Wood Mackenzie: Petrol Keşifleri 1947'den Bu Yana En Düşük Seviyede

30 Ağustos 2016

Yatırımcılar bu yıl tüketimlerinin yanlızca 20'de 1'ini değiştirecek.

Wood Mackenzie: Petrol Keşifleri 1947'den Bu Yana En Düşük Seviyede

2015 yılı rakamlarına baktığımızda, petrol arayan şirketlerin 1960'tan beri keşfedilen petrol rezerv ortalamasının sadece 10'da birine yakın petrol buldukları görülüyor. 2016 itibari ile bu rakamın daha da düşecek olması, petrol şirketlerinin ileride talepleri karşılayabilme ihtimallerini de sorgulatır hale geldi.

Petrol arama şirketlerinin, yaklaşıl iki yıl önce petrol fiyatlarında yaşanan çöküşle birlikte fiyatların yarı yarıya düşmesiyle beraber, arama bütçelerini kısması sonucu 2015'te sadece 2.7 milyar varillik yeni arz keşfedildi ve bu Edinburgh merkezli Wood Mackenzie verilerine göre, 1947'den beri en düşük seviye oldu. Geçtiğimiz ay itibari ile ise petrol arama şirketlerinin keşfettiği varil sayısı 736 milyon varil.

Küresel petrol stoklarının şişmesinde Rusya ve Opec'in üretime devam etmesi sebep oluyor. Fiyatlardaki düşüşe rağmen pazar paylarını koruyabilmek adına bu ülkeler petrol üretimini sürdürüyor. Bjurstroem'in yaptığı açıklamaya göre de, yatırımların yıllarca eksik kalması 2025 gibi yakın bir tarihe kadar etkisini gösterecek.