S&P Çin ve Hong Kong'un Not Görünümlerini Düşürdü

31 Mart 2016

Çin'in not görünümünün indirilmesinin nedeni ekonomik dengelenmenin tahminlerden yavaş işleyeceği tahmini olduğunu belirtti.

S&P Çin ve Hong Kong'un Not Görünümlerini Düşürdü

Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P, Çin'in ve Hong Kong'un not görünümlerini düşürdü. 

 

Kuruluşun kararı ile Çin'in AA- seviyesindeki notunun, Hong Kong'un ise AAA seviyesindeki notunun görünümünü stabil'den negatif'e indirildi. 

 

Çin'in reform ajandası yolunda ilerliyor. Çin'in not görünümünün indirilmesinin nedeni ekonomik dengelenmenin tahminlerden yavaş işleyeceği tahmini olduğunu belirtti. Çin'e dair riskler kademeli olarak artıyor. Çin'de gelecek 3 yıl büyüme %6 ya da üzerinde olur. Çin'de gelecek 3 yıl şirket ve hükümet kaldıraç oranlarının azalması bekleniyor. Çin hükümeti ekonomik direnci artırmak için önlemler alıyor. Çin hükümeti bütçe çerçevesi ve finans sektörü konusunda kayda değer reform adımları atıyor. Çin'de 2019'da kişi başına gelir 10 bin doları aşar. Çin, büyük bir dış kreditör olmaya devam edecek. Çin para politikası genel olarak etkili ve güvenilir. Zaman içinde yuanın uluslararası rezervlerdeki payının artması bekleniyor. Zaman içinde yuanın uluslararası rezervlerdeki payının artması bekleniyor