Suudi Petrol Bakanı: Çin'in Petrol Talebinde İyileşme Var

19 Ekim 2016

Suudi Bakan, Çin'in petrol talebinde yavaşlama yok şeklinde açıklamalarda bulundu.

Suudi Petrol Bakanı: Çin'in Petrol Talebinde İyileşme Var

OPEC dışı üreticiler, OPEC'e destek konusunda güçlü sinyaller verdiler diyen Suudi Bakan, petrol üreticileri arasındaki işbirliği artıyor ve petrol fiyat düşüşlerinde sona geliniyor şeklinde yorumda bulundu.

Cezayir'de alınan üretim kararları petrol piyasasına destek verecek diyen bakan, yatırım azaltımları sürürse petrolde yetersizlik tehlikesi oluşur dedi. Petrolde piyasa koşullarının iyileştiğini belirten bakan, OPEC üyeleri kolektif hareket ederse piyasada istikrar etkisi daha net uygulanır şeklinde görüş bildirdi.

Ekonomilerde toparlanma ile küresel petrol talebinin arttığını söyleyen Suudi Petrol Bakanı, küresel petrol ve gaz sektöründe 24 trilyon dolarlık yatırıma ihtiyaç olduğunu ve petrol fiyatlarının gelecek aylarda ve gelecek yıl daha iyi performans göstermeye devam edeceğinin altını çizdi.

Kasım üretim toplantısı öncesinde İran ve Libya'nın üretimleri konusunda daha net bilgilere ihtiyacımız var diyen bakan, 50 dolarlık petrol fiyatı ile ABD petrol kulelerinin yeniden piyasaya dönüyor olmalarından da memnun olduğunu söyledi.