Yeni Normal Resesyon

26 Temmuz 2022

Piyasalar Fed’in faiz kararını beklerken, genel risk algısı pozitif olarak devam etmektedir.

Yeni Normal Resesyon

26.07.2022

Yeni Normal Resesyon

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde yüzde 1,27 değer kazancıyla 2.548,49 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 28,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 4,01, holding endeksi yüzde 0,56 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran bankacılık, en çok kaybettiren ise yüzde 0,76 ile ulaştırma oldu.

Avrupa borsaları haftanın ilk işlem gününü Almanya hariç yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,41, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,80 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,33 değer kazanırken Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,33 değer kaybetti.

ABD borsaları haftanın ilk işlem gününü karışık seyirle tamamladı. Kapanışta, Dow Jones endeksi yüzde 0,28 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,13 değer kazanırken Nasdaq endeksi yüzde 0,43 değer kaybetti.

Küresel ekonomilerin yeni normali enflasyon ve resesyon olurken, merkez bankalarının sıkı para politikalarına bağlı faiz artışları çare mi olacak yoksa dert mi olacak belirsizliğini sürdürmektedir. Enflasyona karşı en etkili araç olan faiz artışının büyüme üzerine negatif etkileri dikkate alınınca, faiz artışlarının bir noktada yavaşlaması gerekmektedir. Fed’in etkin sözlü yönlendirmesiyle Temmuz toplantısında 100 baz puanlık faiz artışına adaptasyon sürerken, Eylül toplantısına ilişkin sinyaller merak edilmektedir. Eylül toplantısı için de 75 – 100 baz puanlık faiz artışları devreye girecek mi yoksa Fed veri odaklı yaklaşımını sürdürecek mi piyasalar tarafından izlenecektir. Fed ve piyasalar için en optimal çözüm 75 baz puanlık olası bir faiz artışı gözükmektedir. Hassas dengelerde enflasyonu kontrol altına alırken, resesyonu daha kötü seviyeye taşımamak hedeflenebilir.

Yeni normal olan resesyon, petrol fiyatlarını $100 seviyesi altında baskılamaya yardımcı olurken, resesyon henüz hikaye aşamasında olmaktadır.

Piyasalar Fed’in faiz kararını beklerken, genel risk algısı pozitif olarak devam etmektedir.

Bugün, yurt dışı piyasalarda ABD konut verileri öne çıkacaktır.

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan;

 • Biz anlaşmayı tüm unsurlarıyla hayata geçirmeye kararlıyız, Bu tarihi başarıya verdiğimiz katkı Türkiye'nin küresel meselelerde oynamaya muktedir olduğu önemli rolü bir kez daha ortaya koymuştur. Planın operasyonel boyutu inşallah İstanbul'dan idare edilecek, burada ülkemiz, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletlerden yetkililer rol alacaklar. Ukrayna'ya giden ve oradaki limanlardan gelen gemilerin emniyetli ve plana uygun şekilde seyrine birlikte yön verilecek.

 • NATO'nun kayıtlarına bu terör örgütlerinin girmiş olması Madrid zirvesinin en başarılı yanıdır

 • Savaşın yarattığı menfi koşullar ve aramızda bazı konularda anlaşmazlıklar elbette var, Putin'le olan görüşmemiz gerçekten çok daha farklı geçti. Çünkü şu anda Putin-Zelenskiy olayında biz çok önemli bir rol oynuyoruz. Çünkü biz kimseye burada düşman nazarıyla bakmıyoruz. Dost nazarıyla bakıyoruz ve bu şekilde bakışımız da her iki tarafın da gerçekten samimi yaklaşımını getiriyor. Kaldı ki, Sayın Putin ile malum şu anda Batı'nın yaklaşım tarzı, yani siyasetçilere yakışan bir yaklaşım tarzı değil. Tabii sen öyle bakarsan Sayın Putin de size nasıl bakacak?

 • Öyle bakacak. Şimdi savaşın oluşturduğu konjonktüre rağmen biz ikili ilişkilerimizdeki önemli konuları rahatlıkla ele aldık ve olumlu bir görüşme olduğunu ben de rahatlıkla söyleyebilirim. Savaşın yarattığı menfi koşullar ve aramızda bazı konularda anlaşmazlıklar elbette var. Ancak, biz malum S-400 konusunda vesaire dünyanın bakışını paylaşmadık.

 • Yunanistan bizim güvenlik ihtiyaçlarımız için uçak almamızı engellemeye çalışıyor

 • Bu salgın süreci, Ukrayna'daki savaş, tarihin en yüksek seviyelerine ulaşan enerji ve emtiya fiyatları, küresel alanda enflasyonist bir ortam oluştu. Bu diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'yi de etkiledi.

 • Tabi hayat pahalılığının yükünü azaltmak amacıyla gerekli tüm adımları da atıyoruz. Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanlığımız ve ekonomi yönetimimiz çalışıyor. Hedef odaklı hayata geçirdiğimiz bu adımlarla zorlu koşullara karşı ülkemizin direnci artırmayı hedefliyoruz. Kur Korumalı TL'ye katılım çok oldu. Toplamda 1,8 milyon hesap açıldı. Bu sayı güvene işaret ediyor. Gerçek kişilere yönelik tasarladığımız ürüne gelen talep de tabana yayıldı ve beklentimizin üzerinde gerçekleşti. Yapmış olduğumuz bu düzenlemelerin enflasyon üzerindeki etkilerini yakından takip ediyoruz.

 • Son haftalarda yaşanan petrol fiyatlarındaki düşüşün olumlu etkilemesini de bekliyoruz. Yıllık enflasyon düşüşünü önümüzdeki yıl ciddi bir şekilde Şubat-Mart döneminde görmeye başlarız.

 • UEA Başkanı Birol, Önümüzdeki aylarda volatilite ve piyasadaki fiyat baskısının süreceğini söylemek mümkün olabilir. Hem Avrupa hem de dünya için zorlu birkaç aya girildi. Avrupa’nın yıllar boyu gaz ve petrolde Rusya’ya bağımlılığı vardı. Şu anda Rusya’dan Avrupa’ya eskiye oranla yüzde 30-35’i kadar gaz geliyor ve bunun kesilme ihtimali var. Avrupa’da kömür gibi uzak durulan birçok enerji türünün bu kış kullanılması lazım. Ayrıca Belçika ve Almanya gibi bazı ülkeler nükleer enerji santrallerini kapatmaya karar vermişlerdi. G7 liderler zirvesinde bu kapatmayı en azından bir süreliğine ertelemelerini önerdim. Belçika bu önerimizi kabul etti ve santralleri kapatmayı erteledi. Almanya da nükleer santrali kapatma kararını ertelerse güzel bir sürpriz olur.

 • Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, "Ukrayna ekinlerinin limanlardan çıkışını engellemediğimizi tüm dünyaya kanıtlamak için tahıl ihracatına başlayacağız.

 • Avrupa Merkez Bankası Üyesi Kazaks, Bunun tek önden yükleme olacağını söyleyemem. Eylül ayındaki faiz artışının da kayda değer bir büyüklükte olması gerektiğini söyleyebilirim.

 • ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, BM'ye, Türk müttefiklerimize her türlü desteği vereceğiz çünkü bu tahılın dünya piyasasına ulaşmasının önemini biliyoruz. Bu anlaşmanın sonuçlandırılmasında aracılık eden Başkan Zelenskiy, Ukrayna hükümeti, BM Genel Sekreteri ve Türk müttefiklerimizle yakın koordinasyon içindeyiz. Ukrayna'nın Karadeniz limanlarını açmanın, Ukrayna'nın tahıl ihracatını artırmanın en etkili yolu olduğu açıktır.

Ekonomik Takvim:

Image title

Şirket Notları:

TSKB: Banka Yönetim Kurulunca verilen yetki çerçevesinde, Commerzbank Aktiengesellschaft, Filiale Luxemburg koordinatörlüğünde, 367 gün vadeli, toplamda 90,000,000 Euro ve 17,500,000 ABD doları tutarında olmak üzere iki ayrı dilimden oluşan sendikasyon kredisi anlaşması, uluslararası finansal kurumların katılımıyla 25 Temmuz 2022 tarihinde imzalanmıştır.

HEKTS: Şirketin 04.07.2022 tarihli kararına istinaden Adana İli Sarıçam İlçesi, Acıdere OSB Mahallesi, Adana Hacı Sabancı OSB, Atatürk Bulvarı, No. 19 adresinde bulunan Organomineral Üretim Tesisinin satın alınması amacıyla yaptırılan gayrimenkul değerlemesi sonucunda tespit edilen değer USD 2.627.847,00 olup; yapılan görüşmeler sonucunda ilgili taşınmazın USD 2.590.000,00'a satın alınmasına karar verilmiştir.

RYGYO: Şirket portföyünde yer alan Kocaeli İli Çayırova İlçesi Akse Mahallesi 841 Ada 12 Parsel; 6.433,40 m2 arsa üzerinde bulunan 8.906 m2 deponun 2.000 m2'lik depolama alanı "DGC Lojistik Ltd.Şti."ye 2 seneliğine kiraya verilmiştir. Kiraya verilen depodan 2 senede yaklaşık 8.000.000-TL+KDV gelir elde edilecektir.

GESAN: Şirket %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş., TEİAŞ Genel Müdürlüğü tarafından 25/07/2022 tarihinde gerçekleştirilen, 2022/590963 ihale kayıt numaralı ‘'25-07-2022 TARİHLİ İTM-404 REFERANSLI 154 KV ALMUS HES TM YENİLEME (FARKLI SAHAHA) (DOKAP) YAPIMI İŞİ'' için ihaleye girilmiş ve en avantajlı fiyat verilerek ihalede 1. olunmuştur. İhale baz bedeli 67.329.605,-TL'dir.

MANAS: Yurtdışında faaliyet gösteren bir firmanın pilot projesinde kullanılmak üzere 689.990 USD tutarında akıllı gaz sayacı satışı için sözleşme imzalanmıştır. Projenin 2023 yılı içinde tamamlanması planlanmaktadır.

EDATA: Şirket tek seferde 35.117.265,58 TL tutarında ihracat gerçekleştirmiş olup, söz konusu ihracata ilişkin tüm tahsilatlar tamamlanmıştır.

AVHOL: Şirket Yönetim Kurulu tarafından, Otomotiv ve Beyaz Eşya alanında yakın gelecekte ortaya çıkabilecek fırsatları değerlendirmek ve ilgili sektörlerdeki iş birlikleri ve yatırımları gerçekleştirmek amacıyla, Şirketin %100'üne sahip olacağı 1.000.000 TL sermayeli Pazarlama şirketi kurulmasına karar verilmiştir. Şirketin kuruluş işlemlerinin yürütülmesi için resmi makam ve mercilerden gerekli izinlerin alınmasına, oybirliği ile karar verilmiştir.

RNPOL: 05.07.2022 Tarihli Açıklamada Tarla Ges Yatırımı için alınan tarla üzerinde Ges Yatırımı yapılması için , Kayseri Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünden mevcut trafo kapasitesi olan 1.600 kVa güce ilave 2.500 kVa talep olumlu karşılanmış ve şirket ile ilgili müsaade yazısı verilmiştir.

Şirket Mas Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş. ile 25.07.2022 tarihinde Güneş Enerji Santrali (GES) Tesis Geliştirme ve Yapım Sözleşmesi imzalamıştır , sözleşmeye ilişkin bilgiler aşağıdaki şekildedir; Tesis Kurulum Adresi : Kayseri İli Yeşilhisar İlçesi Güzelöz Mahallesi 101 Ada,120,121,124,125,126 parseller üzerinde kurulması planlanan 7.4 MWe güneş enerji santrali Planlanan Kapasite : 8.884 kWp Öngörülen Yıllık Elektrik Üretimi Miktarı (kWh) : 14.658.000 Fiyat/kwp (Kdv Hariç) :0,99 Usd Planlanan toplam kapasiteye göre toplam fiyat (Kdv Hariç) : 8.795.160 Usd dir.

BJKAS: Profesyonel futbolcu Rıdvan Yılmaz'ın Rangers FC Kulübü'ne kesin transferi konusunda; 4.000.000 EURO garanti bedel , 2.250.000 EURO şarta bağlı bedel ve oyuncunun Rangers FC ile sözleşmesi devam ederken bir başka kulübe kiralanması veya kesin transferi hallerinde, net transfer gelirinin %20'sinin Şirkete ödenmesi, şeklinde anlaşma sağlanmıştır.

Paylar Alım Satım Notları:

OZRDN: HASAN ÇEMREK 25/07/2022 - 25/07/2022 tarihinde ÖZERDEN PLASTİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 14,93 - 15,22 TL fiyat aralığından 19.684 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ÖZERDEN PLASTİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 25/07/2022 tarihi itibariyle %5,79 sınırına ulaşmıştır.

SKBNK: DESMER GÜVENLİK HİZMETLERİ 25/07/2022 - 25/07/2022 tarihinde ŞEKERBANK T.A.Ş. payları ile ilgili olarak 1,45 - 1,45 TL fiyat aralığından 100.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ŞEKERBANK T.A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 25/07/2022 tarihi itibariyle %0,00 sınırına ulaşmıştır.

INVEO: 25.07.2022 tarihinde 13,90 TL fiyattan 16.934 adet pay geri alınmış ve bu geri alım programı kapsamında Şirketin sahip olduğu INVEO payları 1.574.505 adete ulaşmıştır. Şirket %150 oranında gerçekleşen bedelsiz sermaye artırımı süreci ile elde ettiği paylar dahil sahip olduğu INVEO payları 3.520.861,50 adettir. (Şirket sermayesine oranı %1,47)

GEDIK: 25.07.2022 tarihinde 6,55 TL fiyattan 687 adet pay geri alınmış ve bu geri alım programı kapsamında Şirketin sahip olduğu GEDIK payları 1.179.776 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,36)

VERUS: 25.07.2022 tarihinde 63,65 TL- 63,80 TL fiyat aralığından (ortalama 63,7331 TL) 12.186 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu VERUS payları 711.156 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %1,0159)

BOBET: 25.07.2022 tarihinde 6,50 TL fiyattan 230.000 adet pay geri alımı gerçekleştirilmiş olup Şirketin sahip olduğu BOBET payları 11.160.252 adete ulaşmıştır.

KRVGD: 25.07.2022 tarihinde 10,26 TL - 10,31 TL fiyat aralığından (ortalama 10,2888 TL) 340.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu KRVGD payları 3.340.000 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %1,39)

MPARK: Şirket tarafından 25.07.2022 tarihinde Borsa İstanbul'da pay başına 39,52 TL – 40,32 TL (ağırlıklı ortalama 39,98 TL) fiyat aralığından toplam 36.000 TL nominal değerli MPARK payları geri alınmıştır.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında HEDEF.E ve IDEAS.E payları 26/07/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 25/08/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:

ETILR, POLTK

Bugün Gerçekleştirilecek Kar Payı Notları:

TCELL 1 TL Nominal Değerli Paya Ödenecek Nakit Kar Payı - Brüt(TL) 0,5717157

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 2.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %36,36 zarar oranı: %63,64'dür. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.