YABANCI YATIRIMCI İŞLEMLERİ

07 Temmuz 2021

YABANCI YATIRIMCI İŞLEMLERİ

YABANCI YATIRIMCI İŞLEMLERİ

Borsa İstanbul tarafından yayımlanan Yabancı Banka/Aracı Kurum veya Şahıs Nam ve Hesabına Gerçekleştirilen İşlemler verilerine göre; Yabancı yatırımcıların Borsa İstanbul’da Haziran ayında yaklaşık 11,667 milyar dolar alış ve 11,665 milyar dolar satış işlemi gerçekleştirdi. Yabancı yatırımcılar Haziran ayında net 2,393 milyon dolar net alış işlemi gerçekleştirdi. Yabancı yatırımcıların Haziran ayında toplam işlem hacmi 23,333 milyar dolar olarak kaydedildi. Yılın ilk 6 aylık döneminde yabancıların alım işlemleri 131,189 milyar dolar, satım işlemleri 133,068 milyar dolar oldu. Yabancı yatırımcılar 2021 yılı Ocak-Haziran döneminde yaklaşık 1,878 milyar dolar net satım gerçekleştirdiler. Yabancı yatırımcıların Haziran ayında en çok alım yaptığı ilk beş pay senedi GARAN, TCELL, AKBNK, TUPRS ve SOKM oldu. Yabancı yatırımcıların ilgili dönemde en fazla satış yaptıkları ilk beş pay senedi ARCLK, SASA, KRDMD, KOZAA ve TOASO oldu.

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı ile Birlikte Okunmalıdır…

Değerlendirme;

Haziran ayında BİST-100 Endeksi TL bazında % 4,52 ve dolar bazında % 6,88 değer kaybetti. Temel olarak bakıldığında, aşılama sürecinin ve normalleşme eğiliminin hız kazanması ile birlikte 5 yıllık dolar bazlı CDS risk priminde yaşanan gerileme endeks fiyatlamaları açısından pozitif bir katalist olarak görülse de ay içerisinde, TL’de devam eden zayıf görünüm, enflasyon ana eğilimlerinde ilerleyen döneme dair bozulmalar ve gelişmiş ülke merkez bankalarının planlı takvime göre gerçekleştirdikleri toplantıları ardından yayımlanan notlar ve yapılan açıklamalar hem risk iştahı hem de endeks fiyatlamaları açısından kısa vadede baskı unsuru olarak izlendi.

Temel olarak, küresel tarafta aşılama sürecinin hız kazanması, likidite bolluğu, düşük faiz ortamı ve teşviklerin devam etmesi riskli varlıklara yönelimi desteklemeye devam ettiği izleniyor. Yaşanan salgına yönelik aşılama süreci hız kazanmasına karşın virüsün mutasyonlara uğraması bu bağlamda, ülkeler bazında korumacılık politikalarına tekrar dönülebileceğine dair endişeler/belirsizlikler, endeks fiyatlamaları açısından kısa ve orta vadede negatif bir katalizör olarak başlıca risk faktörleri arasından sayılmaya devam ediliyor. Diğer taraftan, global tarafta artan enflasyonist beklentiler üzerine merkez bankalarının nasıl bir yol haritası izleyeceği ise yakından takip ediliyor. Gelişmiş ülkeler tarafında kısa vadede enflasyon beklentilerinde, yükselişlerin gündeme gelebileceğine dair olgunlaşmaya başlayan dataların, gelişmekte olan ülke para birimleri ve borsaları üzerinde kısa-orta vadede baskı unsuru olarak görülebileceği olasılığını göz ardı etmiyoruz.

Dünya geneli borsaların Haziran ayı performansına bakıldığında ise lokal para birimi açısından ;


Haziran ayında dolar bazında dünya borsalarının performansına bakıldığında ise:


Borsa İstanbul Haziran ayı ve geçmiş 10 yıllık Performansı,(%) (tabloda geçmiş istatistiksel verileri göstermektedir. Sadece bilgi amaçlı paylaşılmış olup, ilerleyen döneme dair herhangi bir beklenti yada öngörü içermemektedir.

BİST-100 içerisinde yer alan pay senetlerinin Haziran ayı performanslarını TL bazında incelediğimizde;


BİST-100 içerisinde yer alan pay senetlerinin Haziran ayı performanslarını dolar bazında incelediğimizde;

Haziran ayında gelişmekte olan ülke CDS risk primlerinin seyrine bakıldığında;


Gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolara karşı Haziran ayı performansına bakıldığında;

Borsaların 2021 yılı ilk yarısı Performansı (%) (Local Para birimine göre)(Genel ve Bölgesel)

A)

B)

C)