Rusya Anlaşmasının Etkisiyle Dolar 2.96 Liraya Geriledi

10 Ağustos 2016

Rusya ile olumlu geçen görüşmeler hem Türk Lirası tarafında pozitif hemde Borsa İstanbul tarafına pozitif bir etki yarattı

Rusya Anlaşmasının Etkisiyle Dolar 2.96 Liraya Geriledi

Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Moody's'in Türkiye'nin kredi notunda değişiklik yapmamasının ardından, Rusya ile ekonomik ilişkilerin düzeltilmesine dönük adımların etkisiyle dolarda düşüş sürüyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Rusya'da yapılan toplantıların ardından, 'Türkiye ve Rusya arasındaki ekonomi dahil tüm ilişkilerin eski düzeyine döndürülmesi'nin hedeflendiğinin açıklanması, doları 2.96 liraya kadar geriletti. Buna karşılık, uluslararası piyasalarda güçlenerek 1.11 doların üzerine yükselen euro, 3.30 lirayı aştı.

Darbe girişiminden üç gün sonra, Türkiye'nin kredi notunu düşürmek üzere incelemeye aldığını açıklayan Moody's'in geçen Cuma gecesi. Türkiye'yi 'şimdilik pas geçtiğini' ve 'negatif görünüm ve Baa3 ile yatırım yapılabilir düzeyin sınırında' bulunan notunu değiştirmediğini açıklaması, darbe girişiminden sonra 3.08 liraya kadar tırmanan doları 3.0 liranın altına çekmişti.