Zirvesi'nin ortak bildirisinde, Doğu Akdeniz'de barış ve istikrarın sağlanması hususundaki kararlılığın sürdüğü belirtildi. İki ülke arasında 6 anlaşmaya imza atıldığı açıklandı.(kaynak: aa.com.tr)

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk parası kıymetini koruma hakkında 32 sayılı kararda tanımlanan yetkili müesseseler olan Döviz bürolarının çalışma düzenine ilişkin yönetmelikte değişikliklere gitti. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan kararda, 100 ABD Doları ve/veya karşılığı Türk Lirası tutarı altındaki işlemlerde kimlik ibrazı zorunluluğunun kaldırıldığı açıklandı. Tebliğin "yetki" başlıklı 30. maddesinde yapılan düzenlemeyle, Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bu konuda "mücbir sebep ve zorunlu halleri değerlendirerek" işlem limitlerini belirleme yetkisi verildi. (kaynak: bloomberght.com ve resmigazete.gov.tr)

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD'nin "Türk Silahlı Kuvvetlerinin askeri modernizasyon ihtiyaçlarını tanıdığını" bildirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Kısa Vadeli Dış Borç İstatistikleri Gelişmeleri verilerine göre; Eylül sonu itibarıyla, kısa vadeli dış borç stoku, 2020 yıl sonuna göre % 8,8 oranında artışla 124,4 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu dönemde, bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku % 1,2 oranında artarak 58,0 milyar dolar olurken, diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku % 15,1 oranında artarak 40,9 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Yapı İzin İstatistikleri, Ocak-Eylül, 2021 verilerine göre; Belediyeler tarafından 2021 yılı Ocak-Eylül döneminde verilen yapı ruhsatlarında, bir önceki yılın aynı dönemine göre, bina sayısı %59,5, yüzölçümü %36,4, değer %86,3, daire sayısı %33,4 arttı. Belediyeler tarafından 2021 yılı Ocak-Eylül döneminde yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 99,2 milyon m2 iken; bunun 57,2 milyon m2'si konut, 23,2 milyon m2'si konut dışı ve 18,8 milyon m2'si ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

İngiltere’de açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi verisi Ekim ayında bir önceki aya göre % 1,1 ve bir önceki yılın aynı dönemine göre % 4,2 ile beklentilerin üzerinde artış gösterdi.

Euro Bölgesi’nde açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi verisi Ekim ayında bir önceki aya göre % 0,8 ve bir önceki yılın aynı dönemine göre % 4,1 ile beklentilere paralel artış gösterdi.

ABD’de açıklanan İnşaat İzinleri Ekim ayında % 4,0 artış kaydedildi. Aynı zaman aralığında açıklanan, İnşaat Başlangıçları verisinde Ekim ayında % 0,7 düşüş gösterdi.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş. : İşbir Sentetik Dokuma Sanayi A.Ş.'nin (Şirket) 31.020.000 TL nominal değerli paylarının halka arzı tamamlanmış olup, Şirketin sermayesini temsil eden 141.465.993,92 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen Şirket payları 18/11/2021 tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da 11,85 TL/pay baz fiyat, "ISSEN.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 3.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK TURİZM EĞİTİM HİZMETLERİ VE İNŞAAT TAAHHÜT A.Ş. (LKMNH): LHÜ Ankara Hastanesi ile olan işbirliğine ilave olarak, 2021 yılının Eylül ayında faaliyete başlayan LHÜ Diş Hastanesi ile Şirket arasında "Ortak Altyapı ve Kaynak Kullanım Protokolü" imzalanmış olup bu çerçevede; web sitesi, çağrı merkezi ve bilgi sistemleri altyapısının ortak kullanımı ,insan kaynakları, bilgi işlem, medikal muhasebe, kurumsal iletişim, sağlık turizmi, kalite yönetimi, pazarlama ve mali işler konularında ortak kaynak kullanımı yapılmaktadır. Şirketin protokolde yazılı konularla sınırlı olmak kaydıyla sunacağı hizmetlerin bedeli tahsil edilecektir.

ODAŞ ELEKTRİK ÜRETİM SANAYİ TİCARET A.Ş. (ODAS): Enerji sektöründe konvansiyonel ve sabit getiri sağlayan aktiflerin yarattığı stabil nakit gücü ile değerli ve stratejik madencilik ve yeni teknolojik yatırımlarla sınırlı ve ölçülü risklerde yeni fırsatlar yaratılması planlanmaktadır. Bu çerçevede bağlı ortaklığı olan Küçük Enerji Üretim ve Ticaret Ltd. Şti.'nin paylarının tamamı 6,8 Mn USD üzerinden satışı gerçekleştirilmiştir. Bu strateji kapsamında değerli metal madenciliğinde yeni başvuru ve sahalara yönelik alım olanakları değerlendirilmesi ve bununla birlikte yeni teknolojilere kapı açmak için İsrail meşeli bir firma ile bakteri ve virüs tutmayan nanoteknolojik ürünler üretilmesine yönelik anlaşma sağlanmış ve yapılacak üretim yatırımın 1 milyon USD ile sınırlandırılmasına karar verilmiştir.

KERVAN GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (KRVGD): Şirket Polonya'da şirket satın alım süreci 30.06.2021 tarihinde tamamlanmıştı. %100 bağlı ortaklığı olan Tornellon Investments tarafından %64,93'ünü satın almış olduğu ZPC Otmuchow isimli şirketin bağlı olduğu Polonya sermaye piyasaları regülasyonları sebebiyle Tornellon Investments 21.09.2021 tarihinde zorunlu çağrıya gitmişti. Hisse başına alım fiyatı, satın alma işlemi sırasında payları satın almış olduğu fiyat ile aynı olarak belirlenmişti. 16.11.2021 tarihinde çağrı sonuçlanmış ve pay alımları tamamlanmıştır. Çağrıya katılan 98.020 adet hisse satın alınmış olup %100 bağlı ortaklığı olan Tornellon Investments'ın ZPC Otmuchow isimli şirketteki pay oranı %65,31'e yükselmiştir.

İHLAS HOLDİNG A.Ş. (IHLAS): İstanbul ili, Avcılar ilçesi, Firuzköy Mahallesinde, 629 Ada, 7 Parselde yer alan 8.625 m² büyüklüğündeki arsa ve 636 Ada, 1 Parselde yer alan 11.275 m² büyüklüğündeki arsa için, %39'u arsa sahibine ait olacak şekilde, hasılat paylaşımı sözleşmesi imzalanmıştır. Söz konusu arsalarda geliştirilecek Bizimevler markalı projelere 2022 yılı ilk yarısında başlanılması planlanmaktadır.

REYSAŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (RYGYO): Şirket portföyünde yer alan Antalya İli Kepez İlçesi Sütçüler Mahallesi 26772 Ada 2 Parsel üzerindeki 3.000 m2 arsa üzerinde bulunan 5.730 m2 deponun 800 m2 çatı depolama alanı "Yetimoğlu Motorlu Araçlar San.ve Tic.Ltd.Şti."ye 3 seneliğine kiraya verilmiştir. Kiraya verilen depodan 3 senede 350.000 TL+KDV gelir elde edilecektir.

IŞIKLAR ENERJİ VE YAPI HOLDİNG A.Ş. (IEYHO): % 100 oranında bağlı ortaklığı Metemteks Sentetik İplik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin 22.000.000 TL olan ödenmiş sermayesi, 03.11.2021 tarihinde Şirket tarafından verilen 3.000.000 TL tutarındaki sermaye avansının sermayeye ilavesi ile 3.000.000 TL nakden artırılarak 25.000.000 TL' ye yükseltilmiştir.

AVRUPA YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (AVHOL): Bağlı ortaklığı Ege Karma Kauçuk Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ile birlikte başlamış olduğu atık yönetimi, geri dönüşüm alanlarındaki faaliyete Gaziantep 2.Organize Sanayi bölgesinde 4.000.000 TL sermayeli NATUREL GERİ DÖNÜŞÜM SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ unvanı ile yeni bir tüzel kişi şirket kurulmasına, kurulacak şirketin sermayesinin %100'une denk gelen 4.000.000 TL ile ortak olunmasına, şirketin kuruluş işlemlerinin yürütülmesi için resmi makam ve mercilerden gerekli izinlerin alınmasına, oybirliği ile karar verilmiştir.

ALTINYAĞ MADENCİLİK VE ENERJİ YATIRIMLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ALMAD): Şirketin bedelli sermaye artırımına ilişkin hazırlanan Fon Kullanım Raporunda belirlenmiş Tesis yatırımlarından, Tekirdağ İli, Malkara bölgesinde bulunan 30527 ruhsat nolu şirkete ait maden sahasında kurulu bulunan, Batı Trakya Madencilik A.Ş.'nin sahip olduğu ve mevcutta çalışılan Kömür Yıkama ve Zenginleştirme Tesisinin yapılan görüşmeler sonucunda 15.000.000 TL (KDV dahil) bedelle satın alınmasına, Satın alınacak Kömür Zenginleştirme ve Yıkama Tesisine ilişkin Batı Trakya Madencilik A.Ş. ile Satış Sözleşmesi imzalanmasına, Şirketin yapmış olduğu Maddi Duran Varlık alımına ilişkin, SPK'nın (II-23.3) Önemli Nitelikteki İşlemler ve Ayrılma Hakkı Tebliği çerçevesinde değerlendirilmesi sonucu satın alma işleminin önemli nitelikte işlem olmadığına, oy birliği ile karar verilmiştir.

GÜBRE FABRİKALARI T.A.Ş. (GUBRF): Bağlı ortaklığı Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş. tarafından Bilecik İli, Söğüt İlçesi sınırları içerisindeki 82050 nolu maden işletme ruhsatı dâhilinde yer alan Söğüt Altın Madeni Projesi'nin gerçekleştirilebilmesi için, 25.02.2021 tarihinde ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) başvurusunun yapıldığı daha önce duyurulmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 17 Kasım 2021 tarihinde Söğüt Altın Madeni Kapasite Artışı Projesi ile ilgili olarak ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu' kararı verilmiş olup böylece proje ile ilgili ÇED onay süreci tamamlanmıştır. Bu karar sonrasında 2021 yılı Aralık ayı içerisinde Söğüt Altın Madeni sahasında inşaat faaliyetleri başlayacaktır.

IŞIK PLASTİK SANAYİ VE DIŞ TİCARET PAZARLAMA A.Ş. (ISKPL): Şirketin üstlendiği, kesin kabulü 14.07.2021 tarihinde yapılan, Marmaray CR3 Projesi Geneli Muhtelif Bölgelerde Gürültü Bariyeri Temini ve Montaj işlerinin devamı niteliğinde olan 2. Faz Marmaray CR3 Projesi Geneli Muhtelif Bölgelerde Gürültü Bariyeri Temini ve Montaj işlerinin ihalesi şirket tarafından alınmıştır. Bu kapsamdaki çalışmaların 28.02.2022 tarihine kadar tamamlanması planlanmaktadır. İhale tutarı son 12 aylık satışların %5'nin altında olduğu için açıklanmamıştır. Marmaray kapsamındaki diğer projelerin takip edildiğini ve ilgili hazırlıkların yapıldığını kamuoyunun bilgisine sunarız.

Paylar Alım Satım Notları:

ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 16/11/2021 - 16/11/2021 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 12,63 - 12,95 TL fiyat aralığından 100.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 16/11/2021 tarihi itibariyle %0,388 sınırına ulaşmıştır.

RYGYO: EGEMEN DÖVEN 16/11/2021 - 16/11/2021 tarihinde REYSAŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 3,13 - 3,15 TL fiyat aralığından 500.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve/veya 0 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi tarafımca/ortaklığımızca gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte REYSAŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki paylarım/oy haklarım 16/11/2021 tarihi itibariyle %7,40 sınırına ulaşmıştır.

COSMO: SITKI MURAT AŞIK 16.11.2021 tarihinde Cosmos Yatırım Holding A.Ş. payları ile ilgili olarak 10,00 TL. fiyattan 9.885 Adet satım işlemi tarafımca gerçekleşmiştir. Bu işlemle birlikte Cosmos Yatırım Holding A.Ş. sermayesindeki paylarım 16.11.2021 tarihi itibari ile % 16,46 sınırına düşmüştür.

AEFES: : Christopher Ellyat 12 Kasım 2021'de, Anadolu Efes Biracılık A.Ş.'deki LLP holdingi Genesis Investment Management. %5'in altına düştü. İşlem, müşteri fesih nedeniyle olup, Anadolu Efes Biracılık A.Ş.'de 7.142.419 hissenin azalmasına neden olmuştur. Piyasada bir satış işlemi yoluyla değil.

ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 17/11/2021 - 17/11/2021 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 12,53 - 12,64 TL fiyat aralığından 100.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 17/11/2021 tarihi itibariyle %0,389 sınırına ulaşmıştır.

INFO: 17.11.2021 tarih aralığında 4,67 – 4,70 TL fiyat aralığından 385.859 adet pay geri alımı gerçekleştirilmiştir.

ARCLK: 17.11.2021 tarihinde 39,38 TL - 39,60 TL fiyat aralığından (ortalama 39,4851 TL) 142.703 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu ARCLK payları 33.964.970 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %5,0264)

SAHOL: Borsa İstanbul'da pay başına 13,71 TL – 13,95 TL fiyat aralığından toplam 400.000 TL nominal değerli SAHOL payları geri alınmıştır.

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. (ARSAN): Yönetim Kurulu, 400.000.000.-TL olan Kayıtlı Sermaye tavanı içerisinde, 153.000.000.-TL olan çıkarılmış kısmını; 90.550.534,93 TL. M.D.V. Yeniden Değerleme Değer Artış Fonundan ve 51.449.465,07 TL. Geçmiş Yıllar Karlarından karşılanmak üzere toplam 142.000.000.-TL artırarak 295.000.000.-TL'sına çıkarılmasına karar vermiştir. Bedelsiz sermaye artırımı nedeniyle oluşacak payların mevcut pay sahiplerine şirket sermayesine iştirakleri oranında, Sermaye Piyasası Mevzuatının kaydi sisteme ilişkin düzenlemeleri çerçevesinde dağıtılmasına, artırılan sermayeyi temsil eden paylara ilişkin ihraç belgesinin onaylanması talebi ile T.C. Sermaye Piyasası Kurulu'na müracaat edilerek gerekli izinlerin alınmasına toplantıya katılanların oy birliği ile karar verilmiştir.

INVEO YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (INVEO): Şirketin 250.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 30.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakit karşılığı olmak üzere %220 oranında 66.000.000 TL artırılarak, 30.000.000 TL'den 96.000.000 TL'ye çıkartılması sebebiyle ihraç edilecek 66.000.000 TL nominal değerli payların satışına ilişkin izahname ve tasarruf sahiplerine satış duyurusu Sermaye Piyasası Kurulu'nun 14.10.2021 tarihli kararıyla onaylanmıştır. Bu çerçevede 10.11.2021 tarihinde yapmış olduğumuz açıklamaya istinaden, Şirket sermayesinin 66.000.000 TL (%220 oranında) artırılarak 30.000.000 TL' den 96.000.000 TL' ye artırılmasına ilişkin Şirketin esas sözleşmesinin "Sermaye ve Paylar" başlıklı 7' inci maddesinin tadili için Sermaye Piyasası Kurulu' na başvuruda bulunulmuştur. Başvuru 17.11.2021 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu tarafından olumlu karşılanmıştır.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Emir Paketi Tedbiri)

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında SONME.E payları 18/11/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 17/12/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Yatırımcı Bazında Tedbir Uygulanması)

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5'inci maddesi çerçevesinde, Trend Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (TDGYO) payının piyasasında gerçekleştirdikleri Yönerge'nin 6'ıncı maddesinde belirtilen emir ve işlemleri nedeniyle aşağıda adları yer alan yatırımcılar hakkında Borsamız Pay Piyasası'ndaki emir ve işlemlerine yönelik olarak 18/11/2021 tarihinden itibaren 3 ay süreyle "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı", "Brüt Takas" ve "İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması" önleyici tedbirleri uygulanacaktır. Tedbirlerin uygulanacağı son tarih 17/02/2022'dir.


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.