Suudi ve Rusya Enerji Bakanları Petrol Piyasasında Ortak Adım İçin Anlaştılar

05 Eylül 2016

Rusya Enerji Bakanı, anlaşmanın diğer ülkeler açısından da yeni bir sayfa açacak nitelikte olduğunu belirtti.

Suudi ve Rusya Enerji Bakanları Petrol Piyasasında Ortak Adım İçin Anlaştılar

Suudi ve Rusya Enerji Bakanları Çin'de petrol piyasasına ilişkin ortak bir açıklamaya imza attılar. Bakanlar petrol piyasasında ortak adım için anlaştılar. Petrol piyasası için farklı seçeneklerin ele alındığı görüşmede, üretimi dondurma da konuşulan seçeneklerden biri oldu. Petrol piyasasını izlemek için ortak bir çalışma grubu kurularak veri izleme ekibi oluşturulacak.

Suudi Enerji Bakanı, Rusya ile petrol konusunda kısa ve uzun vade için görüşlerinin benzer olduğunu ifade ederek, amaçlarının petrol piyasasında volatiliteyi minimize etmek olduğunu belirtti. Tek başına çalışamayacaklarını belirterek, Rusya ile petrol konusunda işbirliği yapılması gerektiğini savunan Suudi bakan, İran'ın görüşmelerinin OPEC'in başarısı için kilit önemde olduğunu ve OPEC'le çalışmaya devam edeceklerini ifade etti. Rusya anlaşmasının fiyatlarda istikrar için önemli bir adım olduğunu söyleyen bakan, Cezayir toplantısından anlaşma çıkabileceği konusunda iyimser olduğunu belirterek, Rusya ile anlaşmanın diğer üreticileri işbirliği konusunda cesaretlendirebileceğini umduğunu söyledi.

Rus Enerji Bakanı ise yaptığı açıklamalarda, üretimi dondurma kararının petrol piyasasına istikrar getirebileceğini ifade ederek, üretimi dondurma kararına katılmaya hazır olduklarını belirtti. Suudi üreticilerle varılan anlaşmayı tarihi bir an olarak nitelendiren Rus Bakan varılan anlaşmanın piyasaya istikrar getirebilecek yolları içerdiğini söyledi.