Yellen Bu Hafta Kongrede Neler Söyleyecek

08 Şubat 2016

FED Başkanı Yellen ; Bu hafta Washington'da kanun koyucularla bir araya gelecek.

Yellen Bu Hafta Kongrede Neler Söyleyecek

FED Başkanı Yellen ; Bu hafta Washington'da kanun koyucularla bir araya gelecek. Yapacağı konuşmada ise iç ekonomiye ilişkin güven ile ülke dışında artan riskler arasında bir denge sağlamak zorunda kalacak.Yetkililerin faiz artışlarının tahmin edilenden daha yavaş olacağına dair gelen işaretlerden iki hafta sonra, piyasa oyuncuları Yellen'in Mart ayındaki toplantıda faiz arttırımını ertelemeye ilişkin istekliğini anlamaya çalışacak.

Finansal piyasalardaki karışıklığın, ekonomik görünümün belirsizlik yaratması, enerji fiyatlarının enflasyonu düşürülmesinde yardımcı olması,Avrupa Merkez Bankasının teşvikleri arttırma düşüncesi, Fed'in bu ay ki toplantıdafaiz artışının beklentisini %50'den %10 seviyelerine kadar düşürdü.Aralarında Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer'in da bulunduğu politika yapıcılar, bir sonraki faiz arttırımı için karar verme zamanının gelmediğini düşünüyor.

Yellen Çarşamba Günü 17:00'de Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde ve bir gün sonra Senato Bankacılık Komitesinde Konuşacak.