Yurt İçi Piyasalar Büyüme Kompozisyonuna Odaklandı…

30 Kasım 2021

Bugün, yurt içinde 3.çeyrek GSYH data kompozisyonu açıklanacak.

Yurt İçi Piyasalar Büyüme Kompozisyonuna Odaklandı…

30.11.2021

Yurt İçi Piyasalar Büyüme Kompozisyonuna Odaklandı…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde 1,82 değer kazanarak günü 1.808,79 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 28,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,39 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 1,79 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 4,27 ile kimya, petrol, plastik, en çok gerileyen ise yüzde 0,85 ile turizm olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın ilk işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,06, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,13, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,54 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,83 değer kazandı.

ABD borsaları haftanın ilk işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,68, S&P 500 endeksi yüzde 1,32 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,88 değer kazandı.

Bugün, yurt içinde 3.çeyrek GSYH data kompozisyonu açıklanacak. Global piyasalarda, Almanya İşsizlik Oranı, Euro Bölgesi öncü TÜFE, ABD’de yoğun veri akışı takibimizde olacak. Gün içerisinde, Fed Başkanı Powell ve ABD Hazine Bakanı Yellen’ın ABD Senatosunun Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesinde Koronavirüs Yardım, Destek ve Ekonomik Güvenlik Yasası'na (CARES) ilişkin yapacağı açıklamalar yakından izlenecek. Diğer taraftan, BUBA Başkanı Weidmann ile FOMC üyelerinden Williams ve Clarida’nın açıklamaları takibimizde olacak.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak zayıf görünümün devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde 1,82 değer kazanarak günü 1.808,79 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 28,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne negatif bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Dış Ticaret İstatistikleri, Ekim 2021 verilerine göre; ihracat 2021 yılı Ekim ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre %20,1 artarak 20 milyar 792 milyon dolar, ithalat %12,8 artarak 22 milyar 230 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ekim ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre %40,1 azalarak 2 milyar 399 milyon dolardan, 1 milyar 438 milyon dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2020 Ekim ayında %87,8 iken, 2021 Ekim ayında %93,5'e yükseldi. Ocak-Ekim döneminde dış ticaret açığı %15,9 azalarak 40 milyar 275 milyon dolardan, 33 milyar 860 milyon dolara geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Ekonomik Güven Endeksi, Kasım 2021 verilerine göre; Ekonomik güven endeksi Ekim ayında 101,4 iken, Kasım ayında %2,0 oranında azalarak 99,3 değerine düştü. Ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici ve hizmet sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun açıkladığı verilere göre, Bankacılık sektörünün geçen yılın ilk on ayında 50 milyar lira olan toplam net kârı bu yılın Ocak-Ekim döneminde 66,1 milyar liraya yükseldi. Bankacılık sektöründe tahsili gecikmiş alacakların toplam kredilere oranı ekim itibarıyla yüzde 3,50 oldu. Çekirdek sermaye yeterlilik oranı yüzde 13 ve Sermaye yeterlilik oranı ise yüzde 17 oldu.

Almanya’da açıklanan öncü tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verisi Kasım ayında bir önceki aya göre % 0,2 azalırken, bir önceki yılın aynı dönemine göre % 5,2 artış gösterdi. AB uyumlu TÜFE verisinde Kasım ayında yıllık yüzde 6 artış kaydedildi.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina yaptığı açıklamada, enflasyon nedeniyle sıkı para politikasına devam edeceklerini ifade ederken, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin iki katına çıktı” dedi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkan Yardımcısı Luis de Guindos yaptığı açıklamada, "Ekonomik durum yüksek derecede belirsizlikle çevrili. Kovid-19 vakalarının arttığını ve yeni varyantların ortaya çıktığını görüyoruz" ifadelerine yer verdi.

DİSK, TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ "Asgari Ücret" gündemli toplantı sonucunda 30 Kasım 2021 Salı günü saat 12.00'de tüm Türkiye'de eş zamanlı "Asgari Ücret" gündemli basın açıklaması yapılması kararı alındığı haberi basında yer aldı.

ABD’de açıklanan Askıdaki Konut Satışları verisi Ekim ayında bir önceki aya göre beklentilerin üzerinde % 7,5 artış gösterdi.

ABD Başkanı Joe Biden, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Omicron varyantından endişe duyduklarını ancak bunun panik sebebi olmadığını ifade etti.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın bugün ABD Senatosunun Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesinde Koronavirüs Yardım, Destek ve Ekonomik Güvenlik Yasası'na (CARES) ilişkin yapacağı konuşmanın metnini yayımlandı. Başkan, Kovid-19 vakalarındaki son artış ve Omicron varyantının ortaya çıkması, istihdam ve ekonomik faaliyet üzerinde aşağı yönlü riskler oluşturuyor ve enflasyon için belirsizliği artırdığı konusunda Kongre’yi bilgilendirecek.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın bugün ABD Senatosunun Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesinde Koronavirüs Yardım, Destek ve Ekonomik Güvenlik Yasası'na (CARES) ilişkin yapacağı konuşmanın metnini yayımlandı. Bakan, borç limitinin yükseltilmemesi halinde ülke ekonomisinin mevcut toparlanmasının zarar göreceği konusunda Kongre'yi bilgilendirecek.

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ye Maliye Bakanlığı Gıda Komitesi tarafından yapılan açıklamasında, Ulusal Süt Konseyi’nin en kısa sürede çiğ süt tavsiye satış fiyatını yeniden değerlendirmesi konusunda mutabık kalındığı açıklandı. Açıklamada ayrıca, ekmeklik buğdayda ve yemlik hububatta (arpa, mısır) üreticilerin ve vatandaşların fiyat dalgalanmalarına karşı korunması için, yeni hasat dönemine kadar TMO satışlarına uygun fiyatlardan devam edilmesi kararı alındığı bildirildi. (Kaynak: bloomberght.com)

İngiltere, ABD, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya ve Japonya'dan oluşan ülkelerin sağlık bakanlarının toplantısının ardından yapılan ortak açıklamada, "Küresel toplum, ilk değerlendirmede, acil eylem gerektiren yeni, son derece bulaşıcı bir Kovid-19 varyantı tehdidiyle karşı karşıyadır." İfadesine yer verildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Kovid-19 salgınında Omicron varyantının büyümeye yönelik riskleri ve politika oluşturma zorluklarını artırdığını belirtti.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

VBT YAZILIM A.Ş. (VBTYZ): Şirket Sosyal Güvenlik Kurumu'nca düzenlenen "IBM Kurumsal Sunucu Yazılımlarının Güncelleme ve Bakım Destek Temini " ihalesini 27.958.000,00 TL bedel ile kazanmıştır. 10 Günlük itiraz süresinin sonunda herhangi bir itiraz bulunmaması halinde şirket Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşme imzalayacaktır.

GÖZDE GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.(GOZDE): Şirket portföy şirketlerinden ambalaj sektöründe faaliyet gösteren ve satışlarının önemli bir kısmını Avrupa pazarına yönelik ihracat ağırlıklı olarak gerçekleştiren Polinas Plastik San. ve Tic. A.Ş. ve iştiraklerinin hisselerinin, faaliyetlerinin veya varlıklarının bir bölümünün veya tamamının doğrudan ya da dolaylı olarak satışı, ya da doğrudan ya da dolaylı olarak başka bir şirketle birleşmesi imkanlarını araştırmak ve bu amaçla gerektiğinde potansiyel alıcılar ile görüşmeler yapmak, gizlilik sözleşmesi çerçevesinde bilgi akışı ve koordinasyon sağlamak üzere Reimei Global Advisors, Inc. ile münhasıran bir danışmanlık sözleşmesi akdedilmek suretiyle yetkilendirilmesine karar verilmiştir.

ULUSOY UN SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ULUUN): Şirket 20.10.2021 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformunda yapılan duyuruda Söke Un A.Ş.'nin olası satın alım işlemi için Rekabet Kurulu'na başvurulduğu bildirilmişti .Rekabet Kurumu tarafından olası satın alma işlemine izin verildiği şirkete 29/11/2021 tarihinde tebliğ edilmiş olup, Mediterra Capital Partners ile görüşmeler sürdürülmektedir.

BAŞKENT DOĞALGAZ DAĞITIM GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (BASGZ): Şirket 2021 yılı yatırım programına dahil edilmiş olan Ankara'nın Nallıhan ilçesine CNG Yöntemiyle 25.11.2021 tarihinde doğal gaz arzı sağlanmıştır. Bunun için yaklaşık 6.3 milyon TL'lik yatırım yapılarak, 40 km'lik ana hat yapımı gerçekleştirilmiştir. Böylece lisans bölgemizde doğal gaz arzı sağlanan ilçe sayısı 18'e çıkmış olup, kalan dört ilçenin alt yapı çalışmalarına devam edilmektedir.

BALATACILAR BALATACILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (BALAT): 27.10.2021 Tarihinde Anadolu Girişimleri Finansal Danışmanlık A.Ş. ile yapılan Finansman Temini sözleşmesi gereği 373.500. TL şirkete göndermiş olup, yapılandırılmış Vergi ve SGK ödeme vadesi 30.11.2021 tarihi olan vergilerin 2.taksit ve SGK Yapılandırma 1. taksit ödemesi yapılmıştır.

BİRLEŞİM MÜHENDİSLİK ISITMA SOĞUTMA HAVALANDIRMA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (BRLSM): Şirket halka arz izahnamesi ekinde yayımlanan Sermaye Artırımından Elde Edilen Fonun Kullanımına İlişkin Rapor'da halka arz gelirinin %40'ı ile Şirket ve tam konsolidasyona dahil edilmiş bulunan bağlı ortaklığı Erde Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin kısa vadeli banka kredilerini kapatılacağının planlandığı ve Erde Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin kredi kapatmaları için kullandırılacak olan kısmı sonucunda oluşacak Şirket alacağının, bağlı ortaklığın yapacağı sermaye artırımında Şirket payına düşen kısımdan mahsup edilerek tahsil edileceği belirtilmişti. Şirket 25 Ağustos 2021 tarihli özel durum açıklamasında kamuya duyurulduğu üzere Erde Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin 30 Milyon TL tutarındaki kredi borcu kapatılmıştır. Bu kapsamda Erde Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin bugün yapılan olağanüstü genel kurul toplantısında sermayesinin 10 Milyon TL'den 40 Milyon TL'ye çıkarılmasına ve Şirketin(BRLSM) payına düşen 30 milyon TL'lik kısmın Şirketin(BRLSM) alacağına mahsup edilmesine karar verilmiştir.

BERA HOLDİNG A.Ş. (BERA): Pay tebliği'nin 5/6 maddesi hükmü gereğince Holding Yönetim Kurulu tarafından alınan 11.10.2021 tarih ve 2021/50 sayılı taahhüt kararının icrası çerçevesinde bağlı ortaklığı Konya Kağıt San.ve Tic.A.Ş'ye 32.000.000.-TL ticari olmayan borç 29.11.2021 ödenerek taahhüt yerine getirilmiştir.

PENGUEN GIDA SANAYİ A.Ş. (PENGD): Şirket Yönetim Kurulu'nun 29.11.2021 tarih ve 2021/15 sayılı kararı uyarınca, Şirketin üretim tesislerinin de üzerinde bulunduğu şirketin aktifinde kayıtlı bulunan 142.514 m2 arazi ile Gençoğlu Holding A.Ş., Orhan Ümit Gençoğlu, Turhan Gençoğlu'na ait 83.951 m² arazi olmak üzere toplam 226.465 m² lik alana sahip parseller üzerinde, konut, ticari alanlar, kentsel sosyal donatı alanları ile bir bütün olacak şekilde, çevreye saygılı ve Bursa'nın gelişimiyle uyumlu konsepte sahip bir inşaat projesi ("Proje") geliştirilmesi için Şirketimiz ile Akfen GYO A.Ş., Gençoğlu Holding A.Ş., Orhan Ümit Gençoğlu ve Turhan Gençoğlu arasında Mutabakat Metni ve Sözleşme imzalanmasına ve Proje çalışmaları çerçevesinde, ihracata dayalı artan taleplerin karşılanabilmesi için kapasitemizi arttırmak, hammaddeye daha yakın olabilmek ve beraberinde bir çok girdi maliyeti de aşağı çekilmesine katkı sağlayabilmek amacıyla, mevcut üretim tesisi daha uygun bir yere taşınması için çalışmaların başlatılmasına Karar verilmiş olup, Akfen GYO A.Ş. ile 29/11/2021 tarihinde Mutabakat Metni imzalanarak proje çalışmaları başlatılmıştır.

HUB GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (HUBVC): Şirket 29.11.2021 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile; Şirket iştiraklerinden Paymes Elektronik Ticaret ve Bilişim Teknolojileri Anonim Şirketi'nin ("Paymes"), bağlı ortaklığı STRS Teknoloji Yatırım A.Ş. ("STRS") tarafından "sermayeye dönüştürülebilir borç" yöntemi ile finansmanına ilişkin, STRS ve Paymes arasındaki 18.11.2020 tarihli 25.000 ABD Doları bedelli Sermayeye Dönüştürülebilir Finansman Sözleşmesi'nin Şirkete devir ve temlik alınmasına karar verilmiş olup, STRS'ye, işbu devir temlik işlemi karşılığında, imza tarihinden itibaren 2 ay içinde 301.965 TL ödenecektir.

AKFEN GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (AKFGY): Şirket ile Penguen Gıda Sanayi A.Ş.'nin merkezi ve üretim tesisinin bulunduğu 142.515 m² ve Gençoğlu Holding A.Ş., Orhan Ümit Gençoğlu, Turhan Gençoğlu ait 83.952 m² ile toplamda 226.465 m² lik alana sahip parsellerde Şirket tarafından konut, ticari alanlar, kentsel sosyal donatı alanları ile bir bütün olacak, çevreye saygılı ve Bursa'nın gelişimiyle uyumlu konsept bir Proje geliştirilmesi konusunda mutabakat sağlanmış ve Proje sürecine başlanmıştır.

KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK A.Ş. (KONTR): Şirket Yönetim Kurulu'nun gerçekleştirdiği toplantıda, Yenilikçi ve Alternatif Enerji Yatırımları, Enerji Üretimi, Enerji Ticareti konularında faaliyette bulunması planlanan yeni bir şirket kurulmasına, Kurulacak yeni şirketin Unvanının Progresiva Enerji Yatırımları Anonim Şirketi olmasına, Söz konusu şirketin 5.000.000,00.-Türk Lirası başlangıç sermayesine sahip olmasına, Söz konusu şirketin Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş.'nin %100 bağlı ortaklığı şeklinde kurulmasına, Kurulacak Şirketi'nin kuruluş ve faaliyete geçme işlemlerinin tamamlanması için, Ticaret Bakanlığı, ticaret sicil müdürlükleri ve diğer ilgili kurumlar nezdinde her türlü başvuru, iş ve işlemlerin yapılması için Giray Alkın Ilıca'nın, Handan Büyükkardeş'in ve Osman Şahin Köşker'in yetkilendirilmesine, bu çerçevede gerekli ve faydalı her türlü başvuru, iş ve işlemlerin, ilan ve duyuruların yapılmasına, oybirliği ile karar verilmiştir.

KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK A.Ş. (KONTR): Şirket 24.11.2021 tarihli Yönetim Kurulu Kararı çerçevesinde; Şirketin büyüyen faaliyetleriyle birlikte artan kapasitesi ve ilave yatırımları kapsamında kullanılmak üzere, yukarıda bilgileri yer alan Ankara İli, Polatlı ilçesi Çekirdeksiz Mahallesi, Polatlı OSB'de bulunan 140134 Ada 3 numaralı parsel üzerinde yer alan 25.466,00 m2 büyüklüğünde Arsa niteliğindeki taşınmazın şirket adına tahsisi tamamlanmıştır. Şirketin büyüyen faaliyetleriyle birlikte artan kapasitesi ve ilave yatırımları kapsamında üretim faaliyetlerinde kullanılmak üzere, Ankara İli, Polatlı ilçesi Çekirdeksiz Mahallesi, Polatlı OSB'de bulunan 140943 Ada 4 numaralı parsel üzerinde yer alan 35.002,91m2 büyüklüğünde Arsa niteliğindeki taşınmazın şirket adına tahsisi tamamlanmıştır.

Şirketin büyüyen faaliyetleriyle birlikte artan kapasitesi ve ilave yatırımları kapsamında üretim faaliyetlerinde kullanılmak üzere, Ankara İli, Polatlı ilçesi Çekirdeksiz Mahallesi, Polatlı OSB'de bulunan 140930 Ada 28 numaralı parsel üzerinde yer alan 45.277,91m2 büyüklüğünde Arsa niteliğindeki taşınmazın şirket adına tahsisi tamamlanmıştır.

Paylar Alım Satım Notları:

ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 26/11/2021 - 26/11/2021 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 15,12 - 15,42 TL fiyat aralığından 100.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 26/11/2021 tarihi itibariyle %0,406 sınırına ulaşmıştır.

OSMEN: PINAR ÇAKILKAYA 26/11/2021 - 26/11/2021 tarihinde OSMANLI YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. payları ile ilgili olarak 26 - 26 TL fiyat aralığından 1.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte OSMANLI YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 26/11/2021 tarihi itibariyle %0,803 sınırına ulaşmıştır.

GENTS: ABDURRAHMAN KAHRAMAN 26/11/2021 - 26/11/2021 tarihinde GENTAŞ DEKORATİF YÜZEYLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 3,41 - 3,44 TL fiyat aralığından 280.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte GENTAŞ DEKORATİF YÜZEYLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 26 /11/2021 tarihi itibariyle %12 sınırına ulaşmıştır.

MOBTL: AYDIN MISTAÇOĞLU 26/11/2021 - 26/11/2021 tarihinde MOBİLTEL İLETİŞİM HİZMETLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 1,66 - 1,7 TL fiyat aralığından 13.100.000 TL toplam nominal tutarlı alış gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte MOBİLTEL İLETİŞİM HİZMETLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 26 /11/2021 tarihi itibariyle %72,01 sınırına ulaşmıştır.

ARSAN: BURAK ARIKAN 26/11/2021 - 26/11/2021 tarihinde ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,96 - 5,06 TL fiyat aralığından 250.000TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 26/11/2021 tarihi itibariyle %2,52 sınırına ulaşmıştır.

COSMO: 29.11.2021 tarihinde Cosmos Yatırım Holding A.Ş. payları ile ilgili olarak 9,97 TL. fiyattan 10.000 Adet satım işlemi gerçekleşmiştir. Bu işlemle birlikte Cosmos Yatırım Holding A.Ş. sermayesindeki payları 29.11.2021 tarihi itibari ile % 16,31 sınırına düşmüştür.

AKSA: EMNİYET TİCARET VE SANAYİ A.Ş. 29/11/2021 - 29/11/2021 tarihinde AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 27,44 - 27,50 TL fiyat aralığından 62.362 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 29/11/2021 tarihi itibariyle %19,9351307 sınırına ulaşmıştır.

TKFEN: ALİ NİHAT GÖKYİĞİT EĞT.SAĞL.KÜLT.SA 29.11.2021 tarihinde Tekfen Holding A.Ş.payları ile ilgili olarak 17,72 TL.fiyat aralığından 281.885 adet alım işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Tekfen Holding A.Ş. sermayesindeki payları / oy hakları 29.11.2021 tarihi itibariyle % 5,09'a ulaşmıştır.

29.11.2021 tarihinde Tekfen Holding A.Ş.payları ile ilgili olarak 17,72 TL. fiyat aralığından toplam 253.697 adet, alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Tekfen Holding A.Ş. sermayesindeki payları / oy hakları 29.11.2021 tarihi itibariyle % 8,1453'e yükselmiştir.

TKFEN: : MURAT GİGİN 29.11.2021 tarihinde Tekfen Holding A.Ş.payları ile ilgili olarak 17,72 TL. fiyat aralığından 535.582 adet, 17,89 TL. fiyat aralığından 20.000 adet, 17,90 TL.fiyat aralığından 15.000 adet, 17,93 TL.fiyat aralığından 27.542 adet, toplamda 598.124 adet, satım işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Tekfen Holding A.Ş. sermayesindeki paylar / oy hakları 29.11.2021 tarihi itibariyle % 0,1352'e düşmüştür.

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

DERİMOD KONFEKSİYON AYAKKABI DERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (DERIM): Şirketin Yönetim Kurulu 29.11.2021 yapılan toplantısında Şirketin finansal yükümlülüklerinin azaltılması ve öz kaynaklarının güçlendirilmesi amacıyla; Şirket Esas Sözleşmesi'nin "Sermaye Ve Hisse Senetleri" başlıklı 6. ve "Sermayenin Artırılması" başlıklı 8'nci maddelerinin vermiş olduğu yetkiye istinaden; 135.000.000,00 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 27.000.000,00 TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden karşılanmak suretiyle 27.000.000,00 nakit (bedelli) olarak % 100 oranında artırılarak 54.000.000,00 TL 'sına çıkarılmasına, Arttırılan 27.000.000 Türk Liralık sermayeyi temsil eden 1 Kuruş nominal değerli ve üzerinde herhangi bir imtiyaz bulunmayacak olan 2.700.000.000 adet payın tamamının hamiline yazılı olarak ihracına oy birliği ile karar verilmiştir.

PETROKENT TURİZM A.Ş. (PKENT): Şirketin mevcut 1.036.800,00 Türk Lirası tutarındaki çıkarılmış sermayesinin; 23.846.400,00 Türk Lirası'nın, yapılması planlanan Ortaklar Olağanüstü Genel Kurulu kararı doğrultusunda; VUK. Ve SPK'na göre oluşan kalemlerden;1.170.542,03 TL'si Olağanüstü Yedekler hesabından, 230.206,73 TL'si Statü Yedeklerinden, 15.979.008,92 TL'si Sermaye Düzeltmesi Olumlu Farklarından, 12.795,02 TL'si Hisse Senedi İhraç Primleri hesabından ve 6.453.847,30 TL'si 2019 yılı karından karşılanmak suretiyle 24.883.200,00 Türk Lirası'na yükseltilmesine, Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. (MKK) nezdinde kayden izlenmekte olan hamiline yazılı paylardan oluşan mevcut çıkarılmış sermayenin % 2300 oranında 23.846.400,00 TL nominal değerdeki payların artırım tarihindeki pay sahiplerine payları oranında bedelsiz olarak dağıtılmasına, Sermaye artırımını takiben, şirketin kayıtlı sermaye sistemine geçilmesi ve kayıtlı sermaye tavanının 50.000.000 TL olarak belirlenmesine, Kayıtlı Sermaye Tavanı süresinin 2021-2025 yıllarını kapsayacak şekilde 5 yıl süre tanınmasına, Yine Sermaye artırımının gerçekleştirilmesini takiben Sermaye Piyasası Kanunu'nun 18'inci maddesinin 7'nci fıkrası hükmü uyarınca, Sermaye Piyasası Kurulu'nun uygun görüşünü muhtevi, çıkarılmış sermayeyi gösteren esas sözleşmenin sermayeye ilişkin 6 (altı)ncı maddesi hükmünün ve diğer esas sözleşme hükümlerinin TTK 6102' ye göre düzenlenerek ekli bulunan yeni şekli ile tescil ve ilanına, gerekli izinlerin alınmasına, İhraç edilecek 23.846.400,00 TL nominal değerli paylara ilişkin ihraç belgesinin onaylanması ve kayıtlı sermaye sistemine geçilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu'na başvurulmasına, Oy birliği ile karar verilmiştir.

MEPET METRO PETROL VE TESİSLERİ SANAYİ TİCARET A.Ş. (MEPET): Şirket Yönetim Kurulu'nun 29.11.2021 tarihli kararı ile; Şirket esas sözleşmemizin 6. maddesinde 200.000.000.-TL (olarak belirlenen kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 75.350.000-TL olan çıkarılmış sermaye; tamamı nakden karşılanmak suretiyle (% 160,00 bedelli) olarak 195.910.000- TL'ye çıkarılmasına, Sermaye artırımında (A) grubu pay sahiplerine (A) grubu, (B) grubu pay sahiplerine (B) grubu pay verilmesine, Mevcut ortakların yeni pay alma haklarında herhangi bir kısıtlama yapılmamasına, bir payın nominal değeri 0.01 TL olup, yeni pay alma hakları 1 TL nominal değerli 100 adet pay için 1 TL fiyat üzerinden kullandırılmasına karar verilmiştir.

ARD GRUP BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş. (ARDYZ): Mevcut 23.875.000 TL olan sermaye, 30.961.671,86 TL'si Hisse Senedi İhraç Primlerinden, 115.163.328,14 TL'si geçmiş yıl karlarından karşılanmak üzere toplam 146.125.000 TL artırılarak Sermaye Piyasası Kurulunun II-18.1 sayılı Kayıtlı Sermaye Sistemi tebliğinin 6. Maddesinin 6. Fıkrası hükmü gereğince bir defaya mahsus olmak üzere 80.000.000 TL olan Kayıtlı Sermaye Tavanının aşılarak 170.000.000 TL'ye yükseltilmesine ait bedelsiz sermaye artırımına ilişkin tescil talebi 29.11.2021 tarihinde Ankara Ticaret Sicil Müdürlüğü'nce onaylanmıştır. Şirket sermayesinin 23.875.000 TL'den 170.000.000 TL'ye artırılması kapsamında ihraç edilecek 146.125.000 TL nominal değerli paylar için bedelsiz pay alma hakkı kullanım başlangıç tarihi 01.12.2021 olarak belirlenmiştir.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi)

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında TUCLK.E payları 30/11/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 29/12/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.:(Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi)

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında RAYSG.E payları 30/11/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 29/12/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi)

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında PRKAB.E ve RALYH.E paylarında 30/11/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 29/12/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görecektir. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı, brüt takas ve emir paketi tedbirleri) tek fiyat işlem yöntemi tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi)

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında DURDO.E paylarında 30/11/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 29/12/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:


Bugün Gerçekleştirilecek Kar Payı Notları:


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP, İnvesting ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 2.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %36,36 zarar oranı: %63,64'dür. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.