Tarım Dışı İstihdam Data Seti Açıklanıyor…

05 Kasım 2021

Bugün, yurt içinde Hazine nakit dengesi, yurt dışında ise ABD'de açıklanacak tarım dışı istihdam veri seti başta olmak üzere yoğun veri gündemi takip edilecek.

Tarım Dışı İstihdam Data Seti Açıklanıyor…

05.11.2021

Tarım Dışı İstihdam Data Seti Açıklanıyor…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 1,85 değer kazanarak günü 1.575,67 puandan tamamladı. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 28,64 puan artarken, toplam işlem hacmi 25,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 2,01 ve holding endeksi yüzde 2,03 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 7,60 ile ulaştırma, tek gerileyen ise yüzde 0,44 ile metal, ana sanayi olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın dördüncü işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,43, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,44, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,53 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,53 değer kazandı.

ABD borsaları, haftanın dördüncü işlem gününü karışık seyirle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,09 değer kaybederken, S&P 500 endeksi yüzde 0,42 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,81 değer kazandı.

Bugün, yurt içinde Hazine nakit dengesi, yurt dışında ise ABD'de açıklanacak tarım dışı istihdam veri seti başta olmak üzere yoğun veri gündemi takip edilecek. Gün içerisinde, Almanya Merkez Bankası (BUBA), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası’ndan (BoE) bazı yetkililerin açıklamaları yakından izlenecek.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karışık bir seyrin devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 1,85 değer kazanarak günü 1.575,67 puandan tamamladı. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 28,64 puan artarken, toplam işlem hacmi 25,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye 2023 Zirvesi'nde yaptığı açıklamada; ‘’ Bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,2 ve 21,7 oranında büyüdük. Uluslararası kuruluşlar yüzde 9 tahmininde bulunsa da biz yılsonu itibarıyla çift haneli büyüme rakamlarına ulaşacağımızı düşünüyoruz’’ dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye 2023 Zirvesi'nde yaptığı açıklamasında, “Türkiye'de dalgalı kur rejimi uygulamaktadır. Kurun değeri piyasada belirlenir. Hükümetin ihracatı desteklemek adına yüksek kuru desteklediği yorumu doğru değil” ifadesine yer verdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Ekim Ayı Fiyat Gelişmeleri raporuna göre; Tüketici fiyatları Ekim ayında yüzde 2,39 oranında artmış, yıllık enflasyon 0,31 puan yükselişle yüzde 19,89 oldu. Yıllık enflasyon gıda ve temel mal dışındaki gruplarda yükseliş kaydederken, bu artışa en belirgin katkı enerji ve tütün ürünlerinden geldi. Ekim ayında petrol, propan, bütan, kömür gibi enerji fiyatları dolar bazında kayda değer bir oranda yükselirken, Türk lirasındaki görünüm ile birlikte yurt içi enerji kalemlerinde yüksek fiyat artışları kaydedildi. Tütün ürünlerindeki fiyat artışının tüketici enflasyonuna etkisi 0,30 puan civarında olmuştur. Lokanta ve otel grubu fiyatlarındaki yükseliş eğilimi hizmet yıllık enflasyonunu olumsuz yönde etkilemeye devam etmiştir. Temel mal yıllık enflasyonu dayanıklı tüketim malları fiyat gelişmelerine bağlı olarak yavaşladı. Gıda yıllık enflasyonundaki gerilemede ise taze meyve fiyatlarındaki düzeltme hareketinin etkisi hissedildi. Emtia fiyatları Ekim ayında enerji, metal ve tarımsal ürünler öncülüğünde olumsuz bir seyir izlemiş ve dış fiyat baskıları belirginleşti denilmiştir. Bu dönemde B ve C göstergelerinin yıllık enflasyonları sınırlı bir oranda gerilerken, göstergelerin yakın dönem eğilimlerinde Ekim ayında da yavaşlama kaydedilmekle birlikte yüksek seviyeler korundu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Menkul Kıymet İstatistikleri verilerine göre; Yurt dışı yerleşik kişiler 28 Ekim sona eren işlem haftasında hisse senetlerinde 24,4 milyon dolar alıcılı ve DİBS’te (Kesin Alım) 58,1 milyon dolar satıcılı konumda oldukları görülüyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Reel Efektif Döviz Kuru verilerine göre; TÜFE Bazlı Reel Efektif Döviz Kuru Ekim ayında 60,37 oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Haftalık Para ve Banka İstatistikleri verilerine göre; 28 Ekim sona eren işlem haftasında Merkez Bankası Rezervleri bir önceki haftaya göre % 1,09 azalış ile 12,784 milyar dolar oldu. Rezervlerin alt kırılımlarına bakıldığında, 28 Ekim sona eren işlem haftasında, bir önceki haftaya kıyasla Altın Rezervleri % 0,04 düşüş ile 39,679 milyar dolar ve Brüt Döviz Rezervleri % 1,57 düşüş ile 84,105 milyar dolar oldu.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) politika faizini yüzde 0,10 seviyesinde sabit bıraktı. Banka, varlık alım programını da 895 milyar sterlinde tuttu.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, yayımladığı raporda; Türkiye için 2021 büyüme beklentisini yüzde 5,5'ten yüzde 9'a yükseltirken 2022'de Türkiye ekonomisinin yüzde 3,5 büyümesini öngördüklerini ifade edildi.

Almanya’da açıklanan fabrika siparişleri verisi Eylül ayında siparişler bir önceki aya göre yüzde 1,3 artış kaydetti.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Gıda Fiyat Endeksi Ekim ayında yüzde 3,9 ve yıllık bazda yüzde 31,3 artış ile ortalama 133,2 puana yükseldi.

  • Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi'nin eylül ayı ÜFE verilerini açıkladı. Euro Bölgesi'nde ÜFE, eylülde bir önceki aya kıyasla yüzde 2,7, 2020'nin eylül ayına göre de yüzde 16 artış gösterdi.

  • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Küresel Makro Görünüm 2022-23 başlıklı raporunun Kasım 2021 sayısını yayımladı. Raporda, 2021'de G20 ekonomilerinin yüzde 5,8, G20'deki gelişmekte olan ekonomilerin ise yüzde 7,3 büyümesini öngörüyor.

  • OPEC+ Bakanlarının toplantısında Aralık’ta günlük 400 bin varillik üretim artışı onaylandığı açıklandı.

  • ABD'de dış ticaret açığı bir önceki aya göre yüzde 11,2 artarak 80,9 milyar dolara çıktı. Ağustos’ta dış ticaret açığı 72,8 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

GİRİŞİM ELEKTRİK SANAYİ TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş. (GESAN): Şirket %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş. ile Türk bir müteahhitlik firması arasında Semerkant Kültür Merkezi Orta Gerilim Elektrik Aksamları'nın tedariki için sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme toplam bedeli vergiler hariç 1.277.092,80-USD'dir. (BirMilyonİkiYüzYetmişYediBinDoksanİki- AmerikanDoları,SeksenCent)

BAK AMBALAJ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (BAKAB): Şirket, T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü'ne gerçekleştirdiği müracaat neticesinde tevsi ve modernizasyon cinsi yatırımlarda kullanılmak üzere 20/10/2024 tarihine kadar geçerli olan ve toplam 65.000.000 TL'lik sabit yatırımlı ilave istihdam kapasiteli 529177 numaralı Yatırım Teşvik Belgesi'ni almıştır. Genel teşvik kapsamındaki söz konusu Yatırım Teşvik Belgesi'nde öngörülen destek unsurları "Gümrük Vergisi Muafiyeti" , "KDV İstisnası" şeklindedir. Teşvik konusu kalemler, uzun vadeli potansiyel yatırımları içerdiğinden, günün ekonomik koşulları ve şirketin finansal durumuna göre değerlendirilerek teşvikin süresinin uzatılmasına süreç içinde karar verilecektir.

TURKCELL İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş. (TCELL): Şirket Yönetim Kurulu, Paycell markasıyla yenilikçi ödeme çözümleri sunan bağlı ortaklığımız Turkcell Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş.'nin mevcut ve farklı pazarlarda büyümesinin hızlandırılarak iş hacminin büyütülmesi stratejisi kapsamında, şirkete kaynak sağlanması amacıyla kısmi hisse satışı alternatiflerini değerlendirmeye karar vermiştir. Satış sürecinin yönetimi için yatırım bankası J.P. Morgan Securities plc'ye yetki verilecek olup, potansiyel yatırımcılarla görüşmeler bu ay itibarıyla başlatılacaktır.

DESA DERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (DESA): Erasta Edirne Alışveriş Merkezi Abdurrahman Mah. Talatpaşa Cad. N59 Mağaza NO:F01-121 Merkez /EDİRNE (adres kodu : 2730445232) adresinde "Desa Deri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Erasta Edirne Desa Şubesi" ünvanlı olmak üzere toplam 1 (bir) yeni mağaza 04.11.2021 itibari ile faaliyete geçmiştir. Desa mağazamızın alanı 232,00 m2'dir.

VESTEL ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (VESTL): Şirket %100 bağlı ortaklığı Vestel Ticaret AŞ'nin Polonya'da mukim iştirakleri olan Vestel Poland Sp. z.o.o. ile Vestel Polska Technology Center Sp. z.o.o., Vestel Poland Sp. z.o.o. çatısı altında birleştirilmiştir. Birleşme işlemi ile sadeleştirilmiş bir kurumsal yapı amaçlanmaktadır.

KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK A.Ş. (KONTR): İştirak "Plan S Uydu ve Uzay Teknolojileri A.Ş." geliştirdiği IoT(internet of things) test uyduları için, 2022 yılında 3 adet uydunun yörüngeye gönderilmesine yönelik anlaşma imzalamıştır. Fırlatmalar SpaceX Falcon 9 roketleri ile 2022 yılı 3. Çeyrekte 1 adet ve 2022 yılı 4. Çeyrekte 2 adet olmak üzere yapılacaktır.

İTTİFAK HOLDİNG A.Ş. (ITTFH): Şirket ile Burgan Bank A.Ş.arasında düzenlenen ve 28.10.2021 tarihinde sona eren, 11.041.000 TL ana para tutarındaki Vefa(Geri Alım) hakkı tesisi protokolünün süresi, 30.11.2021 tarihine uzatılmıştır.

TÜPRAŞ-TÜRKİYE PETROL RAFİNERİLERİ A.Ş. (TUPRS): 2021 Yılı revize beklentilerimiz aşağıda yer almaktadır; Akdeniz Rafineri Marjı beklentisi 1,5 – 2,0 $/v. (önceki: 0,0-0,5), Tüpraş Net Rafineri Marjı beklentisi 4,5 – 5,0 $/v. (önceki: 2,5-3,5) Operasyonel Hedefler: Kapasite kullanım: %85-90 ,Üretim: ~25-26 milyon ton , Toplam satış: ~26-27 milyon ton , Toplam yatırımlar beklentisi ~175 Milyon $. (önceki: ~ 200). Petrol ürün marjlarındaki yükselişe bağlı rafinaj sektörü performans göstergesi olan Akdeniz rafineri marjı ve Tüpraş Rafineri Marj beklentisinde yukarı yönlü revizyon ihtiyacı doğmuştur.

VBT YAZILIM A.Ş. (VBTYZ): Şirket yazılım faaliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla Arnavutluk'ta 6.000.000 LEK (Arnavutluk Para Birimi) sermayeli bir şirket kurulmasına karar verilmiştir. Kurulacak şirketin sermayesinin tamamı VBT Yazılım AŞ tarafından karşılanacak olup şirketin 31.12.2021'e kadar kurulması planlanmaktadır.

ARD GRUP BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş. (ARDYZ): T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın teknoparklara tanıdığı teşvik ve muafiyetlerden yararlanarak 2011 yılından itibaren Hacettepe Teknokent'te Ar-Ge çalışmalarına ve yazılım geliştirme faaliyetlerine devam eden şirket, Ar-Ge faaliyetlerinin iyileştirilmesi ve yeni bir Ar-Ge Merkezinin kurulması için, Üniversiteler Mah. 1596. Cad. Hacettepe Teknokent 1. AR-GE Binası NO:97/20 Çankaya / Ankara" adresinde bulunan şirket merkezinin Koç Kuleleri"Söğütözü Mahallesi, Söğütözü Caddesi, NO:2A İç Kapı NO:60, Çankaya/Ankara" adresine taşınmasına, Üniversiteler Mah.1596.Cad. Hacettepe Teknokent 4.Ar-Ge Binası NO:95A/8 Çankaya/Ankara adresinde olan Ar-Ge şube yazılım geliştirme faaliyetlerine mevcut adresinde devam etmesine, Şirketin yeni merkez adresi Koç Kuleleri,"Söğütözü Mahallesi, Söğütözü Caddesi, NO:2A İç Kapı NO: 60, Çankaya/Ankara"için 5746 sayılı "araştırma, geliştirme ve tasarım faaliyetlerinin desteklenmesi hakkındaki kanun" kapsamında ; T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na Ar-Ge merkezi başvurusunda bulunmasına, İş bu kararların tesciline, ilanına ve adres değişikliği hakkında ilgili mercilere gerekli bilgilerin verilmesine , Katılanların oy birliği ile karar verilmiştir.

MARKA YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (MARKA): Şirketin 20.08.2021 tarih ve 2021/20 sayılı yönetim kurulu kararına istinaden, Şirketimizle Canada Inc. firmasıyla işbirliği yapılması amacıyla merkez adresi Abbey House, 25 Clarendon Road, Redhill RH 1QZ, England adresinde faaliyet gösteren Nectars Limited şirketi ile Consulting&Scouting Anlaşması imzalanmış olup Kendall+Kylie firması ile nihai bir sözleşme imzalanmasına kadar, SPK'nın II-15-1 sayılı Özel Durumlar Tebliğinin 6'ıncı madde kapsamında; söz konusu anlaşmanın kamuya açıklanmasının ertelenmesine karar verilmişti. Şirket Marka Yatırım Holding ile Kendall+ Kylie markalarının yetkilisi Canada Inc. firması arasında Kendall+ Kylie markalı ürünlerinin şirketin Türkiye'de yetkilisi olacağı üretim ve distribütörlük anlaşmaları imzalanmıştır. Söz konusu anlaşmalarda Canada Inc. Şirketi adına Kendall+Kylie markalı ürünlerinin şirkete distribütörlüğünün, üretim ,dağıtım ve satım haklarının verilmesi hususları yer almaktadır.

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (EKGYO): Şirket mülkiyetinde bulunan İstanbul İli, Çekmeköy İlçesi, Kirazlıdere Mahallesi 565 Ada 1 Parselde yer alan 47 adet konut ve 7 adet ticari üniteden oluşan toplam 54 adet bağımsız bölüme ait Yapı Ruhsatları 02.11.2021 tarihinde alınmıştır.

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (EKGYO): 02.11.2021 tarihinde 1. oturumu yapılan Ankara Çankaya Çayyolu 2. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin Pazarlık- Açık Artırma bölümünü içeren 2. oturumu 11.11.2021 Perşembe günü saat:14:30'da yapılacaktır.

Paylar Alım Satım Notları:

ALBRK: CENGİZ AVCI 03-11-2021 tarihinde ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI payları ile ilgili olarak 1,75--1,92 TL fiyat aralığından 30,126,886 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI sermayesindeki payları/oy hakları 03-11-2021 tarihi itibariyle %16,01 sınırına ulaşmıştır.

PAGYO: SALİH BEZCİ 03/11/2021 - 03/11/2021 tarihinde PANORA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 6,36 - 6,45 TL fiyat aralığından 70.219,00 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte PANORA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 03/11/2021 tarihi itibariyle %10,804 sınırına ulaşmıştır.

ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 03/11/2021 - 03/11/2021 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 10,76 - 10,81 TL fiyat aralığından 100.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 03/11/2021 tarihi itibariyle %0,378 sınırına ulaşmıştır.

DOKTA :ÇELİK HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ 03/11/2021 - 03/11/2021 tarihinde DÖKTAŞ DÖKÜMCÜLÜK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 28,80 - 29,20 TL fiyat aralığından 84.066 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte DÖKTAŞ DÖKÜMCÜLÜK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 03/11/2021 tarihi itibariyle %94,7382 sınırına ulaşmıştır.

DGKLB: DOĞANLAR YATIRIM HOLDİNG A.Ş. 03.11.2021 tarihinde Doğtaş Kelebek Mobilya Sanayi ve Ticaret A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,25-2,41 TL fiyat aralığından 4.316.650 TL toplam nominal tutarlı alış gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Doğtaş Kelebek Mobilya Sanayi ve Ticaret A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 03.11.2021 tarihi itibariyle %8,57 sınırına ulaşmıştır.

DGKLB: DOĞANLAR YATIRIM HOLDİNG A.Ş. 04.11.2021 tarihinde Doğtaş Kelebek Mobilya Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi payları ile ilgili olarak 2,49-2,51 TL fiyat aralığından 3.000.000 TL toplam nominal tutarlı alış gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Doğtaş Kelebek Mobilya Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi sermayesindeki payları/oy hakları 04.11.2021 tarihi itibariyle %9,43 sınırına ulaşmıştır

AKSA: EMNİYET TİCARET VE SANAYİ A.Ş 04/11/2021 - 04/11/2021 tarihinde AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 23,42 - 23,60 TL fiyat aralığından 64.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 04/11/2021 tarihi itibariyle %19,88293 sınırına ulaşmıştır.

AKSA: EMNİYET TİCARET VE SANAYİ A.Ş. 04/11/2021 - 04/11/2021 tarihinde AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 23,26 - 23,44 TL fiyat aralığından 46.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 04/11/2021 tarihi itibariyle %19,89713 sınırına ulaşmıştır.

KLGYO: 04 Kasım 2021 tarihinde Kiler Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,29 - 2,39 TL fiyat aralığından 1.000.000 adet alış işlemi gerçekleştirilmiştir, Bu işlemle birlikte Kiler Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş, sermayesindeki payları 04 Kasım 2021 tarihi itibarilyle % 53,54 olmuştur.

QUAGR: 04.11.2021 tarihinde 11,812 TL ortalama fiyattan 25.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu QUAGR payları 3.895.662 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %1,623)

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

INVEO YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (INVEO): Şirket 250.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 30.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakit karşılığı olmak üzere %220 oranında 66.000.000 TL artırılarak, 30.000.000 TL'den 96.000.000 TL'ye çıkartılması sebebiyle ihraç edilecek 66.000.000 TL nominal değerli payların satışına ilişkin izahname ve tasarruf sahiplerine satış duyurusu Sermaye Piyasası Kurulu'nun 14.10.2021 tarihli kararıyla onaylanmıştır. Şirket pay sahiplerinin yeni pay alma hakkı kullanım oranı %220 olup 15 gün süren yeni pay alma haklarının kullandırım süreci 20.10.2021 tarihinde başlamış ve 03.11.2021 tarihinde tamamlanarak sona ermiştir. Yeni pay alma haklarının kullandırılmasından sonra kalan payların toplam nominal değeri 37.745,626 TL olup, ilgili paylar 5 ve 8 Kasım 2021 tarihleri arasında iki iş günü süreyle Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla Borsa İstanbul A.Ş. Birinci Piyasada nominal fiyattan az olmamak kaydıyla Birinci Piyasa'da oluşacak fiyat üzerinden satışa sunulacaktır.

SEKURO PLASTİK AMBALAJ SANAYİ A.Ş. (SEKUR): Şirket Yönetim Kurulu 4 Kasım 2021 tarih ve 2021/11/001 sayılı toplantısında, iç kaynaklardan yapılması öngörülen sermaye artırımına ilişkin olarak 24 Ağustos 2021 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında alınan ve kamuya açıklanan kararın 2 ve 4 üncü maddelerinde değişiklik yapmıştır. Buna göre; iç kaynaklardan artırılan 21.115.000 TL'nin 4.769.102,07 TL'sı Hisse Senedi İhraç Primlerinden, 11.224.012,73 TL'sı Olağanüstü Yedeklerden ve kalan 5.121.885,20 TL'sı ise İştirakler Yeniden Değerleme Artışlarından karşılanacaktır. Bunun yanında, net tutarda bir farklılık bulunmamakla birlikte, anılan Kararda yer alan zarar mahsubuna ilişkin Sermaye Piyasası Kuruluna verilecek taahhütname metninde değişiklik yapılmıştır. Şirket Yönetim Kurulu aynı tarih ve 2021/11/002 sayılı toplantısında ise, diğer hususlar yanında, sermaye artırımında kullanılacak iç kaynakların "Sermaye" hesabına aktarıldığının tespitine ve artırım işlemlerinin tamamen ve usulüne uygun olarak sonuçlandığının Sermaye Piyasası Kuruluna bildirilmesine karar vermiştir.

ADESE GAYRİMENKUL YATIRIM A.Ş.(ADESE): Şirket 2.000.000.000.-TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 252.000.000.-TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden karşılanmak sureti ile 756.000.000-TL ( % 300 oranında ) artırılarak 1.008.000.000.-TL ' ye çıkarılmasına ilişkin olarak hazırlanan ve onaylanması için 31.05.2021 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu'na sunulan izahname, Sermaye Piyasası Kurulu'nun 27.10.2021 tarih ve 55/1592 sayılı toplantısında onaylanmıştır. Pay sahipleri ellerindeki payların % 300 oranında yeni pay alma hakkı bulunmaktadır. Yeni pay alma hakları (Rüçhan Hakkı) izahnamede belirtilen esaslara uygun olarak 08.11.2021 ila 22.11.2021 tarihleri arasında 15 gün süreyle kullandırılacaktır.

MARGÜN ENERJİ ÜRETİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (MAGEN): Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin %100 bağlı ortaklığı olan ve 12.03.2021 tarihinde imzalanan sözleşme ile Kinesis Enerji Yatırımları A.Ş. ve Hasan İnaloğlu'ndan devir alınan Ekonova Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş. ve Göksu7 Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. şirketlerinin Çayören Elektrik Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş. unvanı altında birleştirilmesine ve Çayören Elektrik Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş. firmasının yeni unvanının "Troya Yenilenebilir Enerji Ticaret A.Ş." olmasına karar verilmiştir.Yine Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin %100 dolaylı bağlı ortaklıkları olan ve 12.03.2021 tarihinde imzalanan sözleşme ile Kinesis Enerji Yatırımları A.Ş. ve Hasan İnaloğlu'ndan devir alınan Elmalı Des Enerji Üretim A.Ş., ATSGES Elektrik Üretim A.Ş. ve Zelkova Elektrik Üretim A.Ş. şirketlerinin Bosphorus Yenilenebilir Enerji A.Ş. unvanı altında birleştirilmesine karar verilmiştir. Aynı zamanda Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin %100 dolaylı bağlı ortaklığı olan Ergün Enerji Üretim San. Ve Tic. A.Ş. şirket yeni unvanının "Soleil Yenilenebilir Enerji Tic. A.Ş." olarak değiştirilmesine karar verilmiştir. Yukarıda yer alan tüm birleşmeler ve unvan değişiklikleri için 04.11.2021 tarihi itibariyle ticaret sicile gerekli başvurular şirket tarafından yapılmıştır. Bu işlem bağlı ortaklıkları üzerinde ortak kontrolünde herhangi bir değişim olmaması sebebiyle, şirketin konsolide finansal tablolarında bir etkisi bulunmayacaktır.

Elite Naturel Organik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Elite Naturel Organik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş ’nin halka arz başvurusunu onayladı. SPK yayımladığı 04/11/2021 tarihli ve 2021/54 sayılı haftalık bülteninde yer alan karara göre, şirketin 50.000.000 TL olan mevcut sermayesi 54.000.000 TL’ye artırımı sırasında oluşan 4.000.000 TL pay halka arz edilecek. Mevcut ortaklardan Ahmet Yaşar EŞMEKAYA’nın sahip olduğu 5.775.000 TL nominal değerli ve Çağrı EŞMEKAYA’nın sahip olduğu 2.225.000 TL nominal değerli olmak üzere toplam 8.000.000 TL nominal değerli B grubu paylar halka arz edilecektir. 1 TL nominal değerli paylar 16,30 TL sabit fiyat üzerinden satışa sunulacaktır.

İşbir Sentetik Dokuma Sanayi A.Ş.: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), İşbir Sentetik Dokuma Sanayi A.Ş.’nin halka arz başvurusunu onayladı. SPK yayımladığı 04/11/2021 tarihli ve 2021/54 sayılı haftalık bülteninde yer alan karara göre, şirketin 125.965.993,92 TL olan mevcut sermayesi 141.465.993,92 TL’ye artırımı sırasında oluşan 15.500.000 TL pay halka arz edilecek. Mevcut ortaklardan İşbir Holding A.Ş.’ye ait 7.590.000 TL, Ali KANTUR’a ait 880.000 TL, Necati KÖKLÜ’ye ait 880.000 TL, Mustafa ÖZPEHLİVAN’a ait 880.000 TL ve İhsan ÖZDEMİR’e ait 120.000 TL nominal değerli olmak üzere toplam 10.350.000 TL nominal değerli payların satışı gerçekleştirilecektir. Fazla talep gelmesi halinde İşbir Holding A.Ş.’nin sahip olduğu 5.170.000 TL nominal değerli payların ek satışı gerçekleştirilebilecektir. 1 TL nominal bedelli paylar 11,85 TL sabit fiyat üzerinden satışa sunulacaktır.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş. : (Yatırım Aracı Bazında Tedbir Uygulanması)

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. ve 6. maddelerindeki hükümler çerçevesinde Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında, piyasasında gerçekleşen işlemler nedeniyle Erbosan Erciyas Boru Sanayii ve Ticaret A.Ş. (ERBOS.E) payında 05/11/2021 tarihinden itibaren 1 ay süreyle mevcut "Açığa Satış Yasağı"na ilave olarak "Kredili İşlem Yasağı" önleyici tedbiri uygulanacaktır. Tedbirin uygulanacağı son tarih 03/12/2021'dir.

BORSA İSTANBUL A.Ş. : (Yatırım Aracı Bazında Tedbir Uygulanması)

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. ve 6. maddelerindeki hükümler çerçevesinde, Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında, piyasasında gerçekleşen işlemler nedeniyle Kızılbük Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (KZBGY) payında 05/11/2021 tarihinden itibaren 1 ay süreyle mevcut "Açığa Satış Yasağına" ilave olarak "Kredili İşlem Yasağı " önleyici tedbiri uygulanacaktır. Tedbirin uygulanacağı son tarih 03/12/2021'dir.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurul Notları:


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, SPK Haftalık Bülten, KAP ve Matriks

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.