TL Varlıklarda Toparlanma Eğilimi…

21 Aralık 2021

Bugün, yurtiçinde, Almanya ve Euro Bölgesi’nde Tüketici Güveni verileri takip edilecek

TL Varlıklarda Toparlanma Eğilimi…

21.12.2021

TL Varlıklarda Toparlanma Eğilimi…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde 1,35 kayıpla 2.056,36 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 45,3 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 2,15 ve holding endeksi yüzde 0,72 değer kaybettiği günde sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 3,91 ile turizm, en çok kaybettiren ise yüzde 6,07 ile ticaret olduğu görüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamalarda; "Tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz. Dövizin muhtemel getirisine Türk lirası varlıklarda kalarak ulaşılabilmesini sağlayacak bu yeni araç şöyle işleyecektir; insanlarımızın bankadaki Türk lirası varlığının mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek ama kur getirisi mevduat kazancının üstünde kalırsa aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek. Üstelik bu kazanç stopaj vergisinden de muaf tutulacak. Ayrıca Türk lirası varlıklarının yeni bir döviz talebi oluşturmayacak şekilde değerlendirilmesini temin edecek araçları devreye alacağız. Dolayısıyla bundan sonra hiçbir vatandaşımızın 'kur daha yüksek olacak' diye mevduatını Türk lirasından dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; "Döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle fiyat vermekte zorlanan ihracatçı firmalarımıza doğrudan Merkez Bankası aracılığıyla ileri vadeli kur rakamı verilecek. Bu işlem sonunda ortaya çıkabilecek kur farkı ise Türk lirası olarak ihracatçı firmamıza ödenecek. Fon büyüklüğü 250 milyar liraya ulaşan Bireysel Emeklilik Sistemimizin cazibesini artırmak için devlet katkısı oranını yüzde 5 daha artırarak yüzde 30'a çıkartıyoruz. Halihazırda Eurobond faiz gelirlerinde stopaj geliri yüzde sıfır iken devlet iç borçlanma senetlerinde bu oran yüzde 10 olarak uygulanmaktadır. Devlet iç borçlanma senetlerine talebi artırmak için buradaki stopajı da yüzde sıfıra indiriyoruz. Kurum kazançları üzerindeki vergi yükünü azaltarak uluslararası rekabeti desteklemek ve yatırımı teşvik etmek amacıyla ihracat ve sanayi şirketleri için kurumlar vergisinde 1 puanlık indirim planlıyoruz" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında Dolar/TL kurunda sert değer kayıplarının yaşandığı görüldü. (Kaynak: aa.com.tr)

Avrupa borsaları haftanın ilk işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,99, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 1,88, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,82 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,63 değer kaybetti.

ABD borsaları haftanın ilk işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 1,23, S&P 500 endeksi yüzde 1,15 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,24 değer kaybetti.

Bugün, yurtiçinde, Almanya ve Euro Bölgesi’nde Tüketici Güveni verileri takip edilecek. Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak toparlanma eğiliminin devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır


Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde 1,35 kayıpla 2.056,36 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 45,3 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne pozitif bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamaya göre; BIST 50 Endeksinde yer alan paylara dün getirilen açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının bugünkü seansta da uygulanmasına karar verildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Uluslararası Yatırım Pozisyonu verilerine göre; 2021 Ekim sonu itibarıyla, Uluslararası Yatırım Pozisyonu (UYP) verilerine göre, Türkiye’nin yurt dışı varlıkları, 2020 yıl sonuna göre % 20,0 oranında artışla 306,8 milyar ABD doları, yükümlülükleri ise % 12,1 oranında azalışla 562,5 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Türkiye’nin yurt dışı varlıkları ile yurt dışına olan yükümlülüklerinin farkı olarak tanımlanan net UYP, 2020 yıl sonunda -384,7 milyar ABD doları iken 2021 Ekim sonunda -255,7 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi, Kasım 2021 verilerine göre; Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi 2021 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre %13,49 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %47,89 artış gösterdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan 30 Kasım 2021 Tarihi İtibariyla Hazine Alacakları Verileri raporuna göre; Hazine Alacak stoku 30 Kasım 2021 tarihi itibarıyla 21,3 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Hazine alacak stoku içerisinde en yüksek pay 11,2 milyar TL ile Mahalli İdareler’e ait. 2021 Kasım ayı sonu itibarıyla Hazine alacaklarından toplam 3,9 milyar TL tahsilat gerçekleşti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan 30 Kasım 2021 Tarihi İtibariyla Merkezi Yönetim Brüt Borç Stoku verilerine göre; Merkezi yönetim brüt borç stoku 30 Kasım 2021 tarihi itibarıyla 2.707,8 milyar TL olarak gerçekleşti. Borç stokunun 920,5 milyar TL tutarındaki kısmı Türk Lirası cinsi, 1.787,3 milyar TL tutarındaki kısmı döviz cinsi borçlardan oluşmakta.

Almanya Merkez Bankası’nın (Bundesbank) yayımladığı rapora göre; Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da büyüme, artan koronavirüs vakalarının yeni önlemleri gündeme getirmesiyle bu çeyrekte daralabileceği öngörüldü.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, 2022 yılında Türkiye için ilk değerlendirme tarihi 27 Mayıs 2022 ve ikinci değerlendirme tarihi 25 Kasım 2022 olarak belirledi.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

AKSA ENERJİ ÜRETİM A.Ş. (AKSEN): 2 Kasım 2021 tarihli Özel Durum Açıklaması'nda da belirtildiği üzere, Aksa Enerji Üretim A.Ş'nin %100 oranındaki bağlı ortaklığı "Aksa Aksen Enerji Ticareti A.Ş." ‘nin Türkiye-Irak enerji iletim hattı üzerinden Irak'a 150 MW kapasiteye kadar elektrik enerjisi ihracatı faaliyetinin 2 yıl süreyle uzatımı için EPDK'ya başvuruda bulunulmuştu. Bahsi geçen başvuru, EPDK tarafından onaylanmış olup, Irak'a 150 MW kapasiteye kadar elektrik enerjisi ihracatı faaliyeti 2 yıl süreyle, 1 Kasım 2023 tarihine kadar, uzatılmıştır.

YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş. (YKBNK): Banka 6 farklı yatırımcı ile 5 ile 8 yıl vadeler arasında toplam 445 milyon ABD Doları ve 100 milyon Euro tutarında havale akımlarına dayalı gelecekteki nakit akışı işlemi (future flow) ve hazine işlemleri gerçekleştirmiştir.

DOĞAN ŞİRKETLER GRUBU HOLDİNG A.Ş.(DOHOL): Ambalaj imalatı ile iştigal eden Maksipak Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin tamamı ödenmiş 3.000.000 (üçmilyon) Türk Lirası sermayesini temsil eden tamamı nama yazılı, her biri 1.000 (bin)-Türk Lirası nominal değerde 3.000 (üçbin) adet paydan, ödenmiş sermayenin %70'ini temsil eden her biri 1.000 TL (bin) Türk Lirası nominal değerde ve toplam nominal değeri 2.100.000 TL (iki milyon yüz bin) Türk Lirası olan 2.100 (iki bin yüz) adet nama yazılı payının, yapılan pazarlıklar neticesinde Mehmet Kulüp'ten nakden ve peşin olarak (aşağıda tanımlandığı üzere) (a) İşlem'in tamamlanma tarihinde %60'ı, (b) kalan %40'i ise bazı şartlara bağlı bedel uyarlamasına tabii olarak kapanış hesaplarının denetlenmesini takiben olmak üzere toplam 8.408.000 (sekizmilyondörtyüzsekizbin)- Avro bedel üzerinden satın ve devir alınması işleminin ("İşlem") başlatılmasına, İşlem'in, Rekabet Kurulu'na yapılacak bildirim dahil olmak ve fakat bununla sınırlı olmamak üzere, Sözleşmeler'de belirlenen tüm kapanış koşullarının yerine getirildiğinin anlaşılması durumunda tamamlanmasına, karar verilmiştir. İşlem'in, bankası kredileri ile finanse edilmesi planlanmaktadır.

İDEAL FİNANSAL TEKNOLOJİLER VE DANIŞMANLIK A.Ş. (IDEAS): Şirket yeni ve gelişen alanlara yatırım stratejisi çerçevesinde; Bilgisayar programlama faaliyetleri (sistem, veri tabanı, network, web sayfası vb. yazılımları ile müşteriye özel yazılımların kodlanması) faaliyetlerinde bulunan Juphy Teknoloji Anonim Şirketi'ne yatırım yapılmasına, Juphy Teknoloji Anonim Şirketi tarafından yapılacak sermaye artırımında belirlenecek pay bedeli ve emisyon primi olarak toplam 25.000 USD ödenmesine, Juphy Teknoloji A.Ş.'nin mevcut pay sahipleri ile Sermaye Arttırımı Suretiyle Yatırım ve Pay Sahipleri Sözleşmesi imzalanmasına, Ödeme ve pay edinimine ilişkin işlemlerin ön şartlar yerine getirildiğinde tamamlanmasına ve sair prosedürün yerine getirilmesine, oy birliği ile karar verildi.

GEN İLAÇ VE SAĞLIK ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (GENIL): Şirket Yönetim Kurulu 20/12/2021 tarihinde yapılan toplantısında İstanbul Portföy Yönetimi A.Ş One Life Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Fonu'na (Sermaye Piyasası Kurulu'nun Girişim Sermayesi Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği (III-52.4) uyarınca Sermaye Piyasası Kurulu'nun 23.08.2021 tarih ve E-12233903-320.01.01-10046 sayılı izin yazısı ile ihraç belgesi onaylanan) 1.500.000,00 USD tutarında iştirak etme kararı almıştır.

MANAS ENERJİ YÖNETİMİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (MANAS): 02.07.2021 tarihinde SPK tarafından onaylanan izahnamede belirtildiği gibi ; G4 Doğalgaz Sayacı Üretim Hattının, ITRON (ABD) Firmasından teknoloji transferi ile Manas tesislerine taşınması görüşmeler bu güne kadar devam etmiş bulunmakta olup, 18.12.2021-20.12.2021 tarihleri arasında tesis, makine ve cihazları yurtdışında yerinde inceleyen teknik heyetin olumlu görüşü çerçevesinde; kısa sürede ITRON (ABD) Firması ile sözleşme imzalanması planlanmaktadır.

AYES ÇELİK HASIR VE ÇİT SANAYİ A.Ş.(AYES): İzmir Kemalpaşa fabrikamız çatısına 900 KW gücündeki Güneş Enerji Santrali (GES) yatırımı projesi tamamlanarak devreye alınmıştır.

GİRİŞİM ELEKTRİK SANAYİ TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş. (GESAN): Şirket %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş., 20.12.2021 tarihinde İSTANBUL ANADOLU YAKASI EDAŞ (AYEDAŞ) tarafından gerçekleştirilen ‘'HÜCRE-MMMH-HAVALI/TRAFO MRKZ-MMMH-HAVALI ALIMI'' için ihaleye katılmış ve en avantajlı fiyatı vermiştir. İhalede teklif edilen toplam bedel 2.965.000,USD'dir.

AVRASYA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (AVGYO): Bağlı ortaklığı Joy hotel Batumi Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı JSC'ye ait 108 adet rezidansın 5+5 yıl olarak 10 yıl süre ile yıllık brüt 858.000 USD bedelle LIXIN LLC şirketine kiralanması hususu açıklanmıştır.

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş. (PETKM): Şirket 19 Aralık 2014 tarihli özel durum açıklamasında belirtildiği üzere; Goldman Sachs International ("GSI") ve hakim ortağımız SOCAR Turkey Enerji A.Ş. ("STEAŞ") ile yapılan görüşmeler neticesinde, Şirketimizin halen %70 oranında sahip olduğu bağlı ortaklığı Petlim Limancılık Ticaret A.Ş. ("Petlim")'nin sermayesinin kalan %30'unu temsil eden hisse, 2014 yılında GSI tarafından 250 milyon ABD Doları bedel karşılığında satın alınmış ve diğer taraftan GSI, STEAŞ ile söz konusu hisselere yönelik yedi yıl vadeli bir geri satma opsiyonu anlaşması imzalamıştı. Hakim ortağından Şirkete ulaşan bilgiye göre, GSI söz konusu anlaşmadan kaynaklanan geri satma hakkını kullanmış olup, Petlim'in yukarıda sözü edilen işleme konu olan ve sermayesinin %30'unu temsil eden hissesinin STEAŞ tarafından satın alınması işlemi tamamlanmıştır. İşlem neticesinde STEAŞ Petlim'de %30 oranında pay sahibi olurken, Şirket %70 oranındaki pay sahipliği devam etmektedir.

İŞBİR HOLDİNG A.Ş.(ISBIR): Bağlı Ortaklığı İşbir Sentetik Dokuma Sanayi A.Ş. nin yaptığı halka arza ilişkin fiyat istikrarını sağlayıcı işlemler kapsamında 18.11.2021-17.12.2021 tarihleri arasında 11,8399953 TL ortalama fiyattan 7.837.152 TL nominal değerli pay alış işlemi gerçekleştirilmiştir.

ARD GRUP BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.(ARDYZ): Ar-Ge faaliyetlerinin iyileştirilmesi ve yeni bir Ar-Ge Merkezinin kurulması için, mevcut merkez adresi "Üniversiteler Mah. 1596. Cad. Hacettepe Teknokent 1. Arge Binası NO:97/20 Çankaya / Ankara" adresinden yeni merkez adres olan Koç Kuleleri, "Söğütözü Mahallesi, Söğütözü Caddesi, NO: 2A İç Kapı NO: 60 Çankaya/Ankara," adresine taşınma işlemleri gerçekleşmiştir. Üniversiteler Mah.1596.Cad. Hacettepe Teknokent 4.Ar-Ge Binası NO:95A/8 Çankaya/Ankara adresinde yazılım geliştirme faaliyetlerine Ar-Ge şubemiz olarak mevcut adresinde devam edecektir. Şirket esas sözleşmede yer alan "Şirketin Merkezi" başlıklı 4.maddesin yeni şeklinin değişikliği için itibariyle Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuru yapılmış olup, 20.12.2021 tarihi itibari ile Ticaret Sicil de tescil edilmiş, 20.12.2021 tarih ve 10476 sayılı Ticaret Sicil Gazetesinde ilan edilmiştir.

FENERBAHÇE FUTBOL A.Ş.(FENER): Futbol A Takımı Teknik Direktörü Vitor Pereira'nın sözleşmesi Kulüp tarafından feshedilmiştir.

KAREL ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (KAREL): 05.10.2020 tarihinde tasfiye kararını açıkladığı eZuce Inc.'teki hisseleri yukarıda tanımlandığı şekliyle satıp bağlı ortaklık ilişkisi sonlandırmış bulunmaktadır. İşlem çerçevesinde 380.000 ABD Doları tahsil edilmiş olup, tasfiye sonucunda yaklaşık karı 2 Milyon TL olacaktır.

Paylar Alım Satım Notları:

DESA: ADESA MAĞAZACILIK TEKSTİL VE DERİ SAN.TİC. A.Ş. 17/12/2021 - 17/12/2021 tarihinde DESA DERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 8,50 - 8,68 TL fiyat aralığından 151.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte DESA DERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 17/12/2021 tarihi itibariyle %0,3068 sınırına ulaşmıştır.

ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 17/12/2021 - 17/12/2021 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 16,51 - 17,82 TL fiyat aralığından 216.553 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 17/12/2021 tarihi itibariyle %0,432 sınırına ulaşmıştır.

ORGE: NEVHAN GÜNDÜZ 17/12/2021 tarihinde ORGE ENERJİ ELEKTRİK TAAHHÜT A.Ş. payları ile ilgili olarak 6,67 TL - 6,80 TL fiyat aralığından 140.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ORGE ENERJİ ELEKTRİK TAAHHÜT A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 17/12/2021 tarihi itibariyle %20,37'ye ulaşmıştır.

MAGEN: YUSUF ŞENEL 17/12/2021 - 17/12/2021 tarihinde MARGÜN ENERJİ ÜRETİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 9,44 - 9,59 TL fiyat aralığından 190.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte MARGÜN ENERJİ ÜRETİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 17/12 /2021 tarihi itibariyle %1,463 sınırına ulaşmıştır.

MEGAP: EDA ÖZHAN 17/12/2021 - 17/12/2021 tarihinde MEGA POLİETİLEN KÖPÜK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 8,82 - 8,82 TL fiyat aralığından 11.441.217 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte MEGA POLİETİLEN KÖPÜK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 17/12/2021 tarihi itibariyle %39,21 sınırına ulaşmıştır.

ESEN: YUSUF ŞENEL 7/12/2021 - 17/12/2021 tarihinde ESENBOĞA ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. payları ile ilgili olarak 29,00 - 29,22 TL fiyat aralığından 80.067 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ESENBOĞA ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 17/12/2021 tarihi itibariyle %0,547 sınırına ulaşmıştır.

KRDMA: YOLBULAN DEMİR SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ 17.12.2021 tarihinde Kardemir A.Ş. payları ile ilgili olarak 11,33-11,34 TL fiyat aralığından 102.303 TL toplam nominal tutarlı Kardemir (A) satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Kardemir A.Ş. sermayesindeki payları 17.12.2021 tarihi itibariyle % 3,26 sınırına düşmüştür.

KRDMD: İLYAS ŞADİ YOLBULAN 17.12.2021 tarihinde Kardemir A.Ş. payları ile ilgili olarak 12,80-12,90 TL fiyat aralığından 100.000 TL toplam nominal tutarlı Kardemir (D) satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Kardemir A.Ş. sermayesindeki payları 17.12.2021 tarihi itibariyle %0 sınırına düşmüştür.

NATEN: YUSUF ŞENEL 17/12/2021 - 17/12/2021 tarihinde NATUREL YENİLENEBİLİR ENERJİ TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 38,70 - 39,50 TL fiyat aralığından 55.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte NATUREL YENİLENEBİLİR ENERJİ TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 17/12/2021 tarihi itibariyle %64,242 sınırına ulaşmıştır.

SARKY: CENAP TAŞKIN 17/12/2021 - 17/12/2021 tarihinde SARKUYSAN ELEKTROLİTİK BAKIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 20,80 - 20,80 TL fiyat aralığından 20.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte SARKUYSAN ELEKTROLİTİK BAKIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 17/12/2021 tarihi itibariyle %2,31 sınırına ulaşmıştır.

ARSAN: ALİŞAN ARIKAN 17/12/2021 - 17/12/2021 tarihinde ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 5,60 - 6,21 TL fiyat aralığından 335.527 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 17/12/2021 tarihi itibariyle %7,41 sınırına ulaşmıştır.

SARKY: HAMİT MÜCELLİT 17/12/2021 - 17/12/2021 tarihinde SARKUYSAN ELEKTROLİTİK BAKIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 20,80 - 20,80 TL fiyat aralığından 6.250 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte SARKUYSAN ELEKTROLİTİK BAKIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 17/12/2021 tarihi itibariyle %0,75 sınırına ulaşmıştır.

CRDFA: ALTINBAŞ HOLDİNG A Ş 17.12.2021 tarihinde Creditwest Faktoring A.Ş. payları ile ilgili olarak, ortalama 3,4926 fiyattan 2.200.000 adet satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Creditwest Faktoring A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 17.12.2021 tarihi itibariyle, % 30,05 sınırına düşmüştür.

ARSAN: ALİŞAN ARIKAN 17/12/2021 - 17/12/2021 tarihinde ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 5,60 - 6,21 TL fiyat aralığından 335.527 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 17/12/2021 tarihi itibariyle %7,41 sınırına ulaşmıştır.

GENTS: MACİT AYDIN 17/12/2021 - 17/12/2021 tarihinde GENTAŞ DEKORATİF YÜZEYLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 3,89 - 3,90 TL fiyat aralığından 85.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte GENTAŞ DEKORATİF YÜZEYLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 17/12/2021 tarihi itibariyle %0,6305 sınırına ulaşmıştır.

YKSLN: BARIŞ GÖKTÜRK 20.12.2021 tarihinde Yükselen Çelik A.Ş. (YKSLN) payları ile ilgili olarak 5,60 – 5,67 TL fiyat aralığından 115.000 (yüz on beş bin) adet pay alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Yükselen Çelik A.Ş. sermayesindeki payları 20.12.2021 tarihi itibarıyla % 28,30 seviyesine ulaşmıştır.

ARCLK: 20.12.2021 tarihinde 47,78 TL - 51,50 TL fiyat aralığından (ortalama 50,2264 TL) 945.000 adet pay geri alınmış ve Şirket sahip olduğu ARCLK payları 35.096.546 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %5,1939)

BIMAS: 6 Aralık 2021 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla başlatılan pay geri alım programı kapsamında 20.12.2021 tarihinde 600.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu BIMAS payları 7.017.992 adete ulaşmıştır.

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

VAKIF FİNANSAL KİRALAMA A.Ş. (VAKFN): Şirket 1.000.000.000,-TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 250.000.000,-TL olan çıkarılmış sermayesinin %100 oranında artırılarak tamamı nakit karşılığı olmak üzere 500.000.000,-TL'ye çıkarılmasına ilişkin Sermaye Piyasası Kurulu'na yaptığımız başvuru, Sermaye Piyasası Kurulu'nun 16 Aralık 2021 tarihli ve 65/1802 sayılı toplantısında uygun bulunmuş ve 2021/63 sayılı Sermaye Piyasası Bülteni'nde duyurulmuştur. Bu kapsamda Kurulun 17 Aralık 2021 tarihli ve E-29833736-105.01.01.01-14536 sayılı yazısı ile ihraç edilecek paylara ilişkin izahnameye de onay verilmiştir. Ortakların ellerindeki payların %100 oranında yeni pay alma hakları bulunmaktadır ve pay alma hakları kısıtlanmamıştır. Yeni pay alma hakları izahnamede belirtilen esaslara uygun olarak 21.12.2021 ile 04.01.2022 tarihleri arasında 15 gün süre ile kullandırılacaktır. Yeni pay alma hakkının kullanılmasında 1 TL nominal değerli bir payın rüçhan hakkı kullanım fiyatı 1 TL olarak belirlenmiştir. Halka arzdan arta kalan payların mevcudiyeti halinde, ana ortağımız T.Vakıflar Bankası T.A.O., kalan payları, satış süresinin bitişini takip eden 3 (üç) iş günü içerinde, her halukarda her bir pay için 1 TL nominal değerden aşağı olmamak üzere halka arz fiyatı ortalamasından, bedelleri tam ve nakten ödenmek suretiyle satın almayı taahhüt etmiştir.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında KLGYO.E payları 21/12/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 20/01/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar;


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 2.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %36,36 zarar oranı: %63,64'dür. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.