Shafik:İngiltere'de Toparlanmanın U Tipi Olması Muhtemel

28 Eylül 2016

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkan Yardımcısı Minouche Shafik, Japonya Merkez Bankası'nın geldiği noktaya kadar gitmelerine gerek olmayacağını söyledi.

Shafik:İngiltere'de Toparlanmanın U Tipi Olması Muhtemel

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkan Yardımcısı Minouche Shafik, yaptığı açıklamalarda Boe'nin niceliksel gevşetmenin yan etkileri ve ekonomiye etkileri konusunda şüphelere sahip olduğunu söyledi. Teşviklerin zamanlamasının ekonomiye bağlı olacağını söyleyen Shafik, adım atmak için geç kalmaktansa erken davranmayı tercih edeceğinin altını çizdi. Ücret büyümesinin hala çok hızlı olduğunu söyleyen başkan yardımcısı Merkez bankalarının kredi kaynağı sağlamak için piyasaların yerine geçmemeleri gerektiğini de ifadelerine ekledi.

Kişisel grüşünün GBP'nin etkilerine bakılması yönünde olduğunu söyleyen bakan yardımcısı, nötr faiz oranınında yükseltilmesini istediğini vurguladı. Veriler ek teşvik ihtiyacına işaret ederse adım atabileceklerini belirten Shafik, Kasım ayındaki faiz değişikliği kararının da verilere bağlı olduğunu ekledi.

İngiltere'nin hala yapısal zorluklarla karşı karşıya olduğunu söyleyerek, Boe'nin nötr faiz tahmini üzerine çalıştığını belirten başkan yardımcısı, niceliksel gevşetme adımlarının geri alınmasının faiz yüzde 2 ye gelene kadar gündemde kalacağını sanmadığını açıklamalarında belirtti.