Şimşek: Türkiye'nin Özel Sektör Tasarrufu Azaldı

08 Eylül 2016

Başkan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Otomatik BES ile önümüzdeki 10 yılda en az ilave ile 100 milyar TL'lik birikim olacağını söyledi.

Şimşek: Türkiye'nin Özel Sektör Tasarrufu Azaldı

Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamalarda, büyümenin yüksek patikaya oturabilmesi için ciddi reform çabası gerekiyor diyerek, bağımlı nüfus oranımızın yüksekliğinin tasarruf imkanını sınırladığını belirtti. Türkiye ikinci 10 yıllık çıkış döneminin arifesinde diyen Şimşek, Türkiye aslında şu anda birkaç konu hariç AR GE inovasyona dayalı yüksek büyümenin arifesinde diye sözlerine devam etti.

Konut hesabının önemli bir adım olduğunu söyleyen Şimşek, Türkiye'nin en önemli yapısal sorunlarını çözmeye çalıştıklarını belirtti. Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek, G20 toplantılarındaki çabaların düşük büyüme tuzağından çıkılmasına yönelik olduğunu söyleyerek, bunun en önemli motorunun reformlar olacağı şeklinde açıklamalarda bulundu.

Özel sektör tasarruflarının azalmasının Türkiye'nin önünü görmeye başlamasına bağlayan Şimşek, Otomatik BES ile önümüzdeki 10 yılda en az ilave ile 100 milyar TL'lik birikim olacağını söyledi.