Yurt İçi Piyasalar Enflasyon Verilerine Kilitlendi…

04 Nisan 2022

Bugün, yurt içinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Mart ayına ilişkin açıklanacak olan enflasyon verileri takibimizde olacak

Yurt İçi Piyasalar Enflasyon Verilerine Kilitlendi…

04.04.2022

Yurt İçi Piyasalar Enflasyon Verilerine Kilitlendi…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 0,82 değer kazancı ile 2.251,68 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 40,7 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,06 değer kazanırken, holding endeksi yüzde 0,23 değer kaybettiği günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 4,22 ile finansal kiralama, faktoring, en çok gerileyen ise yüzde 2,64 ile turizm olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın son işlem gününü değer kazanımı ile tamamladı. Kapanışta, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,22, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,57 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,37 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,30 değer kazandı.

ABD borsaları haftanın son işlem gününü değer kazanımı ile tamamladı. Kapanışta, Dow Jones endeksi % 0,40, S&P 500 endeksi % 0,34 ve Nasdaq Composite endeksi % 0,29 değer kazandı.

Bugün, yurt içinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Mart ayına ilişkin açıklanacak olan enflasyon verileri takibimizde olacak. Global piyasalarda, Almanya'da açıklanacak olan dış ticaret dengesi ve cari denge data kompozisyonları, Euro Bölgesi’nde yatırımcı güven endeksi ve ABD’de fabrika siparişleri verileri yakından izlenecek. Gün içerisinde, Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısı takip edilecek. Diğer taraftan, Çin’de piyasalar resmi tatil nedeniyle kapalı olacak. Ayrıca, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gelişmeler/haber akışları piyasaların odağında olmaya devam edecek.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karmaşık seyrin devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 0,82 değer kazanımı ile 2.251,68 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 40,7 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından yayımlanan Türkiye İmalat PMI verisi Mart ayında 49,4 düzeyinde gerçekleşti. Yayımlanan raporun detaylarına bakıldığında, Üretim ve yeni siparişlerde yavaşlama belirginleşirken, İstihdam artışı son 22 ayın en ılımlı düzeyinde gerçekleştiği belirtildi. Kur artışı ve Ukrayna’daki savaş keskin maliyet artışlarına yol açtığı ifade edildi.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) açıkladığı Ücretliler Geçinme İndeksi Mart ayından bir önceki aya göre % 6,29 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 63,25 düzeyinde artış gösterdi. İTO tarafından yayımlanan Toptan Eşya Fiyatları İndeksi Mart ayında bir önceki aya göre % 7,65 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 65,59 düzeyinde artış kaydedildi.

Euro Bölgesi’nde açıklanan öncü Tüketici Fiyat Endeksi verisi Mart ayında bir önceki aya göre % 2,5 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 7,5 ile piyasa beklentilerinin üzerinde artış gösterdi.

ABD’de ISM imalat PMI endeksi Mart ayında 58,6’dan 57,1’e geriledi.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans yaptığı değerlendirmede; 2022’de yüksek enflasyonla mücadele etmek amacıyla 7 kez 25’er baz puanlık faiz artışı beklediğini, 2023’te de 3 faiz artışı daha olabileceğini öngördüğünü ifade etti.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre tarım dışı istihdam mart ayında beklentilerin altında 431 bin kişi artış gösterdi. Aynı dönem İşsizlik Oranı verisi % 3,6’a geriledi. Ortalama saatlik kazançlar verisi ise mart ayında bir önceki aya göre % 0,4 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 5,6 artış gösterdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Türkiye ile ilgili kredi notu ve görünümüne dair değerlendirmesini açıkladı. Kurum, Türkiye'nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu "B+" olarak teyit ettiğini, ülkenin yerel para cinsinden kredi notunu ise "BB-"den "B+"ya indirildiğini bildirdi. Kurum, Türkiye'nin kredi notu görünümünün ise "negatif" olarak korunduğu kaydedildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, yaptığı değerlendirmede, Rusya’nın, doğalgaz ihracatında uygulamaya konulan rubleyle ödeme sisteminin başka ihracat ürünlerinde uygulanacağından emin olduğunu ifade etti.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

SMART GÜNEŞ ENERJİSİ TEKNOLOJİLERİ ARAŞTIRMA GELİŞTİRME ÜRETİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (SMRTG): Şirket ile Reysaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. arasında KDV hariç 4.560.064,60 ABD Doları bedel üzerinden Fotovoltaik Güneş Paneli satışına istinaden yurtiçi satış sözleşmesi imzalanmıştır.

HEDEF HOLDİNG A.Ş. (HEDEF): 31.03.2022 tarihli KAP açıklaması ile duyurulduğu üzere İdeacore Yazılım A.Ş'nin 1.000.000. adet payı 921.000-TL karşılığında İdeal Data Finansal Teknolojiler A.Ş'den satın alınmıştır. Devir işlemleri Borsa dışında gerçekleştirilmiştir.

REYSAŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (RYGYO): Şirket ile Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Araştırma Geliştirme Üretim San. ve Tic.A.Ş. arasında KDV hariç 4.560.064,60 USD bedelinde sözleşme imzalanmıştır. 2022 yılında portföydeki depoların çatıları üzerinde yeni devreye girecek GES tesisleri dahil, söz konusu sözleşme uyarınca yeni kurulacak kurulu gücü 10 MW'lik GES tesisi sonrası çatı üzeri GES tesislerin toplam kurulu gücü yaklaşık 40 MW'ye ulaşmış olacaktır.

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.(EKGYO): Ankara Çankaya Oran Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesi iptal edilmiştir.

Şirket projelerinden İstanbul Tuzla Merkez Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin 1. Oturumu 12.04.2022 Salı günü saat 11:00'da yapılacaktır.

GENTAŞ DEKORATİF YÜZEYLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (GENTS): Bağlı ortaklığı GBS Gentaş Bolu Lamine Lif Levha Entegre Ağaç San A.Ş. nin % 22,86 oranında iştirakinin bulunduğu 5K Yüzey Teknolojileri Orman Ür. Mob.San ve Tic.A.Ş. deki hisselerinin tamamını 5K Yüzey Teknolojileri San. A.Ş. nin diğer ortağı Burhan KAHRAMAN'a; devretmesinin şartlarından olan; GBS A.Ş. nin 6.500.000 TL kefaletinin bulunduğu Finansbank'a olan kredi borcu ile, 16.500.000 TL kefaletinin bulunduğu Halk Bankası'na olan kredi borcunun 31.01.2022 tarihine kadar kapatılarak GBS A.Ş. nin kefaletinin kaldırılması işlemi ve süreci tamamlanmıştır. Halk Bankası'ndaki 1.170.000 Euro luk GBS A.Ş. kefaletinin 31/03/2022 tarihine kadar kapatılması işi ise; İlgili banka ile 5K Yüzey Teknolojileri A.Ş.arasında kredi çalışmaları süreci devam ettiğinden işlemin tamamlanması için 15/05/2022 tarihinde kadar olacak şekilde ek süre verilmesi talebi Burhan Kahraman tarafından GBS A.Ş. Yönetim Kurulu'na iletilmiştir. GBS A.Ş. Yönetim Kurulu 15/05/2022 tarihine kadar ek süre verilmesini uygun bulmuştur.

FONET BİLGİ TEKNOLOJİLERİ A.Ş.(FONET): Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan ve 17.03.2022 tarihinde duyurusunu yaptığı "36 ay süreli Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi (SBYS) Hizmet Alımı" ihalesi sonuçlanmış olup, ihaleyi şirket kazanmıştır. Yasal itiraz süreci beklenmekte olup akabinde sözleşme imzalama aşamasına geçilecektir. İhale bedeli 6.498.864,00 TL'dir.

OTTO HOLDİNG A.Ş.(OTTO): İştiraklerden OTTO Entertainment Yapım Yatırım A.Ş. , 'DİLEMMA ' filminin satın alınıp pazarlanması amacıyla VOG REKLAM ve TANITIM HİZMETLERİ LTD.ŞTİ ile görüşmeleri tamamlamış olup yayın haklarını satın alınması konusunda anlaşmaya varılmıştır.

PARK ELEKTRİK ÜRETİM MADENCİLİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (PRKME): Bağlı ortaklığı Konya Ilgın Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş. (Konya Ilgın), rödovans usulüyle işletme hakkını elinde bulundurduğu Konya Ilgın' da yer alan 1247 sicil numaralı kömür sahasından ürettiği alt ısıl değeri 1.300-2.250 kcal/kg aralığında olan 50.000 ton kömürün 30 Haziran 2022 tarihine kadar Eti Alüminyum A.Ş.' ye satışına ilişkin olarak 1 Nisan 2022 tarihinde sözleşme imzalamıştır. Söz konusu kömür tonajı bir taahhüt niteliğinde olmayıp, taraflar karşılıklı mutabık kalarak sözleşmedeki miktarı %10 oranında artırıp azaltabileceklerdir. Kömürün nakliyesine ilişkin giderler Eti Alüminyum A.Ş. tarafından karşılanacaktır.

GEDİK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (GEDIK): Şirketin 14.03.2022 tarihli KAP açıklamasında, Yancep Finansal Teknolojiler A.Ş.‘nin gerçekleştirdiği sermaye artırımına iştirak edilmesine, sermaye artırımı ile ihraç edilen ve toplamda sermayesinin %15,81'ine tekabül edecek 11.069 adet payın emisyon primi dahil toplam 811.618,5 TL bedelle edinilmesi ve ödemenin tescilden önce yapılmasına karar verildiği detaylı olarak duyurulmuş olup, söz konusu açıklamamız çerçevesinde 811.618,5 TL ödenmiştir.

MİGROS TİCARET A.Ş. (MGROS): Şirketin 25% oranında iştiraki Paket Lojistik ve Teknoloji A.Ş.'nin ("Paket Lojistik") diğer hissedarlarının sahip olduğu 279.718 TL nominal değerli 279.718 adet payın 104.499.845 TL karşılığında Şirketimiz tarafından peşin ödenerek satın alınmasına karar verilmiştir. Söz konusu hisse devri 01.04.2022 tarihi itibarıyla tamamlanmış olup, Şirketimizin Paket Lojistik'teki pay sahipliği %75'e yükselmiştir.

ÇİMSA ÇİMENTO SANAYİ VE TİCARET A.Ş.(CIMSA): Şirket aktifinde/mülkiyetinde kayıtlı bulunan Niğde Entegre Çimento Fabrikası, Kayseri Entegre Çimento Fabrikası, Ankara Çimento Öğütme Tesisi ile Başakpınar, Ambar, Nevşehir, Cırgalan, Aksaray, Ereğli ve Kahramanmaraş Hazır Beton Tesislerinin, bu tesislerde yer alan sabit varlıklar ile bunlarla bağlantılı diğer varlıkların, Rekabet Kurumu onayı dâhil gerekli yasal onayların alınması şartına bağlı olarak ve kapanış tarihinde düzeltmelere tabi olmak kaydıyla KDV hariç 127 milyon USD karşılığı Türk Lirası bedelle Çimko Çimento ve Beton Sanayi Ticaret A.Ş.'ye devrine ilişkin 24.09.2021 tarihinde bir Varlık Satış Sözleşmesi imzalanmış; ve Şirketin aynı tarihli özel durum açıklamasında söz konusu varlık devirlerinin Rekabet Kurulu onayı dâhil gerekli yasal onayların alınması koşuluyla ve bu onaylar alındıktan sonra gerçekleştirilebileceği duyurulmuştu.

KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK A.Ş. (KONTR): Şirketin büyüyen yapısının gerektirdiği fiziki mekan ihtiyaçlarına uygun olarak kullanılmak üzere İstanbul ili, Sarıyer ilçesi, M.Ayazağa mahallesinde 8604 ada, 12 parselde kayıtlı kat mülkiyetli taşınmaz satın alınmıştır.

Paylar Alım Satım Notları:

ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 31/03/2022 - 31/03/2022 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 15,54 - 15,68 TL fiyat aralığından 150.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 31/03/2022 tarihi itibariyle %0,493 sınırına ulaşmıştır.

RYSAS: :EGEMEN DÖVEN 31/03/2022 - 31/03/2022 tarihinde REYSAŞ TAŞIMACILIK VE LOJİSTİK TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,77 - 5,00 TL fiyat aralığından 675.145 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte REYSAŞ TAŞIMACILIK VE LOJİSTİK TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 31/03/2022tarihi itibariyle %6,57 sınırına ulaşmıştır.

DZGYO: MEHMET EMRE CİHANGİR 30/03/2022 - 30/03/2022 tarihinde DENİZ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,61 - 2,88 TL fiyat aralığından 2.193.630 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve 16.553.054 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte DENİZ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 30/03/2022 tarihi itibariyle %2,208 sınırına ulaşmıştır.

AKSA: EMNİYET TİCARET VE SANAYİ A.Ş 01/04/2022 - 01/04/2022 tarihinde AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 43,30 - 43,80 TL fiyat aralığından 90.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 01/04/2022 tarihi itibariyle %20,604479 sınırına ulaşmıştır.

HUNER: ÜMİT GÜMÜŞ 01/04/2022 - 01/04/2022 tarihinde HUN YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜRETİM A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,61 - 2,62 TL fiyat aralığından 2,400000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte HUN YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜRETİM A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 01/04/2022 tarihi itibariyle %4,58 sınırına ulaşmıştır.

ULUUN: 01.02.2022 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile başlatılan pay geri alım programı kapsamında 01.04.2022 tarihinde 8,08-8,13 fiyat aralığından toplam 62.511 adet hisse geri alım işlemi yapılmıştır.

INVEO: 01.04.2022 tarihinde 28,60 TL fiyattan 25.000 adet payı geri alınmış ve bu geri alım programı kapsamında Şirketin sahip olduğu INVEO payları 584.813 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,61)

SAHOL: Borsa İstanbul'da pay başına 17,08 TL – 17,15 TL (ağırlıklı ortalama 17,12 TL) fiyat aralığından toplam 992.853 TL nominal değerli SAHOL payları geri alınmıştır. Bu işlemlerle birlikte, 01.04.2022 tarihi itibarıyla geri alınan payların toplam nominal değeri 36.091.463 TL olup, bu payların sermayeye oranı %1,7688'e ulaşmıştır.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Yatırımcı Bazında Tedbir Uygulanması

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. maddesi çerçevesinde, Kordsa Teknik Tekstil A.Ş. (KORDS.E) ve Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ASELS.E) paylarının piyasasında Yönerge'nin 6. maddesinde belirtilen emir ve işlemleri nedeniyle aşağıda adı belirtilen yatırımcı hakkında Borsamız Pay Piyasası'ndaki emir ve işlemlerine yönelik olarak 04/04/2022 tarihinden itibaren 1 ay süreyle "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı", "Brüt Takas" ve "İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması" tedbirleri uygulanacaktır. Tedbirlerin uygulanacağı son tarih 29/04/2022'dir.


Kar Payı Notları:


Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:

AYEN, GARFA

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 2.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %36,36 zarar oranı: %63,64'dür. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.