UEA/Birol: Yüksek Petrol Fiyatları Türkiye İçin İyi Değil

11 Ekim 2016

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) icra direktörü Fatih Birol yaptığı açıklamalarda, hangi ülkenin petrol üretimini ne kadar kısacağını açıklaması gerektiğini söyledi.

UEA/Birol: Yüksek Petrol Fiyatları Türkiye İçin İyi Değil

Rusya'nın dünyanın en büyük petrol üreticisi ülkelerinden olduğunu söyleyen Birol, Türkiye ile Rusya'nın enerji ticaretinin artmasının çok doğal olduğunu da sözlerine ekledi.

Doğalgazda çeşitlendirmeye gitmeliyiz, tek ülkeye bağımlı kalmamalıyız diyen Birol, kaya gazı devrimiyle ABD'den gaz ihracatının başladığını ve kaya gazının en çok Türkiye'nin işine yarayacağını, fiyatta elini güçlendireceğini belirtti.

Petrol fiyatlarının yükselmesi Türkiye için olumlu olmadığını söyleyen Birol, Orta Doğu'daki petrol üreticileri eskisi gibi at oynatamıyor şeklinde açıklamalarda bulundu. Bir ülkeye enerji konusunda çok fazla bağlanmanın bizi zor duruma düşürebileceğini belirten Birol, yenilenebilir enerjinin maliyetlerinde büyük düşüş olduğunu da ekledi.

Türkiye yenilenebilir enerjide ciddi atılım yapmalı, trendlerin gerisinde kaldık diye sözlerine devam eden Birol, güneş ve rüzgar enerjisi maliyetlerinin düştüğünü ve bu fırsatı kullanmamız gerektiğinin de altını çizdi.