Yeni Zelanda İstihdamında Artış Var

17 Ağustos 2016

Yeni Zelanda İstihdam Raporu Açıklandı

Yeni Zelanda İstihdamında Artış Var

Bugün piyasa açılışının ilk verilerini Yeni Zelanda tarafından İstihdam ve Üfe raporları olarak açıklandı. İstihdam raporunda açıklanan işsizlik oranı ikinci çeyrekte %5,3 oranında bir beklentideyken, % 5,1 ile beklentiden daha iyi açıklandı. İstihdam değişikliğine baktığımızda ise %0,6 beklentisi varken, beklentilerin 4 katı olarak açıklandı. İş gücüne katılım oranında da belirgin bir artış gözlemlendi. 

Verilere baktığımızda iş gücüne katılım oranı artmış, işsizlik oranı gerilemiş ve istihdamda beklentilerin ciddi şekilde üzerinde açıklanmıştır. Ancak bu verilerin hesaplanma metodunda yapılan değişiklik nedeniyle verileri açıklayan kurum gelen veriler ile şuanda ki verilerin kıyaslanmaması gerektiği bir dip notta belirtilmiş. Bununla beraber bu yeni metodun Yeni Zelanda istihdam piyasasını daha doğru ve gerçekçi ortaya koyduğu da belirtilmiş.

İstihdam raporuyla beraber 2. çeyrek Üfe raporunun da yayınladığını görüyoruz. Burada da düşük enflasyonun RBZN'nin para politikası toplantısında faiz indirme sebeplerinden biri olduğu ve açıklanan üretici fiyat endeksi'nin ( üfe )  gelecek dönem enflasyonu için önemli bir data olduğunu unutmamak gerekiyor. İlk çeyrekte açıklanan - %1,0 olarak açıklanan üfe ikinci çekrete %0,9 oranına yükselmiş olması olumlu seyrin devamına işaret olabilir.