S&P'ye Göre Avrupadan Gelen Olumlu Veriler Negatif Faizin Sonucu

18 Ağustos 2016

S&P: Avrupa’dan gelen veriler, negatif faiz oranlarının istenilen olumlu etkiyi yarattığını göstermektedir

S&P'ye Göre Avrupadan Gelen Olumlu Veriler Negatif Faizin Sonucu

S&P'ye göre, Avrupa’dan gelen veriler, negatif faiz oranlarının istenilen olumlu etkiyi yarattığını gösteriyor. 

S&P Global Ratings tarafından yayınlanan ve negatif faiz oranının çeşitli sektörler, pazarlar ve ulusal ekonomiler üzerindeki etkisini inceleyen raporunda yer alan detaylar şöyle: 

- Avrupa’dan gelen veriler, negatif faiz oranlarının banka kredilerinin büyümesini teşvik etmek ve Euro’nun değerini azaltmak yoluyla ekonomik faaliyetler üzerinde istenilen olumlu etkiyi yarattığını göstermektedir. 

- Yine de negatif faiz oranları politikası uzun bir süre devam ederse, ekonomide mali aktivite yaratma anlamında çok önemli bir sektör olan bankacılık sektörünün karlılığını olumsuz etkileyeceğini düşünmekteyiz. 

- Siyasi koşullar ekonomileri canlandırmak için uygulanan mali politikaların kullanımını daha zor hale getirmektedir, bu durum da negatif faiz oranları gibi parasal politikaların daha rağbet görmesine neden olmaktadır. 

- Uygulanmakta olan bu politikaların muhtemel etkisi, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılmak için oy kullanması ve sonrasında pound’un değerinde yaşanan düşüş ve İngiltere Merkez Bankası’nın Ağustos ayı başında duyurduğu parasal gevşeme ile daha da belirsizleşmiştir. Avrupa Merkez Bankası’nın negatif faiz politikasında öncelikli olarak dolara odaklanması olsa da, dolara kıyasla pound değerinde başka bir dalgalanma yaşanması Avrupa Merkez Bankası’nın hedeflerini zorlaştırabilir.