Putin, Petrol Üretiminin Dondurulmasını Desteklemeye Devam Ediyor

02 Mart 2016

Rusya Devlet Başkanı ile bir araya gelen Rus petrol şirketleri, üretimi dondurma inisiyatifini desteklediklerini bildirdiler.

Putin, Petrol Üretiminin Dondurulmasını Desteklemeye Devam Ediyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, petrol üreten ülkeler ile petrol üretiminin dondurulmasına ilişkin çalışmalara devam edilmesi talimatını verdi.


Konuyla ilgili açıklama yapan Devlet Başkanı'nın Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, 'Önde gelen petrol üreten ülkelerle çalışmalara devam edilmesi gerek. Çünkü bazı üretici ülkeler henüz bu konudaki fikirlerini sunmadılar. Bununla birlikte birçok ülke bu karara katıldığını açıkladı' ifadesini kullandı.


Peskov, Putin'in Enerji Bakanlığının petrol üretim hacmini Ocak 2016 seviyesinde sabitleme teklifi konusundaki tavrını net olarak dile getirdiğini ve Enerji Bakanlığı'nın diğer ülkelerdeki partnerleriyle yaptığı çalışmalara dikkat çektiğini belirtti.


Rusya Devlet Başkanı ile bir araya gelen Rus petrol şirketleri, üretimi dondurma inisiyatifini desteklediklerini bildirdiler. Toplantıya Rosneft, Lukoil, Gazprom Neft, Başneft, Tatneft, Zarubezhneft, Surgutneftegaz şirketleri başkanları, Devlet Başkanlığı İdaresi Başkanı Sergey İvanov ve Devlet Başkanı Danışmanı Andrey Belousov katıldı. Öte yandan, Enerji Bakanı Aleksandr Novak 15'den fazla ülkenin petrol üretim seviyesini dondurmaya hazır olduğunu bildirdiğini kaydetti.