GLOBAL PİYASALARDA KARIŞIK SEYİR...

06 Temmuz 2021

BORSA İSTANBUL'UN BUGÜN YATAY AÇILIŞ YAPMASINI BEKLİYORUZ

GLOBAL PİYASALARDA KARIŞIK SEYİR...

06.07.2021

Global Piyasalarda Karışık Seyir…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde 1,16 oranında yükselişle 1.392,64 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 12 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 2,21 ve holding endeksi yüzde 1,14 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 3,36 ile spor, en çok kaybettiren ise yüzde 1,48 ile madencilik olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın ilk işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,58, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,08, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,22 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,63 değer kazandı.

Bugün, Yurt içinde reel efektif döviz kuru, global piyasalarda ise Almanya'da fabrika siparişleri ve ZEW endeksleri, Avro Bölgesi'nde perakende satışlar, ABD'de hizmet sektörü ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ile ISM hizmet sektörü PMI verilerinin takip edilecek.

Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak yön arayışının devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı ile Birlikte Okunmalıdır…

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde 1,16 oranında yükselişle 1.392,64 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 12 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne yatay bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, "İkinci çeyreğe ilişkin öncü göstergeler baz etkisinin de devreye girmesiyle yıllık yüzde 20 civarında bir büyümeye işaret ediyor" dedi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Haziran 2021 verilerine göre; TÜFE Haziran ayında bir önceki aya göre %1,94 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %17,53 artış kaydedildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) Haziran 2021 verilerine göre; ÜFE Haziran ayında bir önceki aya göre %4,01, ve bir önceki yılın aynı ayına göre %42,89 artış kaydedildi.

IHS Markit verilerine göre Euro Bölgesi’nde hizmet PMI Mayıs’taki 55,2 seviyesinden Haziran ayında 58,3’e yükseldi.

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansından (Rosaviatsiya) yapılan açıklamada, "Türkiye'ye tarifeli ve charter uçuşların yapılabileceği Rusya'daki kentlerin sayısı artırıldı. Rus ve Türk hava yolları, 12 Temmuz'dan itibaren Rusya'nın 45 uluslararası havalimanından uçuş yapabilecek." ifadeleri yer aldı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), düşük faiz oranları ve bol likidite ile piyasa koşullarının 2021'in ikinci yarısında sukuk ihracı için destekleyici olmaya devam edeceğini tahmin etti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun 18. Bakanlar Toplantısı, üretim politikasına yönelik anlaşmaya varılamaması üzerine iptal edildi.

Avustralya Merkez Bankası gerçekleştirdiği Temmuz ayı toplantısı ardından yapılan açıklamada, piyasa beklentilerine paralel şekilde politika faizini ve 3 yıllık getiri hedefini değiştirmedi. Banka, parasal genişleme programında geçici bir uzatmaya gitti. Banka Eylül'de son bulacak olan mevcut parasal genişleme turunun ardından Kasım ayı ortasına kadar haftalık 4 milyar Avustralya doları tutarında uzun vadeli varlıkları alımını planlıyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü ile OECD yayımladıkları ‘2021-2030 Tarım Görünümü’ adlı raporda tarım emtiasının geçen sene Çin’in artan ithalatı ve azalan stoklarla yükseldiğini açıkladı. Raporda Çin’in -özellikle balık ve et talebinin- küresel tarım piyasalarının en büyük belirleyicisi olacağı ancak talebin geçen on yıla kıyasla yavaşlayacağı öngörüldü.

Gün içi veri takvimi:

Şirket Notları:

MİGROS TİCARET A.Ş. (MGROS): Şirket, ekli listede belirtilen 21 adet Migros, 14 adet Migros Jet, 1 adet 5M ve 4 adet Macrocenter formatında toplam 40 satış mağazası Haziran ayı içerisinde KAP’ta belirtilen tarihlerde hizmete açılmıştır.30 Haziran 2021 itibariyle Şirketimizin yurtiçinde toplam mağaza sayısı 2.405'tir. Şirketin toplam net satış alanı 1 milyon 605 bin metrekareye ulaşmıştır.

ANADOLU ISUZU OTOMOTİV SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ASUZU): Şirket katılım gösterilen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin açmış olduğu otobüs alım ihalesine ilişkin Kamu İhale Kurumu (KİK) nezdinde yapmış olunan itirazen şikayet başvurusunun reddine dair KİK kararına karşı açmış olduğu yürütmeyi durdurma talepli iptal davası 12 Şubat 2021 tarihinde yapmış olduğu özel durum açıklamasıyla duyurulmuştu. Davanın reddine dair karar verildiği bildirilmiş olup, Şirket ilgili karara karşı, yasanın kendisine tanıdığı haklar çerçevesinde, uygun kanun yoluna başvuracaktır.

NET HOLDİNG A.Ş. (NTHOL): K.K.T.C. Bakanlar Kurulu, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesinin Corona Virüs (Covid-19) hakkında almış olduğu ve Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanmasına karar verilen ek tedbir kararları ve istisnaları çerçevesinde; vaka sayılarındaki düşüşle orantılı bir şekilde alınan tedbirleri kademeli olarak azaltmaya devam etmektedir.Bu gelişmeler doğrultusunda,Kapalı devre turizm faaliyetleri kapsamında olan Merit Park Hotel ve Merit Royal / Premium Hotel'de,"Kapalı Devre Turizm" faaliyetlerinin süresi 4 Gece 5 Gün olarak devam etmekte olup, yine bu doğrultuda kullanılacak olan Charter sefer sayısı haftalık azami 11'den 14'e yükseltilmiştir. Charter seferler ile ülkeye gelip 5 günden fazla kalacak kişiler 5. gün testlerini yinelemeleri kaydı ile kalış sürelerini uzatılabileceklerdir. Kapalı otel turizmine girmek isteyen ve tarifeli uçak ile gelecek çift aşılı kişilerin el bilekliği ile kapalı otel turizmi yapan otellere gidebileceklerdir. Kurban Bayramı dolayısı ile düzenlenmesi talep edilen ek charter seferler Sağlık Bakanlığı'nın iznine tabi olacaktır. Kapalı devre turizm faaliyetleri kapsamında olmayan Merit Crystal Cove Hotel, Merit Cyprus Garden Hotel, Merit Lefkoşa Hotel, Merit Liman Hotel'de: İkinci doz aşısını yaptırmış veya Covid-19'u son 6 ay içerisinde geçirmiş olan misafirlerimiz için 72 saat içinde alınmış tek negatif PCR sonucu ile tarifeli uçuşlarla konaklama günü sınırlaması olmaksızın KKTC'ye gelişler başlamıştır.

MERİT TURİZM YATIRIM VE İŞLETME A.Ş. (MERIT): K.K.T.C. Bakanlar Kurulu, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesinin Corona Virüs (Covid-19) hakkında almış olduğu ve Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanmasına karar verilen ek tedbir kararları ve istisnaları çerçevesinde; vaka sayılarındaki düşüşle orantılı bir şekilde alınan tedbirleri kademeli olarak azaltmaya devam etmektedir.Bu gelişmeler doğrultusunda,Kapalı devre turizm faaliyetleri kapsamında olan Merit Park Hotel ve Merit Royal / Premium Hotel'de,"Kapalı Devre Turizm" faaliyetlerinin süresi 4 Gece 5 Gün olarak devam etmekte olup, yine bu doğrultuda kullanılacak olan Charter sefer sayısı haftalık azami 11'den 14'e yükseltilmiştir. Charter seferler ile ülkeye gelip 5 günden fazla kalacak kişiler 5. gün testlerini yinelemeleri kaydı ile kalış sürelerini uzatılabileceklerdir. Kapalı otel turizmine girmek isteyen ve tarifeli uçak ile gelecek çift aşılı kişilerin el bilekliği ile kapalı otel turizmi yapan otellere gidebileceklerdir. Kurban Bayramı dolayısı ile düzenlenmesi talep edilen ek charter seferler Sağlık Bakanlığı'nın iznine tabi olacaktır. Kapalı devre turizm faaliyetleri kapsamında olmayan Merit Crystal Cove Hotel, Merit Cyprus Garden Hotel, Merit Lefkoşa Hotel, Merit Liman Hotel'de: İkinci doz aşısını yaptırmış veya Covid-19'u son 6 ay içerisinde geçirmiş olan misafirlerimiz için 72 saat içinde alınmış tek negatif PCR sonucu ile tarifeli uçuşlarla konaklama günü sınırlaması olmaksızın KKTC'ye gelişler başlamıştır.

TERA YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (MANAS): Manas Enerji Yönetimi Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin paylarının halka arzı 13-14 Temmuz 2021 tarihlerinde 9,90 TL fiyat ile Borsa'da Satış Yöntemiyle yapılacak olup, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanan Tasarruf Sahiplerine Satış Duyurusu KAP’ta yer almaktadır.

ADESE GAYRİMENKUL YATIRIM A.Ş. (ADESE): Şirket 14.12.2020 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında alınan "Market işletmeciliği faaliyetlerinin sonlandırılması" kararı doğrultusunda 25.05.2021 tarihli KAP'ta duyurulan özel durum açıklamamızda; Şirket ile Migros Ticaret A.Ş. (Migros) arasında, Şirket tarafından Konya ilinde işletilmekteyken faaliyetlerine son verilmiş olan Kulesite ve Ereğli Parksite mağazalarının demirbaşları ile kiracılık haklarının devri ve kiralanması hususunda devir işlemlerinin Rekabet Kurulu onayı sonrasında geçerlilik kazanacağı açıklanmıştı. Rekabet Kurulu'nun 01.07.2021 tarihli toplantısında; bildirim konusu işlemin etkin rekabetin önemli ölçüde azaltılmasına yol açmayacağı tespit edilmiş olup; söz konusu mağazaların Migros'a devredilmesi işlemine izin verilmesine karar verilmiştir.

BEYAZ FİLO OTO KİRALAMA A.Ş. (BEYAZ): Beyaz Filo Oto Kiralama A.Ş. olarak, Yetkili Satıcısı olduğu 5 markada;2021 Haziran ayında toplam 1.368 Adet araç satılmış olup, marka dağılımları aşağıdaki gibidir. Peugeot 302 Adet, Citroen 212 Adet, Opel 254 Adet, Renault 312 Adet, Dacia 288 Adet Bu şekilde 2021 ilk 6 aylık döneminde toplam 4.745 Adet sıfır araç satışını Beyaz Filo olarak gerçekleştirildi. Sene sonuna kadar hedeflenen sıfır araç satış adetlerine, tedarikte bir sıkıntı olmaması durumunda rahatlıkla ulaşılacağı öngörülmektedir.2021 senesinin ilk yarısında yaşanan tedarik sıkıntılarına rağmen, 4.745 Adet sıfır araç satış ile, 2020 ilk yarısında yapılan toplam 3.474 Adet satış adetinin üzerine çıkılarak, adetsel % 36,59 lik gelişim sağlandı. Gelişimin bir bölümü, Mayıs ortasında bünyesine eklemiş olunan yeni iki marka olan Renault ve Dacia marka satışlarından gelmektedir. Bu rakamlar ışığında sene başında koymuş olduğu adetsel ve karlılık hedeflerine, yüksek mesleki bilgi, etkin pazarlama çalışmaları ve sahip olduğu geçmişe dayalı ilişki yönetimi ile emin adımlar ile ilerlemektedir.

ÖZBAL ÇELİK BORU SANAYİ TİCARET VE TAAHHÜT A.Ş. (OZBAL): 17/06/2021 tarihinde kamuoyu ile paylaşıldığı üzere; Erciyas Çelik Boru San. A.Ş. ile Özbal Çelik Boru San. Tic. ve Taah. AŞ.'nin birleşmesine yönelik alınan Yönetim Kurulu Kararları çerçevesinde 17.06.2021 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuru yapılmıştır. Erciyas Çelik Boru San. A.Ş.'nin Borsa'da işlem görmesine yönelik 05/07/2021 tarihinde Borsa İstanbul A.Ş.'ye kotasyon başvurusu dilekçesi iletilmiştir.

TÜRK TRAKTÖR VE ZİRAAT MAKİNELERİ A.Ş. (TTRAK): Ankara Fabrikası modernizasyon çalışmaları kapsamında, önümüzdeki 3 yıllık dönemde yapılması öngörülen toplam 734.605.574 TL tutarındaki yatırım, Bölgesel Öncelikli Yatırım sınıfında T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Belgesine bağlanmıştır.

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (EKGYO): 30.06.2021 Çarşamba günü 1. Oturumu yapılan İstanbul Kartal Esentepe 1. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin Pazarlık- Açık Artırma bölümünü içeren 2. oturumu 09.07.2021 Cuma günü saat:14:30'da yapılacaktır.

INVEO YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (INVEO): INVEO Yatırım Holding A.Ş.'nin, potansiyeli yüksek şirketlere ortak olmak, finansal ve entelektüel sermaye koyarak bu şirketlerin değerini maksimize etmek politikası doğrultusunda; Yönetim Kurulu 10.06.2021 tarihinde aldığı karara istinaden Aposto Teknoloji ve Medya A.Ş. 'ye 857.607,50 TL yatırım yapılarak %4.59 oranında iştirak edinilmesine, bu kapsamda ortaklar ile sözleşme imzalanmasına karar verildiğini ve 857.607,50 TL tutarındaki ödemenin gerçekleştiğini 10.06.2021 tarihinde açıklamıştır. Aposto Teknoloji ve Medya A.Ş. ile iştirak işlemleri tamamlanmış olup, 05.07.2021 tarihi itibariyle İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından tescil edilmiştir.

Paylar Alım Satım Notları:

METUR: ŞÜKRÜ TUNCER 30.06.2021 tarihinde Metemtur Yatırım Enerji Turizm ve İnşaat A.Ş. payları ile ilgili olarak 6.02 TL fiyat aralığından 250.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Metemtur Yatırım Enerji Turizm ve İnşaat A.Ş sermayesindeki payları/oy hakları 30.06.2021 tarihi itibariyle %.0.0068 olmuştur.

NIBAS: Şirket sahip olduğu Niğbaş Niğde Beton San. ve Tic. A.Ş. (NIBAS) paylarından, 5.000.000 TL nominal değerli ve toplam sermayesinin % 9,26 ‘sını temsil eden kısmının ikincil piyasada ve bu piyasada oluşacak fiyattan satılmasına karar verilmiştir. Sermaye Piyasası Kurulu'nun VII-128.1 Sayılı Pay Tebliği'nin "Payları borsada işlem gören ortaklıkların pay sahiplerine yönelik bilgi formu düzenleme yükümlülüğü" başlıklı 27'nci maddesi gereği sermayenin %10’unu aşan borsada işlem gören nitelikte olmayan Niğbaş paylarının borsada işlem gören niteliğe dönüştürülebilmesi için hazırlanan pay satış bilgi formu 05.07.2021 tarihi itibarıyla Kurul onayına sunulmuştur. Pay satış bilgi formunun Kurul tarafından onaylanması halinde, NIBAS ‘ın 5.000.000 TL nominal değerli payları Merkezi Kayıt Kuruluşu nezdinde borsada işlem gören niteliğe dönüştürülecek ve ardından söz konusu paylar Borsa İstanbul’da satılacaktır.

ULUUN: 30.06.2021 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile başlatılan pay geri alım programı kapsamında 05.07.2021 tarihinde 4.89-5.12 fiyatları arasında toplam 64.921 adet hisse geri alım işlemi yapılmıştır.

KRVGD: 2 Temmuz 2021 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla başlatılan pay geri alım programına istinaden 5 Temmuz 2021 tarihinde yapılan alımlar KAP’ta paylaşılmıştır. Şirket paylarının geri alınması kapsamında 125.000 adet pay 15,12 – 15,70 TL fiyat aralığından geri alındı.

Sermaye Artırım Notları:

PEKER GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (PEKGY): Şirket 1.850.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı 253.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakit karşılığı olmak üzere %400 oranında 1.012.000.000 TL artırılarak, 253.000.000 TL'den 1.265.000.000 TL'ye çıkartılması sebebiyle ihraç edilecek 1.012.000.000 TL nominal değerli payların satışına ilişkin izahname ve tasarruf sahiplerine satış duyurusu Sermaye Piyasası Kurulu'nun 15.04.2021 tarihli kararıyla onaylanmıştır. 01.06.2021 tarihinde başlayan 30 günlük yeni pay alma haklarının kullandırılması süreci 30.06.2021 tarihinde tamamlanmıştır. Yeni pay alma haklarının kullanılmasından sonra kalan payların toplam nominal değeri 715.629.920,928 TL'dir. Yeni pay alma haklarının kullandırılması süreci kapsamında şirketimiz ortaklarından Sn. Ayşegül Peker 69.845.432 TL, Sn. Hasan Peker 95.346.400 TL tutarında rüçhan hakkı kullanmıştır. Yeni pay alma haklarının kullanılmasından sonra kalan paylar "Borsa'da Satış" yöntemi kullanarak 2 iş günü süreyle, nominal bedelin altında olmamak kaydıyla, BİAŞ Birincil Piyasa'da oluşacak fiyattan halka arz edilecektir. Satışa sunulacak payların tamamının satışının 2 iş gününden önce tamamlanması durumunda satış sona erdirilecektir.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları;

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Yatırım Aracı Bazında Tedbir Uygulanması

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. ve 6. maddelerindeki hükümler çerçevesinde Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında, piyasasında gerçekleşen işlemler nedeniyle Erbosan Erciyas Boru Sanayii ve Ticaret A.Ş. (ERBOS.E) payında 06/07/2021 tarihinden itibaren 1 ay süreyle mevcut Açığa Satış Yasağına ilave olarak "Kredili İşlem Yasağı" önleyici tedbiri uygulanacaktır.Tedbirin uygulanacağı son tarih 05/08/2021'dir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında AYCES.E payları 06/07/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 19/07/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görecektir.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:Bugün Gerçekleştirilecek Temettüler:Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı ile Birlikte Okunmalıdır…

Kaynak: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.
*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2021 yılı 3.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %41,67 zarar oranı: %58,33'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.