Yellen: Faizlerde Kademeli Artış Muhtemelen Uygun Olmaya Devam Edecek

07 Haziran 2016

FED Başkanı Janet Yellen, ABD ekonomisinin toparlanmaya devam etmesinin beklendiğini belirtirken,

Yellen: Faizlerde Kademeli Artış Muhtemelen Uygun Olmaya Devam Edecek

FED Başkanı Janet Yellen, ABD ekonomisinin toparlanmaya devam etmesinin beklendiğini belirtirken, bu ortamda muhtemelen faiz oranlarında yeni kademeli artışların uygun olmaya devam edeceğini belirtti. 


Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verilerini hayal kırıklığı yarattığını vurgulayan Yellen, yine de sadece bir aylık verilere çok fazla önem atfetmemek gerektiğini kaydetti. 


Yellen, enflasyon oranını muhtemelen FED'in %2 hedefi doğrultusunda ilerlemeye devam edeceğini de söyledi. İstihdam verilerinde görülen işaretlerin ücretlerde nihayet yukarı yönlü hareket olduğuna işaret ettiğini kaydetti. 


"Politika teşvikleri FED'in hedeflerine ulaşılmasından önce geri çekilmeli çünkü politikaların etkileri gecikmeli görülüyor" diyen Başkan, " İstihdam piyasası gelişmelerini yakından izlemek gerekiyor. Belirsizlikler nedeniyle belirlenmiş bir para politikası patikası uygulayamayız" dedi. 


Yellen, FED'in faiz kararlarının verilere bağlı olmaya devam edeceğinin de altını çizdi. "Küresel riskler, devam eden dikkat gerektiriyor" yorumu yaptı.