TCMB Finansal İstikrar Raporu Açıklanıyor…

26 Kasım 2021

Bugün, yurt içinde finansal istikrar raporu ile uluslararası rezervler ve döviz likiditesi, yurt dışında ise Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin açıklamaları takip edilecek.

TCMB Finansal İstikrar Raporu Açıklanıyor…

26.11.2021

TCMB Finansal İstikrar Raporu Açıklanıyor…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 0,38 değer kazancıyla günü 1.819,23 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 31,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,30 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 0,47 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 4,45 ile inşaat, en çok gerileyen ise yüzde 1,97 ile ulaştırma olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın dördüncü işlem gününü İtalya dışında yükselişle tamamladı. Kapanışta, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,25, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,33 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,48 değer kazanırken, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi ise yüzde 0,04 değer kaybetti.

Bugün, yurt içinde finansal istikrar raporu ile uluslararası rezervler ve döviz likiditesi, yurt dışında ise Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin açıklamaları takip edilecek.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak zayıf görünümün devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 0,38 değer kazancıyla günü 1.819,23 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 31,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif satıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada; “2013’ten beri düşük faiz politikamızı her uygulamaya yeltendiğimizde güçlü bir itirazla karşılaştık. Bu sefer bunu uygulamada kararlıyız ” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli inaktif Kovid-19 aşısı TURKOVAC için acil kullanım onayı başvurusunun yapıldığını açıkladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu Türkiye Bankalar Birliği (TBB) üyeleriyle bir toplantı gerçekleştirdi. Başkan toplantıda, piyasa prensiplerine bağlı kalınacağını ve bu konuda “hiçbir şüphenin ve tereddüdün” olmaması gerektiğini söyledi.(Kaynak: bloomberght.com)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Kasım toplantısına ilişkin toplantı özetlerini yayımladı. Özetlerde, “Enflasyonun kısa dönemde, başta emtia fiyatları ve yönetilen/yönlendirilen fiyatlar olmak üzere arz ve talep yönlü çeşitli unsurların etkisiyle oynak bir seyir izlemesi beklenmektedir. Bununla birlikte, geçici etkilerin ortadan kalkmasıyla enflasyonun yeniden düşüş eğilimine dönmesini sağlayacak sıkılıktaki parasal duruş; enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve finansal piyasa gelişmeleri bağlamında dışsal ve geçici oynaklıklara karşı önemli bir tampon işlevi görecektir” denildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Menkul Kıymet İstatistikleri verilerine göre; 19 Kasım sona eren işlem haftasında yurt dışı yerleşikler hisse sentlerinde 384 milyon dolar alıcılı konumda yer alırlarken, DİBS’te(Kesin Alım) 72,2 milyon dolar satıcılı konumda yer aldılar. Yurt dışı yerleşikler 19 Kasım sona eren işlem haftasında DİBS’te (Ters Repo) 158,7 milyon dolar satıcılı konumda yer aldılar.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Haftalık Para ve Banka İstatistikleri verilerine göre; Merkez Bankası Rezervleri 19 Kasım sona eren işlem haftasında bir önceki haftaya göre % 0,56 artış ile 128,404 milyar dolar oldu. Altı kırılımlara bakıldığında, 19 Kasım sona eren işlem hatasında, bir önceki haftaya kıyasla Altın Rezervleri % 1,25 azalış ile 40,483 milyar dolar ve Brüt Döviz Rezervleri % 1,41 artış ile 87,921 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısının 1 Aralık'ta yapılacağını açıkladı.

Almanya’da açıklanan GSYH veri setine göre; Almaya ekonomisi yılın 3.çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre % 1,7 ve bir önceki yılın aynı çeyreğine göre % 2,5 büyüdü.

Almanya’da açıklanan GFK Tüketici Güven Endeksi Aralık ayı verisi -1,6 olarak, piyasa beklentilerine göre kötümser gerçekleşti.

Avrupa Birliği’nin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından yapılan yazılı açıklamada, söz konusu aşının halihazırda 12 yaş ve üstü için onaylanmış olduğu hatırlatılarak 5-11 yaş aralığı için uygulanacak dozun, daha az olacağı ifade edildi.

Resmi olmayan haber akışlarına göre; Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) en riskli kaldıraçlı kredilere sıkı limitler getirmeyi değerlendirdiği basında yer aldı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi'nin 28 Ekim'de yaptığı toplantı ile ilgili yayımlanan tutanaklarda; "Aralık ayında var olabilecek verilerin orta vadeli enflasyon görünümü etrafındaki tüm belirsizlikleri çözmeyeceği konusuna değinildi. Yönetim Konseyi'nin gelecekteki para politikası kararlarına, Aralık toplantısının sonrası da dahil olmak üzere, yeterli seçenekleri korumasının önemli olarak değerlendirildi" belirtildi. (Kaynak: foreks.com)

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; Güney Afrika ve Botsvana'da görülen ve yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) B.1.1.529 olarak isimlendirilen yeni bir varyantı nedeniyle 6 Afrika ülkesini, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında oluşturduğu seyahat listesinde "kırmızı listeye" alındığını belirtti.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

GENTAŞ DEKORATİF YÜZEYLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (GENTS): Şirket T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından verilen, 3 yıl süreli, Gümrük vergisi muafiyeti - KDV istisnası destek unsurlarını taşıyan 4.218 KW Elektrik Enerjisi Üretimi konulu 22.768.846 TL sabit yatırım içeren yatırım teşvik belgesi almıştır.

AYDEM YENİLENEBİLİR ENERJİ A.Ş. (AYDEM): Dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatifi olan Birleşmiş Milletler (BM) Küresel İlkeler Sözleşmesinde daha önce imzacı konumunda olan Aydem Yenilenebilir Enerji, bu alandaki adımlarına bir yenisini daha ekleyerek statüsünü katılımcı seviyesine yükseltmiştir.

TÜRKİYE KALKINMA VE YATIRIM BANKASI A.Ş. (KLNMA): Banka ile Agence Française de Développement (AFD) arasında; yapılması planlanan 100 milyon Euro'luk tahvil ihracı tahsisli satış işlemi (private placement ) için 24 Kasım 2021'de bir ön protokol imzalanmıştır.

BOĞAZİÇİ BETON SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (BOBET): İstanbul İli ,Küçükçekmece İlçesi ,Anakent Mahallesi 842 nolu ada lokasyonunda yer alan 2.280 adet konut , 70 adet villa ,1 adet Ticaret binası, 1 adet Ofis Binası, 1 adet Sosyal Tesisi içeren Tema İstanbul 2 Projesi için Mesa, Artaş, Kantur-Akdaş Adi ortaklığı ile Hazır beton tedariki için görüşmelere başlanmıştır.

BİOTREND ÇEVRE VE ENERJİ YATIRIMLARI A.Ş. (BIOEN): Şirket tarafından Gönüllü Emisyon Azaltımı Sertifikalarının sağlayıcı kuruluşlardan biri olan VERRA/Verified Carbon Standard ("VCS") sertifikasyon mekanizması altında karbon sertifikası projelerinin sertifikalandırılma süreci yürütülmektedir. Şirket bağlı ortakları olan İzmir Novtek Enerji Üretim A.Ş.'nin İzmir Harmandalı Tesisi, Uşak Yenilenebilir Enerji Elektrik Üretim A.Ş.'nin Uşak Tesisi, İzmir Doğu Star Elektrik Üretim A.Ş.'nin Bergama İzmir Tesisi, Serenti Enerji A.Ş.'nin Giresun Tesisi, Doğu Star Elektrik Üretim A.Ş.'nin Malatya Kapıkaya Tesisi ve İnegöl-2 Tesisi, MD Biyokütle Enerji Üretim A.Ş.'nin Aksaray Tesisinde ve yine Şirket iştiraki olan Landfill Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin Balıkesir Tesisinde VCS karbon sertifika süreçlerinin tamamlanması için sözleşmeler tamamlanmıştır.

GEN İLAÇ VE SAĞLIK ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (GENIL): Ankara ili Sincan, ilçesi ASO 2. VE 3. Organize Sanayi Bölgesi, Alcı OSB Mahallesi, 2013. Cadde, NO: 24 mevkiindeki GEN İlaç ve Sağlık Ürünleri San. ve Tic.A.Ş. tarafından yapılması planlanan Farmasötik Müstahzarlar Üretimi Alan ve Kapasite Artışı (Tablet ve film (16.700.000 kutu), Sert jelatin kapsül (4.080.000 kutu), Steril likid flakon (38.250.000 kutu), Steril liyofilize flakon (100.000.000 kutu) , Şırınga/Kartuş (24.480.000 kutu), Steril ampul (25.000.000 kutu)) projesi ile ilgili olarak ANKARA Valiliğimize sunulan P.T.D. Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin 16. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve projeye ilişkin ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) Süreci başlamıştır.

GİRİŞİM ELEKTRİK SANAYİ TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş. (GESAN): Şirket %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş. ile TEİAŞ arasında, 19.10.2120 tarihinde gerçekleşen 2021/562920 ihale nolu Türkiye Elektrik İletim A.Ş. tarafından gerçekleştirilen "ITM-385 referanslı 154kV Tufanbeyli OSB TM Tevsiat (ADANA) Yapım İşi" ihalesi için sözleşme imzalanmıştır. İhale bedeli 32.411.982,00-TL'dir.

BOĞAZİÇİ BETON SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (BOBET): Mesa, Artaş, Kantur-Akdaş Adi ortaklığı ile İstanbul İli Küçükçekmece İlçesi ,Anakent Mahallesi 842 nolu adada yer alan Tema İstanbul-2 Projesi hazır beton tedariki için görüşmelere başlanmış olup ilgili lokasyonda mobil hazır beton üretim santrali kurulmasına ;2020 yılında hazır beton tedarik sözleşmesi yapılan ve halihazırda devam eden Halkalı-Yeni Havalimanı Metro inşaatı hazır beton tedariki için Arnavutköy tesise ilave olarak hem mevcut devam eden projeye hem de piyasaya hizmet vermek amacıyla Kayaşehir Olimpiyat Stadı yanında yer alan lokasyonda mobil hazır beton santrali kurulmasına; 25.11.2021 tarihi itibariyle oy birliği ile karar vermiştir.

HEDEF GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (HDFGS): Yurtiçinde ve yurtdışında her türlü kargo ve kurye hizmetleri verme faaliyetleri ile iştigal eden Motilet İletim Çözümleri Gıda Lojistik A.Ş. ‘nin 56.180,00 TL olan ödenmiş sermayesinin 59.386,00 TL'na artırılması sırasında Şirkete tahsis edilen ve şirketin %1'ine tekabül eden beheri 1 TL nominal değerdeki 600.- adet D grubu paya, 700.000 TL bedel ödenerek iştirak edilmiştir.

ALKİM ALKALİ KİMYA A.Ş. (ALKIM): 25 Kasım 2021 tarihinde yapılan yönetim kurulu toplantısında Eskişehir'deki Krom madeni ve buradaki konsantre teçhizatının Konya Krom Mağnezit şirketine anlaşma yapılması ve satışı için genel müdürlüğümüze yetki verilmiştir.

FRİGO-PAK GIDA MADDELERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (FRIGO): 15.04.2021 tarihinde almış olduğu yatırım teşvik belgesi kapsamında 12.999.827.-TL 'lik yatırım yapılmıştır. Gelecek döneme ilişkin yapılan planlamalar doğrultusunda, yeni yatırımlar üzerinde çalışılmaktadır.

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O. ,( VAKBN): 11.11.2021 tarihli KAP açıklaması ile Banka tarafından kurulacağı belirtilen 100.000.000-TL sermayeli Vakıf Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş'nin kuruluş işlemleri tamamlanmış olup, 25.11.2021 tarihinde tescil ve ilan edilmiştir.

YÜKSELEN ÇELİK A.Ş. (YKSLN): 16.03.2021 tarihli KAP açıklamasında , Şirket ile MKEK arasında sürdürülen iş birliği anlaşmasının her iki kurumun menfaatleri doğrultusunda güncellendiğini, güncellenen anlaşma ile birlikte Şirketin hali hazırda ithal etmekte olduğu bazı çelik hammaddelerin yerlileşmesini ve bu sayede hammadde tedarikinde göreceli olarak döviz kur riskinin azalmasını hedeflediğini belirtmiştir Güncellenen anlaşmaya göre minimum 4.000.000 TL – 8.000.000 TL teminat mektubu ve minimum 2.000 ton – 3.000 ton alım taahhüt bulunmaktadır. Şirket bu taahhütlerini yerine getirmiştir ancak ilgili tedarikçiden 2021 yılında sipariş ettiğimiz hammaddenin halen yarıdan fazlası teslim edilememiştir.

PEGASUS HAVA TAŞIMACILIĞI A.Ş. (PGSUS): %50 iştirak payına sahip olduğu Hitit Bilgisayar Hizmetleri A.Ş. paylarının halka arzına ilişkin çalışmaların başlatılmasına karar verildiği 02.07.2021 tarihli özel durum açıklama ile duyurulmuştu. Halka arza ilişkin taslak izahname onayı için bugün Sermaye Piyasası Kurulu nezdinde başvuru gerçekleştirilmiştir. Halka arz işlemleri ve pay izahnamesinin nihai hale gelmesi Sermaye Piyasası Kurulu onayına tabidir. Özel Durum Açıklaması Türkçe ve İngilizce hazırlanmış olup iki metin arasında herhangi bir çelişki olması durumunda Türkçe açıklama esas kabul edilecektir.

SENKRON GÜVENLİK VE İLETİŞİM SİSTEMLERİ A.Ş. (SNKRN): Senkron Güvenlik ve İletişim Sistemleri A.Ş. ile ICD Teknoloji Yazılım Medya Limited Şirketi arasında, ''E-TUTANAK KURUMLARARASI VERİMLİLİK PROJESİ ‘' kapsamında kullanılması amacıyla hazırlanan, E-Tutanak Yazılımının satışı işlerine dair ticari sözleşme 30.400.000 TL ( Otuzmilyondörtyüzbin Türk Lirası) bedel üzerinden ( 25.Kasım.2021) imzalanmıştır.

Senkron Güvenlik ve İletişim Sistemleri A.Ş. ile ICD Teknoloji Yazılım Medya Limited Şirketi arasında, ''E-TUTANAK KURUMLARARASI VERİMLİLİK PROJESİ ‘' kapsamında kullanılması amacıyla hazırlanan, E-Tutanak Yazılımının satışı işlerine dair ticari sözleşme 30.400.000 TL (Otuzmilyondörtyüzbin Türk Lirası) bedel üzerinden ( 25.Kasım.2021) imzalanmıştır. İşin kapsamı; yazılım hazırlama ve kurumlarda uygulaması işleridir. Proje Konusu E-TUTANAK yazılımı, müşterimiz ICD Teknolojiye firmamız tarafından tamamlanarak 24.12.2021 tarihinde teslim edilecektir.

Paylar Alım Satım Notları:

SKTAS: MUHARREM HİLMİ KAYHAN 24/11/2021 - 24/11/2021 tarihinde SÖKTAŞ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,81 - 2,81 TL fiyat aralığından 35.000TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte SÖKTAŞ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki pa ARSAN: ALİŞAN ARIKAN 24/11/2021 - 24/11/2021 tarihinde ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 5,3 - 5,37 TL fiyat aralığından 147.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 24/11/2021 tarihi itibariyle %7,19 sınırına ulaşmıştır.

SKTAS: EYÜP HİLMİ KAYHAN 24/11/2021 - 24/11/2021 tarihinde SÖKTAŞ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,81 - 2,81 TL fiyat aralığından 50.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte SÖKTAŞ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 24/11/2021 tarihi itibariyle %9,0859 sınırına ulaşmıştır.

ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 24/11/2021 - 24/11/2021 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 14,48 - 14,85 TL fiyat aralığından 150.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 24/11/2021 tarihi itibariyle %0,402 sınırına ulaşmıştır.

RYGYO: EGEMEN DÖVEN 24/11/2021 - 24/11/2021 tarihinde REYSAŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 3,45 - 3,45 TL fiyat aralığından 500.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte REYSAŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 24/11/2021 tarihi itibariyle %7,50 sınırına ulaşmıştır.

SRVGY: FATİH KIVANÇ 24/11/2021 - 24/11/2021 tarihinde SERVET GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 94 - 94,1 TL fiyat aralığından 43,430 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte SERVET GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 24/11/2021 tarihi itibariyle %0 sınırına ulaşmıştır.

MARTI: Bank of America Corporation 23.11.2021 tarihinde, ortaklığım % 100 oranında kontrolüne sahip olduğu iştiraki Merrill Lynch International tarafından, MARTI OTEL iSLETMELERi A.Ş. payları ile ilgili olarak 1,73 - 1,8 TL fiyat aralığından 2.474.667 toplam nominal tutarlı alış işlemi ve 5.062.406 toplam nominal tutarlı satış işlemi neticesinde net 2.587.739 adet pay satılmıştır.

METUR: BCC YATIRIM DANIŞMANLIK A.Ş. 25.11.2021 tarihinde Metemtur Yatırım Enerji Turizm ve İnşaat Ş. payları ile ilgili olarak 2.7628 TL Ortalama fiyattan 255.000., ti nominal tutarlı alış gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Metemtur Yatırım Enerji Turizm ve İnşaat A.Ş.nin sermayesindeki payları 25.11.2021 tarihi itibarıyla %32.50 sınırına ulaşmıştır.yları/oy hakları 24/11/2021 tarihi itibariyle %7,2169 sınırına ulaşmıştır.

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

BAGFAŞ BANDIRMA GÜBRE FABRİKALARI A.Ş. (BAGFS): Şirketin 45.000.000 TL olan sermayesinin esas sermaye sisteminde nakden (bedelli) sermaye artırımı yapılarak 135.000.000 TL'ye yükseltilmesi ile ilgili olarak, ihraç edilecek 90.000.000 TL nominal değerli payların ihracına ilişkin İzahname onayı Sermaye Piyasası Kurulu'nun 18.11.2021 tarih ve 2021/58 sayılı bülteninde açıklanmıştır. Pay sahiplerinin yeni pay alma hakları kısıtlanmamış olup, ellerindeki payların %200 oranında yeni pay alma hakkı bulunmaktadır. Yeni pay alma hakları; 1,00 TL nominal değerli 1 lot (100 adet) pay için 1,00 TL üzerinden kullandırılacaktır. Yeni pay alma hakları, İzahnamede belirtilen esaslara uygun olarak 26.11.2021-10.12.2021 tarihleri arasında 15 gün süreyle kullandırılacaktır. Şirket esas sermaye sistemine tabi olduğu için yeni pay alma hakkını kullanan pay sahiplerine makbuz verilecek olup, makbuzlar artırılan sermayenin tescil edilmesiyle birlikte Merkezi kayıt Kuruluşu (MKK) nezdinde kaydi paya dönüşecektir. Makbuzların paya dönüşümü tarihine ilişkin Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) internet sitesinde (www.kap.org.tr) şirket tarafından açıklama yapılacaktır. Yeni pay alma haklarının kullandırılmasından sonra kalan paylar daha sonra ilan edilecek tarihlerde; 2 (iki) işgünü süreyle nominal değerin altında olmamak üzere Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasasında oluşacak fiyattan halka arz edilecektir. Satılamayan payların satın alımı için Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Kemal Gençer alım taahhüdü vermiştir.

ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş. (ALBRK): Banka Esas Sözleşmesinin 8. maddesinin vermiş olduğu yetkiye istinaden, Bankanın 2.500.000.000 TL (İki Milyar Beş Yüz Milyon Türk Lirası) olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 1.350.000.000 TL (Bir Milyar Üç Yüz Elli Milyon Türk Lirası) olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakden (bedelli) karşılanmak suretiyle 1.150.000.000 TL (Bir Milyar Yüz Elli Milyon Türk Lirası) artırılarak 2.500.000.000 TL (İki Milyar Beş Yüz Milyon Türk Lirası)'na çıkarılmasına, Artırılan 1.150.000.000 TL (Bir Milyar Yüz Elli Milyon Türk Lirası) sermayeyi temsil eden payların, üzerlerinde herhangi bir imtiyaz olmaksızın, her biri 1 (Bir) Türk Lirası nominal değerli 1.150.000.000 adet nama yazılı kayden izlenen pay olarak ihraç edilmesine, Mevcut pay sahiplerinin yeni pay alma (rüçhan) haklarının sınırlandırılmamasına, Banka Esas Sözleşmesinin 8. maddesiyle Yönetim Kurulu'na verilen yetki uyarınca, mevcut pay sahiplerinin yeni pay alma (rüçhan) haklarının 1 adet pay için 1 Türk Lirası nominal değer üzerinden kullandırılmasına, Yeni pay alma hakkı kullanım süresinin 15 (on beş) gün olarak belirlenmesine, bu sürenin son günü kanunlarda tatil olarak kabul edilen bir güne rastlarsa izleyen iş günü sona ermesine karar verilmiştir.

DERLÜKS YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (DERHL): Şirket yönetim kurulu 07.10.2021 tarihinde kamuoyuna açıklandığı üzere tahsisli sermaye artırımı yapmaya karar vermişti. Süreç içerisinde yapılması planlanan yatırımlar nedeniyle, oluşan fon ihtiyacının artmasına binaen, toplanan yönetim kurulu 07.10.2021 tarihinde alınan kararı revize ederek, Şirket esas sözleşmesinin 6.maddesinin vermiş olduğu yetkiye dayanarak, 75.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 27.750.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin %15 oranında 4.162.500 TL artırılmasına, artırılan bu sermayeyi temsilen 4.162.500 TL nominal değerli payın VII-128.1 sayılı pay tebliğinin 13.maddesinde belirtilen tahsisli satış yöntemi ile diğer pay sahiplerinin yeni pay alma hakkı tamamen kısıtlanarak Sayın Cemal Güzelci'ye satılarak 31.912.500 TL'ye çıkarılmasına karar vermiştir.

Rainbow Polikarbonat Sanayi Ticaret A.Ş.: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Rainbow Polikarbonat Sanayi Ticaret A.Ş.’nin halka arz başvurusunu onayladı. SPK yayımladığı 25/11/2021 tarihli ve 2021/59 sayılı haftalık bülteninde yer alan karara göre, şirketin mevcut sermayesinin 20.000.000 TL’den 30.000.000 TL’ye artırımı sırasında oluşan 10.000.000 TL pay ile Mevcut ortaklardan Fatih Mehmet AKBEYAZ’a ait 980.000 TL, Hüseyin YÜCEL’e ait 580.000 TL, Ekrem AKBEYAZ’a ait 272.000 TL, Selahattin YÜCEL’e ait 168.000 TL nominal değerli paylar da halka arza konu edilecektir. 1 TL nominal değerli paylar 9,90 TL sabit fiyat üzerinden satışa sunulacaktır.

ARD Grup Bilişim Teknolojileri A.Ş.: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), ARD Grup Bilişim Teknolojileri A.Ş.’nin pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 25/11/2021 tarihli ve 2021/59 sayılı haftalık bülteninde yer alan karara göre; Şirket 146.125.000 TL iç kaynaklarından karşılanmak üzere bedelsiz sermaye artırımına gidecek. Şirket’in 23.875.000 TL olan mevcut sermayesi artırım sonrasında 170.000.000 TL’ye yükselecek.

Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 25/11/2021 tarihli ve 2021/59 sayılı haftalık bülteninde yer alan karara göre; Şirket 400.000.000 TL iç kaynaklarından karşılanmak üzere bedelsiz sermaye artırımına gidecek. Şirket’in 900.000.000 TL olan mevcut sermayesi artırım sonrasında 1.300.000.000 TL’ye yükselecek.

Metro Ticari ve Mali Yatırımlar Holding A.Ş.: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Metro Ticari ve Mali Yatırımlar Holding A.Ş.’nin pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 25/11/2021 tarihli ve 2021/59 sayılı haftalık bülteninde yer alan karara göre, şirket 240.000.000TL bedelli sermaye artırımına gidecek. Şirketin 300.000.000TL olan mevcut sermayesi artırım sonrasında 540.000.000 TL’ye yükselecek. Satış türü ‘’Halka Arz’’ olarak belirlendi.

Balatacılar Balatacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş.(BALAT): Balatacılar Balatacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin (Şirket) 50.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 12.165.862 TL olan çıkarılmış sermayesinin, mevcut pay sahiplerinin yeni pay alma hakları tamamen kısıtlanarak, Borsa İstanbul A.Ş.’nin Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürü (TSP Prosedürü) çerçevesinde belirlenecek pay satış fiyatı ile beraber toplam satış hasılatı tutarı 10.054.000 TL’ye karşılık gelecek adet ve nominal tutarda artırılması nedeniyle ihraç edilecek ve mevcut ortakların yeni pay alma hakları kısıtlanarak tahsisli olarak Şirket ortakları Ali Penah BOZYİĞİT’in “Ortaklara Borçlar” hesabından 3.629.000 TL mahsuben, Mehmet Ömer AKAD’ın “Ortaklara Borçlar” hesabından 1.253.000 TL mahsuben ve 1.500.000 TL nakden, Ayşe ŞEN’in “Ortaklara Borçlar” hesabından 172.000 TL mahsuben ve Şirket ortağı olmayan Anadolu Girişimleri Finansal Danışmanlık A.Ş. tarafından 3.500.000 TL nakden karşılanmak üzere satılacak paylara ilişkin ihraç belgesinin Kurulumuzca onaylanması talebi ile ilgili olarak, a) Pay satış fiyatı nominal değerden düşük olmayacak şekilde ve Borsa’nın TSP Prosedürü çerçevesinde baz fiyat veya söz konusu baz fiyattan yüksek olacak şekilde belirlenmesi suretiyle olumlu karşılanmasına, b) Tahsisli sermaye artırımına katılacak kişilerinişbu sermaye artırımından elde edecekleri payları Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. (MKK) nezdinde hesaplarına geçtiği tarihten itibaren 2 yıl süreyle satmayacaklarına dair vermiş oldukları taahhütler hakkında MKK’ya bilgi verilmesine karar verilmiştir.

Tetamat Gıda Yatırımları A.Ş.(TETMT): Tetamat Gıda Yatırımları A.Ş. (Şirket)'nin 5.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 1.000.000 TL olan çıkarılmış sermayenin, mevcut pay sahiplerinin yeni pay alma hakları tamamen kısıtlanarak, toplam satış tutarı 21.000.000 TL olacak şekilde, halka arz edilmeksizin tahsisli satış yöntemi ile Şirket hakim ortağı Hüseyin Avni METİNKALE'ye satılacak paylara ilişkin ihraç belgesinin Kurulumuzca onaylanması talebinin; pay satış fiyatının nominal değerden az olmamak üzere Borsa İstanbul A.Ş.’nin (Borsa) Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Uygulama Usul ve Esasları Prosedürü kapsamında belirlenecek baz fiyat ile Kurulumuz tarafından 06.05.2021 tarihinde onaylanan Pay Satış Bilgi Formu kapsamında Hüseyin Avni METİNKALE’nin Borsa’da gerçekleştirdiği Şirket paylarının satışı işlemlerinde, sattığı paylardan elde ettiği net fon tutarına göre hesaplanan 1 TL nominal değerli 100 adet/1 lot payın düzeltilmiş ağırlıklı ortalama satış fiyatı olan 177,66 TL’den yüksek olanı olacak şekilde belirlenmesi ve bu kapsamda ihraç belgesinde gerekli düzeltmelerin yapılması suretiyle ihraç belgesinin onaylanmasına,b) Sermaye artırımında tahsisli olarak ihraç edilecek payları satın alacak Hüseyin Avni METİNKALE’nin işbu sermaye artırımından elde edeceği payları Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. (MKK) nezdinde hesabına geçtiği tarihten itibaren 1 yıl süreyle satmayacağına dair vermiş olduğu taahhüt hakkında MKK’ya bilgi verilmesine karar verilmiştir.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.( Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi)

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında DITAS.E ve TSPOR.E paylarında 26/11/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 24/12/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, SPK Haftalık Bülten, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.