Yurt İçi Piyasalar Büyüme Datasına Odaklandı

31 Mayıs 2022

Bugün, yurt içinde GSYH, dış ticaret istatistikleri ve hizmet üretici fiyatları verileri takip edilecek.

Yurt İçi Piyasalar Büyüme Datasına Odaklandı

31.05.2022

Yurt İçi Piyasalar Büyüme Datasına Odaklandı…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde 3,62 değer kazancıyla 2.527,15 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 47,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 2,49, holding endeksi yüzde 3,64 değer kazandığı günde Tüm sektör endeksleri yükselirken, en fazla kazandıran yüzde 9,17 ile ulaştırma olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın ilk işlem gününü yükselişle tamamladı. Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,79, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,19 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,72 yükseldi.

ABD borsaları haftanın ilk işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 1,76, S&P 500 endeksi yüzde 2,47 ve Nasdaq endeksi yüzde 3,33 değer kazandı.

Bugün, yurt içinde GSYH, dış ticaret istatistikleri ve hizmet üretici fiyatları verileri takip edilecek. Global piyasalarda, Almanya’da işsizlik oranı, Euro Bölgesi tüketici fiyat endeksi, ABD konut fiyatları, Chicago PMI ve Conferance Board tüketici güven endeksi verileri yakından izlenecek. Gün içerisinde, ABD Başkanı Joe Biden, Fed Yönetim Kurulu Başkanı Jerome Powell ile gerçekleştireceği toplantı, OPEC Toplantısı ve devam eden AB Liderler Zirvesi’nden gelebilecek açıklamalar takibimizde olacak. Ayrıca, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gelişmeler/haber akışları piyasaların odağında olmaya devam edecek.

Yeni işlem gününde, Çin’de açıklanan İmalat PMI verisi Mayıs ayında piyasa beklentisinin hafif üzerinde 49,6 olarak gerçekleşti. Çin’de açıklanan İmalat Dışı PMI verisi Mayıs ayında 47,8 olarak gerçekleşti. Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak toparlanma eğiliminin devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde 3,62 değer kazancıyla 2.527,15 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 47,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne pozitif bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Euro Bölgesi'nde açıklanan İşletme ve Tüketici Anketi Mayıs verisi piyasa beklentisinin hafif üzerinde 105 düzeyinde gerçekleşti. Euro Bölgesi’nde açıklanan Tüketici Güveni Mayıs ayında beklentilere paralel -21,1 olarak kaydedildi.

Almanya’da açıklanan öncü Tüketici Fiyat Endeksi verisi Mayıs ayında bir önceki aya göre % 0,9 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 7,9 ile piyasa beklentilerinin üzerinde artış gerçekleşti. Ülkede Harmonize Tüketici Fiyatları Endeksi (HICP) verisinde Mayıs ayında yıllık bazda % 8,7 ile beklentilerin üzerinde artış kaydedildi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başekonomisti Philip Lane yaptığı değerlendirmede; "Şu anki durum değerlendirmemizde orta vadeli enflasyon görünümünün yüzde 2 hedefiyle uyumlu olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle normalleşmede kademeli yaklaşım uygun olur" dedi.

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin liderleri, yıl sonuna kadar Rusya'dan petrol ithalatının yüzde 90'ına yasak getirecek 6'ncı yaptırım paketi konusunda uzlaşı sağladı. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen yaptığı değerlendirmede; "Liderlerin 6'ncı yaptırım paketi üzerinde prensipte anlaşmalarına çok sevindim" dedi. AB Komisyonu Başkanı,yıl sonuna kadar Rusya'dan petrol ithalatının yüzde 90'ına yasak getirileceğini ifade etti.

Fed Üyesi Christopher Waller yaptığı değerlendirmede; “Birden fazla toplantı için 50 baz puanlık faiz artışlarını destekliyorum. Enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru indiğini görmeden 50 baz puan faiz artışını masadan kaldırmayacağım” dedi.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Payların Borsa Birincil Piyasada Halka Arzı

Şeker Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin (Şirket) halka arz edilecek 203.388.821 TL nominal değerli payları, Borsa Birincil Piyasa'da Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış Yöntemi ile beher pay için 1,10 TL fiyatla 01-02/06/2022 tarihlerinde Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla, SEGYO.HE (ikincil piyasada işlem kodu SEGYO.E olacaktır) işlem sırasında satışa sunulacaktır. SEGYO.HE'ye iletilecek emirlerde yalnızca [İptale Kadar Geçerli (İKG)] emir geçerlilik türü kullanılmalıdır. İlgili sırada maksimum emir değeri 223.727.704 TL olacaktır. Halka arza ilişkin emirlerin Borsamıza iletilmesine aracılık eden üyelerin, emirleri Borsamız birincil piyasasına iletirken kendi risk tanımlamaları çerçevesinde birden fazla emre bölerek iletmeleri halinde fiyat - zaman önceliğini haiz ilk emir dışındaki diğer emirler mükerrer olarak girilmiş olacağından dağıtıma konu edilmemektedir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Payların Birincil Piyasada Halka Arzı

Europen Endüstri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin (Şirket) halka arz edilecek toplam 33.780.000 TL nominal değerli payları, Borsa Birincil Piyasa'da Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış Yöntemi ile beher pay için 16,25 TL fiyattan 02-03/06/2022 tarihlerinde Garanti Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla, EUREN.HE (ikincil piyasada işlem kodu EUREN.E olacaktır) işlem sırasında satışa sunulacaktır. EUREN.HE'ye iletilecek emirlerde yalnızca [İptale Kadar Geçerli (İKG)] emir geçerlilik türü kullanılmalıdır. İlgili sırada maksimum emir değeri 548.925.000 TL olacaktır. Halka arza ilişkin emirlerin Borsamıza iletilmesine aracılık eden üyelerin, emirleri Borsamız birincil piyasasına iletirken kendi risk tanımlamaları çerçevesinde birden fazla emre bölerek iletmeleri halinde fiyat - zaman önceliğini haiz ilk emir dışındaki diğer emirler mükerrer olarak girilmiş olacağından dağıtıma konu edilmemektedir.

AVGYO: Şirket 360.000.000-TL kayıtlı sermaye tavanı içinde kalmak üzere 111.600.000-TL ödenmiş sermayesini %100 Bedelli arttırarak 223.200.000-TL 'ye yükseltilmesi için 25.03.2021 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu'na başvurmuştur. 16.03.2021 tarihli Kap açıklamasında sermaye arttırımından elde edilecek fonun, Edirne İli Merkez İlçesi Kirişhane Mahallesi Soğukkuyu Mevkiinde 2261 ada 16 parselde kayıtlı arsa üzerinde yapılması planlanan Metro Hotel Apartments projesinin yapımı için kullanılacağı belirtilmiştir. Başvuru sürecinin uzaması ve başvuru sürecindeki piyasa koşullarının değişmesi sebebiyle, Sermaye Piyasası Kurulu'na yapılan sermaye arttırım başvuru talebinin çekilmesine ve sermaye arttırımı sonrasında yapılması planlanan Metro Hotel Apartments Projesinin durdurulmasına karar verilmiştir.

GESAN: 14/04/2022 tarihli Kamu Aydınlatma Platformu'nda yapılmış olan bildirimde, şirket %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş.'nin, TOROSLAR EDAŞ tarafından 14/04/2022 tarihinde gerçekleştirilen ‘' HÜCRE & TRAFO MERKEZİ – MMMH – HAVALI ALIMI İŞİ '' için ihaleye girdiğini ve en avantajlı fiyat vererek ihalede 1. olduğu bildirilmişti. TOROSLAR EDAŞ İhale Komisyonu, 30/05/2022 tarihinde ilgili iş için Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş.'ye sözleşme davetinde bulunmuştur. Kurum ile sözleşme 01/06/2022 tarihinde imzalanacaktır. Sözleşme bedeli 6.900.000,-USD'dir. (Altımilyondokuzyüzbin, Amerikan Doları) (Güncel baz USD/TL kuru ile ihale bedeli 113.022.000,TL'dir.)

TUCLK: Şirket; Avrupa'da bulunan bir firmayla elektrikli araçların kabin kapısı , menteşe parçası gibi ürünlerinin seri üretimini gerçekleştirmek üzere anlaşma sağlamıştır. nSöz konusu anlaşmamız 2022 yılının ikinci yarısında başlayacak ve 2024 yılının sonuna kadar devam edecektir. 2024 yılının sonuna kadar tahmin edilen proje hacmi 62.600 adet elektrikli araca parça temin etmek olup projeden elde edilmesi beklenen gelir 4.900.000 Euro'dur. Yapılan bu anlaşmayla birlikte şirketimizin ihracat geliri beklentisi 2024 yılında %80'e ulaşmıştır. Hedeflenen hacimlerin gerçekleşmesi durumunda ise anlaşma süresi uzatılabilecek ve yatırımcıların bilgisine sunulacaktır.

YEOTK: Şirket ile Enerjisa Enerji Üretim A.Ş. arasında bugün (30.05.2022) Kayseri ilinde arazi üstü Güneş Enerjisi Santrali (GES) tesis edilerek tüm elektrik, inşaat ve mekanik işleri dahil olmak üzere anahtar teslim olarak kurulması (panel tedariği hariç) amacıyla sözleşme bedeli 4.300.000 USD + KDV olan sözleşme imzalanmıştır.

NETAS: Şirket, Superonline İletişim Hizmetleri A.Ş. (Superonline) ile imzalanan Wifi-6 Homegateway Çerçeve Tedarik Sözleşmesi kapsamında; Superonline'dan akıllı ev teknolojileri için yüksek performans ve hızda kablosuz internet bağlantısı sunan Wifi-6 destekli fiber modem (Wifi-6 HGW) tedariği için 1.730.036 ABD Doları tutarında sipariş almıştır.

MEDTR: Şirket Yönetim Kurulu 30.05.2022 tarihinde, global etkinliğini arttırmak adına İngiltere' de hisselerinin %100' ü Meditera Tıbbi Malzemele Sanayi ve Ticaret A.Ş' ye ait 1.500.000 GBP sermayeli bir şirket kurulmasına karar verilmiştir. Söz konusu şirketin sermayesi SPK' nın 17.06.2021 tarih ve 31/943 sayılı toplantısıyla onaylanmış şirketin paylarının halka arzına ilişkin izahnamesinin 28.2 bölümünde açıklanan, halka arz gelirinin Yurtdışı/ Yurtiçi Yatırım Fırsatlarının Değerlendirilmesi fonundan kullanılacaktır.

CEMTS: Şirket, ileriki yıllarda yapılması planlanan üretim faaliyetlerini arttırma amaçlı yatırımlarında kullanılmak üzere, büyüyen yapısının gerektirdiği fiziki mekan ihtiyaçlarına uygun olarak, Bursa ili, Karacabey ilçesi, İkizce Mahallesi 34.400 m2, 22.360.000 TL bedelle gayrimenkul satın alınmıştır. Bursa ili, Nilüfer ilçesi, Badırga Mahallesi ve Bursa ili, Mudanya ilçesi, Yörük Yenicesi Mahallesinde ve Bursa İli Karacabey İlçesi, İkizce Mahallesinde son alınan gayrimenkul ile birlikte toplam alınan gayrimenkul miktarı 178.832,46 m2 'ye ve 117.716.579 TL değere ulaşmıştır.

AVGYO: Şirket portföyünde yer alan İstanbul ili Arnavutköy ilçesi Türkmen Mezarlığı mevkii, 261 nolu parsel üzerinde bulunan 5 adet bir katlı, 1 adet iki katlı betorname işyeri ve arsasının ve 944 nolu parsel üzerinde bulunan iki katlı ve üç katlı 2 adet kargir işyeri ve arsasının satışa çıkarılmasına karar verilmiştir. Satış işlemleri için 30.05.2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 6 Ay+6 Ay süre ile Coldwell Banker Baray Gayrimenkul şirketi ile sözleşme imzalanmıştır.

Paylar Alım Satım Notları:

ARSAN: ALİŞAN ARIKAN 27/05/2022 - 27/05/2022 tarihinde ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 3,74 - 3,77 TL fiyat aralığından 200.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 27/05/2022 tarihi itibariyle %8,97 sınırına ulaşmıştır.

RYSAS: EGEMEN DÖVEN 27/05/2022 - 27/05/2022 tarihinde REYSAŞ TAŞIMACILIK VE LOJİSTİK TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 5,42 - 5,55 TL fiyat aralığından 264.340 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte REYSAŞ TAŞIMACILIK VE LOJİSTİK TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 27/05/2022 tarihi itibariyle %7,30 sınırına ulaşmıştır.

CRFSA: Şirket tarafından 33 TL ile 33.36 TL fiyat aralığında 70.596 TL nominal değerinde hisse satışı gerçekleştirilmiştir.

AKFGY: 27.05.2022 tarihinde Akfen Gayrimenkul Yatının Ortaklığı A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,74 TL - 2,98 TL fiyat aralığından 59.396.000 toplam nominal tutarlı satış işlemi Hamdi Akın tarafından gerçekleştirilmiştir.

AKMGY: YASEMİN CASUN TUNCER 27.05.2022 tarihinde Akmerkez GYO A.Ş. payları ile ilgili olarak 43,00TL - 43,66TL fiyat aralığından toplam 10000 nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Akmerkez GYO A.Ş. sermayesindeki payları ve oy hakkı 27.05.2022 tarihi itibarı ile %45,75’e düşmüştür.

MPARK: Şirket tarafından 30.05.2022 tarihinde Borsa İstanbul'da pay başına 36,02 TL – 36,70 TL (ağırlıklı ortalama 36,42 TL) fiyat aralığından toplam 90.000 TL nominal değerli MPARK payları geri alınmıştır.

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

ALKA: Şirket Yönetim Kurulu 25.05.2022 tarihinde toplanarak aşağıdaki kararı almıştır; Şirketin sermayesinin 52.500.000.-TL (Elliikimilyonbeşyüzbin Türk Lirası)'dan, tamamı müsait özkaynak kalemlerinden; 99.846.844,21 TL' sı Olağanüstü Yedeklerden, 23.647.927,87 TL'sı Sermaye Düzeltmesi Olumlu Farklarından ve 7.755.227,92 TL'sı Gayrimenkul Satış Kazançlarına ait fondan karşılanmak üzere, toplamı 131.250.000-TL (Yüzotuzbirmilyonikiyüzellibin Türk Lirası)'sı bedelsiz sermeye artırım yöntemi ile ilave edilerek 183.750.000.-TL (Yüzseksenüçmilyonyediyüzellibin Türk Lirası)'sına çıkarılmasına, artan 131.250.000-TL (Yüzotuzbirmilyonikiyüzellibin Türk Lirası)'sına tekabül eden 13.125.000.000 adet hissenin mevcut ortaklara bedelsiz dağıtılmasına, Bu amaçla, hazırlanan esas sözleşme tadil metni ile ilgili Sermaye Piyasası Kurulundan müteakiben T.C. Ticaret Bakanlığından gerekli izinlerin alınmasına ve Esas Sözleşme değişikliğinin görüşülüp karara bağlanmak üzere Genel Kurula sunulmasına, gerekli işlemlerin Genel Müdürlükçe yürütülmesine karar verilmiştir.

PSGYO: Şirketin 1.000.000.000.-TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 267.500.000.-TL olan çıkarılmış sermayesinin, Hisse Senedi İhraç Primlerinden olmak üzere toplam 732.500.000.-TL artırılarak 1.000.000.000.-TL'ye çıkarılmasına, Söz konusu sermaye arttırımı nedeniyle oluşacak payların mevcut pay sahiplerine sahip oldukları pay grupları itibariyle ve Şirket sermayesine iştirakları oranında bedelsiz olarak kayden dağıtılmasına, Bu kapsamda iç kaynaklarından gerçekleştirilecek sermaye artırımına ilişkin Şirket Esas Sözleşmesinin "Sermaye ve Paylar" başlıklı 8. maddesinin "Yeni Şekli" başlığı altında verildiği şekilde tadil edilmesine, İdari süreçlerin tamamlanması ve İhraç Belgesinin onaylanması için Sermaye Piyasası Kurulu ve diğer resmi kurumlara müracaat edilmesine Oy birliği ile karar verilmiştir.

ATATP: Şirket çıkarılmış sermayesinin, 200.000.000.-TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde kalacak şekilde 56.250.000.-TL artırılarak 37.500.000.-TL'den 93.750.000.-TL'ye çıkarılmasına, Artırılan 56.250.000 TL'lik sermayenin tamamının hisse senedi ihraç primlerinden olmak üzere iç kaynaklardan karşılanmasına, Sermaye artırımında kullanılacak olan 56.250.000.-TL'lik tutarın, bedelsiz payların artırım tarihindeki pay sahiplerine paylarına isabet eden oranda (%150) bedelsiz pay olarak tevdi edilmesine, işbu karar kapsamda Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığı'na başvurulmasına ve tabi olunan mevzuat uyarınca gerekli iş ve işlemlerin yerine getirilmesine, karar verilmiştir.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında RODRG.E payları 31/05/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 29/06/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında AKFGY.E ve EGEPO.E payları 31/05/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 29/06/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:

GRSEL, IDEAS

Bugün Gerçekleştirilecek Kar Payı Notları:Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.