Yurt İçi Piyasalar Para ve Kur Politikası Raporuna Odaklandı…

29 Aralık 2021

Bugün, yurtiçinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından 2022 yılına ilişkin Para ve Kur Politikası raporunun açıklanması bekleniliyor.

Yurt İçi Piyasalar Para ve Kur Politikası Raporuna Odaklandı…
29.12.2021
Yurt İçi Piyasalar Para ve Kur Politikası Raporuna Odaklandı…
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü, yüzde 2,46 değer kazancıyla 1.850,48 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi de 23,7 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 5,02 ve holding endeksi yüzde 2,28 değer kaybettiği Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 0,59 ile orman, kağıt, basım, en çok kaybettiren ise yüzde 5,16 ile spor olduğu görüldü.
Avrupa borsaları haftanın ikinci işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,81, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,78, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,57 değer kazandı. Londra piyasası ise resmi tatil nedeniyle kapalıydı.
ABD borsaları haftanın ikinci işlem gününü karışık seyirle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,26 artarken, S&P 500 endeksi yüzde 0,10 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,57 değer kaybetti.
Bugün, yurtiçinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından 2022 yılına ilişkin Para ve Kur Politikası raporunun açıklanması bekleniliyor. Global piyasalarda ise ABD’de açıklanacak olan Mal Ticaret Dengesi, Toptan Satış Envanterleri ve Askıdaki Konut Satışları dataları takibimizde olacak. 
Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karışık seyrin devam ettiği izleniyor. 

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır


Satır Başları:
•Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 2,46 değer kazancıyla 1.850,48 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi de 23,7 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.
•Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan duyuruya göre; banka bu ay ve gelecek ay gerçekleştireceği TL uzlaşmalı vadeli Döviz satım ihalelerine ilişkin takvimi açıkladı.
•Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri -Kasım 2021 raporuna göre; Resmi Rezerv Varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 1,3 artarak 125,6 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 2,8 artarak 78,5 milyar ABD doları, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 1 azalarak 39,3 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.
•Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2022 Para ve Kur Politikası’nı bugün açıklaması bekleniliyor.
•ABD'de S&P CoreLogic Case-Shiller 20 kentte konut fiyat endeksinde yıllık artış, Eylül'deki yüzde 19,1'den yüzde 18,4'e geriledi.
•Borsa İstanbul A.Ş. Duyurusuna göre; BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda 20/12/2021 ile 28/12/2021 tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 29/12/2021 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.
•ABD Başkanı Joe Biden’ın, Kovid-19'un Omikron varyantı nedeniyle Güney Afrika ve bölgedeki 7 ülkeye getirdiği seyahat kısıtlamasının 31 Aralık'tan itibaren kaldırılmasını öngören yasa tasarısını imzaladığı açıklandı.
•Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeyle yurt içi yerleşik gerçek kişilerin altın cinsinden mevduat ve katılım fonu hesaplarının Türk lirası vadeli mevduat ve katılma hesaplarına dönüşmesi halinde mevduat ve katılım fonu sahiplerine desteğe ilişkin usul ve esasları düzenleyen tebliğ yayınlanmıştır.
•Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca hazırlanan ve Resmi gazetede yayımlanan “Dijital Bankaların Faaliyet Esasları ile Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmelik” 01.01.2022 tarihinde yürürlüğe gireceği belirtilmiştir. 


Gün içi veri takvimi: 
 


Şirket Notları:
GİRİŞİM ELEKTRİK SANAYİ TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş. (GESAN): İştirak olarak Ukrayna'nın Odesa şehrinde yer alan Europower Ukraine LLC firma fabrika inşaatı tamamlanmıştır. İlgili fabrikanın faaliyete geçmesi için gerekli olan makine sevkiyat ve montajları için çalışmalar başlamış olup, Ocak-Şubat 2022 itibariyle tamamlanarak tesisin seri üretime geçirilmesi planlanmaktadır. İlgili tesis ile beraber Ukrayna ve çevre ülkelerde gerçekleşecek satışlar ile önemli bir gelir elde edilmesi hedeflenmektedir.
DİNAMİK ISI MAKİNA YALITIM MALZEMELERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (DNISI):  Tire Organize Sanayi Bölgesi sınırları içerisinde, Tire İlçesi İbni Melek OSB Mah. 1730 Ada, 5 No'lu Parsel'de 20.000 metrekare arsa üzerinde inşaatı devam etmekte olan "Elastomerik Kauçuk Köpüğü Yalıtım Malzemeleri Üretim Tesisi"nde makina tedarikçileri pandemiden kaynaklı komponent tedariğinde yaşadıkları sıkıntılardan dolayı teslimatı beklenen makinaların teslimatında gecikmeler yaşanmış olup, yeni tesisin 2022 yılı Mart ayı sonuna kadar üretim faaliyetine geçmesi planlanmaktadır.
UZERTAŞ BOYA SANAYİ TİCARET VE YATIRIM A.Ş. (UZERB): Şirket tarafından kiralanmış olan ilişkili taraflardan Erem İnşaat Boya Turizm Yatırımları A.Ş.'ye ait gayrimenkulün kira bedeli, 29.12.2015 tarih ve  2015/10 sayılı Yönetim Kurulu Kararına aylık 20.000 TL'ye artırılmış olup, 2022 yılında da aynı bedel üzerinden devam edilmesine karar verilmiştir.
TÜRKİYE KALKINMA VE YATIRIM BANKASI A.Ş. (KLNMA):  Banka ile  Çin Kalkınma Bankası arasında küçük ve orta ölçekli işletmeler, altyapı, enerji, imalat, eğitim ve ilgili diğer sektörlerde yer alan projelerin desteklenmesi amacıyla  200 milyon USD tutarında Kredi Anlaşması imzalanmıştır.
GİRİŞİM ELEKTRİK SANAYİ TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş. (GESAN):  09.12.2021 tarihinde yayınlanan Kap haberi ile Hollanda'da bulunan 6 MAC/8,22 MWp gücündeki Nieuweweg Güneş Santrali Lisansının satın alınması için firmanın ihaleye davet edildiği ve ilk faz teklifinin sunulduğu belirtilmiş ve 13/12/2021 tarihinde yayınlanan Kap haberi ile çok sayıda firmanın katıldığı ilk faz tekliflerin değerlendirilmesi sonucu firmanın, ilk 2 firma arasına girmiş ve son aşama olan Fiyat Artırımı Usulü ile pazarlık görüşmelerine katılmaya hak kazandığı kamuoyuna ve yatırımcılara açıklanmıştı. Hollanda'daki Christmas Tatili nedeni ile pazarlık görüşmelerinin neticesi 2022 Ocak ayı içerisinde belli olacaktır.
ALTINYAĞ MADENCİLİK VE ENERJİ YATIRIMLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ALMAD): Şirket Tekirdağ İli, Malkara İlçesinde bulunan, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan (TMSF) ihale yoluyla satın almış olduğu maden sahası bölgesinde bulunan ve %80 oranında hissesine sahip olduğu 0 Ada 107 Parsele ait 562,50 m2'lik hisselere ait kısmının aşağıda detayı verilen mülk sahiplerinden toplam 22.500,00 TL bedelle satın alınmasın, - 107 Parsele ait yukarıda detayı verilen hisselerin satın alınması sonrasında söz konusu parseldeki şirkete ait hisse oranı % 80'den % 82,50 oranına çıkmıştır.
ANATOLİA TANI VE BİYOTEKNOLOJİ ÜRÜNLERİ ARAŞTIRMA GELİŞTİRME SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ANGEN): Şirketin iştiraki İtalya'da kurulu tam konsolidasyona tabi Alpha IVD S.r.l (Ltd.) firmasının mevcut iş hacmi ve gelecek yıllardaki iş planlarıyla ilgili yeni yapılandırması gereği ticari ünvanını Alpha IVD S.p.A (A.Ş.) olarak dönüştürülmesine karar verilmiş, ilişkin süreçler tamamlanarak ticaret sicil gazetesinde ilan edilmiştir.


KİLER GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (KLGYO): İller Bankası A.Ş. tarafından yapılan  İstanbul İli Pendik İlçesi Dolayoba Mahallesi 10510 Ada 1 Parsel Ve 10299 Ada 3 Parselin Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesine verilen teklifin uygun bulunmuş olup Şirketin %99 hissesine sahip olduğu Kiler GYO A.Ş. – Biskon Yapı A.Ş. İş Ortaklığı sözleşmenin imzalanması için davet edilmiştir. 
EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (EKGYO): T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Şirket arasında imzalanan "Dönüşüm Uygulamalarına İlişkin İş Birliği Protokolü" çerçevesinde Bakanlık adına Şirket tarafından ihale edilen İstanbul Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi 3464/1 Parsel İnşaatı İle Park Düzenleme İşi 'nin sözleşmesi, Yüklenici Mustafa Ekşi İnş. Tur. San. ve Tic. Ltd. Şti. & Aydur Yapı A.Ş. İş Ortaklığı ile 27.12.2021 tarihinde imzalanmıştır. Sözleşme Bedeli: 274.000.000 TL+KDV ' dir.
DAGİ GİYİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (DAGI): Şirket, Torium AVM adresinde yeni mağaza açmıştır. Açılan bu mağaza ile birlikte bayileri ve e-ticaret hariç olmak üzere, güncel mağaza sayısı 89 olmuştur. 
ADESE GAYRİMENKUL YATIRIM A.Ş. (ADESE): Şirket tarafından, faaliyetlerine son verilen mağazalara ilişkin genel bilgilendirme kapsamında gerçekleştirilen 25.05.2021 tarihli KAP açıklamasının 6.maddesinde, devir ve satış görüşmelerinin devam ettiği ifade edilen 7 adet mağazanın devir/satış imkanı bulunmadığından, demirbaşlarının satışı gerçekleştirilerek tasfiye işlemlerine başlanmıştır. 7 adet mağazadan toplam 4.429.900 TL demirbaş satış geliri elde edilmiştir.
GÜLER YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (GLRYH):  Erham Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ'nin %50 oranındaki paylarının satın alınmasına ilişkin "Hisse Devir Sözleşmesi" ile Erham Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ'nin sermayesinin 55.000.000 TL'ye yükseltilmesine ilişkin "Ortaklık Sözleşmesi" 28.12.2021 tarihi itibarıyla imzalanmış ve söz konusu işlemler neticesinde 59.887.458 TL tutarındaki ödeme işlemleri tamamlanmıştır.
Paylar Alım Satım Notları:
CEMAS: IŞIKLAR İNŞAAT MALZEMELERİ SAN VE TİC A Ş 27/12/2021 - 27/12/2021 tarihinde ÇEMAŞ DÖKÜM SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 1,09 - 1,09 TL fiyat aralığından 13.678.493 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ÇEMAŞ DÖKÜM SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 27/12/2021 tarihi itibariyle %0 sınırına ulaşmıştır.
NATEN: YUSUF ŞENEL  27/12/2021 - 27/12/2021 tarihinde NATUREL YENİLENEBİLİR ENERJİ TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 41,00 - 41,00 TL fiyat aralığından 5.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte NATUREL YENİLENEBİLİR ENERJİ TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 27/12/2021 tarihi itibariyle % 64,333 sınırına ulaşmıştır.
ESEN: YUSUF ŞENEL 27/12/2021 - 27/12/2021 tarihinde ESENBOĞA ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. payları ile ilgili olarak 30,60 - 30,60 TL fiyat aralığından 5.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ESENBOĞA ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 27/12/2021 tarihi itibariyle %0,594 sınırına ulaşmıştır.
MAGEN: YUSUF ŞENEL 27/12/2021 - 27/12/2021 tarihinde MARGÜN ENERJİ ÜRETİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 9,34 - 9,34 TL fiyat aralığından 10.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte MARGÜN ENERJİ ÜRETİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 27/12 /2021 tarihi itibariyle %1,478 sınırına ulaşmıştır.
KRDMA: YOLBULAN DEMİR SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ 27.12.2021 tarihinde Kardemir A.Ş. payları ile ilgili olarak 8,00-8,,07 TL fiyat aralığından 876.755 TL toplam nominal tutarlı Kardemir (A) satış işlemii gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Kardemir A.Ş. sermayesindeki paylarım 27.12.2021 tarihi itibariyle %. 2,53 sınırına düşmüştür
BAKAB: CEM BAKİOĞLU  27/12/2021 - 27/12/2021 tarihinde BAK AMBALAJ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 18,15 - 18,26 TL fiyat aralığından 4.958 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve/veya 0 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte BAK AMBALAJ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 27/12/2021 tarihi itibariyle %15,99 sınırına ulaşmıştır.
DAGI: MAHMUT NEDİM KOÇ 28/12/2021 - 28/12/2021 tarihinde DAGİ GİYİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,50 - 2,50 TL fiyat aralığından 18.651.860 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte DAGİ GİYİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 28/12/2021 tarihi itibariyle %48,71 sınırına ulaşmıştır.
NTHOL: KEREM TİBUK 28/12/2021 - 28/12/2021 tarihinde NET HOLDİNG A.Ş. payları ile ilgili olarak 5,57 - 5,70 TL fiyat aralığından 1.000.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte NET HOLDİNG A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 28/12/2021 tarihi itibariyle %1,76 sınırına ulaşmıştır.
HDFGS:  28 Aralık 2021 tarihinde, 241.509 adet hisse alımı ağırlıklı ortalama 2,60 TL fiyattan gerçekleştirilmiştir.
Sermaye Artırım-Azaltım Notları:
TÜRKİYE KALKINMA VE YATIRIM BANKASI A.Ş. (KLNMA): Banka 22.10.2021 tarihli yönetim kurulu kararı çerçevesinde 1.600.000.000 TL olan bankamız çıkarılmış sermayesinin 10.000.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde kalınarak, 300.000.000 TL (%18,75 oranında) iç kaynaklardan (bedelsiz), 100.000.000 TL (%6,25) nakit karşılığı (bedelli) olmak üzere 2.000.000.000 TL'ye artırılması sürecinde bedelli sermaye artırımına ilişkin olarak 13.12.2021 tarihinde başlayan 15 günlük yeni pay alma haklarının kullandırılması süreci 27.12.2021 tarihinde tamamlanmıştır. Yeni pay alma haklarının kullanılmasından sonra kalan payların toplam nominal değeri 4.143,701 TL'dir
MEDİTERA TIBBİ MALZEME SANAYİ VE TİCARET A.Ş.(MEDTR): Yönetim Kurulu'nun 27.12.2021 tarih ve 2021/23 sayılı toplantısında alınan; "135.000.000 TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı dahilinde Şirket çıkarılmış sermayesinin tamamı emisyon primlerinden karşılanmak suretiyle 85.000.000 TL artırılarak 34.000.000 TL'den 119.000.000 TL'ye yükseltilmesine ve arttırılan tutarın 16.875.00 TL nominal değerli kısmının (A) grubu nama ve 68.125.000 TL nominal değerli kısmının (B) grubu hamiline olarak ihraç edilmesine ve sermaye artırımı nedeniyle oluşacak payların mevcut pay sahiplerine Şirket sermayesine iştirakleri oranında bedelsiz olarak kayden dağıtılmasına" yönelik kararı kapsamında yapılan tetkikte, tamamı emisyon primlerinden sermayeye ilave edilen 85.000.000 TL'nin 28.12.2021 tarihinde ilgili hesaplardan Şirket sermaye hesabına aktarıldığı KPMG Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş. tarafından YMM:35105646/1124/2021-270 sayı ve 28.12.2021 tarihinde düzenlenen mali müşavir raporu ile anlaşılmıştır. Sermaye artırım işlemlerinin tamamen ve usulüne uygun olarak sonuçlandığının Sermaye Piyasası Kurulu'na bildirilmesine, Sermaye Piyasası Kanunu'nun 18/7 hükmü uyarınca tescil ve ilan edilmek üzere çıkarılmış sermayeyi gösteren Şirket Esas Sözleşmesi'nin "Sermaye ve Payların Nev'i" başlıklı 6'ncı maddesinin karar ekinde yer alan yeni şeklinin kabul edilmesine ve uygun görüş alınmak üzere Sermaye Piyasası Kurulu'na sunulmasına, Oy birliği ile karar verilmiştir.
NUROL GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (NUGYO): Şirket 400.000.000,00-TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içerisinde kalmak kaydıyla, her biri 1,00-TL nominal değerde paylardan oluşan toplam 310.200.000,00-TL olan çıkarılmış sermayesinin, mevcut hissedarların rüçhan hakları tamamen kısıtlanarak, nakden, tamamen ve her türlü muvazaadan ari olmak üzere toplam satış hasılatı 170.000.000,00-TL olacak şekilde, Borsa İstanbul A.Ş.'nin 30/12/2015 tarih ve 04.PRO.03 kodlu Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürü çerçevesinde belirlenecek pay satış fiyatına göre hesaplanacak toplam nominal sermaye tutarı kadar artırılmasına,) Artırılan sermaye tutarını temsil edecek payların tamamının halka arz edilmeksizin, tahsisli satış yöntemi ile Nurol Holding A.Ş.'ye ("Nurol Holding") Borsa İstanbul A.Ş. pay piyasasında toptan satış işlemi yolu ile satılmasına, bu amaçla düzenlenecek ihraç belgesinin onaylanması için Sermaye Piyasası Kurulu'na ("SPK") başvurulmasına karar verilmiştir.
KORDSA TEKNİK TEKSTİL A.Ş. (KORDS): Şirket 7 Aralık 2021 tarih 2021/29 numaralı Yönetim Kurulu Kararı ile, %100 bağlı ortaklığı olan Amerika'da mukim Kordsa Inc.'in 25 milyon (yirmibeşmilyon) Amerikan Doları tutarındaki sermaye artırımına katılım kararı alınmıştır. Karar gereği Kordsa Inc.'in gerçekleştireceği sermaye artırımına, Şirketin Kordsa Inc. nezdindeki hissedarlık oranı olan %100 oranında katılım sağlanmıştır. Kordsa Inc.'in 24 Aralık 2021 tarihli Yönetim Kurulu Kararı uyarınca sermaye artırım işlemi tamamlanmış olup konuyla ilgili olarak Şirket tarafından aynı tarihte özel durum açıklaması yapılmıştır.
Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:
BORSA İSTANBUL A.Ş.:  Yatırımcı Bazında Tedbir Uygulanması
Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. Maddesi çerçevesinde, Şok Marketler Ticaret A.Ş. (SOKM) payının piyasasında Yönerge'nin 6. maddesinde belirtilen emir ve işlemleri nedeniyle aşağıda adı belirtilen yatırımcı hakkında Borsamız Pay Piyasası'ndaki emir ve işlemlerine yönelik olarak 29/12/2021 tarihinden itibaren 1 ay süreyle "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı" ve "Brüt Takas" önleyici tedbirleri uygulanacaktır. Tedbirin uygulanacağı son tarih 28/01/2022'dir.
 


BORSA İSTANBUL A.Ş.:  Yatırımcı Bazında Tedbir Uygulanması
Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. Maddesi çerçevesinde, PAMEL Yenilenebilir Elektrik Üretim A.Ş. (PAMEL) payının piyasasında Yönerge'nin 6. maddesinde belirtilen emir ve işlemleri nedeniyle aşağıda adı belirtilen yatırımcılar hakkında Borsamız Pay Piyasası'ndaki emir ve işlemlerine yönelik olarak 29/12/2021 tarihinden itibaren 1 ay süreyle "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı", "Brüt Takas" ve "İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması" önleyici tedbirleri uygulanacaktır.   Tedbirin uygulanacağı son tarih 28/01/2022'dir.
 
BORSA İSTANBUL A.Ş.:  Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi
Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında DZGYO.E ve TRILC.E paylarında 29/12/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 28/01/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.
BORSA İSTANBUL A.Ş.:  Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi
Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında EDATA.E payları 29/12/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 28/01/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.


Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:
 Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır


Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks
Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.
Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 2.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %36,36 zarar oranı: %63,64'dür. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.