Yellen Beklentisi Döviz Volatilitesini Artırıyor

24 Ağustos 2016

Küresel döviz hareketi Yellen'in Faiz ilgili verebileceği bilgi spekülasyonlarıyla son bir ayın en yüksek seviyelerinde seyrediyor.

Yellen Beklentisi Döviz Volatilitesini Artırıyor

Fed Başkanı Janet Yellen'in Cuma günü Jackson Hole'de ABD'nin faiz politikasına dair ipuçları verebileceği söylentileri, döviz volatilitesini endeksleyen göstergeyi son bir ayın zirvesine çıkardı. 

Yellen Cuma günü yıllık para politikası sempozyumunda konuşacak ve bir sonraki Fed politika kararı 21 Eylül'de alınacak. Faiz artırım olasılığının Aralık ayı itibariyle daha yüksek olduğu beklentisi, dolar endeksindeki yükselişlere sebep oluyor.

Fed'in Eylül ayında yapacağı toplantıda faiz artıracağına yönelik beklentiler de hafta başında yüzde 24 iken, beklentilerin artmasıyla yüzde 28'e yükseldi. Yapılan araştırmalara göre de yıl sonuna kadar faiz artırım olasılığı da yüzde 51'den yüzde 54'e çıktı.

Yellen'in toplantıda sergileyeceği tutum, doların önümüzdeki haftalar itibari ile de sürdürülebilir bir şekilde güçlenmesi için önemli. Fikirlerinde ki en ufak bir değişim dahi doları tekrar zayıflatabilir gibi duruyor.