Yurt İçi Piyasalar GSYH Data Kompozisyonuna Odaklandı…

28 Şubat 2022

Bugün, yurt içinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanacak olan yılın son çeyreği ve yılın geneline ilişkin GSYH data kompozisyonu açıklanacak.

Yurt İçi Piyasalar GSYH Data Kompozisyonuna Odaklandı…

28.02.2022

Yurt İçi Piyasalar GSYH Data Kompozisyonuna Odaklandı…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 5,46 değer kazanarak 1.952,40 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 35 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 3,47 ve holding endeksi yüzde 5,67 değer kazandı. Tüm sektör endeksleri yükselirken, en çok kazandıran yüzde 7,57 ile spor olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın son işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 3,91, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 3,67, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 3,55 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 3,6 değer kazandı.

ABD borsaları haftanın son işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, Dow Jones endeksi yüzde 2,51, S&P 500 endeksi yüzde 2,22 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,64 değer kazandı.

Bugün, yurt içinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanacak olan yılın son çeyreği ve yılın geneline ilişkin GSYH data kompozisyonu açıklanacak. Ayrıca, gün içerisinde TÜİK tarafından Dış Ticaret Dengesi verisi yayımlanacak. Global piyasalarda, ABD’de Mal Ticaret Dengesi, Chicago PMI ve Dallas Fed İmalat işletme Endeksi verileri takibimizde olacak. Gün içerisinde, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın açıklamaları yakından izlenecek. Ayrıca, Rusya ve Ukrayna arasından yaşanan gelişmeler ve haber akışları küresel piyasaların odağında olmaya devam edecek.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karmaşık seyrin devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 5,46 değer kazanarak 1.952,40 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 35 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne satıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Ekonomik Güven Endeksi, Şubat 2022 verilerine göre; Ekonomik güven endeksi Ocak ayında 100,8 iken, Şubat ayında %2,6 oranında azalarak 98,2 değerine düştü.

TÜRKBESD tarafından yayımlanan verilere göre, 6 ana üründe beyaz eşya satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16 geriledi. Ocak ayında beyaz eşya üretimi ise yıllık bazda yüzde 12 düşüşle 2,37 milyon adet olarak gerçekleşti.

Almanya İstatistik Ofisi’nin verilerine göre, ülke ekonomisi geçen yılın son çeyreğinde aylık % 0,3 daralırken, yıllık bazda ise % 1,8 genişledi.

Euro Bölgesi’nde açıklanan Tüketici Güveni Şubat ayında -8,8 olarak kaydedildi.

ABD’de açıklanan Dayanıklı Mal Siparişleri verisi Ocak ayında bir önceki aya göre % 1,6 ile beklentilerin üzerinde artış gösterdi.

ABD’de açıklanan Kişisel Tüketim Giderleri Fiyat Endeksi (PCE) verisi Ocak ayında bir önceki aya göre % 0,6 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 6,1 düzeyinde artış gösterdi. Gıda ve Enerji gruplarının hariç tutulduğu Çekirdek PCE verisi Ocak ayında bir önceki aya göre % 0,5 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 5,2 düzeyinde artış kaydedildi.

ABD’de açıklanan Michigan Tüketici Güveni verisi Şubat ayında beklentilerin üzerinde 62,8 düzeyinde gerçekleşti.

ABD’de açıklanan Askıdaki Kontu Satışları verisi Ocak ayında piyasa beklentisi aksine % 5,7 düzeyinde düşüş gösterdi.

Borsa İstanbul A.Ş. Duyurusuna göre; BIST 50 Endeksinde yer alan paylara 24/02/2022 ve 25/02/2022 tarihli seanslarda getirilen açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 28/02/2022 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen yaptığı değerlendirmede; AB hava sahasını Rusya'nın havayollarına kapatma kararı aldıklarını belirterek, "Bu, oligarkların özel jetlerini de kapsayacak." dedi.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi ve Belçika Merkez Bankası Başkanı Pierre Wunsch yaptığı değerlendirmede; bankanın varlık alımlarını yılın üçüncü çeyreğinde sonlandıracağını, faizleri de bu yılın sonunda veya 2023’ün ilk aylarında arttıracağını ifade etti.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada; Avrupa Komisyonu, Fransa, Almanya, İtalya, Kanada ve ABD'nin belirli Rus bankalarının uluslararası ödeme ağı swift sisteminden çıkarılmasına karar verdiğini açıkladı.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Payların İşlem Görmeye Başlaması

Investco Holding A.Ş.'nin (Şirket) 37.500.000 TL nominal değerli paylarının halka arzı tamamlanmış olup Şirketin sermayesini temsil eden 187.500.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen Şirket payları 01/03/2022 tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da 24 TL/pay baz fiyat, "INVES.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 4.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

TURKCELL İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş. (TCELL): Şirketin %100 bağlı ortaklıkları olan Lifecell LLC, LLC UkrTower ve LLC Global Bilgi şirketleri Ukrayna'da telekomünikasyon, kule işletmeciliği ve çağrı merkezi hizmetleri sunmaktadır. Son dönemde Ukrayna'da yaşanan endişe verici gelişmeler yakından takip edilmekte olup, söz konusu şirketler tarafından yürütülen operasyonlar an itibarıyla devam etmektedir.

KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK A.Ş. (KONTR): Rusya'yla ilgili yaşanan son gelişmeler doğrultusunda, Daha önce duyurulan, Rusya'daki iş geliştirme faaliyetleri ve devam eden sözleşme görüşmeleri, şirket tarafından tek taraflı olarak durdurulmasına karar verilmiştir.

GİRİŞİM ELEKTRİK SANAYİ TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş. (GESAN): 05/01/2022 tarihli Kamu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yapılmış olan bildirimde, şirket, BAŞKENT EDAŞ tarafından 05/01/2022 tarihinde gerçekleştirilen ‘'Röle Alımı İşi'' ihalesine katıldığı ve en avantajlı fiyatı vererek 1. olduğu bilgisi verilmişti. İhale komisyonu tarafından kesinleşen karar şirkete iletilmiştir. İş şirket uhdesinde kalmıştır ve BAŞKENT EDAŞ ile 01/03/2022 tarihinde sözleşme imzalanacaktır. Sözleşme bedeli vergiler hariç 220.000,-Euro'dur. (İkiyüzyirmibin,Euro) (Güncel baz Euro/TL kuru ile 3.476.000,TL'dir.) Şirket, UYAR HOLDİNG'in HAB Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Ankara Transvaro Fabrikası'na ve Yozgat'ta bulunan çiftliklerine Çatı GES yapılması için UYAR HOLDİNG ile sözleşme imzalamıştır. Sözleşme bedeli toplam 495.000,USD'dir. (Dörtyüzdoksanbeşbin, Amerikan Doları) (Güncel baz USD/TL kuru ile 6.967.125,-TL) Şirket %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş.' den, Gökağaç Elek. Elektro. İnş. Tic. San. Ltd. Şti., değişik güçlerde dağıtım trafosu alımı yapmıştır. Alım bedeli KDV dahil 2.400.480,30-TL'dir. (İkimilyondörtyüzbindörtyüzseksen Türk Lirası, Otuz Kuruş)

KAFEİN YAZILIM HİZMETLERİ TİCARET A.Ş.(KFEIN): Borsa İstanbul'da (BİST) oluşan hisse değerlerinin Şirket faaliyetlerinin gerçek performansını yansıtmaması nedeniyle, Şirketin BIST' de işlem gören paylarına ilişkin olarak geri alım işleminin başlatılmasına, Geri alıma konu edilecek pay sayısının azami 500.000 adet ve bu işlemler için kullanılacak fonun şirketin iç kaynaklarından karşılanmak üzere azami 10.000.000 TL olarak belirlenmesine, Geri alım işleminin yapılacak ilk genel kurul toplantısı gündemine alınarak genel kurul onayına sunulmasına, karar verilmiştir.

TRABZONSPOR SPORTİF YATIRIM VE FUTBOL İŞLETMECİLİĞİ TİCARET A.Ş. (TSPOR): Şirket ile Mekap Deri ve Ayakkabı San. Tic. A.Ş. arasında, 2022-2023 futbol sezonunu kapsayacak yeni bir reklam ve sponsorluk anlaşması yapılmıştır. Yapılan anlaşmaya göre; Mekap Deri, Şirkete, reklam ve sponsorluk bedeli olarak toplam 3.500.000.-TL+KDV ödeyecektir.

ESCAR TURİZM TAŞIMACILIK TİCARET A.Ş. (ESCAR) Eyüp Sultan Mahallesi Yadigar Sokak A Blok N 30-38A İç Kapı N 69 Sancaktepe-İstanbul adresinde bir şube açılmasına, Şubeye sermaye ayrılmamasına ve şubenin sermayesinin merkezden karşılanmasına karar verilmiştir.

ANATOLİA TANI VE BİYOTEKNOLOJİ ÜRÜNLERİ ARAŞTIRMA GELİŞTİRME SANAYİ VE TİCARET A.Ş.(ANGEN): Rusya - Ukrayna arasındaki gelişmelerin şirket satışlarını etkilemediğini, 30.09.2021 tarihli son güncel mali tabloları 278.501.257 TL olan toplam satışları içerisinde Rusya'nın payının 0 olduğu, Ukrayna'ya yapılan satışın ise onbinde 1 civarında olduğu görülmektedir, dolayısıyla yaşanan bu gelişmelerin şirket büyüme planlarına herhangi bir değişiklik olarak yansımayacağı değerlendirilmektedir. Bu açıklama SPK Özel Durumlar Tebliği Madde.24 kapsamında "yatırımcıların karar vermelerine yardımcı olacak ölçüde, zamanında, doğru, tam, dolaysız, anlaşılabilir ve yeterli olması" gerekçesiyle yapılmaktadır.

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (EKGYO): T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Şirket arasında imzalanan "Dönüşüm Uygulamalarına İlişkin İş Birliği Protokolü" çerçevesinde Bakanlık adına Şirket tarafından ihale edilen İstanbul Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi 3468/2 Parsel 2.Etap İnşaatı İşi'nin sözleşmesi, Yüklenici Maksem Yapı Tic. A.Ş. ile 25.02.2022 tarihinde imzalanmıştır. Sözleşme Bedeli: 1.044.444.000 TL+KDV ' dir.

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O. (VAKBN):İlgide kayıtlı özel durum açıklaması ile Banka sermayesinin kayıtlı sermaye tavanı dâhilinde tahsisli olarak artırılmasına, tahsisli sermaye artırımı sonucu ihraç edilen payların Türkiye Varlık Fonu'na satılmasına yönelik başvurunun Sermaye Piyasası Kurulu tarafından 17.02.2022 tarihli ve 2022/08 sayılı Haftalık Bülteni'nde onaylandığı duyurulmuştu. Bu kapsamda, nihai satış fiyatının belirlenebilmesi için Borsa İstanbul A.Ş.'nin Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürü çerçevesinde baz fiyatın ve baz fiyata +/- % 20 uygulanarak bulunacak olan fiyat aralığının hesaplanması için Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla 25.02.2022 tarihinde Borsa İstanbul A.Ş.'ye başvuru yapılmıştır.

BEYAZ FİLO OTO KİRALAMA A.Ş. (BEYAZ): Şirketin, %100 oranında ortağı olduğu, Edirne Servis Otomotiv A.Ş.'nin sermayesinin 3.000.000,- TL'den 40.000.000,- TL çıkarılması kararı, bağlı ortaklığın 21.02.2022 tarihli Olağan Genel Kurul'unda kabul edilerek, tescil işlemi yapılmıştır. Artırılan 37.000.000,-TL sermayenin, 1.200.000,-TL ‘si bağlı ortaklığın geçmiş yıllar karından karşılanmış, kalan 35.800.000,-TL'nin şirket tarafından taahhüt edilmiştir. Taahhüt edilen kısımdan 8.950.000,-TL‘si şirketimizce peşin ödenmiş olup, kalan bedelin yasal süresi içerisinde ödenmesine, karar verilmiştir.

HUB GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (HUBVC): İştirak Segmentify Yazılım Anonim Şirketi'nin ("Segmentify") faaliyetinin İngiltere'de aynı hissedarlık oranları ile kurulacak bir şirkete ("Segmentify UK") taşınmasına ve Segmentify UK'in kurulması ile eş zamanlı olarak tüm hissedarların Segmentify'da bulunan hisselerinin tamamının Segmentify UK'e devrine ve işbu devir karşılığında Segmentify UK'de hisse edinilmesine karar verildiği, Şirket Yönetim Kurulu'nun 27 Aralık 2021 tarihli kararı ile; Şirketin Segmentify'ın 92.191 TL olan sermayesinde hali hazırda sahip olduğu 7320 TL nominal değerli %7,94 oranındaki payın tamamının Segmentify UK'e devrine ve bunun karşılığında ve eş zamanlı olarak Segmentify UK'in %7,86 oranındaki hissesinin edinilmesine karar verildiği açıklanmıştı. Segmentify UK'in kuruluşu tamamlanmış olup, kurulan şirketin 931,37 İngiliz Sterlini olan sermayesinde Şirket 73,20 İngiliz Sterlini nominal değerinde ve %7,86 oranında paya sahip olmuştur. Hisse sahipliği oranındaki düşüşün nedeni başka yatırımcıların vermiş olduğu borcun hisseye çevrilmesinden dolayı seyrelmedir. Aynı şekilde, bağlı ortaklığımız Strs Teknoloji Yatırım A.Ş.'nin ("Strs") Segmentify'da sahip olduğu 610 TL nominal değerli %0,66 oranındaki payın tamamı Segmentify UK'e devredilmiş, bunun karşılığında 6,10 İngiliz Sterlini nominal değerinde ve %0,65 oranındaki Segmentify UK hissesi edinilmiştir. Segmentify UK'ye Şirket tarafından 73,20 İngiliz Sterlini, Strs tarafından ise 6,10 İngiliz Sterlini sermaye ödemesi yapılmıştır. Şirketin Segmentify'a iştirak etmesinde toplam 1.773.380 TL ödenmiş olduğundan, Segmentify UK'ye ödenen 73,20 İngiliz Sterlini ödeme ile birlikte Segmentify UK'ye iştirak için toplamda 1.774.734,20 TL ödenmiş olmaktadır.

Paylar Alım Satım Notları:

INDES: Mevcut program kapsamında 24 Şubat 2022 tarihinde 730.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu INDES payları 5.996.680 adet'e ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı % 2,68)

GENIL: 24.02.2022 tarihinde 12,97 TL- 13,50 TL fiyat aralığından (ortalama 13.23 TL) 300.000 adet pay geri alınmıştır.

ORGE: NEVHAN GÜNDÜZ 24/02/2022 tarihinde ORGE ENERJİ ELEKTRİK TAAHHÜT A.Ş. payları ile ilgili olarak 5,95 TL – 6,10 TL fiyat aralığından 160.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ORGE ENERJİ ELEKTRİK TAAHHÜT A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 24/02/2022 tarihi itibariyle %20,95'e ulaşmıştır.

DESA: MELİH ÇELET 24/02/2022 - 24/02/2022 tarihinde DESA DERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 11,57 - 11,95 TL fiyat aralığından 20.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte DESA DERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 24/02/2022 tarihi itibariyle %18,5603 sınırına ulaşmıştır.

METRO: METRO AVRASYA INVESTMENT GEORGİA A.Ş. 24.02.2022 tarihleri arasında METRO TİCARİ VE MALİ YATIRIMLAR HOLDİNG A.Ş payları ile ilgili olarak 1,12 TL - 1,23 TL fiyatından 8.084.708,00 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte METRO TİCARİ VE MALİ YATIRIMLAR HOLDİNG A.Ş sermayesindeki payları 24.02.2022 tarihi itibariyle % 10,04 olmuştur.

CRFSA: Carrefour Nederland B.V. Şirket tarafından 34 TL ila 34,4 TL fiyat aralığında 12.561 TL nominal değerinde hisse satışı gerçekleştirilmiştir. Bu işlemler neticesinde 24 Şubat 2022 tarihi itibariyle CarrefourSA Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş. sermayesindeki hissedarlık/oy haklarım % 37,49’a düşmüştür.

SISE: 24 Şubat 2022 tarihinde 11,59 TL-11,99 TL fiyat aralığından (ortalama 11,67 TL) 2.500.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu SISE payları 41.713.027 adede ulaşmıştır (Şirket sermayesine oranı %1,36).

ULUUN: 01.02.2022 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile başlatılan pay geri alım programı kapsamında 25.02.2022 tarihinde 6.30 fiyattan toplam 20.000 adet hisse geri alım işlemi yapılmıştır.

HDFGS: 25 Şubat 2022 tarihinde, 50.000 adet hisse alımı ağırlıklı ortalama 2,20 TL fiyattan şirket tarafından gerçekleştirilmiştir.

SASA: 25 Şubat 2022 tarihinde 42,42 TL - 46,30 TL fiyat aralığından (ortalama 44,62 TL) 955.000 lot pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu SASA payları 15.948.302 lota ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %1,4240)

ARCLK: 25.02.2022 tarihinde 53,80 TL - 54,00 TL fiyat aralığından (ortalama 53,9352 TL) 138.910 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu ARCLK payları 51.919.907 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %7,6835)

KFEIN: 25.02.2022 tarihinde 18,12 TL - 18,274 TL fiyat aralığından 1.981.250,16 TL bedel ile toplam 109.000 adet pay geri alınmıştır. Bu işlemle birlikte şirketin sahip olduğu KFEIN payları 109.000 adede ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,55'tir.)

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş. ISATR, ISBTR, ISCTR, ISKUR: Banka 25.02.2022 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında, Bankanın 10.000.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde ödenmiş 4.500.000.000 TL sermayesinin, 5.500.000.000 TL artırılarak 10.000.000.000 TL'ye yükseltilmesine, artışın tamamının olağanüstü yedek akçelerden karşılanarak, ortaklara bedelsiz kaydi pay olarak verilmesine, sermaye artırımına ilişkin olarak ilgili mercilere müracaat edilmesi ve sermaye artırım işlemlerinin yürütülmesi hususlarında Genel Müdürlüğe yetki verilmesine karar verilmiştir.

OYAK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.(OYYAT): Şirket tarafından 23/02/2022 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda ilan edilen "İç Kaynaklardan Bedelsiz Sermaye Artırımı Hakkında" Yönetim Kurulu Kararı kapsamında Sermaye Piyasası Kurulu'na 25/02/2022 tarihinde başvuru yapılmıştır.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş. Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında INTEM.E paylarında 28/02/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 25/03/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:

AKFEN GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.(AKFGY): Şirketin 2021 yılı Pay Sahipleri Olağan Genel Kurul Toplantısı 28.02.2022 tarihinde saat 13:00'de şirket merkezi olan Levent Loft Binası, Büyükdere Caddesi, No: 201 C Blok Kat: 8 Levent İstanbul adresinde yapılacaktır.

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.